Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Оправи си сам PL-филтъра
Автор: LTG   
Дата:   07-09-09 22:53

Вече 4 години ползвам 2 поляризационни филтъра, но дали заради това, че са по-евтини или от доста честото използване и използването на плажа започнаха да затягат гривните и да се въртят трудно.
Симптомите:
2 са причините за затягането - липса на смазка м/у пръстените и появата на луфт при който се получава заклинване.
Лечението:
1. Една малка капка машинно масло м/у пръстените, развъртане за да се разнесе равномерно и внимателно избърсване с носна кърпичка на останалата отвън смазка.
2. Филтъра се поставя на равна повърхност с вътрешната страна нагоре. В/у стъклото се слага нещо, което да го предпази от случайно одраскване (аз използвах от старите метални 10 лв, защото са достатъчно големи). С тънка отверка леко се натиска вътрешното ръбче на предната гривна, така че леко да се огъне. Не трябва да се натиска силно, защото при прекомерен натиск може да стане невъзможно въртенето на пръстена. По-добре след всяко леко натискане да се проверява дали все още има луфт и ако има такъв да се натисне още малко. Процедурата се извършва на 3 места (приблизително на 120 градуса едно от друго спрямо центъра на филтъра).
Ето 2 снимки на това, което се опитах да обясня [smilie18]

http://photo-zona.net/images/user6684/album20243/large/1252352963_xbbd3223_P9070710.JPG




http://photo-zona.net/images/user6684/album20243/large/1252352949_xafy3365_P9070713.JPG


Е май не съм ги нацели точно на по 120 градуса, но въпреки това вече проблемите ги няма [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: zheleff   
Дата:   08-09-09 08:51

И аз имам опит с ремонта на PL - Пясък, ситен пясък, който е почти като прахолях. Влиза къде ли не и филтърчето сдаде багажа. Само дето не бях в БГ-то и се наложи сам да се правя на майстор с подръчни инструменти. Резултата - PL на части, а вътрешната скоба липсваща. Върнах се, занесох го за ремонт, обясних проблема, обясних и принципа на работа на джаджата. Поглед - абе ти не ми се отваряй, ако ще го оставяш за ремонт давай. Доверих се. След седмица филтъра сглобен ... само дето не се върти. Залепили го с нещо. Юнаци. Оставих им го обратно с голям скандал, щото според тях то така трябвало да стане. След още една седмица имах вече работещ PL. Изводите:
1. Не се прави на майстор ако нямаш идея как се прави нещо.
2. Осторожна /внимателно/ с майсторчетата.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »