Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Комбиниране на филтри
Автор: BoneFletcher   
Дата:   23-04-10 13:44

Здравейте! Прегледах форума за такава тема, но не открих! За това:

Какво ще кажете за комбинирането на филтрите в/у обективите? Предимствата са ясни, а има ли недостатъци? Примерно множество отражения м/у стъклата, изкривявания и т.н.

Аз конкретно питам за обектив + UV + CPL, като UV-то бих искал да не го махам никога, а CPL-a да си го ползвам в/у UV-то като съм на вън и ми е топло...

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: n1x0n   
Дата:   23-04-10 13:47

Предимствата са ясни, а има ли недостатъци?

Бих казал, че постановката е по-скоро обратната - недостатъците са ясно, има ли предимства?

Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: BoneFletcher   
Дата:   23-04-10 14:02

Благодаря за изчерпателния отговор! ;)
А щом са ясни би ли бил така добър да ги опишеш или да дадеш линк? [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: mbs   
Дата:   23-04-10 14:09

Веднъж по погрешка направих цяла серия с UV Skylight и върху него CPL и резултатът беше трагичен. Изобщо не са за показване кадрите.


Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: n1x0n   
Дата:   23-04-10 14:11

Какво да опиша? Че е кофти да редиш стъкло върху стъкло на обектива си ли? [smile]

Заповядай : ВСЕКИ допълнителен филтър сложен на обектива влошава качеството на изображението по отношение на рязкост, микроконтраст, аберации и т.н.

Сега си ти на ред. Какво печелиш от слагането на CPL върху UV филтър във фотографско отношение /мързела не влиза в тази категория/.

Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: i_viper   
Дата:   23-04-10 14:12

Комбинацията от УВ + Поларизация е абсолутно безмислена. В поларизационният имаш и УВ, ползвай един от двата, според ситуацията.

Поларизационене + градиентен е добра комбинация, зависи от ситуацията.

Аз лично си блъскам главата със следните разсъждения, но при първа възможност ще се кача в планината да провам.

Та казуса дето ме тормози е следния. Става дума за над 2000 м. и черно-бял филм и кадър, в който имам северна стена на някой връх (което предполага дълбока сянак).

вариант едно: УВ филтър за намаляване на УВ лъчението на таз надморска височина, но по този начин няма да имам разработа в небето особено. Може евентуална комбинация с градентен със плавен преход.

вариант две: жълт или дори оранжъв филтър, за увеличаване на разработката в небето, но това което ме притесянва е, че сянаката е със синя цветна темпрература и тези филтри могат да направят още по-дълбока и плътна сянка.

Това са само теоритично догадки разбира се. Докато не опитам варианти няма да знам, какъв е резултата, но молбата ми е ако някой се е сблъсквал с подобен казус да сподели опита си.

Поздрави
Иво

Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: BoneFletcher   
Дата:   23-04-10 14:26

n1x0n, с последния си въпрос ме остави без отговор [smile] - да речем, че искам челната леща да е недосегаема за прах и детски пръсти примерно.
i_viper, въпросът ти е твърде PRO за мен [smilie2]

Благодаря на mbs, n1x0n и i_viper! Продължавам да следя темата!


Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: digitalgab   
Дата:   23-04-10 14:33

Да, идеята е обектива да е постоянно защитен, а поляризационния да се слага само когато трябва. На практика, проблем няма, стига да не винетират двата филтъра заедно.

Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: deathzone   
Дата:   23-04-10 14:37

Ще се получава lens of flare.

Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: i_viper   
Дата:   23-04-10 14:48

BoneFletcher, както писах и по-горе редувай двата филтъра и няма да имаш проблеми.

В повечето от ситуациите може би няма да се нуждаеш от поляризационния (де да знам де нямам идея какти сюжети снимаш).

Дръж си постоянно УВ-то, за да си предпазваш оптиката, когато ти се наложи да ползваш поляризацията, махни ув-то и сложи пол. така няма да имаш никакви проблеми. И не забравяй като сложиш поляризационния да компенсираш експозицията :) (обикновенно с +1,5, но на самия филтър требе да си пише, къв му е фактора или в книжката)

Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: uri64   
Дата:   23-04-10 14:57

От гледна точка на предпазване на обектива сенникът би свършил по-добра работа ми се струва...ако си чукнеш обектива и се строши ув-то и надере челната леща ще стане супер ефект...

Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: digitalgab   
Дата:   23-04-10 15:10

Ще редува.., най мий досадно да сменям филтри.

Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: neuromancer   
Дата:   23-04-10 15:13

"да речем, че искам челната леща да е недосегаема за прах и детски пръсти примерно."
Каква параноя само. За няколкото секунди докато сменяш филтъра може цяла детска градина да му се изреди.
Обективи въобще сменяш ли (заради праха който влиза)? Ако ще го пазиш толкова, как въобще смееш да изнасяш апарата навън за снимки?

А тия идиоти дето не държим постоянно УВ на обектива, защото няма смисъл, въобще няма да ги споменавам.

Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: i_viper   
Дата:   23-04-10 15:21

Този линк съм го пускал и преди, но сега погледнах и какво да видя, 4-ма нови автори, работещи с Lee.

http://www.leefilters.com/camera/gallery/



Та хората описват използваните от тях филтри и постановки, доста е интересно (поне за мен).

Ето една често използвана комбинация. Поляризационен + Градиентен.


http://www.leefilters.com/images/gallery/LG4B8FC9F9BE57C.jpg




http://www.leefilters.com/images/gallery/LG4B8FCACCE2D59.jpg




http://www.leefilters.com/images/gallery/LG47BEC0CD312C4.jpg



има и дргу подобни примери, на който му е интересно да разгледа горния линк.

Комбинации от 2 градиентни филтъра.


http://www.leefilters.com/images/gallery/LG47BEBE43135E4.jpg




http://www.leefilters.com/images/gallery/LG4B8FCA334DD43.jpg



Комбинация от НД (10 стопа) с градиентен.


http://www.leefilters.com/images/gallery/LG4B8FC1A7A2FF5.jpg




http://www.leefilters.com/images/gallery/LG4B8FC18997EA0.jpg



Това съм си мислел да го пробвам, ама с мойте Кокин държачи не знам как ще стане, че първо требе да завия НД-то, после градиентния на няква магия требе да го глася [smilie18]

И добре, че погледнах пак сайта на Лий, тез кадри до някъде ми дават отговор на моя въпрос.

Коминация от 3 филтъра - жълт или оранжев + Градиентен + Порализационен, направо ми се струва безумна комбинация ... ама ей на кадрите.

http://www.leefilters.com/images/gallery/LG4B8FC2047D170.jpg



http://www.leefilters.com/images/gallery/LG4B8FC28081E40.jpg




Иначе n1x0n е прав, колкото повече джамове, толкова по-зле. Но явно има ситуации, който го изискват. За това пуснах и тез материали, да доразвием темата. Така да се каже винаги има частни случай.

Поздрави
Иво


Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: didesignbg   
Дата:   23-04-10 15:23

i_viper, вярно много хубав линк, и преди ми направи впечатление, но сега ще го букмаркна.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: ALBIREO   
Дата:   23-04-10 15:29

За градиентните и поляризационните няма друго решение освен два отделни филтъра. Просто двата ефекта които се търсят са различни и все зависещи от "ориентацията", като съвпадението им е по-скоро чиста случайност (на ориентацията).
Лично за мен, тази комбинация изчерпва въобще филтрите които бих сложил на обективите си.

Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: i_viper   
Дата:   23-04-10 15:48

"Ще редува.., най мий досадно да сменям филтри. "

Мързела не мори, а мъчи - казваше баща ми, мир на праха му.

digitalgab, в моемнта работя с камера, с която заснемането на един кадър ми отнема между 5 и 25 минути, зависи от ситуацията, та дали ще се замотам още няколко секунди до минута да сложа филтър, ми е все тая. На нито един от обективите си не държа УВ филтър, слагам филтри според ситуацията, която е в момента.

Ето и две комбинации от мен, по-скоро с цел експеримент.

УВ филтър + Градиентен 0.6 мек преход

http://lh4.ggpht.com/_YXyTr1m1x2g/S51FjXwNiAI/AAAAAAAABjc/uGQ4Llzc4rA/s576/viper015.jpg



и УВ филтър + оранжев.


http://lh5.ggpht.com/_YXyTr1m1x2g/S51FlOQ7G7I/AAAAAAAABjs/5p-Fsnm_U_s/s576/viper008.jpg



И двата кадъра са с филм Ефке 100, обектив Никкор 90мм (еквивалент 28мм)

Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: digitalgab   
Дата:   23-04-10 18:08

Имам постоянно сложени УВ или 1А/В. Предпочитам обектива да ми е защитен. Тия от другата партия не ги разбирам, не ги мисля за пълни идиоти, но се отнасям със скрита насмешка, признавам си.

Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: Prakticar   
Дата:   23-04-10 19:11

Естествено, трупането на стъклария пред обектива няма как да подобри оптическото качество. От друга страна, понякога се налага. Хората слагат и по три джама един връз друг, и то на апарати за една шапка пари. Аз нямам притеснения от два филтъра. За конкретния въпрос - ако имаш поляризатор, можеш да махнеш УВ-то.
Крайното качество зависи от много неща, не само от филтрите, няма никакъв смисъл да снимаш "на голо" преследвайки върховно качество, и в същия момент да снимаш от свободна ръка и без сенник.

Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: BoneFletcher   
Дата:   23-04-10 19:32

Благодаря на всички за мненията по въпроса - бяха ми полезни! Утре, ако е хубаво времето ( не вали ) може да тествам всички варианти и да си направя съответните изводи, но вероятно ще се придържам към идеята за по - малко филтри. [beer] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: h.svinaroff   
Дата:   23-04-10 19:41

Като снимах слънчевото затъмнение '99-та бях натрупал 5-6 филтъра един върху друг..дали не бяха и повече. Имаше толкова lens flares, че направо снимките от дефектни почнаха да ми изглеждат просто различно ефектни. То не бяха бликчета, вътрешни отражения, дифракции разни, голяма лудница. Забавно беше.

Това обаче е изключение - освен ако не мога да го избегна ,не слагам филтри един върху друг.

Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: GOSPODIN   
Дата:   23-04-10 21:33

Разводни се темата. Въпроса не е за това дали да се ползват филтри изобщо, а за това дали да се ползва постоянно УВ филтър.
За разлика от доста хора аз НЕ ползвам постоянно УВ филтър и смятам прозрачната капачка за недоразумение. С нескрита насмешка наблюдавам колеги да ми присвектват с набучените си филтри , като с огледалце. [smilie18]


Да купиш стъкло за $1000 + и да му нахлузиш едно мазно филтърче е пълна идиотщина.

Научете се да си пазите обективите, слагайте сенници, почиствайте ги редовно и ще имате чудесни снимки.

За специални и ефектни снимки, за макро разбира се , че трябва да се ползват филтри. Аз също ползвам НД, Пола, градиент и проксар, но след , като направя кадрите ги свалям и продължавам да снимам БЕЗ филтър.

Никсън също ви го каза. Вижте снимките на Мастерал и той не ползва постоянно УВ.

Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: neuromancer   
Дата:   23-04-10 21:51

едно е да си предпазваш обектива с ув филтър, друго е да те е страх да го свалиш, да не би да му се случи нещо на обектива докато завиеш поляризатора

Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: BoneFletcher   
Дата:   23-04-10 22:36

За мен CPL филтъра има уникални свойства и аз смятам да си го ползвам почти непрекъснато. Проблема идва, когато снимам на закрито. Губи 2 стопа и съответно трябва да се компенсира или с по - широко отворенa бленда или с по - високо ISO. Но дори на закрито, той притежава незаменими свойства - повишаването на отблясъците, което е доста ефектно в някои случаи.

Това са мои впечатления и не твърдя, че нещата са така както аз съм ги усетил и понеже съм начинаещ и понеже си взех обектив за доста парички - още му треперя и затова искам да го предпазя по всякакъв начин.

Дали може да се компенсира наличието на CPL с "компенсация на експонацията" или е по - добре на закрито да слагам UV-то ( лишавайки се от свойствата на CPL-a ) ? Нямам достатъчно тестови снимки за да преценя на практика.

Отговори на това съобщение
 Re: Комбиниране на филтри
Автор: digitalgab   
Дата:   23-04-10 23:07

BoneFletcher, ти добре ли си?
С поляризатор не се снима постоянно и непрекъснато както смяташ да правиш, моля прочети някои работи, да не се хабим тука в приказки.
Единственото което можеш да направиш за да си предпазиш обектива, е да му сложиш едно скъпо и ново УВ/1А и да го оставиш там. Върху него слагай поляризатор, но само когато е необходимо, а това не е толкова често, колкото ти се струва.



Публикацията е редактирана (23-04-10 23:08)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »