Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Има ли тук схемотехници?
Автор: turntablism   
Дата:   04-08-11 11:11

Ако има някой разбирач бих искал да се съветвам за нещо, а и да видим колко човека са на мнение "направи си сам" [beer]

Весел ден!

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: asahi   
Дата:   04-08-11 11:12

За имането - има.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: Lalinda   
Дата:   04-08-11 11:14

Има, разбира се. Има и разбирачи.

Какво толкова искаш да си направиш сам?

Ако някой схемотехник ти помогне, вече няма да си го направил сам, между другото.
[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: NeDDRaG   
Дата:   04-08-11 11:14

[smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: NO_CARRIER   
Дата:   04-08-11 11:15

Навремето ми беше хоби, ама китайците го убиха. [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: danvan16   
Дата:   04-08-11 11:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: Lalinda   
Дата:   04-08-11 11:17

Асахи ще ти даде акъл, почерпен от мрежата, нищо че не е схемотехник.
[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: jekopj   
Дата:   04-08-11 11:19

Предлагам да оставим Лалинда да даде отговор на питането.[smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: danvan16   
Дата:   04-08-11 11:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: danvan16   
Дата:   04-08-11 11:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: asahi   
Дата:   04-08-11 11:23

Тази сутрин (то стана обяд) нещо съм и заел трайно мислите. Ще взема ритуално да сменя крачола.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: turntablism   
Дата:   04-08-11 11:28

Но с моето чудене в момента няма да бъде направено никога. [smilie18] става въпрос за мерене на фотоапарат и не само.

Добре, най-хубаво да разкажа за какво иде реч пък, който ще се хваща за главата.. да се хваща! :D Разполагам в момента с Зенит Автомат, закупих го от базара. Електрониката не става, но пък механиката е чистак бърсак казвам ви( по новите правила май трябва да е "Ви" ).Махнах морално остарелите чаркалъци от вътре. Затвора се управляваот два електромагнита и няколко ключета, които казват на електрониката в какво положение аджеба са пердетата. До тук няма проблем.В момента пиша програма за микроконтролер, който ще управлява цялата тая гъзария със скоростите. Това, което ме задтруднява е меренето, трябва да го вкарам с някаква схема в АЦПто на контролера и той да знае каква е светлината и да всятка лампички във визьора и да избира скоростта на затвора (когато е в "А" режим [smilie5] ) ( да и режими ще има ) [smilie18]. Мисля че с някакви ОУ ще се получи прецизно мерене, а и самите ОУ трябва да им се спира захранването чрез микроконтролера когато апарата е изключен. Т.е. Контролера управлява токовете в Зенита, упразлява затвора. Такива глупости, сигурно съм пропуснал нещо, но основното е това. А да! С два фоторезистора са го направили руснаците, мисля да използвам същите ако нямате по добри идеи. Въпросът е как ще се свърже? Благодаря че прочетохте това. [beer]
За тези които мислят че начинанието ми е безсмислено : ами нали знаете като ви хрумне идея как ви гъделичка и искате да я реализирате независимо от това, че от нея няма да има никаква реална полза (освен опит) нито на вас нито на обществото [smilie18]. Искам за мене си да го направя и да се кефя че аз съм го правил ( с ваша помощ де ). Моля ако някой иска да ме откаже от начинанието да не го прави, а ако някой иска да ми помогне по някакъв начин с идеи и съвети е добре дошъл!



*усеща как вече няма да има други постове* [smilie18]



Публикацията е редактирана (04-08-11 11:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: NeDDRaG   
Дата:   04-08-11 11:32

А куфара с батериите?

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: danvan16   
Дата:   04-08-11 11:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: turntablism   
Дата:   04-08-11 11:40

Ами мисля да използам нещо на ATMEL по конкретно съм се насочил към Atmega168, ако реша, че някои пинове са излишни ще мина към по малък такъв. Ами за батериите... Ако 5 секунди нищо не се прави чипа ще спира тоците на меренето ще заспива. Пък и като не го ползвам ще си има Офф копченце. А относно вграждането, естествено всичко вътре ще си е смд. Няма да повярвате каква електроника са наблъскали вътре братушките за най-овносното, като се сетя как в днешно време всичко може да се случи с един контролер и два три чарка ми става яко [smilie5]. Не знам наистина колко ще харчи този контролер ама все си мисля, че няма да е много. Иначе апарата си има гнездо от пред за 6 волтова батерия, по нестандартна но се намират ...



Публикацията е редактирана (04-08-11 11:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: CTEHATA   
Дата:   04-08-11 11:44

С правилно използван sleep няма да харчи почти нищо, когато не се използва. Все пак зависи и от процесора. PIC или Atmel ? [smilie5]
Поради особеностите на лентата като средство за съхранение, по-скоро няма да "щрака" толкова много, че батерията да е истинският проблем.
За съжаление точно схемотехниката не ми е силна. Но ако говорим за фотоРЕЗИСТОРИ, пробва ли да ги вържеш в единия край към Vcc (+5V предполагам) а в другия към някой аналогов вход? Ако да, напиши кратък цикъл да връща прочетената на входа стойност в текстов вид по сериен порт и си снеми приблизителна характеристика, при различна осветеност.

П.П. Репликите са се разминали. Ако ще си на този Atmel, помисли за това .



Публикацията е редактирана (04-08-11 11:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: NeDDRaG   
Дата:   04-08-11 11:45

danvan16 написа:

> Има доста контролери на пазара, но
> 1. както Недялко е писал харчат доста.
> 2. Са доста обемни и няма как да се съберат в ограниченото
> пространство.
>
> В твоята задача ниската консумация и малкия размер са
> определящи.

Абе те контролерите не харчат толко много, ама апаратчето май беше с три батерийки по волт и нещо. И малки като капацитет. Оригоналната схема се включва към захранване пр натискане на полуспусък. А ако това се направи при микроконтролера, консумацията ще се вдигне. Постоянно включен пак бързо ще ги глътне. По-скоро много ще консумира схемата за меренето... А обема - на смд може да стане достатъчно малък.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: turntablism   
Дата:   04-08-11 11:46

Имаш предивд да направя предавателна характеристика? То всъщност нищо няма да се променя при такова свързване, защото контролера отчита само напрежение, а в случая ще се мени само ток. Но ако добавя още еидн ресистор може да стане [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: Todd   
Дата:   04-08-11 11:46

На врътката за скоростите има резисторен атенюатор . Него можеш да го ползваш за превключване на режимите .

В режим А трябва да задаваш и ISO-то на филма !!!

Най лесно е да вземеш работещ Зенит , да премериш стойностите на фоторезисторите при достатъчно количество светлина /скорост /ISO и от там нантатък да смяташ ...



В зенит 12 руснаците също ползват контролер само че е специализиран чип .


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: CanoniO   
Дата:   04-08-11 11:47

баси, кво е яко да четеш и да не разбираш ПОЧТИ нищо[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: CTEHATA   
Дата:   04-08-11 11:47

Определено имам предвид да измериш пада върху резистора [smile]
Отивам да си направя кафе.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: turntablism   
Дата:   04-08-11 11:53

То е зор също, че трябва да преценя много неща. Как да будя контролера, кога да се включва първият електромагнит, какво ще стане ако сменям режимите като бобъркан докато снима :D трябва да се предвиди всяка глупост. То спада към програмистската част де и почти е решено. Мисля контролера да си заспива като се включи апарата и като натисна полуспусък се събужда, започвацикъл, който през разни интервали мери светлината и и зчислява скоростта. Това се случва или докато се направи снимка ( като се натисне до край спусъка горният цикъл праща избраната скорост във функцията ShutterRelease :D )... или докато таймерът отброи 5 секунди, за 5те секунди ако не се случи нищо контролера отново заспива. Буди се с интеръпт през полуспусък като е нужно. Наистина ли това ще консумира адски много? Меренето може би ще е по мостова схема на Уинтстон ( не помня дали точно така се пишеше извинявам се ако съм объркал ) и нулев индикатор. Лошото е че при тази схема потенциалите които ще се мерят са на майната си а не към маса и няма как да ги вкарам в контролера директно. Може би трябва да свържа ОУ на двете точки на моста по схема която дава на изхода стойността на разликата на двата входа...а Захранването на ОУ да става през транзистор базата на който отива в микроконтролера с цел, когато не мери да спира тока на ОУто, и на моста евентуално с някакъв транзистор. И то друго не остана май...

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: niagara   
Дата:   04-08-11 11:55

хохохо заглавието го прочетох, че се търсят СМЕХОТЕХНИЦИ, и си викам - егати готината спамерска тема[smilie5]


пък то..... и аз чета и нищо не разбирам.... [cool] [smilie25] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: Todd   
Дата:   04-08-11 11:57

Ако ползваш Уинстонов мост ще бъде абсолютно точно .Може би такава схема ползват и руснаците с тия два фоторезистора .Така че другите два от моста трябва да са там някъде .

Консумацията ти ще зависи най много от елементната база а не от времето на смятане - то предполагам че е изключитено малко .

З


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли тук схемотехници?
Автор: turntablism   
Дата:   04-08-11 11:59

Todd: То този Автомат няма копче за скоростите. Има една врътка за компенсация на експозицията и една врътка с 4 позиции за режими "А" "Х" "Б" "Л" като А е автоматик , при Х се избира синхронната скорост за светкавица 1/60. При Б е Бълб , а при Л е Lock, т.е. не сработва. Аз мисля Х да го направя за ръчен режим и вместо компенсацията да сменям скоростите, то при ръчни настройки не ми трябва компенсация, а при А режим ринга отново ще си е за компенсация.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.