Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 стативи и скорост
Автор: xm_style   
Дата:   25-03-05 09:24

Има ли смисъл от използването на статив при скорости по-голями от 1/125, 1/200
[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: стативи и скорост
Автор: volokin   
Дата:   25-03-05 09:28

когато снимаш с телеобектив, който е ''по-дълъг'' от 125 и съответно 200 милиметра, задължително статив, колкото и да ти е спокойна ръката, няма да бъдеш доволен ако разпънеш снимката, иначе няма смисъл от хубава оптика .[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: стативи и скорост
Автор: xm_style   
Дата:   25-03-05 09:32

а вярно, бях чел за тази зависимост!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: стативи и скорост
Автор: Bilbo   
Дата:   25-03-05 10:56

Само не забравяй да отчиташ кроп-фактора, ако говориш за цифров апарат. Т.е. правилото е за 35мм еквивалентно фокусно разстояние.


Отговори на това съобщение
 Re: стативи и скорост
Автор: nanapak   
Дата:   25-03-05 12:24

А дори и на по-големи от фокусното разстояние скорости, особено когато снимаш пейзажи. Точния хоризонт и отсечка са много по-удобни от статив, особено ако никого не гониш, а чакаш например някое пиле да пресече кадъра ти или слънцето пак да се покаже (а не да мажеш и лепиш у Шопо:-)
[shtrak] [beer] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: стативи и скорост
Автор: LAVA   
Дата:   25-03-05 12:32

За да продължим темата - кой е най-подходящия статив за камера до 2.5 кг, не много тежък и не много скъп
[smilie25]

Кои глави са по-добри (3Д / ябълка)?

Отговори на това съобщение
 Re: стативи и скорост
Автор: nanapak   
Дата:   25-03-05 12:59

Ми според мене най-стабилния (респ. най-тежкия), който можеш да си позволиш (понесеш) в конкретния случай. Колкото по-прости (и подлежащи на ремонт) ключалки има, толкова по-дълго ще го ползваш. [smilie25]
Аз съм с един Манфрото 055, уж сериозно нещо, ама с МТО1000 на Практиката (и това е към 2.5 кг) - докато самоснимачката превърти 10-те секунди, той още трепери от натискането й...
[shtrak] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: стативи и скорост
Автор: Avon   
Дата:   25-03-05 19:02

I za stativite, i za skorostite sa napisani dosta gluposti...ta zatava she otdelia 10 min da napisha sobstvenia si opit

1)Niama obektiv, s koito (az) da snimam sistematichno pod 1/125 i da niamam razmazni kadri - dori 24mm. Razkrachvai se, podpirai se - se taia...iavno ne mi e spokoina rakata. Ta ako ne iskam blur - 1/125 i nagore s nomalen ili shirok obektiv, 1/180 i nagore sas standartno vario. S tele bez stativ skorostite stavat takiva, che filma mi shte e e baven - taka che tam vinagi e kasmet

2)Vrazkara fokalan daljina - vreme sigurno e OK, no nad 1/125. Ideta e v saotnoshenieto na klateneto kato agal, a ne lineino premestvane. Pod 1/125 (sigurno 1/60 za po-dobrite) ne tarsi ostrota bez stativ.

3)Za varioto tazi vrazka e s MAXIMALNATA daljina na varioto - a ne s tazi na koiato si v momenta.

4)Stativi ima 2 vida (spored men) - studiini/za kola i portativni. Studiinite sa tova koeto ti triabva, no ne stavat za nosene. Portativnite (ako ne sa $$$$$) sas kamera nad 300-400g. (digitalka) i tejko tele za skrab. Imam Sonnar 200/2.8 (1.2kg) s koito snimame zverove, koito niama grivna i montiran na 1.2m raztegnat sgavaem stativ se klati kato listo. Taka che portativen stativ - za kasi/nomanli daljini i plastasovo vario 70-300. Inache ili mu pribirash krakata, ili ne go polzvash.

Dobria stativ (i glava) e neshto starhotno spored men. Rabotata s takav e samsem razlichna...i men pone mnogo me kefi.

5)VR/IS e goliama ama GOLIAMA rabota.

I posledno - imah edin populiaren kurs po fotografia. V glavata za tripodite avtora pisheshe slednoto "ot obshto kam 200 snimki v tazi kniga 198 sa napraveni sas stativ". Az lichno se shashnah.

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: стативи и скорост
Автор: todorov   
Дата:   25-03-05 19:29

Извинявай за моето невежество ама какво е "фокална дължина"

Отговори на това съобщение
 Re: стативи и скорост
Автор: Avon   
Дата:   25-03-05 20:54

E haide sega...fokala daljina = razstoianieto (mereno ot prednata leshta na obektiva), na koeto obekt v bezkrainostta e na fokus...t'va triabva da e definiciata...razbira se, pri vsichki moderni obektivi t'va ne e tochno taka - tam (zaradi udobstvoto pri crop-faktorite) predpochitat da rabotiat s zritelen agal/field of view.

Geometriata kazva, che ako rakata ti naklania aparata s postoianna (aglova) skorost, lineinata daljina na "zamazvane" v/u kadara e pravo proprocionalna na vremeto na exposicia i obratno prop na fokalnata daljina na polzvania obektiv...t.e. dvete se kancelirat zatova predpolagam ostava "praviloto" skorostta=>1/fokalnata daljina. Mislia, tova ne vzema pod vnimanie lineinoto premestvane na cialata kamera.

Ne sam se zamislial mnogo nad tova, taka che moje da ne sam napalno prav...vidial sam che pod 1/125...1/90, 1/60 si e na kasmet, nezavisimo ot obektiva


Отговори на това съобщение
 Re: стативи и скорост
Автор: xm_style   
Дата:   01-04-05 12:08

Вече 2 седмици не мога да си пробвам новия статив(на вън) направо съм бесен.[smilie22]

Искам да видя разликата със и без при равни други условия и при различна сила на светлината.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: стативи и скорост
Автор: asahi   
Дата:   01-04-05 12:12

Отвори си прозореца и снимай навън. После го затвори и пак си вътре.

Отговори на това съобщение
 Re: стативи и скорост
Автор: xm_style   
Дата:   01-04-05 15:31

Ти си гений!

https://photo-forum.net/joro/emoticons/250.gif


Отговори на това съобщение
 Re: стативи и скорост
Автор: GOSPODIN   
Дата:   02-04-05 00:08

Използването на статив при високи[smilie18] скорости (над 1/1000) е задължително, защото тогава апарата има много силен откатат(рита) и трябва да е прикладван по- сериозно....[smilie19] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: стативи и скорост
Автор: nemchev   
Дата:   02-04-05 11:54

ami az posledno kat snimah na 1/8000 ne go usetih da rita????ma zakova kartinkata na mqstoedno vodopad4e ot vlaka zasnetohttps://photo-forum.net/i/103665&USER_ID=6041

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна