Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Слънчеви панели от принтера
Автор: e-mil   
Дата:   28-07-07 17:35

в-к Капитал

"Слънчев" ток за всички
Може ли да си направите слънчева батерия с помощта на мастиленоструен принтер? Според Съменът Митра от Технологичния институт в Ню Джърси съвсем скоро това ще е напълно възможно благодарение на следващото поколение соларни клетки.

За разлика от използваните сега те са органични и се произвеждат от полимери. През изминалата седмица учените от Ню Джърси официално представиха изобретената от тях технология, която по техни изчисления ще е по-евтина като производствени разходи и по-проста за реализация.

Изследователите са успели да комбинират в едно нанотръби и фулерени (алотропни форми на въглерода). Получената смес е в течна форма и се нанася директно върху обикновени пластмасови повърхности с помощта на мастиленоструен принтер. Така, когато технологията достигне масово производство, в домашни условия ще може да се създаде соларна клетка, чрез която хората сами да произвеждат електричество.

Досега за направа на слънчеви панели се използва основно силиций. Именно специфичната обработка на този елемент оскъпява крайния продукт и това е една от причините повечето потенциални потребители да не могат да си го позволят. Затова и изследователите от Ню Джърси са си поставили за цел да го заменят с по-евтина суровина. В момента американските учени се опитват да внедрят в соларните клетки нанотехнологии, тъй като техните изследвания разкриват, че нанотръбите са отлични проводници, дори по-добри от медта. Те са изградени от въглеродни атоми и са толкова малки, че 50 000 от тях биха се събрали в сноп с дебелината на човешки косъм. Принципът на действие е прост - когато слънчевата светлина пада върху панела, фулерените "хващат" приетите електрони. На свой ред те започват да се движат по нанотръбите, които играят ролята на проводници. А както знаем от физиката, насоченото движение на електрони си има име - електрически ток. Резултатът според Съменът Митра от всичко това са соларни клетки, които работят на нов принцип

Ученият добавя, че в бъдеще този тип слънчеви панели неминуемо ще стане част от глобалната енергийна стратегия. Те могат да бъдат полагани върху гъвкави пластмаси и на практика приложението им е почти универсално. Изследователят дава пример с модерните напоследък хибридни коли, чиито двигатели през деня могат да ползват слънчева енергия, а през нощта - конвенционални горива.


Останалата част от статията:
http://www.capital.bg/show.php?storyid=363251

МОЙ КОМЕНТАР: Имайки предвид различията в принтерните касети и технологии, вероятно малко трудно ще стане пригаждането, но може би има начин подобен на сегашните системи за непрекъснато подаване на мастило.

Оригиналната информация:
http://www.sciencedaily.com/releases/2007/07/070719011151.htm

Повече за New Jersey Science and Technology University
http://web.njit.edu/

Повече за Somenath Mitra
http://web.njit.edu/~mitra/personal.html


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.