Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 относно точния автофокус на канон
Автор: lz1rar   
Дата:   13-10-06 08:46

във форума имаше доста писано относно точността на автофокуса при канон д20,д30,д350. Честно казано доста се чудих, как е възможно, все пак това е канон.
И понеже не знам английски се порових в руските сайтове. Ето тук:
http://www.videozona.ru/photo_tests/Reviews/Canon30DPart2/Canon30DPart2_page06.asp
/извинения за пасивния линк/ в часта обща оценка на д30 е записано това:

- Отличная работа автофокусировочной системы по части точности.
- Отличная, в целом, работа автофокусировочной системы по части скорости.

Предполагам, че за оценка "отличен" авторът се е сетил да сложи и някой друг по
светлосилен обектив, а не само по-горе описаният ЕФ 28-135.
За съжалиние нямам личен опит с тази камера, а се бях "наточил" да я купувам,
ще бъда благодарен на всички отзовали се с коментар.

Отговори на това съобщение
 Re: относно точния автофокус на канон
Автор: alsash   
Дата:   13-10-06 08:51

ne razbiran vse oste tova zalitane po AF.....vinagi fokusiram sam

Отговори на това съобщение
 Re: относно точния автофокус на канон
Автор: tishovsx   
Дата:   13-10-06 08:58

Митове и легенди [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: относно точния автофокус на канон
Автор: vga   
Дата:   13-10-06 09:03

alsash-и фокусираш за по-малко от секунда, заедно с времето в което се убеждаваш че си фокусирал точно? бе както го правите бе хора...

Отговори на това съобщение
 Re: относно точния автофокус на канон
Автор: ogimag   
Дата:   13-10-06 09:08

Те са роботи

Отговори на това съобщение
 Re: относно точния автофокус на канон
Автор: alsash   
Дата:   13-10-06 09:09

nikoi ne biva da zabravia che nekoga reporterite sa hodili na reportaj s 4 stakla/plaki/ i istoriata na fotografiata pokazva sega tezi veliki raboti...a sega ako nema AF..ha ha to kakva camera bilo tova...ne stavaite smeshni be hora..prochetete malko istoria i se uchete da rabotite kato esteti.po vajnoto e tova...merci

Отговори на това съобщение
 Re: относно точния автофокус на канон
Автор: Brummaker   
Дата:   13-10-06 09:15

какво общо има тук естетиката с удобството [smilie8]

защо да е с кола, като може с каруца ... разбира се има пътища, където колата не минава, но това е друга тема [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: относно точния автофокус на канон
Автор: бате_влади   
Дата:   13-10-06 09:34

Алсаш, какво предлагаш - и ние да работим с плаки ли? ;) А питал ли си ги тия репортери случайно колко хиляди НЕВЕРОЯТНИ кадри са изпуснали заради липсата на бърз автофокус? Ако автофокусът, експометрите и другите удобства не бяха необходими, едва ли щяха да бъдат хвърлени милиарди за разработването им. И снимачната техника щеше да си остане на нивото на ЗЕНИТ 3М (примерно). Шеви Корвет модел 1964 с карбураторния си двигател е една много добра кола и с нея са постигани чудесни резултати на Инди, обаче нека отдадем заслуженото и на Ламборгини Мурчелаго, а? ;)

Аз лично съм тествал автофокуса на CANON 350D. Вярно, при максимална бленда 3.5 (просто нямам по-бърз обектив). И мога да те убедя, че е перфектен - бърз и много точен. Е, има ситуации, в които се предава или греши (например - снимки на пилци из клонаци), ама все пак няма нищо съвършено. Правил съм серии от по 5 снимки от статив на един и същ неподвижен обект с автофокус и ръчен фокус при едни и същи условия. С китака, на бленда 3.5. И петте снимки на свтофокус излезнаха перфектно фокусирани, а две от ръхcния фокус имаха кусури. Така че изобщо не смятам, че КАНОН имат проблеми с автофокуса. Е, ако сложиш някой супербърз обектив (да речем 1.4) с МНОГО плитко поле, може и да получиш някой друг кофти резултат - не знам. Ако има хора с опит - да кажат.

Отговори на това съобщение
 Re: относно точния автофокус на канон
Автор: ivan.draganov   
Дата:   13-10-06 09:35

kakvato i kamera da vzemesh ,na ve4erni snimki /po-tumni mesta .../shte imash problem s AF,ne vinagi shte e tam ,kudeto iskash ,i zatova njkoi snimat s MF.

Отговори на това съобщение
 Re: относно точния автофокус на канон
Автор: Brummaker   
Дата:   13-10-06 09:40

от опита, който имам с AF на F1.4 си мисля, че с още по-светла бленда значението на AF би трябвало да намалява .... голямо удобство е електрониката, но при тези отвори, грешките стават все повече и би трябвало да се изравнят с тренираната ръка/око на човека [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: относно точния автофокус на канон
Автор: navy   
Дата:   13-10-06 09:42

Иво, и какъв ми е проблема на мен с АФ-то на тъмно при фул менуал контрол, не мога да разбера?

Отговори на това съобщение
 Re: относно точния автофокус на канон
Автор: Wildkid   
Дата:   13-10-06 11:38

Туй ще стане май от типа изказвания "истинските фотографи снимат само на ръчен фокус и пълни ръчни настройки" - ако ползваш някой "вграден" режим, примерно приоритет на бленда и недай-боже автофокус, значи си аматьорче, щот не можеш! И истинските фотографи снимат само на лента и си проявяват сами - щот иначе всеки може! [ezik] [ezik] [ezik]

И си одим пеш, че с кола всеки може.....и си готвим на дърва, че с ток е гъзария.....[ezik] [ezik] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: относно точния автофокус на канон
Автор: hotsnail   
Дата:   13-10-06 11:57

Май въпроса е дали АФ-а на Канон е точен поне колкото другите с много широки бленди?

Няма ли поне един в ФФ дето е снимал с 1.8 или 1.4 на Канон и Никон? Да каже кой е по точен като АФ на широка бленда.

Склонен съм да мисля че мойта минолта е с по-слаб АФ от канон и никон та няма да коментирам. Въпреки че и не се оплаквам.

Отговори на това съобщение
 Re: относно точния автофокус на канон
Автор: navy   
Дата:   13-10-06 12:29

Вижте ся кво е положението...

Хубавите тела цепят косъма. Бързо и точно фокусират. 1Д серията например прави 99 от 100 точни фокуса за разлика от 300, който може и 50 на 50 да стигне.

Лично аз имам наблюдения с 20Д и 50/1.4, че почти всички кадри са ми на фокус, там, където трябва. Има и брак, но много малко, 3-4 на 100 кадъра някъде, но говоря само по усет, не съм се замислял.

Сега, хубаво е да се отчете, че грешния фокус може да е и по Ваша вина. Например на бленда 1.4 ДОФ-а е толкова тънък, че самото Ви дишане може да го измести, докато натискате спусъка. А 20Д си има лаг. Така че той може да фокусира точно, но Вие или обекта да е избегал...

Аз в такива случаи съмна следящ фокус, най-малкото заради удобството [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: относно точния автофокус на канон
Автор: rolla   
Дата:   13-10-06 12:40

tishovsx написа:

> Митове и легенди [smilie7]

Абсолютно!Може и да се случи някоя бройка да е кофти,но не може да се съди от това за всички апарати от марката.Съмнява ме апарати от други производители да нямат подобни проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: относно точния автофокус на канон
Автор: бате_влади   
Дата:   13-10-06 12:48

Нейви, точно поради причините, които си споменал за "избягване" на фокуса при много малка дълбочина на полето, аз не обичам да се доверявам на данни, получени при снимане от ръка. Да не говорим, че съм срещал сравнения от типа "Канон фокусира по-прецизно от Никон" (примерно) или обратното. И се оказва, че единият е мерен с обектив 100-300 на бленда 4, а другият - с някой фиксак на 50 мм и бленда 16. В единия случай сниман някой синигер на трънка, в другия - някой задрямал пенсионер на пейка. Така че в 95% от случаите разните сравнения са между круши и кестени. Стативчето, неподвижния обект (задължително с много детайли и голям контраст) и еднакъв обектив. Иначе става мазало. Е, има го и моментът на това, че едно нещо, което се покаже по-добро в лабораторията невинаги е по-добро "на тръстиката", ама това при сериозните фирми според мен се случва рядко.

Отговори на това съобщение
 Re: относно точния автофокус на канон
Автор: Cristinel   
Дата:   13-10-06 13:08

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: относно точния автофокус на канон
Автор: stoyan_5   
Дата:   13-10-06 14:05

ЦИТАТ:
Сегодня специально взял к100д и 20д и сравнил работу автофокуса по скорости и уверенности фокусировки при разном уровне освещенности. Так вот, я ошибался говоря, что Пентакс не так уверенно фокусируется. В большенстве (не во всех) случаев Пентакс был по крайней мере не хуже, хотя на Кэноне стоял объектив с УСМ мотором. Естественно я секундомером не мерял время фокусировки, но по ощущениям Пентакс лучше. Разница еще в том, что Кэнон почти всегда встает в фокус с первого прохода, а Пентакс методом последовательного приближения, но это не мешает, потому что происходит очень быстро. А может УСМ моторчик просто не слышно как он елозит. Так что по поводу скорости и уверенности сомнения отпали. ПЕНТАКС ЛУЧШЕ!
Осталось с точностью фокусировки разобраться.

Кстати, вопрос к обладателям 50/1.4+к100д или ист*. Где-то на форуме наткнулся на предостережение, дескать у этого объектива в каких-то случаях может быть отражение на матрицу и в результате светлое пятно в центре кадра. У кого-нить было такое? У меня однажды на пленке было, когда я прилаживал объектив от Салюта-С (какую-то Волну) на свой зенит

ЕТО И ИЗТОЧНИКА http://www.penta-club.ru/forum/index.php?showtopic=17496


Отговори на това съобщение
 Re: относно точния автофокус на канон
Автор: fastman   
Дата:   13-10-06 14:09

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: относно точния автофокус на канон
Автор: бате_влади   
Дата:   13-10-06 14:13

Тоз товарищ голяма алхимия е сътворил, няма спор :)

Отговори на това съобщение
 Re: относно точния автофокус на канон
Автор: Ivan_A   
Дата:   13-10-06 15:46

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1022&message=17670558&q=anders+uschold&qf=m

"... A digital SLR, no matter of manufacturer or format, will produce a focus failure rate of 20% to 50%.

That means around 800 to 2000 test shots, taken under optimised laboratory conditions (special tripod, high illumination, adjusted optical axis, high response focus target area etc.) do not show sufficient focus accuracy.

The reasons will be found in position mismatch between image sensor and:
- mirror
- AF-sensor
- screen ...

...The keywords of this general focus problem are front focus / back focus.

... Well, two weeks ago I have evaluated the E-330 with the following lenses in Live Mode B: ....
While focussing on the image sensor with 10x magnification, I made around 800 test shots. The number of not precise focussed, that means failed images, can be written easily: 'None' or 'not a single one'..."


"...ДСЛР камера, независимо от производителя, обикновено постига грешен фокус в 20-40% от случаите.
Това означава, че 800 от 2000 тестови кадъра, направени при оптимизирани лабораторни условия / специален статив, силно осветление, съвпадащи оптични оси.../ са без достатъчна точност при фокусирането.

Причините са в разминаването между сензора и:
- огледало
- АФ-сензор
- фокусировъчен екран...

... наименованието на този общ фокус-проблем са преден/заден фокус. ...


Преди две седмици тествах /Оlympus/ Е330 със следните обективи в Live Mode B:...
Фокусирайки върху сензора с 10х увеличение направих около 800 тестови кадъра. Броят на провалени кадри може да се напише лесно:"нула" или "нито един"..."

Това не съм си го измислил аз, а го е казал Anders Uschold, който е:
"...- computer scientist, special field photography and image analysis
- working as journalist in photograohy since 95
- expert for image processing technologies since 92
- owner of a - small - test institute close to Munich, German, since 98
- author of test reports and articles in 9 countries, 18 magazines"

http://www.fourthirdsphoto.com/vbb/archive/index.php/t-1919.html


Отговори на това съобщение
 Re: относно точния автофокус на канон
Автор: Cristinel   
Дата:   13-10-06 15:57

За ръчния фокус на Е-330 знаем! Ма тва не беше ли тема за Канон????[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: относно точния автофокус на канон
Автор: Ivan_A   
Дата:   13-10-06 16:08

За Канон е, но в цитата пише, че всяка ДСЛР камера, независимо от производителя - т.е. Канон включително, дава грешки.

Това включва и Олимпус ДСЛР в "грешниците", а примерът с Live View B е доказателство, че при елиминиране на посочените фактори /сензор, огледало.../ - фокусът е по-добър.[smile]
"... се чудих, как е възможно, все пак това е канон..." - цитатът обяснява причините за грешките - т.е. общи са, а не само за дадена фирма, пък била тя Канон.[smilie24]



Публикацията е редактирана (13-10-06 16:18)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна