Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Америката се смрясквала, ама кво ще става в БГ и ЕС?!
Автор: Amigo   
Дата:   13-02-09 16:50

Идвала кошмарна безработица
През следващите шест месеца предприятията у нас ще са принудени да съкратят между 60 и 80 хил. работници, смятат от Българската стопанска камара
13.02.2009

През следващите шест месеца в страната предстои нова вълна от съкращения. За да намалят разходите си, българските предприятия ще са принудени да съкратят между 60 и 80 хил. работници.

Това прогнозира зам.-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Камен Колев, цитиран във водеща публикация на "Новинар".

Вълна от съкращения очакват 12% от фирмите, сочи проучване на трудовия пазар на "Джобспейс" и агенция "Естат". Около 5 на сто от работодателите пък признават, че вече са били принудени да намалят персонала си заради липса на достатъчно работа и финанси.

В момента 3/4 от фирмите се намират в затруднено положение, показва проучването, направено през януари в 28 града на страната.

Според БСК още през първото тримесечие ще има масови фалити на производители в сферата на строителството, металургията и химическата промишленост.

Основната причина за очакваните банкрути на предприятията е финансовата криза, заради която търговските банки отпускат все по-трудно заеми, смята Колев.


БГНЕС
[smilie8] [smilie8]


Европа затъва по-дълбоко от САЩ
13 февруари 2009 / News.dir.bg


Икономиката на еврозоната през четвъртото тримесечие на 2008 г. се е свила с рекордните 1,5 на сто.
Според предварителните данни на Евростат брутният вътрешен продукт (БВП) на страните, използващи единната европейска валута, се е понижил с рекордните 1,5 на сто. В резултатите не са отчетени данните за икономиката на Словакия, която въведе еврото от 1 януари 2009 година, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
За Европейския съюз това е най-големият икономически спад от въвеждането на единната валута през 1999 година. Рецесията е еврозоната е по-тежка от рецесията в САЩ, където промишленото производство се е понижило с 1,3 на сто, въпреки че банковите системи в Европа пострадаха сравнително по-малко от кредитната криза.
Италия е затънала още повече в рецесията през четвъртото тримесечие, като Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната е намалял с 1,8% спрямо предишното тримесечие, когато също бе отчетен спад. Средно за 2008 година икономиката на Италия се е забавила с 0,9%, като спадът на БВП за януари на годишна основа е 2,6 на сто.
Холандската икономика отчете през четвъртото тримесечие на 2008 г. свиване на БВП с 0,9% спрямо третото тримесечие и официално навлезе в рецесия. През четвъртото тримесечие на 2008 г. БВП се е свил с 0,6 на сто на годишна основа. Износът на стоки и услуги се е понижил с 1,9 на сто спрямо същия период на 2007 г. Въпреки лошите резултати през последните две тримесечия за цялата 2008 г. холандската икономика е отчела растеж от 2 на сто.
Австрия е навлязла в рецесия през четвъртото тримесечие със спад на БВП от 0,2 на сто спрямо предишното тримесечие, когато растежът бе нулев, предаде АФП, позовавайки се на неокончателни резултати на Австрийския институт за икономически изследвания (Wifo). За цялата 2008 година растежът се очаква да е 1,8%. Най-голям спад е отчетен в промишленото производство - минус 1,6% през четвъртото тримесечие спрямо предходното и 1,4 на сто спрямо четвъртото тримесечие на 2007 година.
Португалия е навлязла в по-тежка рецесия от очакваното, със свиване на БВП с 2% през последното тримесечие на 2008 г, показват неокончателните данни на Националния статистически институт, цитирани от Франс прес. Анализаторите очакваха свиването да е с около 1 на сто. През третото тримесечие БВП на Португалия отчете спад с 0,1 на сто спрямо второто.
Икономиката на Естония през четвъртото тримесечие на 2008 г. се е свила с 9,4 на сто на годишна основа, предаде Асошиейтед прес. Резултатите за тримесечието от октомври до декември, са предварителни, но са най-лошите в Европейския съюз след обявеното в понеделник свиване на икономиката на Латвия с 10,5 на сто. Рецесията в балтийската страна настъпи след период на икономически бум, като за 2006 г. Естония отчете икономически растеж от 10,4 на сто.
Междувременно германският Бундестаг (долната камара на парламента) днес одобри окончателно втория пакет за стимулиране на икономиката на страната, предложен от правителството на Ангела Меркел, предаде ДПА. Според програмата правителството ще инжектира 50 млрд. евро (65 млрд. д.) в икономиката с цел облекчаване на последиците от световната финансова и икономическа криза.
Европейската комисия предупреди, че множество страни членки на Европейския съюз (ЕС) са застрашени от "безпрецедентен срив" на промишленото производство на фона на световната икономическа криза, съобщи междувременно в електронното си издание вестник "Дейли телеграф". Според оповестените от ЕК данни през декември обемът на промишленото производство в еврозоната се е намалял с 12 на сто спрямо декември 2007 година.
В бюджета на ЕС "няма и едно евро за спасяване на европейски компании", твърди еврокомисарят по промишлеността Гюнтер Ферхойген, цитиран от "Дейли телеграф". В източноевропейските страни след финансовата система на опасност ще бъде изложена промишлеността. Най-уязвими са Чехия, Унгария, Словакия и Балтийските страни, посочва изданието.

[smilie8] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Америката се смрясквала, ама кво ще става в БГ и ЕС?!
Автор: fove   
Дата:   13-02-09 16:58

Не. Ключов елемент в тази криза ще бъде грижата за националната сигурност. Може би ще има вълни от протести в Европа. Америка след избирането и концентрирането на доверието в Обама може би ще подмине тази фаза, но в Европа вероятно ще има конфликти, демонстрации и няма как да бъде другояче. От гледна точка на вътрешния ред и сигурност, но и от гледна точка на общото намаляване на възможностите за капиталови инвестиции и за отваряне на работни места, това ще направи още по-агресивни онези центрове, които поради бедност, поради неорганизираност, поради хаоса, който цари, непрекъснато раждат бойци за разни граждански войни, за разни терористични организации и т.н. Всичко това все едно влиза в нагорещена пещ в условията на всеобща криза, когато няма пари, когато едни започват да гладуват и изпадат в неплатежоспособност, в пълно отчаяние, други виждат как загиват пенсиите им, как спират социалните и здравните им осигуровки. Целият свят неминуемо трябва да се погрижи на първо място за сигурността, защото такива ще бъдат проблемите. Ако направим паралел с последната голяма криза – „Черният четвъртък” по време на Голямата депресия, ще видим, че в Америка държавата и щатските органи фактически губят властта в определен момент, защото тя е отнета от мафията. Това е върхът на мафиотизацията на Америка. И това не е случайно. Няма ред, мафиотът е на улицата, той създава ред в своя квартал, обеднелите хора се поддават. И затова сигурността излиза на преден план. Силните държави имат много по-голям шанс да излязат по-бързо от тази ситуация.
Оттам идва и нашето пълно разминаване с президента. Той просто играе хазарт с националната сигурност, обвързвайки я с Русия, която по думите на министър-председателя Станишев се оказа „ненадежден партньор” заедно с Украйна. Не може на Изток да граничим с крайно ненадеждни партньори и да зависим от тях, прекарвайки националната сигурност през енергийните доставки. Това е нонсенс. Просто не може да бъде. Ако започнем да търсим национален консенсус, това няма да издържи и сред най-запалените привърженици на Путин.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.