Автор: slivenski
Дата: 25-07-10 18:31
Съседи леят кръв за паркинги
Нощни стражи "разкрасяват" с ножове коли на новодомци
Паркингите пред блоковете заприличаха на фронта. Спукани гуми, потрошени стъкла, изкривени чистачки, огънати ламарини - не е нужно да са взривили колата на някой съсед мутра, за да видите тези щети пред дома си. Всяка сутрин десетки автомобили осъмват в подобен вид просто защото за заели мястото, заплюто от някой истеричен комшия. В сравнение с войната за паркиране пред блоковете съседските драми за парното са като детска игра, твърдят препатили.
"Кръв ще се лее тука", заканва се гневен шофьор, докато напомпва гумата на колата си пред бл. 1 на столичната улица "Проф. Христо Вакарелски". Човекът живее в съседния новопостроен блок и за втори път през последната седмица автомобилът му е станал жертва на съседска вендета. "Ръчичките им да изсъхнат на тези вандали! Дано "Топлофикация" отреже цялата им ръждясала панелка!", кълне собственичка на друга кола, която също е със спаднали гуми. Битката тук се води между жителите на старите блокове, пред които има изградени площадки за паркиране, и хората от новите сгради, за чиито коли, оказва се, няма място. "Старите" обитатели на улицата се чувстват господари на оскъдните паркоместа и гонят всеки пришълец. Дори са формирали ударни отряди, които нощем "разкрасяват" с ножове автомобилите натрапници. "Тук не можеш да спреш, защото паркингът си е наш. Не се знае как ще завариш колата си утре", предупреждава мъж с бейзболна шапка, който целодневно се подпира на бутилка бира в беседка пред блок 2. Подобни сцени се разиграват ежедневно не само на ул. "Проф. Христо Вакарелски", а в цяла София. Застрахователните компании са затрупани с жалби за автощети, нанесени на паркингите. От общината са категорични, че площадките пред блоковете не са частна собственост, никой няма право да ограничава ползването им и да ги заграбва. "Ние обаче не можем да се намесим в съседските войни", вдигат ръце от администрацията. Засега кварталните автобанди се измъкват и от полицията. Вместо да си губят времето в писане на жалби, потърпевшите стягат опълчение и кроят планове да отвърнат на вандалските удари.
На война, като на война.
SOS
Ако установите, че съсед е посегнал на колата ви, най-добре е да потърсите помощ в съответното районно управление. Там се приемат жалби за нарязани гуми, счупени брони, огледала и т. н., обясниха от полицията. При по-сериозни нарушения случаите се отнасят към Столичната дирекция.
БРАНЯТ УЛИЧКИТЕ КАТО КАЗАРМИ
"Не паркирай! Стрелям без предупреждение!", "Не спирай тук - пукам гуми". Това не са табели пред военен обект, а надписи по гаражи в Благоевград. С тези заплахи стопаните бранят своите места за паркиране от навлеци. На централната улица "Тодор Александров" върху гаражни врати е изписано с блажна бяла боя "Забранено е паркирането пред гараж, СЕЛЯЦИ". Доскоро конфликтите между водачите заради битката за паркиране бяха ежедневие. Често се налагаше намесата на полицията, за да се охладят страстите на опонентите. Най-лошото бе, че пешеходците бяха принудени буквално да прескачат возилата, паркирани по тротоарите. От няколко месеца обаче въвеждането на "синя зона" за платено паркиране освободи центъра на града от нашествието на МПС-та. В кварталите обаче стопаните на гаражи трябва да вземат превантивни мерки някой да не ги "запуши". Някои пазят зоната си с помощта на огромни камъни, други със сковани дървени скелета, а трети по познатия начин - със застрашителни надписи.
ГАРАЖЪТ ПО-СКЪП ОТ КЪЩА НА СЕЛО
Цената на гараж в центъра на столицата вече надвишава стойността на къща в провинцията. Причината е, че клетките за паркиране са кът, а колите се множат като гъби след дъжд, обясняват брокери на имоти. Така гараж в подземието на нова сграда на бул. "България" удари 19 000 евро. За толкова пари можете да си купите виличка, и то чисто нова, пресмятат търговци. Въпреки рекордната сума обаче свободни клетки няма.
Най-големият проблем е, че гаражите свършват още преди да са продадени всички апартаменти в кооперацията. Освен това при новото строителство често заради недостиг на средства не се изграждат подземни места за паркиране. В покрайнините гаражите все още държат поносими цени - около 8000-10 000 евро.
Големите мезонети и апартаментите над 200 кв. м трябва да разполагат с две паркоместа или гаражи. Това гласи новата наредба за паркирането в София. Много от семействата вече са с по две возила и заемат две места, коментираха общинари. Хората, живеещи на голяма площ без кола, пък могат да си отдават местата за паркиране под наем.
В Европа честа практика била сградите с дворове или големи паркинги да пускат автомобилите от съседни кооперации срещу месечен абонамент.
Ако изберете да оставяте колата си на платен паркинг, трябва да си приготвите солидна сума. Колко плащат собствениците на джипове и лимузини? Зависи от кефа на шефа. Това е най-честият отговор, който екип на "Стандарт" получи при проверка на цените на платените паркинги в центъра на София. В някои плацове лимузината и джипът са просто леки автомобили и шофьорите им плащат по 2 лв. на час. В центъра на столицата обаче положението е различно - собствениците на возилата дават двойно с мотива, че заемат пoвече място. Сумите за месечен абонамент в столицата варират според района - от 400 лв. на месец на жълтите павета до 60 лв. в крайните квартали. Собствениците на камиони пък вече трябва да си приготвят от 80 лв. нагоре, а на мотоциклети - поне 30 кинта.
КОМШИИТЕ САМИ ДА СЕ РАЗБЕРАТ
Велизар Стоилов, зам.-кмет по транспорта
- Г-н Стоилов, читатели се оплакаха от междусъседски войни за паркоместата пред блоковете. Много от колите им са с изпочупени стъкла и пукнати гуми. Как трябва да постъпят ощетените?
- Тези хора, които пукат гумите на съседите и им вредят, реално тормозят самите себе си. Подобни неща са недопустими, но ние нищо не може да направим. Хората няма на кого да се оплачат в това отношение, освен да се разберат помежду си заедно да ползват паркоместата. Сигурен съм, че местата им за паркиране дори не са истински паркинг и част от тях са зелена площ.
- Все пак общината как може да им помогне, за да спрат издевателствата?
- Единствено, след като съседите от блоковете с един паркинг постигнат съгласие, може да разширим площта им за паркиране. Отговорно заявявам, че лично аз и главният архитект на столицата Петър Диков ще се погрижим или да им построим безплатен паркинг, или да разширим площта.
- Защо не сте го направили досега, случаите на конкуренция за местата не е от вчера?
- Как защо? Защото каквото и да тръгна да правя сам, все крив ще изляза. Ако общината сама реши да разшири площта за паркиране или пък започне да строи паркинги, съседите ще викнат, че им съсипваме я градинка, я полянка. И ще викнат вас да отразите скандала. Трудно е да се угоди на българина, на софиянеца. Затова повтарям - нека се разберат съседите, да направят предложение до нас и ние ще го изпълним.
Екип на "Стандарт"
http://www.standartnews.com/news/details/id/11338/
|
|