Автор: Максим
Дата: 09-01-06 18:27
"thor - OK ..можеш да си пишеш и фантастикото след като си дал някакво що годе по сериозно инфо ..а не да се занимаваш с кой какво пише из този форум и да търсиш сламката в очите на другите ,без да гледаш гредата в твоето .."
А мерси модераторе, че ме открехна кво моа а пиша. Щом виждам сламките, значи не може да съм с греда в окото...по-скоро обратното
То изобщо постинга ти е обърнат към тебе.
amadeus - IS ти обира грубо до 2S от трептението на ръката. Ако не ти е нужно, не го ползваш и не плащаш повече. Светлината при IS обективите преминава през 2 допълнителни групи стъкла..а центъра на опт.ос "играе", за да коригира мръдванията ти.
Ако обектива е за много малка матрица - не е от голямо значение повечкото стъклария вътре - по обясними причини - по-малка и тънка е тя..
IS няма да ти помогне особено при много ниски скорости на затвора - просто там трептенията са с по-широка амплитуда.
Ако ще снимаш репортажно или спорт при лоши светлинни условия, вземи IS. Ако ще репродуцираш картини или снимаш от статив - не ти е нужен. Ако си с Канон ЕОС - може и да нямаш избор. Ако си с Leica R - никакъв
amadeus - И как по 2 снимки се определя по-качествения обектив?
Само по 2 снимки трудно можеш да определиш по-качествения обектив от два - ако разликата в класите им не е голяма.
От много голямо значение е, какво точно и при какви условия ще заснимаш, и на какви бленди. И най-добрия обектив е най-добър само за условията на снимане , за които е правен! Може да се укаже изненадващо по-назад от доста по-скромен обектив...примерно при затворена бленда.
Запомни следното правило: Светлосилните и свръхсветлосилните обективи са добри предимно на по-отворени бленди. Максиум качествата си показват на 2-3 f-стопа затваряне (спрямо останалите). (примерно от 1.4 - на 2.8) Често един такъв обектив свит на бл.8 например не е по-добър, а дори по-лош в някои отношения от по-обикновен обектив.
При добрите фирми, този контраст в качествата е сведен до миниум, или въобще отсъства.
Другото което е характерно при добрите обективи - оптическите качества на изображението са с малка разлика от център/край. С термина "резолюция" например, често се спекулира.Необходимо е да си направиш пълна картинка на качествата на обектива при всякакви бленди и снимачни сюжети, за да можеш да направиш избор.
Ако нямаш възможност да пробваш - четеш реномирани източници. Форуми трудно ще те ориентират, защото там информацията е объркана и може да те подведе.
Това, че един обектив е свръхсветлосилен или тежък не ти дава никаква гаранция за качествата му !! Компромиса в допустимите стойности е твърде широк за различните фирми и марки. Ако е от една марка и клас - тогава може. Често дори се наблюдават абсурди в това отношение
Освен това е възможно разлика в качествата на различните екземпляри. При добрите фирми екземплярите са унифицирани - няма по-добър и по-лош..
Публикацията е редактирана (09-01-06 18:36)
|
|