Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Помощ за задача, на контролно съм
Автор: sakuraki   
Дата:   07-02-13 10:10

Здравейте, правя контролна по вероятности и статистика в момента и не мога да реша една задача и се надявам някой да може [smilie5] . В партида от 50 изделия 5 са нестандартни. Изтеглят се 6 изделия с връщане. Да се намери реда на разпред. на случайната величина Х=брой на стандарните изделия сред изтеглените 6
1) - напишете закона на разпределение на сл.в Х
2) Намерете матем очакване на дисперсията на сл.в Х
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: CyberGene   
Дата:   07-02-13 10:19

Контролното изненадващо ли е? В смисъл не си очаквал, че ще ви го дадат и не си учил?

Щото мога да отворя уикипедия и след 5 минути да ти ги напиша нещата, ама е можело и ти да го направищ същото преди контролното. А и вместо да пишеш сега във форума, да беше погледнал ти в уикипедия и да си направиш нещата.

Ама е по-лесно някой друг да го свърши вместо теб, нали? [smilie3]
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: sakuraki   
Дата:   07-02-13 10:23

[smilie8] Не е изненадващо имаме 5 задачи, от които реших 3, но това не знам как става, не може да се научи всичко нали? Ако пишеш празни приказки, то по - добре да не беше писал.
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: RAFA   
Дата:   07-02-13 10:25

Абе вас ви дават да си ползвате телефони(смартфони) ли по време на час ? [smilie18] CyberGene е напълно прав ... [smilie24]

 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: CyberGene   
Дата:   07-02-13 10:26

Щом си решил три задачи, значи ще минеш.

Иначе така е в днешно време - празни приказки са да кажеш на някого да си свърши работата, която е трябвало сам да свърши. Пълните приказки са да му свършиш ти работата.
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: mbs   
Дата:   07-02-13 10:33

Да не си в Харвард? Там миналата седмица изключиха 50-тина за преписване на контролно [smilie18]
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: CyberGene   
Дата:   07-02-13 10:38

Айде малко жокер:

Помисли каква е вероятността сред изтеглените 6 да има:
0 дефектни
1 дефектно
2 дефектни
3 дефектни
4 дефектни
5 дефектни

Това ти е разпределението. Ако не можеш и това да сметнеш, не ми обяснявай, че не можеш всичко да знаеш, щото явно нищо не знаеш.
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   07-02-13 10:45

[smilie18] Направо го съсипахте. Не се беше надявал човекът на такъв развой на темата[smilie18]
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: temelko   
Дата:   07-02-13 10:50



Интересно каква е ползата, ако си изкараш контролното по този начин?

Утре като те направят някъде експерт или шеф с тая диплома, пак ли ще пускаш теми тук, като не знаеш какво да правиш?

На всичкото отгоре в гугъл да си го намерил решението досега 1237573 пъти, поне свикни него да ползваш [smilie7]



Пенчо бре чети - Пенчо пак неще ....
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: temelko   
Дата:   07-02-13 10:54

На всичкото отгоре, ако не се напънеш ще го изведеш сам - помисли 5 от 50 как се отнася - от там нататък е само писане ...
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   07-02-13 10:55

Бе за кво ви е тая висша математика? Егати наглите простаци са това във "вишуту". Дипломки директно да ви дават.[smilie5]
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: Gruyu   
Дата:   07-02-13 10:57

и до човека зависи най-вече, ако е карък от цял чувал с едни и същи изделия, едно да има различно и той ще го извади![smilie18]
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: temelko   
Дата:   07-02-13 10:58

Така е - 50 е много малко за да се приложи закона на големите серии [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: CyberGene   
Дата:   07-02-13 11:01

Разбира се, че зависи и от човека. Примерно ако си нормален човек, вероятността да изтеглиш който и да е детайл е еднаква, т.е. имаме равномерно разпределение.

Ако си Марко Тотев, имаме неравномерно разпределение [smilie5]

От там вече се променя и крайният резултат за търсеното разпределение в конкретната задача. Ако бях преподавател, може би щях да дам като допълнително условие и такава задача [smilie18]
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: temelko   
Дата:   07-02-13 11:04

Да ама трябва извадка човека който избира какво е избирал 2-3 години назад, за да се определи серията [smilie5] '

Може да се изведе и закономерност преди и след брака (ако е женан) какво е теглил [cool] [cool] [cool]
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: Aquarius   
Дата:   07-02-13 11:08

Един глас "ЗА" публичното решаване на задачата, белким и аз прихвана нещо....не че ми трябва ама ми стана интересно, ама да ме убиеш не знам какво да търся [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: temelko   
Дата:   07-02-13 11:12

Имаш ЛС [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: Djogata   
Дата:   07-02-13 11:32

Абе, пич, ти не беше ли същия, дето нещо не ти се учеше и се оплакваше, че ти било скучно? Или се бъркам?
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: Djogata   
Дата:   07-02-13 11:38

Давам решение:

1) 50 е мнооого повече от 5, следователно, 5 делено на 50 е много малко число

2) Както горе някои споменаха за късмета, ако си късметлия 5 делено на 50 е пренебрежимо малко число, и вероятността да уцелиш нестандартен детайл клони към нула

3) След като вероятността да уцелиш нестандартен детайл клони към нула, вероятността да изтеглиш стандартен детайл клони към 1. Туй то. А дисперсията зависи от това доколко си карък. [smilie18]
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: Aquarius   
Дата:   07-02-13 11:39

Темелко, мерси ама я да си задам въпроса в чисто математическа тема, пък ме плюте колкото искате [smilie5]

Значи имаме следната даденост:

База данни от 1000 клиента
Средно годишно харчат по 300 лв да речем (няма значение за какво)
Минимума на харчовете е нула, максимаума е 4000 за година

Искам да ги разпределя, така че да намеря какъв процент са тези които харчат над средното.

И да сме наясно. Не ми трябва решението, а някаква насока, какви формули и способи се използват за такива задачи. Опитах се да намеря, ама не успях [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Ай бири-мири [beer] [beer] [beer] [beer]
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: Djogata   
Дата:   07-02-13 11:40

И понеже Сайбъра говори за Уикипедия, ще дам линк към статията, съдържаща нужната информация. Но.. след като приключи контролното [cool]
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: Djogata   
Дата:   07-02-13 11:46

Аквариус, айде сега, нали имаш базата данни. Какво точно искаш да намериш?
От това, което пишеш, излиза, че искаш да намериш колко човека от тези 1000 харчат над 300 лева месечно. Ми нали си имаш база данни, изчисляваш средното за всеки потребител, преброяваш тези дето са с над 300, и готово. След като вече си идентифицирал тези дето минават границата, можеш да изчислиш и каква сума харчат общо, и какъв процент е това от общите приходи.

Виж, ако искаш да правиш предвиждания или генерални заключения, трябва да са правят някои допускания най-вероятно. Но първо трябва да обясниш к'во точно искаш [smilie5]
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: Aquarius   
Дата:   07-02-13 11:51

Djoga,

Нямам конкретна база данни и само предположения, на база исторически данни. Съответно мога да направя разпределение на база историчекси данни, но се допуска промяна в параметрите, което би трябвало да доведе и до промяна в разпределението. Естествено, че мога да го направя и с промяна историческите данни, но не знам защо реших, че сигурно има математически модел, който може да опрости нещата и да потвърди предвижданията направени на база исторически данни

Абе не знам колко е ясно ама.....[smilie8]
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: Aquarius   
Дата:   07-02-13 11:55

Значи Джога, ай да видим това колко ще помогне.

Ако в историчекси план:
1000 клиента, харчат средно 200 лв и минимум/максиум е съответно 0/3000. Какво ще се случи ако, средното стане 300 и минимум/максимум станат 0/4000.

Мисля си, че има чисто математичекси подход за едно такова разпределение.

[beer] [beer] [beer]
 Re: Помощ за задача, на контролно съм
Автор: Djogata   
Дата:   07-02-13 12:01

Аквариус, мисля, че те разбирам.

Трябва да направиш някакво допускане за разпределението на данните, иначе няма как да стане математически.
Не говорим за параметрите на разпределението, а за типа - дали е нормално, или е примерно лог-нормално или Парето (като става случай за пари, доходи и разходи, Парето или Лог-нормално разпределение често вършат работа).
След това промяна в параметрите на клиентите или услугата могат да променят параметрите на разпределението, но да си остане същият тип разпределение.
За почти всички разпределения има формули, които директно ти дават медианата, средната стойност и т.н.

Така че имаш два проблема:
- да намериш разпределение, което пасва на историческите данни
- да намериш как промяна във входните параметри въздейства на параметрите на разпределението.

Първият въпрос е по-лесният, и решението едва ли е сложно. С вторият въпрос може да е много труден, и дори нерешим. Трябва да имаш исторически данни, които да показват въздействието от смяна на параметрите.

Поне от това, което пишеш, аз така го разбирам. Има ли някакъв смисъл това, дето съм го написал? [smilie5]
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.