Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблем с автофокуса на Пентакс К10Д
Автор: ivo_rs   
Дата:   11-08-08 10:05

Здравейте.
Купих си пентакс К10Д.Пристигна ми апарата, пробвах го и всичко си беше наред.Но днес излязох за пръв път да снимам навън и се появи следния проблем.Като фокусирам , фокуса се мести много бързо напред назад и неможе да фокусира.Като задържа копчето се движи много много бързо напред и назад.Преди 2 дена не го правеше това.Нищо не съм бутал,никакви настройки , нищо...Какво може да е.Според мен софтуера нещо прави проблем, едва ли е механичен проблема ?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на Пентакс К10Д
Автор: netizen   
Дата:   11-08-08 10:21

AF-C или AF-S ?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на Пентакс К10Д
Автор: zaiko   
Дата:   11-08-08 10:22

Свали обектива, почисти контактите на тялото и на обектива и го постави отново, като си сигурен, че е сложен плътно и добре щраква. Малко вероятно е да е от софтуера на апарата. Друг вариант е да снимаш бяла стена или синьо небе, върху които просто няма какво да се фокусира [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на Пентакс К10Д
Автор: juliof   
Дата:   11-08-08 10:24

Хм. Да не би да е включен следящият фокус /АF.C./??

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на Пентакс К10Д
Автор: iamnot   
Дата:   11-08-08 14:29

Е чак "много" бързо едва ли шава, нали стъклата на Pentax масово нямат мотори [smilie5]. Като сме на темата, за какъв обектив става въпрос?
Аз бих почистил всичко както посъветваха по-горе. И наистина провери дали не е включен следящия фокус, въпреки че движението в този случай не би следвало да е толкова драстично колкото описваш.



Публикацията е редактирана (11-08-08 14:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на Пентакс К10Д
Автор: stoyan_5   
Дата:   11-08-08 14:34

Туй се нарича "шашкане на обектива4 и се проявява при лошо осветление ...
С какъв обектив се случва явлението?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на Пентакс К10Д
Автор: peter_s   
Дата:   11-08-08 15:09

Виж копчето за МФ дали е хубаво застанало в нужната позиция, имах подобен проблем когато не го бях превключил добре и стоеше мвжду Мф и Аф

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на Пентакс К10Д
Автор: ivo_rs   
Дата:   12-08-08 08:24

Със всякакви обективи го прави това.Интересното е че излязох да снимам, направих една снимка и всичко си беше наред.Прибрах го в чантата...извадих го след 30 мин и започна да го прави това, от самосебе си.Сменях сменях обективи, 50 мм, 16 - 45, китовия , със всичките го прави.Пробвах да разбутам копчето мф и аф.Резетнах настройките... нищо...... какво може да е [smilie11] :(
Прави го това и при сложена капачка.Мести фокуса адски бързо напред назад, постоянно.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на Пентакс К10Д
Автор: Георги   
Дата:   12-08-08 08:26

я премести копчето за фокусиране отзад

и тествай, да не е отказало копченцето за фокусиране както се случваше с някои дл-та.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на Пентакс К10Д
Автор: zaiko   
Дата:   12-08-08 10:35

При сложена капачка е напълно нормално да го прави това, все пак.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на Пентакс К10Д
Автор: ivo_rs   
Дата:   12-08-08 16:32

Zaiko имам к100д от една година.Знам как се държи апарата като не намира фокус.Но това не е същото.Като цъкна да фокусирам и от 2 те копчета, това отгоре и това отзад фокуса се мести съвсем малко напред и съвсем малко назад.Не от край до край.И това много бързо и постоянно.Много странно явление...Движи се на точно определеномясто, със и без капачка.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на Пентакс К10Д
Автор: zaiko   
Дата:   12-08-08 21:00

Ясно... Пробвай да сложиш най-новия фърмуер (ако си с най-новия, тогава го сложи пак). Ако не стане, сложи по-стария - онзи, който е кракнат 1.1, но с header на 1.3.

Ако натиснеш спусъка докрай прави ли снимка? На ръчен фокус предполагам проблеми няма...


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на Пентакс К10Д
Автор: ivo_rs   
Дата:   13-08-08 08:26

С 1.3 е до колкото видях.Да прави снимка като натисна докрай.И на ръчен няма проблем.А може ли нещо да го прецакам слагайки фърмуер ?... Нещо непоправимо може ли да стане ?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на Пентакс К10Д
Автор: zaiko   
Дата:   13-08-08 08:43

Няма какво да прецакаш. Правил съм го много пъти, много други хора също са го правили, няма никакъв проблем.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на Пентакс К10Д
Автор: Myth   
Дата:   13-08-08 12:24

Зайко с К10Д съм (ти знаеш де) има ли смисъл да слагам последният фърмуер, мисля 1.3 беше свалял съм го от сайта на Пентакс, моят е версия 1.1, какво повече ще ми даде?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокуса на Пентакс К10Д
Автор: zaiko   
Дата:   13-08-08 13:01

На хартия не дава кой-знае какво. Забранява използването на debug менюто, което е кофти, ако го ползваш редовно. Иначе ако си си сложил една настройка и след това сложиш новия фърмуер, настройката си остава. Иначе, много хора казват, че 1.3 решава някои неточности с фокуса, по-скоро с бекфокуса. Аз също съм на това мнение - сега е по-добре от преди.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »