Автор: e-mil
Дата: 15-02-11 22:39
"Монитор" леко са се изложили с тая статия.
"Републиканците зад Рон Пол за бъдещ президент на САЩ."
Човек може да си помисли, че Републиканската партия е зад Рон Пол, а всъщност не е така. Гласуването за което става дума е в рамките на CPAC (Conservative Political Action Conference) - тоест среща организирана от Американския консервативен съюз. Това са влиятелни хора, но все пак е просто сателитна организация на Републиканската партия. Не е самата партия.
CPAC традиционно си правят такова проучване, само че за последните 35 години са "познали" републиканския кандидат май само 3 пъти - два пъти Рейгън и един път Буш младши. Обаче и трите пъти е било в изборна година. Никога не са познавали в предната година, както е в сегашния случай с Рон Пол.
Това, което "Монитор" пропуска е, че преди няколко седмици имаше "сламено гласуване" и в Ню Хемпшир, където Мит Ромни отвя Рон Пол с 24% разлика. А тази година има още две такива "сламени" гласувания. Така че, чак през октомври можем да добием бегла представа зад кого са републиканците.
"Нетипичен републиканец - консервативен либертарианец..."
Няма такова нещо като "типичен републиканец". И там си имат фракции, както във всяка партия по света: традиционалисти, центристи, палеоконсерватори, неоконсерватори и какви ли още не. Колкото до ниските данъци и ограничаване на държавната намеса в икономиката - ми това са едни от основните ценности на Републиканската партия от много отдавна.
Ограничаване на военните операции в чужбина - това пък са идеи и на по-голямата част от центристката фракция. А тя не е слаба. Например Джон Маккейн беше центрист, докато беше конгресмен.
Относно ООН, не е зле да се има предвид тазгодишния проект за бюджета изготвен от Конгреса (който в момента е с републиканско мнозинство). Част от плана за спестяване е: "дай да орежем парите за ООН и за Външното министерство".
А като каза Федералния резерв се сещам, че Алън Грийнспан също беше републикански либертарианец... преди да стане шеф на ФЕД. След това някак му се отщя да бъде такъв.
"Рон Пол бе номиниран за кандидат на партията през 1988 и 2008 г., припомня агенцията."
Никога не е бил номиниран за кандидат на Републиканската партия. Кандидатурата му е на Либертарианската партия и то само веднъж - през 1988. През 2008 беше Боб Бар. Като това са кандидатури за първичните избори. А номинираните за президентски кандидати на Републиканската партия са онези които спечелят най-много гласове на Националния републикански конгрес (Republican National Convention). Който пък се събира през лятото на изборната година. Рон Пол може и да стигне дотам, ама либертарианците най-често получават по-малко от 1 процент.
"Вотът е известен и като "сламено гласуване" - по аналогия със сламка, вдигната във въздуха, за да покаже посоката на вятъра."
Изразът "сламено гласуване" най-вероятно идва от правото. В юридическия жаргон на Запад понякога така наричат подставените лица във фирмите. "Homme de paille" на френски; "Strohmann" на немски; "Straw person" или "Straw man" на английски. Демек тия там, са се събрали на нещо, което не е дори първични избори и са гласували за някого, който още не е реален кандидат. Това със сламката и вятъра е политическа поезия и романтика.
* * *
А колкото до онова клипче дето "всичко е "класифайд""... оф, Амиго... Колко пъти да ти казвам, че не всичките илюминати, които хвърчат се ядат?
Това клипче е пародия на щатския парламентарен канал C-SPAN и е заснето от The Onion - медия, която пише и снима пародии. Виж логото с лука в клипа и го сравни с това
https://photo-forum.net/static/forum/2011-02/tybg2427.JPG
Минало е покрай "класифайд" ама доста отдалече.
|
|