Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   01-12-12 13:55

В тази тема не очаквайте да чуете нещо, което е новост. Всичко е добре забравеното старо.
 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   01-12-12 13:56

Трябва да сме внимателни и да четем критично какво казват учените, понеже понякога и те самите не знаят какво пишат...
Веднага давам пример - ако погледнем моите колеги - виждам, карат велосипеди... и започвам да се чудя - здравословно ли е да се кара велосипед?
Заставам пред входа и гледам кой как идва. Мога веднага да ви кажа какъв тип хора карат велосипеди поне при мен.
Това са три категории:
1. атлетични колеги - спортуват, имат добра фигура - като брой - няколко
2. нормало телосложение, карането на велосипед е вероятно единствения им спорт - по-многобройна група
3. леко тлъсти колеги - от приятно заоблени до неприятно заоблени - най-многобройната група.

Гледайки какво е разпределението на количествата маса и брой хора в групите, бихме могли да заключим, че карането на велосипед води до затлъстяване, щото тези, които не карат, не са тлъсти...
Естествено, сещате се, че всъщност колегите с велосипеди се опитват да отслабнат...
===

https://photo-forum.net/static/forum/2012-12/vrgi9774.JPG
http://www.thelowgicafecompany.com/templates/images/Glycemic_Response.jpg




Сега бих искал да обърна вашето внимание върху гликемичния индекс на храните, понеже много се говори, но много и разбъркано.
По въпроса с гликемичния индекс, има една графика, която изяснява доста неща и по една или друга причина си заслужава човек да й обърне внимание. Повтарям се, зная, но е приятно да повтарям, хем вие може да запомните, а пък аз - да разбера какво пиша : )

Виждате, че при консумацията на храни с висок гликемичен индекс, нивото на кръвната захар се качва доста и доста бързо. Дотук добре. Следва една мощна секреция на инсулин /секрецията на инсулин е двуфазен процес - представете си как една клетка цял ден си синтезира разни мехурчета с инсулин и ги транспортира до мембраната си в очакване да получи сигнал да ги секретира. Те се натрупват около мембраната и дремуцат. По едно време глюкозата идва, влиза чрез глюкозните транспортери в бета-клетката на панкреаса, бута се в митохондриите, там се синтезира АТФ, който блокира АТФ-зависимите калиеви канали, клетката леко променя поляритета на своята мембрана, което е достатъчно за калциевите канали да достигнат точката си на активиране и се отварят. Навлиза като един хулиган калция и той от своя страна стартира секрецията на инсулин.
Представете си, че за един много кратък период от време тази малка бета клетка е в състояние да секретира огромно количество инсулин, понеже той вече е синтезиран и опакован в гранули, само е чакал за секретирането... след много кратък интеврал, инсулиновата секрация пада драстично почти до нивата си преди да се е появила глюкозата, понеже просто не остават инсулинови мехурчета в клетката около мембраната... и лека по лека, с течение на времето секрецията се ускорява, понеже клетката не е преставала да произвежда инсулин, той бавно си достига отново до мембраната и този път не се натрупва, а се секретира моментално./, последвана от една втора фаза, която е бавна. Дали първата фаза на инсулиновата секреция се регулира по различен начин от втората фаза на инсулиновата секреция, ще разберем в следващия епизод : )
Дотук добре. Нищо смислено.
Важното е, че след около час и половина след консумирането на храни с висок гликемичен индекс нивото на глюкоза в кръвта пада под физиологичната норма и човек започва да изпитва глАд и да иска да папка. А това, както виждате, е една преходна хипогликемия, предизвикана от високите нива на инсулин /схващате, че организмът се е подготвил за огромно количество глюкоза, съдейки по динамиката на нейното появяване, само дето той не схваща, че тя няма да е толкова много, колкото си я представя, просто влиза бързо и по много... и по този начин човек бавно, но сигурно трупа мазнини...
Кое би било важно в този случай - да знаем, че при консумацията на храни с висок индекс е хубаво да се залъжем с някоя глупост щом усетим първото огладняване, защото то е илюзорно и да се храним при усещане на второто огладняване. Това в случаите, че няма как да избегнем храните с висок гликемичен индекс.
Другият важен извод от графиката е, че при храните с нисък индекс липсва преходната хипогликемия, която ни кара да изпитваме едно илюзорно, но за съжаление силно реално чувство на глад. Там си огладняваме нормално.
Ето, една графика и човек като види две линии, може много неща да си обясни сам.
Да, наистина се оказва, че организмът реагира по един много интересен начин на глупавите храни, които консумираме. Няма лъжа, няма измама. С други думи - той не е адаптиран за храни, при които резорбцията на глюкоза е бърза. За съжаление това е факт, който няма да се промени в близките хилядолетия, понеже биохимията на един организъм се променя изключително бавно. Ще ви опиша как става така, че един организъм секретира инсулин, за да видите какъв оркестър свири! Филхармония!
...
Темата е за затлъстяването и една много добра първа стъпка за онези, които са доста валчести по форма е да хрупнат по една соленка 20 мин преди хранене /да не вземете да засичате с часовник, ей!/ - колкото да им се притъпи усещането за нужда от огромни количества храна. И след това продължават да хрупат.
Нищо ново.
То и нищо ново не може да се напише по една толкова стара тема.
Понеже аз съм без спирачки като влизам в супермаркета гладен, установих, че много по-добре се отразява на здравословното състояние на банковата ми карта посещението, ако просто съм хрупнал нещо и очите ми спират да искат всичко и веднага!
Хихи.
Друг много хитър трик е да се ядат вкусни храни.
Примерно - да си хапна вкусни домати, от по-хубавите, но вкусни, понеже се получава така, че организмът се насища с положителни емоции от храненето и спира да яде. Ако ям от кофти доматите - дъфча, дъфффча - а то не домат - а макарон!
Този парадокс няма финансово измерение, понеже поне за себе си съм установил, че разликата в цената се компенсира от разликата в необходимото количество. А все пак нашите стомаси не са кофи за боклук.
 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   01-12-12 13:57

Диабетът се оформи като бич през последното столетие - социален, битов, финансов.
За 2010 година се регистрирани 220 милиона случая, а за 2030 година се предвижда броят им да нарастне на 280 милиона.
Диабетът стои на четвърто място по отношение на брой смъртни случаи, настъпили в резултат от различни усложнения.
И не на последно място - финансово и социално бреме - от финансова гледна точка диабетът консумира 10% от разходите за здравеопазване.

Не зная дали ви е интересно да разказвам за диабета, просто не намерих такава тема и реших да се пробвам къде на шега, къде на сериозно, да събера малко информация?

Продължавам...

Знаете, има два вида диабет... Понеже T1DM се среща при 10% от всички болни от диабет, ще започна с втория тип захарен диабет /няма да говорим за воден диабет, сори/, изписван съкратено T2DM. От него страдат останалите 90% от болните от захарен диабет хора.

T2DM
=====

До скоро се е смятало, че се дължи на т.нар. "инсулинова резистентност" - намалена възможност за инсулина да оказва своя ефект върху прицелните клетки. След това се заговаря за връзката между затлъстяването и диабета, без да се вземе предвид, че липидите и глюкозата директно потискат нормалното функциониране на бета-клетките /глюко- и липотоксичност/. Нарушеното фунциониране води до намалено отделяне на инсулин и намаляване на бета-клетките /спорен въпрос все още/.
Резюме: Т2 захарен диабет се характеризира с инсулиновата резистентност на таргетните органи и недостатъчност на инсулинова секреция от панкреатичните бета-клетки.
 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: Нели   
Дата:   01-12-12 13:59

[smile]



Публикацията е редактирана (01-12-12 14:11)
 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   01-12-12 14:01

В Мексико има много случаи на диабет. Но това е така и в други големи държави - Индия, Китай, Франция, САЩ.
В Мексико, обаче, диабетът се дължи главно на неправилно хранене - един лекар от Мексико ми го сподели - самите мексиканци ядат захар в огромни количества - а чрез консумация на рафинирана захар най-лесно се възпроизвежда заболяването в лабораторни условия при лабораторните животни /мишки и плъхове/. Имах чувството, че я ядат заедно с хляб и масло? Не успях да го попитам дали правят сладкиши, дали я консумират с лъжицата или по някакъв друг начин, но захарта си е захар.
Естествено, това е полиетиологично заболяване - факторите, които го причиняват са многобройни и неразривно свързани - стрес, недоспиване /като не спим достатъчно организмът влиза в състояние на стрес и вдига адреналина, който пък веднага вдига кръвната захар - глюкотоксичност!/, нездравословни храни и напитки, като тук трябва да добавим и мазните храни с наситени мазнини, липса на движение, затлъстяване.
...
При нормално движение човек консумира повече вода, отколкото ако не се движи - а консумацията на вода регулира апетита, тонизира организма, човек се изчиства от токсините, които трупаме ежеминутно ...

Ето една интересна статия, на която попаднах тази сутрин:

Обратимост на Т2ДМ – нормализиране на функциите на бета-клетките
======================================================

Хипотеза: Инсулиновата резистентност и дисфункцията на бета-клетките са обратими при спазване на хранителен режим с намалено количество калории.
Методи: Единадесет човека, страдащи от Т2ДМ на средна възраст 50 години са били изследвани в продължение на 2 месеца като са консумирали по 600 ккал/ден.
Резултати: Една седмица след началото на диетата нивото на кръвна захар се нормализирало /от 9 до 6 ммол/л/. Диетата имала положителен ефект и върху други показатели.
Изводи: Бета-клетките се възстановяват и фунционират нормално в резултат на приложената диета. Това е свързано с намалените запаси на триацилглицероли в панкреаса и черния дроб.

Коментар:
Участниците в експеримента са заболели от диабет преди по-малко от 4 години. Не е ясно дали промените са обратими при по-дълго боледуване.
Не се споменава каква е нормалната храна за всеки един участник. Не е ясно и какво е хапвал преди да заболее от диабет. Възможно е нивото на кръвна захар да е спаднало само и единствено заради по-здравословната храна, която е приемал в продължение на експеримента /да няма връзка с намаления прием на храна/?
Като един от основните изводи посочват, че диабетът от тип 2 се дължи на натрупвания на липиди в панкреаса и черни дроб.

Като краен извод – Диабетът не е прогресивно необратимо заболяване при навременното му диагностициране.

източник: без картинки

 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   01-12-12 14:01

Съжалявам, че не мога да се включа с нещо кардинално по въпроса за диабета - то и едва ли е възможно.
Попаднах на една интересна статия за панкреатичните клетки, мисля да направя резюме след малко.
Самите клетки, които секретират инсулин се наричат бета-клетки и съставляват 75% от един остров на Лангерханс - микроорган, който съставлява еднокринната част на панкреаса.
Тези клетки имат АТФ-зависими калиеви канали, които се инхибират в присъствие на по-високи концентрации глюкоза.
В резултат клетката се деполяризира и достига прага за генериране на акционен потенциал /около -50 миливолта/, при което се отварят калциевите канали и клетката почти обръща поляритета на мембраната си.
Дали са необходими други катионни канали, освен калциевите и АТФ-зависимите калиеви, за да се деполяризира мембраната на клетката, е неясно - има хипотеза, че калциевите йони активират някой от наличните канали в бета клетките.
Клетките имат натриеви канали, които нормално биха допринесли за деполяризирането на мембраната, но при физиологични условия те са почти изцяло инактивирани и не провеждат натриеви йони.
Самите калциеви йони, навлизайки в цитоплазмата на бета-клетките, стартират екзоцитозата /секрецията/ на инсулин.
При диабетно болни се получава така, че АТФ-зависимите калиеви канали може да не функционират /това си е сензора на самите клетки/ или пък инсулинът да се натрупва в клетките под формата на микровезикули, които да не успяват да се "свържат" с клетъчната мембрана и да освободят инсулина, който се намира в тях.
Кашата е абсолютна, според мен!
Изследванията продължават по направлението - глюкотоксичност и толерантност към високи нива на глюкоза.
И... има разработена клетъчна линия от човешки клетки, които да се използват за изследванията... малко страшно ми звучи...
Статията е на Патрик Рорсман, учен от Оксфорд.
Накрая завършва с думите "Диабетът не е сериозно заболяване при мишките, но ние ги изследваме, за да можем да разработим добър модел, който да е сходен с начина на протичане на заболяването при хора, които нямаме как да изследваме с тези методи и средства".
...
Секрецията на инсулин е бифазен процес /има две компоненти - бърза и бавна компонента/. Бързата компонента на инсулиновата секреция се контролира / регулира от един подтип мембранни канали, които са проводими за калциеви йони и се активират при промяна на потенциала на клетката /тук просто описах какво е един волт-зависим канал - това е белтък, който има структура на геврек, през дупката минават йони, но тази дупка може да се отвори, а може и да се затвори - активиране и инактивиране на канала - в зависимост от потенциала на клетката - естествено, има плеяда от фактори, които регулират кинетиката на йонните канали/.
Един друг подтип калциеви канали пък отговаря за бавната инсулинова секреция. Но все са калциеви канали.
Самите калциеви канали се оказва, че представляват "пейсмейкъра" на панкреатичните клетки - тези, които са отговорни за тяхната възбудимост и поддържат ритъма на генерираните акционни потенциали / което означава - регулиране на постъпващите калциеви йони в клетката - което регулира също инсулиновата секреция.
Като казвам, че калциевите канали са отговорни за възбудимостта на бета клетките, то естествено, че не пренебрегвам плеядата от йонни канали, но пейсмейкърът е един, все пак.
Калциевите йони, които навлизат в клетката, намаляват съотношението на АТФ/АДФ, в резултат на което АТФ-зависимите калиеви канали се активират - и това води до реполяризиране на клетъчната мембрана.
Трябва да отбележа, че възстановяването от състоянието на инактивиране при калциевите канали е почти напълно при интервал от 200 милисекунди между два акционни потенциала, но не напълно, което означава, че амплитудата на всеки следващ акционен потенциал, генериран в серия, ще бъде по-малка, докато в един момент инактивираните калциеви канали не са толкова много, че да не са в състояние да поведат клетката към акционен потенциал и настъпи един рефрактерен период /без електрическа активност/.
Липсата на активност веднага се отразява на понижаване на екзоцитозата /секрецията на инсулин.
Самото количествено измерване на секрецията на инсулин става като се измерва какъв е капацитетът на мембраната за определен период от време - екзоцитоза означава, че мембранно мехурче с инсулин се прилепва от вътрешната страна на клетъчната мембрана, слива се с клетъчната мембрана, така че инсулинът да се озове от външната страна - и в резултат размерът на клетката се увеличава с ... части от процента... измервайки флуктуациите в капацитета на клетъчната мембрана, който зависи правопропорционално от размера на клетката - ние изследваме самият процес на екзоцитоза, тоест инсулинова секреция.
Да, ще кажете вие - ами ако имаме ендоцитоза? Тогава мембраната ще намалее малко - и ако имаме две екзоцитозни мехурчета и едно ендоцитозно, то в крайна сметка ще видим само едно екзоцитозно, понеже другите две ще се унищожат като ефект... да, така е, изследването засега няма как да бъде абсолютно точно чрез използването на този метод в този вариант, затова има други методи...
Пример - това даже още го смилам -
Клетки, при които в мехурчетата с инсулин има флуоресциращо вещество, което започва да свети като крушка при промяна на рН на средата... при екзоцитоза рН от алкално /цитоплазма/ става киселинно - и проблясва като фар в нощ... остава да си отворим очите и да стоим на микроскопа и да броим колко явления виждаме за 1 минута...
Е, истината е, че това го прави програма, понеже очите не могат да броят толкова бързо.
 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   01-12-12 14:02

Естествено, че говорим за пари. За диабет се харчат 20% от всички средства за медицина на САЩ. Вероятно това е бюджет, голям колкото бюджетът на България.
Има различни разработки за вкарване на инсулин - през кожата, като спрей през носа - идеята им е да замени гадното боцкане и да ни продава същия инсулин на няколко пъти по-висока цена, заради удобството да имаме симпатична опаковка и начин на апликиране.
И естествено, хората са разработили изкуствен панкреас - това е една машинка - сензор, микропроцесорна техника /чип/, алгоритъм за анализ и инсулинова помпа.
Сензорът засега е електрохимичен, микропроцесорът може да бъде дори важият смартфон с приложение, което да командва помпата. А самата помпа е устройство като пейджър, което хората могат да съ държат на колана - вътре има буталце, което избутва инсулина на малки порции в зависимост от концентрацията на инсулин.
Програмирани са различни режими на работа на помпата, за да се избегне хипогликемията.
Чудо, а?
А има и много други неща, ама няма да пиша всичко в едно мнение, че ще си изям хляба сам... и няма да ви е интересно да четете мненията ми... хахаха.
 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   01-12-12 14:06

Този следобед нещо се разрових във википедията, от нездраво женско любопитство...

Счита се, че затлъстяването е предпоставка за различни заболявания, особено за диабет тип 2, сънна апнея, рак, остеоартрит.
Затлъстяването се причинява от комбинация от алиментарно прехранване, липса на физическа активност, генетична предразположеност, ендокринни смущения, лекарства и психологични проблеми. Последните проблеми се потвърждават с наблюдението, че някои дебели хора консумират ограничено количество храна и в същото време увеличават своето тегло.
Знаем, че е важен хранителният режим, да намалим некачествените въглехидрати /по-правилно би било или карбохидрати или въглеводи, но не комбинация от латински и славянски - както и обратната комбинация - карбоводи - също звучи глупаво/, в някои случаи, знаете, се пристъпва до хирургическа намеса - поставяне на пръстен, който ограничава силно възможностите за преяждане.
...
До тук нищо интересно, затова карам накратно...
...
Лептин и грелин са два хормона с пептидна природа, за които се смята, че влияят на апетита.
Грелинът е първият кандидат за "хормон на глада". Синтезира се от клетките на стомашната лигавица в дънната част на стомаха. Неговата концентрация е висока преди хранене /създава чувство на глад/. При поемане на достатъчно храна, неговите нива спадат и човек усеща ситост.
Този хормон е тясно свързан с инсулиновата секреция, както и с волт-зависимите калиеви канали, които са отговорни индиректно за инсулиновата секреция. Но нека не се разсейвам, а карам по текста на википедия...
Лептинът се синтезира от клетките на мастната тъкан, контролира апетита - колкото повече е мастната тъкан в един организъм, толкова повече лептин се образува - който се явява "хормон на отслабването" - има създадени мишки, при които този хормон не се образува и те затлъстяват неимоверно много.
Всъщност, бихме били в грешка да мислим, че ако инжектираме лептин на дебеланчовците, те ще отслабнат - понеже те са развили резистентност на действието му - и самите те имат високи дози на лептин в организма си. Но има и такива, които се повлияват положително от такава терапия.

Лептинът и грелинът влияят и на мозъка - влияят на хипоталамуса, структура на мозъка, която отговаря за хранителния режим и количеството на поетата храна, както и за енергийния баланс.
В САЩ се харчат между 40 млрд долара годишно и 100 млрд долара годишно за лекарствени средства, намаляващи теглото, като за 1998 година точните цифри са 78.5 млрд или 9.1% от разходите за здравеопазване.
Със своите 9.1% затлъстяването се нарежда в ТОП 5.
частичен източник
...
Малко индиректна е връзката между затлъстяването и растежния хормон...обаче само на пръв поглед...
...
Растежният хормон е пептид, който стимулира растежа, клетъчното "възпроизвеждане" и регенериране при животни и човек. Секретира се от предния дял на хипофизата, от соматотрофните клетки и се нарича соматотропин. Съществува и соматропин, който представлява рекомбинантен хормон.
Предписва се от лекарите при деца и възрастни - при недостиг.
Дотук нищо интересно.
Ролята му на анаболен агент /кара организмът да трупа маса/ е намерила приложение при спортистите още преди 30 години - допинг. До преди 10 години тестовете не са можели да го хванат, хихи.
Намира приложение в скотовъдството - за по-висока ефективност в индустриалното животновъдство - в САЩ се използва бовинен соматотропин при млечни крави за увеличаване на млеконадоя. И тук една добра новина - разрешено е вече да се напише на етикета дали млякото е от крави, третирани с хормона, или - не.
Обаче аз се чудя едно нещо - нима няма връзка с "набъбналия" размер на повечето американци!? Естествено, причините са много, но една малка причинка за тяхното здравословно състояние е и млякото, което консумират.
В по-горното мнение написах, че грелинът е хормонът на глада - но той активира едни рецептори, които са отговорни за секрецията на растежен хормон...който е отговорен за процесите на натрупване...и по-конкретно - увеличаване на мускулната маса, увеличаване на костната плътност, и други.
Наблюдавано е при пациенти, на които са им били назначени инжекции със соматотропин подуване на ставите, болки в ставите, различни симптоми, но и не на последно място - увеличен риск от ... диабет!? Логично. И дори може да бъде етиологичен фактор за лимфома на Ходжкин.
И техническата подробност, че до скоро този хормон се е извличал от труповете на закланите животни, като зачестилите случаи на синдрома на Кройцфелд-Якобс са довели до разработването на синтетичен соматотропин.

Признавам, че трябва да проуча защо в Щатите е разрешено да се третират млечни крави, но не и да се третират говеда за месо с този хормон. Явно вторият вариант е доста по-зловреден!? Правени са опити да се убедят властите да разрешат употребата му при прасета, но неуспешни.
Това го написах, просто за да свържем нещата по оста "Ендокринна система - Затлъстяване - Нервна система".
частичен източник източник

 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   01-12-12 14:08

Аз се разписах малко...
... продължавам с Грелин и неговият приятел Обестатин...
Грелинът е пептид, който се синтезира в стомаха, но и от епсилон-клетките на островите на Лангерханс /интересно, нали!?/
Грелинът е антипод на Лептина. И тук нищо ново, но ми е приятно да повтарям, барем запомня.
Грелинът участва в невротрофията, особено в хипокампуса /интересно, това е процес на възникване на диференцирани неврони от стволови клетки, хм!?/ и е отговорен за когнитивната адаптация към променящите се условия на околната среда, както е отговорен и за заучаването и паметта /тоест тука ни изброяват основните фукции на хипокампуса, или така наречения Амонов Рог, понеже приличал на рог от овен, а пък думата хипокампус означава морско конче, каква е тая блага тревица, дето са я пушили Камило Голджи и Сантиаго Кахал, не зная, ама аз кончета и рога не виждам!?/.
Грелинът оказва влияние върху чувството за ситост чрез въздействието си върху вагусовите аферентни влакна, които пропълзяват около стомаха, при което намалява тяхната сетивност и човек преяждаААА...
Интересно, че учените установили, че грелинът като попадне в амоновия рог и... човек запомня по-бързо и лесно!?
...и много важно... При недоспиване, знаете, се задейства плеяда от хормони, които правят организма на каша, но и концентрацията на грелин се увеличава и човек трупа килограми... дали грелинът води до недоспиване и затлъстяване или недоспиването води до затлъстяване... важното е, че са свързани.
Спете, за да сте слаби и хубави! Неслучайно народната мъдрост казва "Спи, детенце, да порастнеш!" - аз бих добавил - да порастнеш здраво! Да, по време на сън се отделя соматотропин и децата растат.
Интересно проучване са направили Йълдъз и неговите сътрудници - установили са, че нивата на грелин нарастват от полунощ до зазоряване при слабите хора, което предполага нарушен циркаден ритъм при затлъстелите хора.
Капучо е открил връзка между недостатъчния сън и затлъстяването - чрез увеличаване на апетита на хормонална основа и намаляването на секрецията на лептин /ей, мазници, няма да спите, ами секретирайте!!! - това не беше към вас, а към клетките на мастната тъкан/.
...
И да си дойдем на думата за нервната система - Грелинът повишава нивата на допамин в мозъка /субстанция нигра/, а това е мястото в мозъка, където разрушаването на допаминовите неврони води до... Паркинсон!? То и затова лекарствата за паркинсоници съдържат допамин и после ходят като дрогирани, понеже то това нещо допаминът си е чиста дрога.

...
Тоест - стари и дебели - не само ще ни мъчи недоспиване, диабет, но поне няма да имаме паркинсон!
По въпроса за положителното влияние на грелин при паркинсоници, трябва да отбележа, че вероятно нещата не са решени еднозначно.
 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   01-12-12 14:10

Обестатинът е хормон, който се секретира от клетките на стомаха и тънките черва. Отначало са го идентифицирали като аноректичен пептид, но впоследствие се оказало, че ефектът му върху консумацията на храна не е едностранчив .
Това, което ме изуми, беше, че се кодира от същия ген, който кодира грелинът... както се случва с глюкагонът и глюкагон-подобния пептид /тези две вещества имат антагонистичен ефект - единият гони глюкозата, другият я трупа, хаха - те се синтезират от един ген, полученият праглюкагон се цепи на две и се получават глюкагон и глюкагон-подобен пептид.
И тук така - имаме пептид, който се цепи на две и се получава грелин и обестатин. Въпросът - кой цепи веригата и кои са факторите, които регулират процеса - остава отворен.
Интересното в случая е, че се произвеждат от един ген два хормона с антагонистичен ефект!!!
И както виждате - това не е изолиран случай.
...
Въз основа на тази информация аз смея да твърдя, че... генетична детерминираност при затлъстяването не съществува.
Съществуват предразполагащи генетични фактори, които сами по себе си до затлъстяване не биха довели.
Условията на средата от ранна младост са тези, които моделират нашето поведение и нашето тяло.
...
Да, аз подкрепям теорията, че затлъстяването е в резултат от епигенетични взаимодействия.
С други думи, ако вашата баба е кюфте, майка ви е кюфте, то... ако вие копирате техните поведенчески и хранителни модели, може би ще сте кюфте, но ако се откъснете от родовата обремененост, то никой не може да дойде и да ви каже - трябва да си кюфте, щото роднините ти са такива!
...
Затова и при опити с мишки е установено, че премахването на гена, кодиращ грелин, не води до съществено отслабване, понеже се премахва и обестатинът...
Обестатинът е антагонист на хормона на растежа, също така, вече споменах - и на грелина. В резултат от неговото действие човек поема по-малко храна.
...
Много приказки, повечето само на хартия, но с важни изводи за човечеството : )

обестатин

 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: Нели   
Дата:   01-12-12 14:11

[smilie24]



Публикацията е редактирана (01-12-12 14:16)
 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   01-12-12 14:12

Хормонален контрол и хомеостаза на калция и фосфора

/резюме на глава 25 от учебника по физиология на Емилио Карбоне, един от откривателите на нисковолтовите волт-зависими калциеви канали/

1. Образуване и ремоделиране на костите

* витамин Д
увеличава нивата на плазмен калций
* паратиреоиден хормон
увеличава нивата на плазмен калций и намалява нивата на фосфати
* калцитонин
понижава плазмените нива на двата йона

Значение на калция - за провеждането на нервния импулс / мускултите съкращения / кръвосъсирването
Значение на фосфата - изгражда нуклеиновите киселини, фосфолипиди, структурните фосфопротеини и ензими, високоенергийните съединения АТФ и креатинфосфат.
Двата йона съставляват хидроксиапатита, който представлява главният минерален компонент на костта.

Хомеостазата на двата йона зависи главно от три фактора:
* чревната резорбция
* отделянето през бъбреците
* костното ремоделиране

Пропускам описанието на костната тъкан и на процеса на нейното ремоделиране.

Други хормони, които влияят на хомеостазата на калция и фосфора

* глюкокортикоиди
потискат пролиферацията и активността на остеобластите /клетките, които създават костната тъкан/ и бъбречната реабсорбция на фосфати.

Нота бене - Продължителната терапия с глюкокортикоиди води до остеопороза.

* растежен хормон - подобрява чревната резорбция на калций, както и неговото отделяне с урината - първият процес може да надделее над втория и да доведе до един положителен баланс на калций в организма

* инсулин - фаворизира костообразуването

* хормони на щитовидната жлеза - възможно е да предизвикат хиперкалцемия /повишено съдържание на калций в кръвта/ и следващата я остеопороза /когато процесите на разграждане доминират над процесите на изграждане/.

* естрогени - имат превантивен ефект върху остеопорозата чрез ефекта си върху някои цитокини

Да, консумирането на храни, богати на белтъци също води до увеличена резорбция на калций от червата.
И при хора, които консумират бедна на белтъци храна, нуждата от калций е многократно по-малка, тъй като не отделят толкова много калций чрез урината и резорбцията от чревната лигавица е по-малка.
Дотук нищо ново. Това беше въведението. Ще се постарая да разгледам всяка една подточка в детайли. Или както казва Гошо - да покажа истината в нейната цялост. Трябва да разгледаме и храните, богати на калций. Също да не пропуснем и храните от растителен произход, богати на аминокиселини - и особено онези от тях, за които съвременната диетика/диететика съобщава, че съдържат от незаменимите за човешкия организъм аминокиселини, информация, която погрешно се интерпретира като аминокиселини, които се намират само в месото, а реално това са аминокиселини, чието образуване в човешкото тяло е незначително, минимално или отсъства напълно и е необходимо да постъпват с храната. Тези аминокиселини се съдържат в растителните продукти, почти никога всичките осем на куп, с изключение на няколко растения, които би било интересно да разгледаме.
 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   01-12-12 14:15

Знаем, че хидрогенираните масла имат доста негативно влияние върху човешкия организъм:

1. висок холестерол, сърдечна недостатъчност, високи нива на мазнини в кръвта
източник: маргарин-барбарин

2. отново сърдечна недостатъчност, но и инфаркт, артериосклероза, диабет, метаболитни смущения, и много други
въй-въй-варин

3. при хидрогенирането на мазнините се използва катализатор фино диспергиран никел, чието наличие може да бъде доказано хроматографски в маргарина. За полезния ефект на тежките метали върху организма няма да говоря - достатъчно е да спомена, че блокират необратимо доста от рецепторите на клетките и те не могат да изпълняват функциите си нормално.

Има хубави масла с български произход, но ако искаме да консумираме вносни - няма проблем - дали немско, дали белгийско или английско масло - все ще е хубаво. Английското масло има някакви варианти, един от които с бая големи парчета сол вътре и чак хруска...
...
Като си помисля в България децата как маат смело вафли, кроасани, кремове, сметани, боклуци най-различни с хидрогенирани масла... и после що били дебели... ми какви да са!? С фигура като Алисия Алонсо или Мая Плисецкая? С такава храна децата ще са доста по-близо до Куин Латифа, отколкото до фигурата на Майкъл Джексън : )
О, и в някои фъстъчени масла се добавят хидрогенирани мазнини -
Наскоро един американец ми вика - Най-полезно е хляб с фъстъчено масло и сладко от ягоди!
И аз викам - Въй, не думай!?
И той продължава - "Ми хлябът е въглехидрати, полезни са за организма, фъстъченото масло е богато на протеини, от които имаме нужда, а сладкото от ягоди е плодове!"
Ей, вервайте, ама останах озъбен по един абсолютно ненаучен начин - като котарак от улицата, а не като котарак от научните котешки среди...
Веднъж едни девойки ме бяха питали за любимото ми фъстъчено масло... и тогава аз разбрах колко много видове били?
А, освен хидрогенирани мазнини, в това масло добавят и посладители - да се чуди човек диабет или инфаркт да прави?


Аз вчера бях изненадан да чуя, че маргаринът се правел от нефт. Бях го чувал и преди и без да съм голям специалист, трябва да внеса една корекция, тъй като това е ... невъзможно.
Човек мога да усвоява мастни киселини с права /неразклонена/ верига и то само ако са с четен брой въглеродни атоми.
Има няколко изключения /три киселини май бяха/, които се съдържат в меда - и които водят до алергии при някои хора точно защото не могат да ги разграждат. За да може един здрав организъм да ги разгради, прави супер "лупинги", поне по спомените ми по биохимия.
А в нефта имаме две компоненти - ароматна и алифатна. Ароматната не става за консумация, понеже няма да се справим с болшинството циклични съединения. А алифатната компонента е силно разклонена. И далеч не само с четен брой.
Четейки за историята на маргарина можем да видим, че до скоро се е правел от животински мазнини, мляко и вода. Тези животински мазнини също впоследствие започват да ги хидрогенират, започват да използват рибни масла и прочие, но растителните масла се оказват супер удар, поради ниската си себестойност.
Днес все още има маргарини на базата на животински продукти. В България мисля, че нямаме такива.
Няма какво да ви се правя - моето детство почти цялото мина под знака на маргарин Калиакра /онзи стария маргарин, със супер странния вкус/...
Помните ли как ни набиваха в главите от малкия екран за маргарин Линко??? Все едно е нещо луксозно??? И ние гледаме със сестра ми и сочим с пръстче, хаха!!!
 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: Нели   
Дата:   01-12-12 14:16

Интересно и хубаво написано [smilie24]

Ако хората вземаха предвид САМО фактите кое извлича калция от костите и зъбите, остеопорозата щеше да е сведена до минимум.
Да припомним кое прави това:
- зърнените храни (брашното)
- захарта
- кофеинът
- газираните напитки

Още повече се увеличава ефекта като приемаш две или още по-лошо - три едновеременно - например зърнени храни със захар, или захар с кофеин, или газирана напитка с кофеин и захар (сещам се за една такава [smilie5] ).

Ако някой знае и други, моля да допълни.

Също е погрешно да се смята, че пиейки много мляко се презапасяваме с калций. Всъщност той намалява желязото в организма. Всичко е свързано и затова всяка крайност води до болест. Затова се придържайте към естествените храни в балансирани количества.
 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   01-12-12 14:17

Наскоро четох за фруктозата някакво проучване - хората дуднеха, че приемът й трябвало да бъде доста ограничен. За кристалната фруктоза говоря.
Днес попаднах на нещо интересно - май може да осъмнем с Директива, третираща захарта в същия кюп като алкохол и цигари - да има акциз за храните с високо съдържание на захар, както и да не се предлагат захарни изделия на деца и захарните изделия да бъдат с намалено предлагане към подрастващите.
Вероятността хората да се сафирясат май нараства всеки ден.
Ето и самата статия...
ала-бала-статийка

 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   01-12-12 14:24

Нека да призная, че темите са само загатнати.
Пълно развиване на всяка една тема би отнело много време и интелектуален ресурс, какъвто нямам.
За затлъстяването говоря като нещо имагинерно, но видяхте, че има връзка с диабета. Ето, моято организъм е сигурно 3 пъти по-чувствителен на глюкоза от организма на моя шеф, щото разликата в килограмите ни е два пъти, а той има хубаво коремче.
Високо кръвно, бъбречна недостатъчност ... и прочие по веригата.
Аз само нахвърлях в тази тема някои основни момента.
 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: Wania   
Дата:   01-12-12 14:48

нещо за сибутрамина? доколко е вреден?
 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: Will   
Дата:   01-12-12 15:08

... четем, четем ! и благодарим за разясненията... [smile]
 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: IvoZafirov   
Дата:   01-12-12 15:11

А азз се чудя как да напълнея .....

[smilie8]
 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: milenpi   
Дата:   01-12-12 15:13

Четох, четох прескачах, хванах тук там...Но голямо благодарско за инфото.[smilie24]
Те повечето неща съм дочувал и познайвах, ама сега хептен.

И винаги съм знаел, че реклами на храна по ТВ винаги са шменти капели, а пък за лекарства и т.н.

Винаги съм мислел как да направя, анти реклама с истината зад продукта..Реална реклама.[shtrak]
 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: Digitalgab   
Дата:   01-12-12 16:18

Това че консумацията на мазнини и холестерин било причината за сърдечните заболявания, се оказва че е най голямата лъжа в историята на науката и медицината. Лъжаq старателно набивана в главите на хората, от която печелят най много производителите на ниско-маслени продукти, маргарини и други. Те субсидират и изфабрикуваните изследвания. Има много хора вече и съответни изследвания, които опровергават тази лъжа, но те биват премълчавани и заглушавани от пропагандата. Потърсете в нета:
Dr. Gregory Ellis.
 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   01-12-12 16:42

Ваня,
нямам представа за сибутрамина. Сега погледнах да видя какво е - и се оказа нещо, близко до това, за което си мислех вчера. Чудех се дали не може да се синтезира психотропно вещество, което да създава усещане за ситост. Обаче гледай, тоя сибутрамин понижава много важни медиатори - серотонин, допамин и прочие - и от тук следват няколко каскади - което се отразява на целия метаболизъм, не просто на едно изолирано явление.
...
За остеопорозата - няколко бележки -
1. храни, които водят до увеличено отделяне на калций от организма
2. храни, богати на калций
3. поддържане на чревната резорбция в норма
4. цялостната картина

Да, кафето, съдържайки кофеин, води до отделяне на калций от костите. Прекомерната консумация на кафе може да доведе до остеопороза. Ако пиете кафе, пийте по 1 до 2 кафета дневно. Ако пиете 6 кафета в продължение на години, може да имате проблем, ако не поемате достатъчно калций или ако прекалявате и с други храни, чрез които той се извлича от костите.
...
Кои са храните, чрез които калцият напуска организма? На първо място - протеините. Ха - да, точно тези, които бяха изключително полезни за нас. Обаче графиките не прощават. Не ми се търси, потърсете сами, ако имате интерес - но остеопорозата като явление съществува само в цивилизования свят /това не е проблем в бедните страни, понеже те месо и млечни продукти виждат през крив макарон/. Високопротеиновата диета на западния човек със сигурност ще му доведе остеопорозата за компания на стари години. Защо? Заради балансирането на киселинно-алкалното равновесие в организма. Нашият организъм няма запаси на натрий - имаме калций /хидроксиапатит в костите/ - и с него работи.
...
Тоест - млякото, съдържайки добро количество белтък, всъщност способства за извличането на калция от костите и бавно ни води по пътя към остеопорозата. За месото - там освен остеопороза, имаме и подагра /месо от млади животни, т.нар. "болярска болест"/.
...
Постъпване на калций в организма - храни богати на калций, но и в които той е в приемлива форма /висок процент на резорбция от чревната лигавица/. Главен източник от неорганичния калций се пада този от водата. Лукът също има доста калций. Зелените части на растенията. Списъкът е дълъг.
...
Хормонален статус - калцитонин / калций. Бабите не пият повече калций, а всъщност си боцкат калцитонин, за да може да се усвои калция от храната. Защото не е само да консумираме калций, важното е организмът да може да го усвои. Никога резорбцията на едно вещество не е на 100% - като формата, под която то е формулирано също оказва значение. Минералният калций ще се усвоява доста по-слабо от органичния и прочие. Също така ако ядем моркови, с идеята да си набавим витамин А, трябва да забележим, че резорбцията се увеличава при наличието на мазнини - морковена салата със зехтин. Ако консумираме тази салата в продължение на 1 седмица, резорбцията на бета каротин /нека да съм по-точен, макар че на мен не ми пречи да му викам и витамин А/ като процент от постъпилия бета каротин ще намалява с всеки изминал ден. Ще тръгне от 40% в първия ден и ще приключи на 18% в последния ден. Примерно.
...
Съотношение с фосфатите в храната - Фосфорът - като антипод на Калция - не е важно толкова дали приемът на калций е такъв или онакъв, важно е какво е съотношението между фосфора и калция - защото ако фосфорът е повече, отколкото трябва, тежко ни. Обратното - също.
...
Кафето подсилва личностните способности. Ефектът му не е само да активира рианодиновите рецептори и това да води до освобождаване на калция от вътрешните складове /ендоплазмен ретикулум/ - засилване на мускулния тонус и "бодрост" - но и интелигентност.
...
Преди няколко дни спорихме с една колежка, която ми разправяше, че чела изследвания за това колко полезно било млякото... обаче аз я попитах - ама ти къде го виждаш това мляко, за което говориш? Тя дори не знаеше какво става с млечния белтък по време на пастьоризирането, не знаеше, че се отсметаняват мазнините /а с тях и всичко, което е мастноразтворимо/ и прочие... къде е тръгнала?
...
В този контекст - ако желаете да консумирате млечни продукти, консумирайте необезмаслени кисели и пресни млека. Останалите са просто "мътеници". Всичко полезно остава в сметаната, която се превръща в масло.
...
Ще кажете - но от мазнините се делебее?
Установено е, че консумацията на зехтин и други растителни мазнини води до... отслабване. Дебелее се от храните с висок гликемичен индекс. Погледнете вашите клетки - цялата мембрана е от липиди - така че без липиди - закъде!?
 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: Taneto22   
Дата:   01-12-12 16:52

Ако искаме да сме здрави трябва да консумираме храни, които не се рекламират. Да сте видяли реклама на лук?! или спанак?!...
А пък относно забраната за консумация на масло и сметана - пълна глупост!!!! Дебелее се от въглехидратите, които се разграждат на енергия и евентуално, ако не сме активни, на складирани мазнини!
 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   01-12-12 16:57

Извинете, че пропуснах нещо важно - говорейки за млякото, имам предвид пастьоризираното КРАВЕ мляко.
Понеже написаното в никакъв случай не се отнася за непастьоризираното човешко мляко, което консумират хората в ранна възраст : )
Погледнете таблиците - ами че човешкото мляко има три пъти по-малко белтъци от кравето - защото от човешкото трябва да стане човек, не теле!
После що децата, дето им давали еди кво си мляко, били еди какви си. Ми че едното "Майката Природа" го е мислила милиони години за нас, другото е правено за друг. Едно теле колко кг трябва да стане?
Също така пастьоризирането е много кофти процес, който уби всичко детско в мен преди години.
 Re: Затлъстяване - Диабет - Остеопороза - може би и още нещо?
Автор: мара   
Дата:   01-12-12 16:59

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.