Автор: Amigo
Дата: 18-04-10 23:37
Държавата ужилена с един милиард лева
Заради контрабандата на алкохол и цигари
Чакат се още удари срещу далаверите с акцизни стоки
Монитор17.04.2010
РЗС вероятно ще се отклони вляво и ще се отметне от подкрепата си за импийчмънта на президента Георги Първанов, който ще бъде гласуван от парламента днес. Депутатите от РЗС се подписаха до един миналата седмица под мотивите за свалянето на държавния глава. Очаква се хората на Яне Янев да гласуват "въздържал се", след като премиерът Бойко Борисов отказа да се поддаде на ултиматума на шефа на РЗС. Той поиска до 17 часа във вторник Борисов „еднозначно да отговори дали се отказва от думите си, че иска импийчмънт на президента заради критиките към правителството".
„Настояваме г-н Борисов лично да заяви пред политическия съвет на РЗС в централата на бул. „Раковски" № 108 дали сега иска подкрепата на РЗС както по въпроса за импийчмънта, така и за управлението на ГЕРБ и дали подкрепя нашата кауза за провеждане на избори за Велико народно събрание с цел приемане на нова конституция", гласяха поредните условия, поставени от РЗС снощи. Яне стигна и по-далеч в нападките си, като каза, че по време на днешния дебат щял да разкрие истинското лице на премиера.
Междувременно по-рано през деня от ГЕРБ пуснаха декларация, в която се заявява, че партията и нейният председател Бойко Борисов
стоят твърдо зад мотивите по процедурата
за отстраняване на президента Георги Първанов, подписани от 162 народни представители.
От ГЕРБ посочват, че до искането за отстраняване на Първанов се е стигнало, след като той си е позволил еднолично да запише разговора между него и вицепремиера Симеон Дянков и след това да публикува стенограмата, без финансист номер едно да е бил предупреден за това. Според подписалите се под мотивите за импийчмънта депутатите, включително тези от РЗС, с това си действие президентът е нарушил конституцията. Държавният глава е атакуван по общо 15 текста от основния закон в държавата. Според народните избраници той е позволил включително да се развихри мащабна корупция при издаването на БГ паспортите.
"Поведението на Георги Първанов е безпрецедентна проява на незачитане на конституционни норми и принципи, които подробно са развити в мотивите. Последвалото политическо говорене на президента в нарочно организираната от него пресконференция налага дебат в НС за правомощията му в парламентарната република", заявяват от управляващата партия.
В декларацията се посочва още, че Първанов е показал, че установените от конституцията норми могат да бъдат нарушавани дори от държавния глава."Този прецедент
е белег за недопустим политически морал
и затова се нуждаеше от ясна политическа реакция", посочват още от партията и допълват, че поведението на президента е изключително лош знак към българското общество и гражданите.
Отстраняването от длъжност на Първанов, който обяви, че няма да присъства на дебатите по импийчмънта, се нуждае от подкрепата на поне 161 депутати, след което крайната дума има Конституционният съд. Избраниците на ГЕРБ, Синята коалиция и "Атака" обаче наброяват едва 155. .
Арестите - топ мярка срещу кризата
Аз я мога тази работа с арестите и тя е най-антикризисната мярка, обяви премиерът Борисов. Според него "не можеш да напълниш хладилника на хората, след като не си хванал тези, които са го изпразвали".
"Имам трудов стаж и като полицай, и като кмет. Правихме арести, има осъдителни присъди. Хванати са от "Трамкар" и много други такива. Разследванията ни в "Топлофикация", в много общински фирми вече са с осъдителни присъди. Недосегаеми няма - министри, кметове, фирми, агенции отиват при прокурора, повдигат се обвинения, досъдебни производства", категоричен бе Борисов, който сподели, че за съжаление прекарва по-голямата част от времето си като полицай и прокурор вместо като премиер.
По думите му записът на разговора му с чиновниците за необезпечените финансово договори, които са подписвани по времето на кабинета "Станишев", вече е предоставен на прокуратурата. .
Чиновници натрупали по година отпуск
Не съм предполагал, че хората може да бъдат оставени с ползване за отпуск от по 200-300 дни, възмути се Борисов, докато записваше мерките за съживяване на икономиката. Той призова синдикатите да не допускат вече да се случва "тази гавра". По думите на Борисов свиването на администрацията е сред основните мерки срещу кризата. Както е известно, след като пое управлението, правителството беше поставено пред изпитанието да плаща стотици милиони за обезщетения за неизползвани отпуски при съкращаване на чиновниците.
Същевременно стана ясно, че са изпратени вкъщи да почиват дори селски кметове от Кюстендилско, които са натрупали също до 300 дни отпуск. Кметът на Копиловци Иван Петров е постигнал рекорда от 370 дни. В класацията на работохолиците се нареждат и директорът на дома за хора с умствена изостаналост в с. Преколница Митко Василев и колежката му от дома за деца без родителски грижи "Хисарлъка" Росица Илиева. Двамата са на възраст за пенсиониране и ако им изплатим накуп невзетите отпуски, ще получат по една скромна сумичка от 7 - 8 бона накуп, обясниха от счетоводството на кюстендилското кметство.
|
|