Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Питанка за поръчка от ebay?
Автор: __SpOO__   
Дата:   04-02-11 10:10

Здравейте,

искам да питам, ако някой е по-запознат и има информация относно един казус над който се чудя.

Харесал съм си стока за около $100(малко под) от ebay и искам да си я поръчам. Приятели споменаха, че от 2011 година вече има ДДС и мито за всяка стока над 15 евро. Не знам до колко е вярно това, но да приемем че е в сила вече.

Това значи ли, че на тази стока аз ще се наложи да платя данък и мито, за да си я взема от митницата?

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за поръчка от ebay?
Автор: klez   
Дата:   04-02-11 10:22

Не е от 2011 а от 2010 беше
и не е ДДС и Мито, а само ДДС
Мито-то мисля че беше над 150евро или 150 долара не съм сигурен някой по запознат да каже. може и да минеш метър ама може и да не минеш зависи колко е голям пакета и какво точно има в него

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за поръчка от ebay?
Автор: __SpOO__   
Дата:   04-02-11 10:25

Вероятно ще е голям пакета, но лек. Става дума за игра [smilie5]

Diablo Battle Chest old version [thankyou]

Сумата не е над 150 евро, но ако може някой да каже със сигурност ще или няма да трябва да се плаща мито. И само ДДС ли... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за поръчка от ebay?
Автор: Todd   
Дата:   04-02-11 10:29

над 150 - не 15.


Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за поръчка от ebay?
Автор: ivodam   
Дата:   04-02-11 10:31

Кажи да ти напишат на опаковката стойност от 10 долара.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за поръчка от ebay?
Автор: klez   
Дата:   04-02-11 10:39

мда.. те като цяло за игра не ми се вярва изобщо да ти изхакат някви такива глупости ама да драснат за всеки случай 10$ стойност на опаковката и готово

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за поръчка от ebay?
Автор: PeterPAN   
Дата:   04-02-11 11:02

Ми поръчай си я от УК, например

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за поръчка от ebay?
Автор: rusinov   
Дата:   04-02-11 11:07

Въпросните данъци и мита се дължат при покупка на стока от страна извън ЕС. Освен това, ако решиш да пишеш (в случая продавача да пише), нереална цена на стоката - примерно 15 долара, така, че да не минаваш митница, то рискуваш. Ако при пристигането на стоката митничарите се усъмнят в цената и решат, че това не е реалната й стойност могат да я спрат и после ставаше сложно, но не съм вече много добре запознат по-натам каква беше процедурата. По някакви схеми ти трябва да преставиш мисля документ, който да гарантира тази стойност или те преценяват по някакъв начин каква е реалната цена, налагат си дължимите суми като мита и данъци, плащаш си ги и тогава си взимаш стоката от митница. Абе с две думи или си поръчвай от страна в ЕС или не рискувай. [smilie24]



Публикацията е редактирана (04-02-11 11:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за поръчка от ebay?
Автор: El_Fuego   
Дата:   04-02-11 11:09

Най-човешки е обяснено тук . За юридически изкушените - тук .


Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за поръчка от ebay?
Автор: __SpOO__   
Дата:   04-02-11 11:12

PeterPAN,

ако имаше такъв начин би било най-добре, но просто няма. Варианта, който искам е старият и не включва първата част на играта. Има нов такъв, който е само втората и продължението, него без грижи мога да намеря в Европа. Но първият, стария вариант из Европа не видях някъде да се продава.

rusinov и El_Fuego, благодаря за съветите.

[beer]



Публикацията е редактирана (04-02-11 11:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за поръчка от ebay?
Автор: drawer   
Дата:   04-02-11 11:52

За съжаление от тази година независимо от големината на пратката и обявената стойност всички пратки извън ЕС минават митница. Както ми обясни един от митничарите това е точно заради масово обявени много по-ниски стойности. Доколкото разбрах това не е някакъв нов закон или заповед, а просто така са си решили митниците.
Октомври месец пратка за 100 долара, но беше около 300гр. си ми пристигна в пощата. Тази година и двете пратки, въпреки че и двете бяха под 200гр. и под 20 долара ме викаха на митница. Другото неприятно е че не признават дори и фактура пратена от изпращача, а искат да покажеш разпечатка от PayPal или от кредитната карта за направеното плащане.


Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за поръчка от ebay?
Автор: __SpOO__   
Дата:   04-02-11 11:53

Реших казуса вече, благодаря на всички, които се отзоваха с мнения, съвети, препоръки и информация!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за поръчка от ebay?
Автор: ivodam   
Дата:   04-02-11 13:44

drawer: Аз си купих една по-мощна батерия за джобното, струваше нещо от сорта на 95 долара, но хората от ХонгКонг, без да съм ги молил, беха праснали на плика едно зелено листче с надпис 10 долара и пакетчето си ми дойде в локалната поща без никви ядове.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за поръчка от ebay?
Автор: drawer   
Дата:   04-02-11 17:20

ivodam: Значи трябва да черпиш.[smilie3]
Моите и на двете пратки дори и реалната цена да бяха писали щяха да са под 20 долара и въпреки това минавах митница.
Говоря за януари месец. Миналата година всички пратки си ми пристигнаха в пощата.


Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за поръчка от ebay?
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   04-02-11 17:26

А ако е подарък и реално няма плащане от получателя ? А иначе митничарите решават каква е цената, поне преди две години беше така, заядоха се с една мацка пред мен заради яке, вкараха марката и модела в гугъл, изкараха всички сайтове, където го имаше и и казаха средна цена. Жената твърдеше , че е от големите разпродажби в САЩ, но не и признаха по-ниската цена. Казаха и другия път изпращача да слага вътре фактурата.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за поръчка от ebay?
Автор: navy   
Дата:   04-02-11 17:42

Днес лежерно сървирах из европейските ибейове и зяпах електроника...
Харесах си у павилиона една фоторамка и реших да прочета малко за функционалността и да видя каква е цената у Еуропата...
Също така гледах малко цени за друга техника, компютри, телефони и тем подобни...
Ами уплаши ми се окото [smilie8]

В БГ е по евтино [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за поръчка от ebay?
Автор: terminator   
Дата:   04-02-11 20:58

Не съм купувал, но ще се опитам да обясня как се процедира в БГ с доставки НЕ от Европейския съюз. Моята жена работи в митническо бюро и набързо ми сведе ситуацията (поне в Габрово е така). Цялата тази процедура обяснена по-долу е в сила от януари 2010г. още.
Продавача продава стоката, пакетира я и я праща. Цената е ХХ $. В тази цена може да е включена и цената на транспорта до Бг, но може и отделно да е. Та като пристигне такава стока, отива в най-близката митницата до адреса на получателя. Там се обмитява според тарифния номер, за различните стоки митото е различен % (може и да е 0%). Оттук вече започват допълнителните разходи за получателя.
Примерно стоката струва (обявена е на стойност) 100$. Ще предположим че отделно има и + още 20$ транспорт. Цената и става 120$. Тези 120$ се умножават по т.нар. митнически курс на долара за деня (който е близък до курса на БНБ за същия ден). Получава се да кажем митническа облагаема сума в лева = 174лв. (при курс 1$=1.45лв.). Върху тази сума се смята ДДС (20% от 174 = 35лв.). Това е дължимото ДДС което трябва да се плати за да се освободи стоката.
Ако за тази стока има и мито, то митото се смята като процент върху стойността на стоката (без транспорта) и тогава се сумират цената на стоката + цената на транспорта + митото и върху цялата сума чак тогава се начислява 20%ДДС.
Обаче тук има още едни скрити разходи :) За да се подаде декларация пред митницата това трябва да стане по електронен път (с ел. подпис). За целта човек трябва да ползва услугите на минтическа агенция/бюро което да го представлява пред митницата - т.е. да му придвижи документацията и да му освободи стоката. Тази услуга (писането и подаването на документите) струва 25лв., отделно трябват едни 6 лв. за нотариална заверка на пълномощно с което клиента упълномощава тази митн. агенция/бюро да го представлява. Ако човек прецени, че ще купува пак от чужбина е хубаво да си направи пълномощното да важи за година примерно, не всеки път да тича за ново.
В крайна сметка цената от 100$ (145лв.) изведнъж набъбва до 145 + 35 + 25 + 6 = 211лв. (за стока която е с нулево мито).
Сега има и друг момент - доста онлайн магазини пишат или подарък или обявяват стойност 10-15$ на стоката. Това добре, но родните митничари се изучиха горе-долу кое колко струва и при евентуална проверка на пратката (а те имат право да отворят която си искат пратка) вече става по-сериозно. Освен че те определят цена и мито за стоката, пак се плаща ДДС, че и някаква глоба отнася получателя.
В общи линии е това. Мислех преди година да си купя един китайски двусимов GSM от dealextreme.com, но като си сметнах допълнителните разходи и липсата на гаранция на китайското чудо на техниката, което ще получа ... се отказах навреме.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за поръчка от ebay?
Автор: neuromancer   
Дата:   04-02-11 21:07

"За да се подаде декларация пред митницата това трябва да стане по електронен път (с ел. подпис). За целта човек трябва да ползва услугите на минтическа агенция/бюро което да го представлява пред митницата - т.е. да му придвижи документацията и да му освободи стоката. Тази услуга (писането и подаването на документите) струва 25лв., отделно трябват едни 6 лв. за нотариална заверка на пълномощно с което клиента упълномощава тази митн. агенция/бюро да го представлява."

Баси, а електронен подпис струва по-малко от 20 лв. на година.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за поръчка от ebay?
Автор: terminator   
Дата:   04-02-11 21:18

Е, не струва по малко от 20лв. на година електронния подпис и май само юридически лица могат да подават по електронен път документи в митница - това последното мога да го проверя в понеделник.

Виж ако си фирма и имаш лиценз да представляваш други пред митница - тогава ... може да се спори тези 25лв. мног ли са или малко [smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.