Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Икономическа тема-ДЗПО
Автор: dessisslawa   
Дата:   23-02-09 21:31

Въпрос към икономистите - Родена съм 1967 година.
Мога ли да си изтегля парите от допълнителното задължително пенсионно осигуряване?
Как да разбера кой фонд ми е прилапал париците? Някои приятели споделят, че от пенс. фондове им пращат писма. На мен никой нищо не ми е пращал в скоро време.

Отговори на това съобщение
 Re: Икономическа тема-ДЗПО
Автор: lumix   
Дата:   23-02-09 23:04

щом "задължително" неможеш. Можеш само от дооброволното пенсионно осигуряване!

Отговори на това съобщение
 Re: Икономическа тема-ДЗПО
Автор: dessisslawa   
Дата:   24-02-09 15:38

Май това имах впредвид.
А там каква е процедурата?

Отговори на това съобщение
 Re: Икономическа тема-ДЗПО
Автор: Todd   
Дата:   24-02-09 15:40

А ако не съм внасял мога ли да тегля ????


[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Икономическа тема-ДЗПО
Автор: Vatman   
Дата:   24-02-09 15:54

Не е добра идея да се теглят сега парите. Със сигурност ще вземеш по-малко отколкото е внесено и освен това ще се обложи с подоходен данък. А кой фонд е дръпнал парите - питай работодателите си.

Отговори на това съобщение
 Re: Икономическа тема-ДЗПО
Автор: NeDDRaG   
Дата:   24-02-09 17:28

lumix написа:

> щом "задължително" неможеш. Можеш само от дооброволното
> пенсионно осигуряване!

Ами не е точно така. Това става, ако имаш трето пенсионно осигуряване. Сега в момента. Т.е. това, което е за родените след 31.12.1959 не може. Него само можеш а го прехвърляш от един в друг фонд.

Отговори на това съобщение
 Re: Икономическа тема-ДЗПО
Автор: gogo   
Дата:   24-02-09 21:13

ДЗПО не се тегли [smilie5] само се внася [smilie5] ... това един ден като станеш на 100г. (Господ здраве да ти дава) ще вземеш повече кинти от тия смотаняци - родените преди 59 [smilie5].

А за фонда - кво ти пука! 'псолютно без значение е! Ама ако натиснеш НАП, могат да ги извадят... Не съм сигурен, но мисля че може! ...

Бях ли изчерпателен :) ?

Отговори на това съобщение
 Re: Икономическа тема-ДЗПО
Автор: dessisslawa   
Дата:   24-02-09 22:35

И на мен ми е ясно, че свястна пенсия никога няма да дадат. Та затова искам сама да си управлявам парите.
Онзи ден казаха по телевизията нещо, което ме озадачи - че парите могат да се теглят по всяко време. Та реших да поразпитам.

Отговори на това съобщение
 Re: Икономическа тема-ДЗПО
Автор: LTG   
Дата:   24-02-09 23:01

Родените преди 60-та и тия след тях им се внася еднакъв общ процент осигуровки в/у заплатата (една част за сметка на работодателя, една за сметка на лицето), но за родените след 01.01.1960 част от тези осигуровки отиват в друг фонд, а не в НОИ. т.е. от тях ще можеш да се възползваш чак след като се пенсионираш.
Кой фонд който получава твоите вноски можеш вероятно да го научиш в НОИ.



Публикацията е редактирана (24-02-09 23:02)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.