Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Калиблиране на монитор
Автор: KiIIeR   
Дата:   19-05-09 21:59

Здравейте,
много пъти е повдиган този въпрос и май докрай не е решен.
Искам да попитам "знаещите" как се прави калибровка най-правилно.

Модела монитор е CRT DELL p991.

Калибрирам със Spyder 2 и софтуер Spyder2 Pro 2.3.5

Въпросите ми са следните.
В менюто на монитора имам 9300K 5000K ръчна настройка и sRGB.

Монитора ми винаги е бил на първата настройка 9300К и по време на калибровката също.

При калибрирането избирам 2.2 Native в spyder2PRO.

Калибрирането го извършвам в стая в която осветлението е постоянно. Тоест няма друг източник на светлина освен една лампа. Топла светлина 40-60Вата(обикновена). Почти в мрак. Която е зад монитора на около метър.

Посъветвайте ме къде греша.

При калибрирането на лаптоп какви настройки се избират - 2.2 Native? Ако да защо после една и съща картинка на двата монитора се различава? Цветово и температурата сякаш е друга. На лаптопа по-топла става.

в Spyder2Pro при избора на температурата има и NEW - тогава ако избера 2.2 гама и 9300 крайния резултат се различава ако избера от настройките 2.2 Native.

Целта ми е монитора да показва възможно най-точно SRGB. Предполагам няма как да ми показва точно АdobeRGB :) Не знам затова питам!:)

Много ви моля без спам.
Предварително благодаря за помощта!:)

Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: C41   
Дата:   19-05-09 22:04

Дали съм разбрал.
Искаш на лаптопа матрицата, да предава като CRT монитора. Макар и калиблиран?


Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: KiIIeR   
Дата:   19-05-09 22:05

мббб е :) почти еднакво.. не може едното да синее другото да жълтее. това имам в предвид..

По важно е да настроя CRT-то. Знам, че е дърто но няма друг монитор за сега.

Забравих да спомена,че монитора е работи поне 40минути преди да го калибрирам!

http://www.ixbt.com/digimage/spyderpanton.shtml

Сега разглеждам това:)



Публикацията е редактирана (19-05-09 22:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: GenaDP   
Дата:   19-05-09 22:14

RTFM - там пише кога кво се прави.

Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: ivodam   
Дата:   19-05-09 22:17

Аз работя с Очето, прави ми по-рано Асахи калибрация и с Паячето, но не помня там как беше менюто на софта. Като искаш сРГБ такова си и избери от менюто на монитора, пък после го донастройвай. В моят софт, който си е на НЕК, и при калибрирането има пункт за избиране на сРГБ. И съм доволен от резултата. Всъщност, защо избираш 9300?

Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: luboombre   
Дата:   19-05-09 22:21

CRT DELL p991 е много добър монитор нищо ,че е стар.Имам такъв от седем години и не ми е създавал никакви проблеми.Имам и два lcd ,но предпочитам този!

Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: KiIIeR   
Дата:   19-05-09 22:22

"Так что если вы не работаете под печать с просмотром результатов под калиброванным источником 5000 К - выбирайте 6500 К."

тоест ако се работи с цел :) печатане пишат че 7000-9300 се избира..

когато избера sRGB от менюто на монитора картината става една блекла такава.. жълта.. все едно нещо е дефектирал.. Струва ми се че 9300 от менюто е по-правилното.
Затова питам.. при какви настройки се прави:)



Публикацията е редактирана (19-05-09 22:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: C41   
Дата:   19-05-09 22:25

Не случайно хубавите ЛСД, които добутват до ЦРТтата са над 800-1000 евро.
Настрой си ЦРТто и после на око добутай лаптопа до него


Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: flancer   
Дата:   19-05-09 22:25

ам , native не трябва ли да се ползва , когато монитора е на 6500К точно?

Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: KiIIeR   
Дата:   19-05-09 22:30

използвам само crt-то за обработка на снимки, но все пак..
както и да е лаптопа не е приоритет. той ако стане между другото.

бягаме от темата.
:)нека се върнем към нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: KiIIeR   
Дата:   19-05-09 22:31

"RTFM - там пише кога кво се прави."

това не го разбрах?

а вече разбрах. 10x...



Публикацията е редактирана (19-05-09 22:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: KiIIeR   
Дата:   20-05-09 09:11

до колкото разбрах на 9300 се прави калибровката! обаче какво се избира в такъв случай в Spyder2Pro? да се създаден нов профил за температура? 2.2 гама + от менюто 9300 и да се калибрира?

Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: ivodam   
Дата:   20-05-09 09:39

E тва вече Асахи ше каже, ама той вчера имаше май малък повод, така че вероятно по-късно ше се включи. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: KiIIeR   
Дата:   20-05-09 09:54

благодаря на отзовалите се!:)

Ivodam - какъв нек ползваш? Доволен ли си?

Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: asahi   
Дата:   20-05-09 10:27

Настройваш монитора на 6500К или сРГБ. Яркостта и контраста - според изискванията за бяля и черна точка. После калбрираш и не бараш настройките на телевизора повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: surg   
Дата:   20-05-09 10:40

цялата разлика наи вероятно идва от това , че избираш 9300 на ЦРТ и СРГБ на лаптопа....

1. СРГБ е задължителната настроика и при двата
2. винаги ще има малка разлика при 2та....въпрос на технология...

Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: KiIIeR   
Дата:   20-05-09 11:01

hmm.. въпроса е че като избера сргб от монитора и от готовите настройки в спайдър2про - сРГБ и картината става една мрачна. жълтееща. и някак си се чувствам некомфортно пред монитора а след калибрацията бялото някак не е бяло а едно леко жълто.
Това нормално ли е?

май ще си карам на 9300 + калибрациа с 2.2Натив - така като че ли най-реално изглеждат нещата и на двата монитора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: ivodam   
Дата:   20-05-09 12:53

Ами не е нормално да ти жълтее, а имам представа за какво говориш - подобно нещо се получи при мен, когато експериментирах с Очето, като си го взех. В упътването на Спектравю софта на НЕК-а се казва, че при калибриране Д65 се препоръчва за хора, работещи индустриално с цветове - текстил примерно, или бои за коли и т.н., а Д50 се препоръчвало за хора, работещи в студия, с изображения, артистично и т.н. Та си калибрирах аз към Д50, и понеже НЕК-ът ми позволява директно калибрация вътре в самия монитор, а не през Уиндоуса и ръчкане на видеокартата, то като го рестартирах, още като тръгнаха първите надписи от BIOS-a, буквите не бяха вече бели, а леко жълти [smile]. Като влязох в Уин-а, същата работа - страниците на менютата, страницата на Word-a - жълтее, ужаст. Интересното е, че в Шопа нещата не бяха чак толкова трагични, и за да пробвам, направих една снимка, която не стана никак лоша, тази:


http://212.36.3.59/site_pics/111/o_1236805798_whitepelican4.jpg



Обаче тъй като иначе адски ме дразнеше жълтеенето, набързо го разкарах, направих си калибрация при Д65, и нещата заспаха. Така че силно ти препоръчвам да послушаш Асахи сан, и да пробваш при 6500.

За монитора: използвам NEC SpectraView 2090 и съм много доволен като цяло. Малко ми е висока черната точка, 0.35 - би ми се искало по-долу, ама толкова. Иначе е много добре с това хардуерно калибриране. Ама моделът все пак вече не е нов, излизат къде-къде по-интересни работи...

Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: KiIIeR   
Дата:   20-05-09 15:05

ми не знам. по-принцип готвя различни проекти за офсетов печат и до сега не съм имал проблеми с цветовете. както ги виждам на монитора горе-долу излизат същите и на печат.
обаче няколко пъти взимам един спайдър .. правя калибровка уж че ще е по добре и след време пак си връщам стандартните настройки до калибрацията..

Сега ще пробвам да видя как ще е след последните опити. скоро ще имам такмо работа с печатница:)

Някой съветват да изкараш една снимка в някой фотостудио и след това на око да го нагодиш.
ама на мен това ми се види крайно съмнително..

Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: asahi   
Дата:   20-05-09 16:00

В цветовите ти отношения с печатницата са намесени мониторът, системата за управление на цвета в твоя компютър, РИП-а на експонатора и индивидуалните особености на системата печетар-хартия-офсетова преса. Това, че си получавал горе-долу някакво съвпадение между цветовете е случйност с вероятност горе-долу.

Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: ivodam   
Дата:   20-05-09 17:37

asahi: Да не говорим, че е намесен и все пак първоизточникът - апаратът, който би трябвало да подава суровчета към конвертор, предварително калибриран към същия този апарат посредством снимана от него цветна карта... шибано [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: El_Fuego   
Дата:   20-05-09 18:08

CIE standard illuminant D65

This is intended to represent average daylight. CIE standard illuminant D65 should be used in all colorimetric calculations requiring representative daylight, unless there are specific reasons for using a different illuminant.

Източник: INTERNATIONAL COMMISSION ON ILLUMINATION

За чий Х(икс) са ти 9300 К (едно ужасно синьо изображение)?


Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: CanoniO   
Дата:   20-05-09 18:12

А какво означава онова число за контраста при параметрите на лцд-то? Примерно 5000:1 ?

Аз като имам 40000:1 какво повече имам в сравнение с 5000?

Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: asahi   
Дата:   20-05-09 18:18

Теоретично означава отношението на най-яркото бяло към най-тъмното тъмно. На практика е един параметър, който не взимам под внимание.
Ако мониторът има контраст 255:1 за трите цвята и кривата му е линейна в този диапазон друго му не трабва, ама пусти маркетинг...

Отговори на това съобщение
 Re: Калиблиране на монитор
Автор: ivodam   
Дата:   20-05-09 21:07

asahi: Ами моят, ако не се лъжа, е само 700:1. [smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »