Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 WIKI-то рулира или за достоверността на информацията ;)
Автор: Coincidentia   
Дата:   26-02-09 00:34

Има един такъв момент, че бая доста работки на този свят, т.е. в цялата Вселена са относителни и зависят от гледната точка [smilie8]

Но все пак има и разни опити на някои хора да дават максимално обективна информация за нещицата от тази Вселена.
Самата идея на науката е да прави точно това.
И когато стане въпрос за много свързаната с тази идея академичност, някои професори, вероятно в по-голяма степен леко по-възрастните или поне по-клонящите към “старата школа”, го дават бая недоверчиво към някои нови чудесиики, та даже някои всячески се опитвали да въздействат на студентите да не ползват Wikipedia.
Конкретният повод да се поразтършувам за инфо е точно един разговор с Фадъра ми, който е преподавател по археология в СУ-то.
И него също, както споменатите му колеги, някак си го влече към по-традиционните източници в стил Encyclopaedia Britannica – това си му звучи по-надеждно.

Сравняването на достоверността на източниците по принцип не е от вчера, а за конкретното сравнение намерих едно проучване на списание Nature, което пък от своя страна, заедно със Science, са двете научни списания с най-сериозен и висок импакт фактор.



Та, за това проучване от Nature са взели статии по едни и същи теми от Wikipedia и от Encyclopaedia Britannica, които са били дадени на експерти за разглеждане, без да им се казва коя статия от къде е.
Резултатът е показал САМО 8 наистина по-сериозни грешки (ПО РАВНО – X 4 от всеки източник!).
Имало е, разбира се, разни по-малко страшни грешки, пропуски и неточности.

В крайна сметка в Britannica те били 123 (средно x 2.92 на статия), а в Wikipedia – 162 (x 3.86 на статия).

Важно е да се отбележи, че това проучване е от 2005, а през следващите години определено Уикито се е развило още и то в все по-добра посока [smilie24]



Спретнах и едно файлче, че да му дам на Фадъра и някои конкретни примерчета за какъв тип грешки става въпрос – Wikipedia as accurate as Britannica



Бая съществен момент е и количеството информация – в Wikipedia в момента има над 2 760 000 статии на английски език.
О, да, разбира се, би трябвало да се подразбира, че в никакъв случай не слагам на едно място статиите на български примерно, става въпрос изцяло за тези на английски.
Разликата е грандиозна, особено и като обемност на информацията.
Уики статиите имат огромно предимство и в тази посока, както и като богатство на свързаните подстатии, а и като организация и препратки към още ресурси.

Разбира се, в никакъв случай не намеквам, че Британиката не струва, ни най-малко, но и, както се казва, никоя система не е foolproof, errare humanum est и т.н.
Но работата е там, че Уикито е адски близко като достоверност на информацията, а май във всички останали аспекти (освен споменатите по-горе, също и безплатният и лесен достъп хич не е маловажен) превъзхожда другите опции [smilie24]

Та, естествено, че стремежът към търсене на Истината, поне под формата на достоверни факти, никога и никъде не трябва да стига до крайно самодоволство, но по никакъв начин не би трябвало и да се омаловажава работата на тези търсачи, които ни дават (някои дори и безплатно) възможността да знаем.

Наздраве за тях, а и за всички, които са заразени от принципа GOT TO KNOW! [cool] [thankyou] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: WIKI-то рулира или за достоверността на информацията ;)
Автор: tonevjr   
Дата:   26-02-09 00:45

И все пак за масовият потребител това няма никакво значение...самият факт,че стои така написано в Уики е достатъчен,за да можеш да твърдиш,че е вярно.[smile]

За толкова време в училище и ползване ма Уикипедиа по ред проекти и реферати,стига да го покажеш като източник,никой учител не ти е казвал нищо....да не говорим,че не ми се е случвало да има разминаване с информацията на даскала и тази,която съм изнамерил аз.[smile]

Значи практически проблем няма....на теория виждам какво имаш предвид и все пак в ежедневието няма значени...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Coincidentia   
Дата:   26-02-09 00:53

TJ, да де, то не че и баща ми чак толкова се репчи, дори и без тези данни взе малко да поумеква като говорехме по темата, но нали знаеш за принципа "говори ми в цифри" - друго си е да си се знаят максимално точно нещата.

А, честно казано, дори и самият аз не очаквах толкова добър резултат да постигне Уикито, а и точно самата му същност предполага непрекъснато усъвършенстване и още по-голяма гъвкавост при подобряването и своевременното ъпдейтване на информацията... та като му го занеса това, би трябвало вече съвсем да започва даже да препоръчва на студентите Уикипедията, поне на английски [smilie24] [cool] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: WIKI-то рулира или за достоверността на информацията ;)
Автор: OrLIndraganOv   
Дата:   26-02-09 00:54

Съвременните технологии позволяват и малкото братче на wikipedia - wapedia.

Да не говорим за всички останали уики-работи..

ТиДжей, уикипедията не се харесва от основната масовка даскали, защото с нея става ефективно свършена работа по тези проекти - получаваш информацията смляна наготово. Идеите на проектите е да копаш из множество иззточници, та хем да се научиш да търсиш, хем после в ежедневието си, когато вече ползваш най-ефективния начин, някакъв проблем да не те остави в небрано лозе, хем да ти влезе нещо в главата от източниците... Поне така го разбирам аз.

Отговори на това съобщение
 Re: WIKI-то рулира или за достоверността на информацията ;)
Автор: tonevjr   
Дата:   26-02-09 00:58

"говори ми в цифри"- Това винаги е добре,съгласен съм напълно......
НО има един лаф...лъжа,измам,статистика![smilie5] w.e.


Е тя идеята на уики-то е такава,всеки да може да сподели информацията,която има,така че тази информация все идва от някъде....главно от книги и други стари източници,но ефектан на счупеният тел винаги го има.[smile] Да не говорим,че има хора,които са отговорни да следят какво се пуска там,но при данни....можеш ли всичко да следиш.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: WIKI-то рулира или за достоверността на информацията ;)
Автор: tonevjr   
Дата:   26-02-09 01:07

Драганов,не знам как е положението в БГ...говоря от немска страна.При рефератите тук не се интересуват как и къде си намерил информацията,но е задължително да предоставиш Source-a.На разни други задачи наистина не се гледа с добро око да копираш просто от уики наистина,но зависи от задачата...Има случаи когато ни пускат в залата по информатика за 15 за търсене на инфо и после накрая на часа презентираш.
Да не говорим,че учител ни е давал 15 страници от учебник по медицина за паркинсон...оправяй се както можеш за 60 мин да презентираш всички важни аспекти![smilie18]
Други проекти са ни вървели с месеци и са искали да се свързваме с хора от даден област и да получаваме информацията от тях.
Уикипедия е просто едно добро попълнение към процеса на учене и е хубаво,че го има.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: WIKI-то рулира или за достоверността на информацията ;)
Автор: Coincidentia   
Дата:   26-02-09 01:56

Едно допълнение по случай "ровичкането" за инфо, на което вероятно някои преподаватели искат да ни научат.

Забележете, че въпросните грешки включват не само неточности в дадената информация, НО И ЛИПСА на такава, която би трябвало да присъства!

А и в крайна сметка в самото Уики се дават адски много линкове към източниците, та при нужда от още по-дълбоко задълбаване си има откъде да се почне [smilie24]

Ако се погледне и от една друга гледна точка - това, че "наготово" имаме адски много информация, при това максимално достоверна, ни спестява време, което може да се оползотвори за още повече ровичкане в още повече посоки.
Едва ли най-умното е да се бъхтиш като грешен дявол, за да стигнеш до нещо, което вече го има... в крайна сметка нали това е и идеята на прогреса - вече няма нужда да търкаме пръчки или да удряме камъни - кибритчето и запалката ни позволяват да имаме време да продължим нататък... все пак тази Вселена наз чака да я опознаем и... ЗАВЛАДЕЕМ [smilie19] [thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: WIKI-то рулира или за достоверността на информацията ;)
Автор: e-mil   
Дата:   26-02-09 08:19

Като изключим бързия достъп до Интернет Уикипедия не ти спестява повече време от който и да било академичен източник.
Проблемът с нея е, че заради свободния достъп на редактиране може информацията да не е достоверна точно в момента в който я четеш. Да, след 5 минути може някой да я оправи, но ти да не го забележиш.

Може би си чувал за шумният случай за композитора Jaron Lanier, който бил написан като филмов режисьор и въпреки че няколко пъти лично е поправял информацията за себе си веднага някой умник е връщал грешката в Уикипедия.
В статията си Лейниър пише и за въпросното сравение с Енциклопедия Британика. Няма високо мнение за експеримента - аргументирано обяснява защо и си е прав човекът. Получената от Уикипедия информация подлежи на проверка, както и тази от всеки друг източник.

Отговори на това съобщение
 Re: WIKI-то рулира или за достоверността на информацията ;)
Автор: _alice_   
Дата:   26-02-09 08:45

точно по отношение на достоверността уикито има още да се развива. и аз я ползвам като най-бързия начин да си намеря инфо, след търсенето в гуглето [smilie3] , но за сериозна научна разработка не бих се доверили на уики, или поне бих проверила инфото в няколко други по-достоверни източници [smilie8] [smilie8] [smilie8]

или можеби просто съм стар(а)омодна [smilie10] [smilie10] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: WIKI-то рулира или за достоверността на информацията ;)
Автор: NO_CARRIER   
Дата:   26-02-09 11:26

Понякога стават и грешки. [smilie19]

http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Metallica&oldid=241794402

Отговори на това съобщение
 Re: WIKI-то рулира или за достоверността на информацията ;)
Автор: exile   
Дата:   26-02-09 11:44

тя щото енциклопедия британика някога е била сериозен академичен източник.
енциклопедия британика и енкартатата и по принцип поулярните енциклопедии са зле. достатъчни са за някакви повърхностни справки и толков.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   26-02-09 12:40

_alice_ [smilie24]
exile [smilie24]

За мен най-безумното явление в Wikipedia е факта, че цитатите на едно и също събитие могат да имат различни дати в различните страници. В предвид, че всичко това е ... софтуер. Елементарно може да се синхронизира.
Но проекта всъщност е архаичен като архитектура. Да не кажа примитивен.

Което не значи, че е лошо да го има. Просто човек трябва да е наясно, че не е достоверен източник.



Публикацията е редактирана (26-02-09 13:23)

Отговори на това съобщение
 Re: WIKI-то рулира или за достоверността на информацията ;)
Автор: promis   
Дата:   26-02-09 12:44

За мен е достоверен - най-много да се изложа в някой форум с грешна информация [smilie18] Ама аз и рядко пиша.

Отговори на това съобщение
 Re: WIKI-то рулира или за достоверността на информацията ;)
Автор: Coincidentia   
Дата:   26-02-09 19:59

e-mil, напротив!
Първо, абсолютно нищо не ти позволява да изключиш бързия достъп до интернет – това е в самата основа на цялата идея!
В почти всекидневната си употреба на Уикито вече от сума ти години аз така и никога не съм попадал на статия, която да е вандализирана.
А и в крайна сметка след 5 минути си рифрешни страницата и май пак ще е по-бързо, отколкото да ходиш до библиотеки... о, всъщност библиотеки... и коя по-точно ще съдържа ТОЛКОВА МНОГО И ТОЛКОВА ДОСТОВЕРНА информация!?

И в Библиотеката на Конгреса да си, ако за два часа трябва да изнамериш максимално количество достоверна и полезна информация, посмъртно няма да прочетеш и 1/25 част от това, което ще ти даде Уикито.

Ето защо:



Британиката има около 100,000 (сто хиляди) статии. Което е чудесно, браво, ОК [smilie24]

Уикито в момента има 2,762,958 (ДВА МИЛИОНА седемстотин шейсет и две хиляди деветстотин петдесет и осем!!!) [smilie25]

Това включва 15,933,683 (близо ШЕСТНАЙСЕТ МИЛИОНА!!!) страници и 838,179 файла.
Припомням – това, разбира се, е САМО за информацията на английски!

Става въпрос за НАД 1,000,000,000 (МИЛИАРД!!!!!!) думи – 25 пъти повече от Британиката!



“Получената от Уикипедия информация подлежи на проверка, както и тази от всеки друг източник” – това ОК, принципно би трябвало да се съмняваме във всичко.
В този ред на мисли точно по какъв начин да я проверим тази информация!? [smilie8]

Дали да не пробваме да направим нещо сериозно научно.
Я да вземем най-авторитетното научно списание и да му дадем за задача да изпрати на най-големите си експерти в съответните области статии за проверка от Уикито и от Британиката.
След това да изчислим броя на неточностите и пропуските (не задължително грешки!)... упс, чакай малко, вече не започва ли да звучи познато... не стана ли въпрос по-горе за:



Списание Nature – научното списание с най-висок импакт фактор в света – е направило точно това!
И ето ги резултатите:

От по 42 статии – 8 по-сериозни грешки – по 4 от всеки източник!

По-малки грешки, грешчици, пропуски и неточности... (още в началото има линкче с някои примери за въпросните грешки):

Енциклопедия Британика – средно по 2.92 (почти 3) на статия.
Уикипедия – средно по 3.86 (почти 4) на статия.


Та за това става въпрос – за ДОСТОВЕРНОСТТА!



Когато фактите говорят и боговете мълчат.
Е да, ама тук богове няма.
Тук има... danbi [smilie21]

То каквото и както и да им го обясниш на определени хора, те все ще си сочат жирафа и ще викат “е па нема такоа жувотно!”
Казваш му, че искаш гражданите да имат максимално големи права за сметка на държавата, а то те обвинява, че си проповядвал максимален контрол на държавата.

Разбира се, хич не е учудващо, че са се изказали неподготвени разни хора.
Най-малко пък би трябвало да се учудвам на поредното прозрение на Титана на диаметрално противоположното “разбиране” на нещата.
Но след всичко това да изтърсиш, че “Просто човек трябва да е наясно, че не е достоверен източник” [smilie18]

Кое ли всъщност изобщо би могло да се класифицира като достоверен източник във Вселената [smilie11]
Може би за Самият Негатив на логичността най-надеждната информация идва от... “Приказки под шипковия храст” [smilie8]



А нали все пак няма чааааак толкова неадекватни люде, които да са си помислили, че по някакъв начин съм тръгнал да отричам Енциклопедия Британика – общопризнатия еталон за надеждна информация за света около нас!?
Съвсем, ама хич дори и не съм намекнал нещо в тази посока.
Аз срещу фактите не мога да вървя.
А те показват, че все пак още (или по-точно до преди 3 години) Британиката води (или по-точно е водила) на Уикито с почти цяла една грешка по-малко на статия.
Това, което показва проучването на Nature, е, че по отношение на достоверност Уикипедия е съвсем мъничко по-неточна от най-уважавания източник.
А по всички останали критерии превъзхожда всичко измислено досега.
Най-сериозни измежду тези критерии са безплатният и максимално лесен достъп и най-вече чудовищното количество информация [smilie24] [smilie24] [smilie24]

А, обаче се сещам за един момент, в който Уикито засега само диша прахта на чичко Гугъл.
Собствената му търсачка хич не ги може тези фатки с “може би имахте предвид” – в това отношение чичкото е понякога втрещяващо добър [smilie24]
И като не съм сигурен за някое спелване ми се налага първо в самия гугъл да търся.
Та, не е да няма накъде да се подобряват нещата, то винаги ще си има, особено след като човекът до голяма степен може да се определи като “животно на два крака и недоволно”.
Което пък един вид си е и ценно като движеща сила на прогреса [cool]



Да, има и нещо адски съществено, което изглежда някои хора не схващат – всъщност задачата на Уикипедията не е да си “твори” факти, а да намира вече известните такива, дадени от други източници, като се стреми да подбира най-надеждните и адекватни, като после ги обявява в референциите си.
Тоест тези, които искат сами наново да открият как да си запалят огън, могат да отидат директно най-долу на страницата, да си направят списък с източници и да си посветят примерно около 2 месеца и $ 666, за да стигнат в крайна сметка до това, което могат да видят по-нагоре в същата тази страница.
Който каквото го влече, разбира се [smilie7]

Та така, айде, че след малко трябва да почва Сънчо и ако не се появят Ушко и Зъбчо, дано поне Зайчето с карираните уши да се мерне да ни разясни как аджеба стоят нещата от Живота [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: WIKI-то рулира или за достоверността на информацията ;)
Автор: danbi   
Дата:   26-02-09 20:09

Леле... ама ти си бил много заблуден бе [smilie5]

Защо според теб Гугъл правят всички тия "хубави неща"? Не позна. Не е заради това! [smilie18]

Енциклопедия Британика била достоверен източник? Е, ако разсъждаваш така, то Wikipedia е не по-малко достоверен. В някои случаи дори повече.

За теб може Nature да е, цитирам "научното списание с най-висок импакт фактор в света" а аз дори не му бях запомнил заглавието, докато не го спомена на няколко пъти в тази тема.

Искаш ли да пуснеш една тема във форума, колко от хората знаят това за Nature. След това наречи незнаещите неграмотни. [smilie5]

Човек трябва да влага поне малко здрав разум в интерпретацията на заобикалящия ни свят.

Не може да се отрече обаче, че си забавен.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: WIKI-то рулира или за достоверността на информацията ;)
Автор: Coincidentia   
Дата:   26-02-09 20:39

Ааа, значи всъщност високата наука не се измервала с разни абстракции като "импакт фактор", а, разбирате ли, с това колко хора ВЪВ ФОРУМА знаели за НАЙ-ПРЕСТИЖНОТО НАУЧНО СПИСАНИЕ [smilie18]

И понеже всички тук знаят за Бойко Борисов, ерго него ли трябва да го търсим за финално меродавно мнение по въпроса [smilie11]
Признавам си, не я чаткам тази... хм, примерно "логика" [smilie8]

Може би защото говорим за различни неща - Титанът, който дори не бил чувал за Nature... честно, не ми идва абсолютно никаква идея за какво изобщо говори [cool]

А пък аз говоря за нещо, което се нарича НАУКА!

Тя е онова чуденце, което по определението на New Oxford English Dictionary означава “Интелектуална и практическа активност включваща систематично изучаване на структурата и поведението на физичния свят чрез наблюдение и експериментиране”

Ама смисъл да обяснявам едва ли има някакъв - първо, защото става въпрос за ЗНАНИЕ и второ, защото предполагам, че не само Оксфордският речник, но самият Оксфорд, както и Кеймбридж, разбира се, барабар с всякаквите Харварди, Йейлове, Бърклита и всичко останало са само параван за нелегална подсъзнателна продажба на захарен памук на вече преяли високосни години [smilie21]

Не знам, не я чаткам тази игра, аз си взех синьото хапченце и не съм в Матрицата, та нямам досег с неописуемия и вероятно безкрайно интересен за самия него си danbi свят [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: WIKI-то рулира или за достоверността на информацията ;)
Автор: danbi   
Дата:   26-02-09 20:56

Другарю Coincidentia
(не се сещам сега за аналогичното Американско обращение, но според опита ми между двата братски нам народа кой знае каква разлика няма)

Що така не ме харесваш? [smilie5]

Прочети си първото изречение по темата, та дано ти светне. Ако не, може да почакаме докато личността която го е написала заеме мястото си зад компютъра.

ПП: Wikipedia и НАУКА. Туй сериозно ли?

ППП: освен синьото хапченце, трябва да намериш и съратник който да ти дръпне кабела [smilie18]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: WIKI-то рулира или за достоверността на информацията ;)
Автор: holden   
Дата:   26-02-09 22:02

Coincidentia: не става дума за знание. Става дума за факти и модели. Знанието се изучава от епистемологията. Сещаш ли се откъде е този цитат: "Archaeology is the search for fact... not truth. If it's truth you're looking for, Dr. Tyree's philosophy class is right down the hall."

Nature е най-известното научно списание в Европа. Science е най-известното научно списание в САЩ. В моята наука никой не публикува в тези списания, защото извън много тесни среди никой не го е грижа за недетерминистични автоматони на Бухи. Там се публикуват големи резултати от експерименти с 20-30 автора. Публикациите чакат 6 месеца до 2-3 години преди да излязат, и през това време други 5-10 светила рецензират написаното и дават препоръка дали да се публикува.

В моите среди най-новата наука не е в Nature или в Science а в публикациите на конференциите. Ако се заровиш много ще откриеш три мои публикацийки дето сами по себе си имат малка стойност, но след 10-20 години дай-боже някой да публикува в Science голямо откритие базирано на важни публикации базирани на моите малки публикацийки.

А старите професори отричат Уикипедия защото старите професори отричат всичко по-ново от 1975-та, когато са защитили докторантурата си. Но старите професори умират (в академичен смисъл) и новите идеи бавно и безмилостно си проправят път, докато станат стари идеи и бъдат изместени от още по-нови такива. Томас Кун има една много малка книжка която обяснява процеса.


Отговори на това съобщение
 Re: WIKI-то рулира или за достоверността на информацията ;)
Автор: e-mil   
Дата:   26-02-09 23:33

Коинси,
разбирам, че те количеството те вълнува повече от качеството, само че няма никакво значение дали статиите в Уикипедия са 2,8 милиона или 280 милиона. Ако информацията, която чета е грешна, не ми пука пък ако ще и 280 милиарда да са.
Подхвърлих ти скромната статийка на Лейниър, а ти даже не си я прехвърлил набързо. Прочети поне това относно прословутото изследване на Nature Magazine: "Резултатите бяха доста произволни, при това дебатът относно точността на това изследване все още продължава. Пунктовете, подбрани за сравнението бяха точно онези, в които Уикипедия е най-добра: научни статии, от които по-големият колектив не се интересува особено. „Кинетичен изотопен ефект“ или „Везалиус, Андреас“ са примери за статии, които правят Британика трудна за поддържане, защото е необходима доста работа, за да се намерят подходящите автори за изследване и рецензиране на множество различни теми. Но те са перфектни за Уикипедия. Около тях съществува само малко полемика, а плюс това мрежата предлага лесен достъп до разумно малък брой от компетентни специалисти, например аспиранти, притежаващи маниакалната мотивация на младостта."

Явно не си забелязал в колко много статии редакторът е маркирал текст с citation needed (в българската версия е "източник?")
Хващаме една произволна статия... примерно за Франция. Това е супер популярна държава и за нея е фрашкано с информация във всички останали държави. Статията е с библиография от 54 източника и отделно още въшни линкове. Въпреки това на цели четири места, редакторът е отбелязал, че информацията е съмнителна.
Хей! Чакай малко! Това не е физика на елементарните частици. Това е Франция, за бога. Не може да напишеш, че университетското образование се е провалило в подготовката на студентите за пазара на труда и да не посочиш източник. Или хайде, това ще го преживеем - пълно е с политическа информация извън Уикипедия, ами ако търсиш нещо специализирано?... Много просто - избягваш енциклопедиите.

И въобще за каква достоверност дрънкаш бе, Коинси? Най-големият ти довод е "чудовищното количество информация"... [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: WIKI-то рулира или за достоверността на информацията ;)
Автор: morfi_222   
Дата:   27-02-09 09:15

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: WIKI-то рулира или за достоверността на информацията ;)
Автор: stormfx   
Дата:   27-02-09 10:51

holden, кефиш [smile] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: WIKI-то рулира или за достоверността на информацията ;)
Автор: Coincidentia   
Дата:   27-02-09 15:09

Най-големият довод и най-основната тема тук е ДОСТОВЕРНОСТ.

Както се казва, sapienti sat.
Демек на умния, на мъдрия му трябва малко, за да разбере.

Списание Нейчър.

Британика – 2.92.

Уикипедия – 3.86.


Те това ще е достатъчно за който е sapiens и съответно има някаква идея от света, в който живеем, да вдене за какво става въпрос.

А който е ощетен в посока интелигентност... да де, интелигентност – думичка с латински произход, която обозначава способността за придобиване на знания, за разбиране, за схващане...

Съответно изпитващите непреодолими трудности да асимилират данни и да схващат концепции могат да се насочат към темичката ми за култовите лафчета [smilie19]



holden, лафчето си е готинко [smilie5] [smilie24] [beer]

Обаче не си съвсем прецизен за знанието.
Епистемологията е ТЕОРИЯ на знанието, самото ТО е нейният обект.
А узнаването на факти, конструирането на модели и т.н. е нещото, което като цяло в науката конституира самото нейно знание. Резултатът от нейната работа води до придобиването на знание. И именно този резултат ние търсим, когато на свой ред желаем да узнаем и разберем.

Винаги в такива моменти просто си трябва да се тръгне от определенията. Та отново обратно на новия Оксфордски речник. И ето защо става въпрос за знание:

Знанието е:

“ФАКТИ, информация и умения придобити чрез опит или изучаване;
Теоретичното или практическо разбиране на определен предмет”


А като спомена онова веселяшко лафче, то аз затова и не въведох термина “истина”, защото той действително ще ни изпрати в други посоки, в които философията, също както и религията бая се бъркат, та целият дискурс би могъл да придобие доста шантав оттенък.

Иначе напълно съм наясно, че има всякакви области в науката – такива, които са повече и други, които са по-малко търсени, по всякакви причини, особено практични, свързани с нуждите и приоритетите на днешния свят.
Затова и изобщо не бих тръгнал да твърдя, че Nature & Science са ЕДИНСТВЕНИТЕ сериозни институции, просто така стоят нещата, че точно те двечките чрез импакт фактора си сериозно се отличават като най-значимите и престижни списания, когато става въпрос за general knowledge.

Но неяснотата около възможността за приложимост на нещо днес, съвсем спокойно може утре да бъде изчистена и това да доведе до всякакви нови прекрасности за човешкия род.
Та, разбира се, пожелавам ти твоето дерзание днес да бъде от тези нещица, които утре ще дадат плодове [cool] [smilie24] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: WIKI-то рулира или за достоверността на информацията ;)
Автор: e-mil   
Дата:   27-02-09 16:20

Значи да обобщим!
Изследването на Naturе показва, че:
В Британика има средно 2,92 грешки на статия,
а в Уикипедия повече - 3,86 грешки на статия,
от което заключаваме, че Уикипедия е по-достоверна.

Браво бе, sapiens! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   27-02-09 18:47

Coinscidentia, много ти се радвам [smilie5]

Хайде сподели сега, какъв точно е "импакт фактора" на списание Nature. Или на Science.
Твърдиш, че е най-голям, значи знаеш какъв е.

Особено в контекста на отказа ти да приложиш прост метод за определянето му върху аудиторията на този форум -- а именно анкетка. [smilie11] [smilie8]

Даже в полза на твърдението ти, че Nature има "голям импакт фактор" ще подскажа, че мнозина биха отговорили на въпрос за това дали редовно четат Nature и смятат ли го за достоверен източник с "ами да, разбира се!" (да не си помислиш, че сме прости). Аз бих отдал едно 15-20% от отговорилите положително на този феномен.

След това го сравни с "импакт фактора" на обществената телевизия, жълтите вестници, шарените списания и т.н. Че даже и на Wikipedia.

Ако след това упражнение все още се чудиш, защо хората вярват на дивотиите примерно за Бат' Бойко то аз със сигурност не мога да ти помогна. [smilie5]



Публикацията е редактирана (27-02-09 18:50)

Отговори на това съобщение
 Re: WIKI-то рулира или за достоверността на информацията ;)
Автор: Coincidentia   
Дата:   27-02-09 22:12

e-mil, действително ли си наистина чаааак толкова тъп или просто не четеш [smilie11]

Автор: Coincidentia
Дата: 26-02-09 19:59

... Това, което показва проучването на Nature, е, че по отношение на достоверност Уикипедия е съвсем мъничко по-неточна от най-уважавания източник.
А по всички останали критерии превъзхожда всичко измислено досега.
Най-сериозни измежду тези критерии са безплатният и максимално лесен достъп и най-вече чудовищното количество информация...


За danbi няма какво да питам... освен пък ако се пробваме да измислим как да наречем субекта А, който стига до извода, че субектът B, застъпващ позицията, че гражданите трябва да имат максимално големи права, включително да носят оръжие, всъщност бил проповядвал максимален контрол на държавата [smilie10] [smilie11]



Сега точно се връщам от баща ми, който беше поводът да събера тези данни.
Както споменах, той е археолог и преподавател в СУ, та не случайно в дадените примери за грешки фигурира и случаят със статиите за Австралопитека.

Ами, може и да е от "старата школа", но все пак ученият си е учен и подходът към разискване на фактите е съвсем друг - професионален и смислен - такъв, какъвто тук също беше показен от някои хора [smilie24]

Но, разбира се, като отражение на действителността в Чалгария, най-много джангър вдига простотията, тя се чува навсякъде (а скоро гледах списъка на сваляните музикални файлове в замундата, подреден по популярност... айййй - някаква си Преслава явно е "върхЪ", заедно с Азис и все неща в този дух... трябва да взема да го споделя тук, та да се види какво представлява ползващото интернет в БГ общество... което пък най-вероятно отново няма да се възприеме с радост от въпросното общество)

Та, прочете Фадъра данните от проучването на Нейчър, разгледа примерите с грешките, поговорихме си, пообсъдихме нещата.
Точно по това време му се обади негова колега преподавател и той веднага започна да й споделя всички тези нещица, придружени с извода "май явно трябва да си им казваме на студентите да ползват Уикипедия".

Но всичко това идва с много същественото голямо "НО"...
Показа ми купчината с работи на студенти и се оплака, че е някакъв ужас. В раговора колегата му, която явно е споделила същите неща, казала също така, че всъщност поддържането на някакво ниво ставало почти изцяло от студенти от страни като Албания, Молдова и т.н.
Специално баща ми каза, че не ставало въпрос само за по-началните курсове, но включително и магистратурниците му били пълна трагедия, разбира се, с някои изключения, но все пак смята от догодина вече да се отказва да им преподава.

Та, споменатото "НО" е свързано с това КАК ще се използват възможностите, които се предоставят от обществото.
Точно както в темата за моралните казуси напомних, че "оръжията не убиват хора, ХОРАТА убиват хора."
Точно както самите коли не са виновни за войната по пътищата.
Точно както интернетът не е виновен, че потребителите предпочитат Преслава.
Точно както с всичко, важното е какво лично ще избере да направи индивидът - избор, който си е съвсем лично негов си.

Изобщо явно наистина тук чалга поколението е превзело нещата и това се отразява на всякакви аспекти от живота и съответно на качеството на обществото.



Та така де, изводът, до който ни доведе с баща ми обсъждането на нещицата, е съвсем логичен и адекватен - самите инструменти не са ти виновни ти как ги използваш, ти си виновен.

А когато имаш желанието да постигаш качествен резултат, боравенето с качествени инструменти ще ти е от огромна полза.

И в крайна сметка се оказва, че по отношение на достоверността си инструментът Уикипедия е почти напълно толкова добър, колкото е досега общопризнатият за най-добър - Енциклопедия Британика.


А във всички други отношения, като някои от тях са си много важни, както е с достъпността и обемността на наличната информация, Уикито печели убедително и, да, затова РУЛИРА [cool] [smilie24] [beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.