Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: mushmula   
Дата:   27-11-07 22:08

Какви са най-подходящите настройки за снимане в AI Servo. Вече се убедих че AI Focus не действа достатъчно добре. Като прочетох тук там се препоръчва да се изберат от менюто Custom Function - 4/1. Ако трябва да правя тази настройка всеки път, когато минавам от One Shot на AI Servo това значително ще ме забавя. Другият вариант е да включа всички фокусни точки или да следя обекта си в избраната от мен фокусна точка, в моя случай почти 100% централната. Последното обаче би повлияло на композицията. Та какъв е оптималният вариант според вас бързо и лесно и ефективно да се преминава от One Shot в AI Servo?

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: navy   
Дата:   27-11-07 22:11

Та като говорихме за ергономика...
[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: ALBIREO   
Дата:   27-11-07 22:16

Може и за ергономия да говорим... [smilie8]
Но това няма общо [smilie25]

А какъв е проблемът на Custom Function 4/2?

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: mushmula   
Дата:   27-11-07 22:25

Това с ерогомиката го четох с интерес, но сега не ми помага осбено.
@ALBIREO - предполагам, че с 4/2 няма ниакакъв проблем. Тази част от CF не ми е особено ясна. Трябва ли да сменям настройките на CF (незвисимо дали 4/1 или 4/2) вксеки път като минавам от One Shot на AI Servo или не.Ако не се налага, то това решава дилемата ми. И налага ли се да включвам всички фокусни точки, когато снимам самотен скиор примерно? Когато снимам група изпълняваща фигури, то ясно е, че това е от полза.
Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: ALBIREO   
Дата:   27-11-07 22:33

4/2 ти решава проблемът.
Пробвай!

Заключването на фокуса става с натискането на * (това е AE Lock бутонът) - трябва да знаеш къде се намира. Ако не - питай.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: navy   
Дата:   27-11-07 22:37

А защо на 2? Какъв е смисъла от сервото тогава, Албирео? 1-ца пък защо... 0-та си е нормално [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: ALBIREO   
Дата:   27-11-07 22:41

navy - идеята на CF 4/2 е, че в режим на AI servo, можеш да "заключваш" фокуса, което е еквивалентно на това да сменяш режимите AI servo/One shot с едно копче.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: navy   
Дата:   27-11-07 22:44

Е да, но не е АНАЛОГИЧНО [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: ALBIREO   
Дата:   27-11-07 22:45

Все едно - нали върши същата раУта? [smilie7]
Ай ся, не издребнявай [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: navy   
Дата:   27-11-07 22:50

Хе хе, добре [beer]
Понеже бях птичар, спортен фотограф и т.н. за кеф разбира се, не за пари, та именно тия натъкмации със сервото ми бяха голяма мъка. Пробвах и заключване на фокуса, ама то не е като да е с един бутон, пак трябва първия, после втория и т.н. иначе става, да.

Когато снимах на серво обичах да е в серия... та за да мина в този режим свалям апарата, натискам едно копче, хайде врътката на аи-серво, тоя аи фокус просто е безсмислен, пълна тапня, заради него трябва да гледам в екранчето, че ме бърка, ако са само двата режима пей сърце...
После хайде натискай другото копче и пак с врътката да нагласиш и серията, ама там пък самоснимачката ме бъркаше...
Много време губех и все се нервех, така и не се научих автоматично да ги правя [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: ALBIREO   
Дата:   27-11-07 23:05

[smilie3] [beer]
За някои неща е достатъчно малко упражнение и - готово.
Като си купиш xD и Dx - ще се бъркаш по-често, защото в даден момент няма да обръщаш внимание на това с кое тяло снимаш и ще търсиш копче, което го няма на едното, а го има на другото тяло [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: navy   
Дата:   27-11-07 23:09

Прав си [smilie2]

Макар че като снимам с д200 изобщо всичко си е на мястото... мога ти сменям режимите без да си отделям погледа и то само с едната ръка - лявата. Серията с освобождаване на врътката... сервото с бутане на палеца на лостчето с 2мм ... просто и гениално [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: mushmula   
Дата:   27-11-07 23:32

Абе то това с палеца, лостчето и двата милиметра си е яката работа, ама аз съм етап XD и в процес на упражнения. Та ако правилно разбирам АЛБИЕРО в CF 4/2 и съм режим AI Servo, натискам спусъка наполовина и AE Lock-a и все едно съм на One Shot. Това важи ли когато съм на точково мерене. И тук изниква друг въпрос: Когато съм на точково мерене и One Shot трябва ли да се натиска АЕ Lock изхождайки от твърдението в инструкциите, че заключването на фокуса с натискане на половина на спусъka e валидно само при Evaluative, което за мен е нелогично.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: emovla   
Дата:   28-11-07 00:47

http://creativekarma.com/ee.php/weblog/comments/custom_function_4_on_the_canon_eos_digital_rebel_xt_...

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: falcon   
Дата:   28-11-07 07:01

Нито един от горепосочените начини няма да да замени One shot.Дори CF4.2-(което се настройва само веднъж и променя функцията на AE lock бутона в AF lock),не върши същата работа,защото трябва да натиснеш AElock бързо,преди сервото да заиграе.[smilie8]
Когато си на One shot и CF 4.2,няма нужда да натискаш AE lock,защото при този режим на фокусиране,фокуса се заключва веднага щом се осъществи.[smilie24]



Публикацията е редактирана (28-11-07 07:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: steki   
Дата:   28-11-07 07:18

Най подходящата препоръка е да смениш Канон-а с нещо друго[smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: kosara   
Дата:   28-11-07 09:39

a e q obqsnete za kakvo govorite?

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: special_k   
Дата:   28-11-07 10:01

аз отзад си го слагам [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: mushmula   
Дата:   28-11-07 10:45

И аз мисля отзад да си го сложа :). Като направих няколко проби се оказа, че и в двата режима фокусът изнесен отзад е доста удобно решение. Разбира се сега тепърва ще експериментирам с всички варианти.

@falcon
За режима 4.2 ясно, но в режим 4.1 при натискане на AE Lock задействам следящия фокус, при натискане на спусъка наполовина заключвам експозицията и така снимам движещ се обект, пускам AE Lock-a и според упътванията и споделен опит постигам ефекта Оне Шот. "While pressing the AE Lock button in this mode, you have AI Servo tracking focus. Let go of the button and you are now locked at that distance (as if you were in One-Shot). And with Canon EF lenses that have Full-Time Manual focusing, including all USM lenses with distance scales, you now have manual focus… all three focusing options available without having to take your eye from the finder."
Предполагам че няма да е точно същото, но дали ще върши работа в следния пример: Скиор се движи и слаомира, аз правя серия на сервото в режим 4.1, скиорът финишира, спира на място и си поема дъх, аз нямам време да да сменям на Оне Шот, пускам AE Lock с идеята, че постигам ефекта на Оне Шот. После сменям на реалния режим Оне Шот оставам на 4.1 и правя пейзажна снимка на пистата, а после портрет на победителя. Примерът е наивен, но мисълтта ми е с минимални промени да се постига максимален ефект.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: special_k   
Дата:   28-11-07 10:58

...а AI Focus при 5Д си бачка екстра :)

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: volokin   
Дата:   28-11-07 13:50

Мушмула за кой модел Канон става дума, ако търсиш следяш фокус в по-ниските класове, забрави, ала бала е и работи при условия които не се случват [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: mushmula   
Дата:   28-11-07 14:06

ЕОС 30Д - средния клас [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: popov   
Дата:   29-11-07 09:41

На 400D не съм забелязал "алабала" с AI-Servo-то, перфектно си работи. То си е същото като на 30D. На AI-Focus само направих опит да го използвам, но не разбрах точно логиката на действие,ако има такава.

Отговори на това съобщение
 Re: Най-подходящи настройки в режим AI Servo при Canon
Автор: Pavel   
Дата:   29-11-07 10:21

При Nikon D80 също ли е толкова сложно ????
Не е за заяждене, просто си питам.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »