Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Tуширане на светкавица
Автор: negat1ve   
Дата:   05-08-10 17:14

Здравейте. Предполагам въпросът не е точно за тук, но форума ми е малко странен като организация а и не мярнах по-подходящо място да задам питанката си.

Питанката - притежавам сапунерката canon powershot 550, наскоро ми се наложи да снимам дребни предмети в макрорежим на закрито. Резултатът не беше особенно добър - моделът притежава дразнещо мощна светкавица която в повечето случаи съсипва подобни снимки. Доколкото разбрах от нета в следващите модели от серията този проблем е решен с опции в менюто за регулиране силата на светкавицата. Тъй като с изключение на този си дребен недостатък сапунерката задоволява скромните ми нужди за момента нямам намерение да я сменям. Съществува ли някакво софтуерно или хардуерно решение на този проблем?


Отговори на това съобщение
 Re: Tуширане на светкавица
Автор: sirkhann   
Дата:   05-08-10 17:16

Ако не снимаш на напълно автоматичен режим, натискаш кръглото копче наляво и избираш кръгчето със задрасканата светкавица...

Отговори на това съобщение
 Re: Tуширане на светкавица
Автор: rhyan   
Дата:   05-08-10 17:19

Има решение - бял лист хартия. Колкото по-плътен, толкова по-малко светлина минава. Малко трудно се държи пред светкавицата, ама върши работа...

Отговори на това съобщение
 Re: Tуширане на светкавица
Автор: negat1ve   
Дата:   05-08-10 17:19

Мммм едно от първите неща които пробвах - освен ако не съм в много добре осветено помещение снимките залитат в другата краиност и стават толкова тъмни, че трудно се различава какво има на тях.

За предложеното в пост номер 2 става въпрос.



Публикацията е редактирана (05-08-10 17:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Tуширане на светкавица
Автор: adash   
Дата:   05-08-10 17:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Tуширане на светкавица
Автор: rhyan   
Дата:   05-08-10 17:23

трябва да внимаваш да не попадне листа пред обектива, иначе апарата гледа да експонира него като хората и не става работата.

Другия вариант е дамско огледало пред светкавицата, така че да отрази светлината нагоре към тавана.

И двете съм ги пробвал и става, но с листа трябва да внимаваш да не попадне пред обектива, а с огледалото - да не хвърли кофти сянка...

Отговори на това съобщение
 Re: Tуширане на светкавица
Автор: navy   
Дата:   05-08-10 17:23

кофичка от кисело мляко, станиол и дъфка [smilie7]

така изкарах акъла на съфорумци преди 5-6 години на една сбирка [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Tуширане на светкавица
Автор: ILiyanKirkov   
Дата:   05-08-10 17:28

Нормално е да стават по тъмни. Апарата си изчислява времето на експониране като той незнае че слагаш лист хартия отпред която ще намали светлината от светкавицата. Затова трябва да си избереш (ако има възможност апарата) компенсация на екпонацията +1, +2 и да пробваш няколко кадъра как ти харесва най-много.

Отговори на това съобщение
 Re: Tуширане на светкавица
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   05-08-10 17:33

Станиол или фолио, гледай да отрази светлината в близка стена или горе в тавана. Трудно и пипкаво. Освен листа, виж паус или нещо полупрозрачно. Няма някакъв дифузьор за твоя модел, или поне аз не знам да има.

Отговори на това съобщение
 Re: Tуширане на светкавица
Автор: jivar   
Дата:   05-08-10 20:59

[smilie10] [smilie11] [smilie10]
Дребни предмети с предно плоско фронтално осветление ?? [smilie23]
МАЛЕ,мале, до къде я докарахме !!
[smilie7] [smilie19] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Tуширане на светкавица
Автор: MarinY   
Дата:   05-08-10 21:07

Всякакъв опит механично да тушираш светкавицата ще лъже апарата и няма да имаш добро осветление.
А решението е, да пробваш ... зависи как му казват на твоя апарат - low sinchro, или синхронизация по предно, задно перде. Има го и на най-евтините сапунерки. Тогава светкавицата ще ти е само за лека подсветка, а апарата мери по съществуващото осветление.

П.П.jivar, Ако се замислиш, при "дребни предмети" (макро) светкавицата е "почти софтбокс" [smilie3] и осветлението става горно, а не е предно.



Публикацията е редактирана (05-08-10 21:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Tуширане на светкавица
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   05-08-10 21:11

Ако прави по задно перде, от ръка... май няма да стане това, което иска. Не трябва ли да ползва статив и таймер тогава? Питам, защото ми е интересно, не съм пробвал за "продукти".

Отговори на това съобщение
 Re: Tуширане на светкавица
Автор: MarinY   
Дата:   05-08-10 21:13

Разбира се за статив не става дума. Той си е задължителен по подразбиране.
А светкавицата можеш да ползваш в тези режими и при максималната и допустима скорост. Не е нужно да си на 1/2 секунда.

Отговори на това съобщение
 Re: Tуширане на светкавица
Автор: Svetlio70   
Дата:   05-08-10 21:29

Сапунерката и макро в не добре осветено помещение.....то това е и отговора. [smilie23] Имам следващия модел,снимал съм десетки хиляди снимки с него,макрото му горе-долу става НО ПРИ ДОБРИ УСЛОВИЯ,на лоши като в твоя случай забрави.........голям минус е липсата на ръчен фокус който го има дори в по-стари модели.
Просто изключи скапаната му "много мощна" светкавица и се съобразявай с условията при които ще снимаш,те с дизеларите се чудят и маят ти със сапунера искаш читаво макро при кофти светлина [smile]



Публикацията е редактирана (05-08-10 21:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Tуширане на светкавица
Автор: ILiyanKirkov   
Дата:   05-08-10 23:08

Аз като снимах с търбосапунера си му направих рингова светкавица за вградената такава. Исках да снимам точно лошо осветени обекти от близко разстоения. Получи се перфектно от 3-4см можеше да ги снимаш. Изглежда по тоя начин, но за твоя апарат малко по трудно ще стане.


http://photo-zona.net/images/user62222/album16367/preview/1237414846_kssi9830_IMG_2787.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Tуширане на светкавица
Автор: negat1ve   
Дата:   06-08-10 10:48

Хммм ще пробвам с лист хартия. Това с пердето и компенсация на екпонациятата +1, +2 може ли малко малко инструкции къде се намират в менютата или поне термините на английски да си ги открия сам.

Предполагам ще предизвика немалко вдигане на вежди, но да споделя обектите къде толкова се старая да им направя фотосесия - тарантули [smile]. Гигански паяци, някои в ранна детска възраст и не по-големи от санитиметър-два, други големи колкото човешка длан със над 1 см. зъби. Към снимките нямам особенни изисквания, освен да са детайлни и цветовете да са реални. С включена светкавица цветовете варират между различните нюанси на черно и бяло, а реално самите паяци са доста шаренки.

Ако се включи някакво допълнително осветление и се снима без светкавица няма ли да се получи?


Отговори на това съобщение
 Re: Tуширане на светкавица
Автор: adash   
Дата:   06-08-10 11:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Tуширане на светкавица
Автор: ILiyanKirkov   
Дата:   06-08-10 20:56

Това приспособление което съм ти показал го направих точно с тази цел да мога да си снимам тарантулите от по-близко. Можеш да използваш някоя настолна лампа, като и сложиш много мощтна енергоспестяваща крушка.

Отговори на това съобщение
 Re: Tуширане на светкавица
Автор: biso   
Дата:   06-08-10 21:31

хартийка и тиксо решават проблема

Отговори на това съобщение
 Re: Tуширане на светкавица
Автор: biso   
Дата:   06-08-10 21:40

полупрозрачните неща при силна светлина са като прозрачнитеако ще е хартия - да не е паус, а да е бяла. ако ще е плексиглас - да е опал, и безтова полупрозрачен плексиглас няма

Отговори на това съобщение
 Re: Tуширане на светкавица
Автор: h_bio   
Дата:   06-08-10 21:46

ILiyanKirkov , Студентски град?

Отговори на това съобщение
 Re: Tуширане на светкавица
Автор: slumdog   
Дата:   07-08-10 09:21

negat1ve, имате ново лично съобщение![smile]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »