Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Защо си криете EXIF ?
Автор: Fellow   
Дата:   26-10-07 19:14

Голяма част от снимките представени в този сайт са с изтрит EXIF. А там се съдържа информация за това кога, с какъв апарат и при какви условия е направена снимката. И ако това е място за показване и оценяване на снимки, защо е нужно да се крият тези данни?
Аз имам следните предположения:
1. Големите майстори не искат простолюдието да разбере как творят тези шедьоври.
2. Защото някои снимащи събратя не искат да се разбере, че и с техника за хиляди долари могат да се правят калпави снимки.
3. Защото така правят всички.
4. Защото програмата за оразмеряване трие EXIF по подразбиране.
А може би истината е някъде там ...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: pmartinov   
Дата:   26-10-07 19:21

Най-голямата илюзия на всички които не могат да снимат е че като видят екзифа и вече са станали можещи .


Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: behemoth   
Дата:   26-10-07 19:23

1. Ако на големите майстори тайната им е в EXIF-a егати майсторите
2. Калпави снимки може да правиш с каквато техника искаш дори да струва и стотици хиляди.
4.Защото на шопа save for web го маха.



Публикацията е редактирана (26-10-07 19:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: portradamus   
Дата:   26-10-07 19:28

Защото искаме да си крием EXIF. Теб какво те бърка?

Аааа, какво дочувам? На теб ще ти е по-удобно ако се вижда EXIF? Ами не искам да те разочаровам, но твоето удобство малко ме интересува.

(Да не говорим че нямам никакви снимки тук, но въпросът е принципен [smilie5] )


Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: PolarBear   
Дата:   26-10-07 19:34

Виж какво Fellow, приятелю,

В 99% от случаите верният отговор е (4).

Но това е за добро. Защото и така в този форум се говори почти само за техническата страна на снимането. И ако тези данни се виждат лесно, то тогава изчезва и най-малкия шанс на снимката да се погледне като на резултат от творчески процес (ако тя е такава). И съвсвм ще се узакони схващането, че фотографията е "мерене на обективи".

Не мисли, че екзифа ще те научи на нещо, освен в някои редки и съвсем конкретни случаи. Тогава просто попитай автора на снимката. Не знам някой някога да не е отговорил.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: meri_an   
Дата:   26-10-07 20:02

Защото големите майстори не искат простолюдието да разбере големите им тайни.[smilie18] [smilie18] [smilie18]
...........................
Защо някой решава със заядлив тон да пусне тема?А?Има хиляди други начина да попиташ,защо кадрите нямат EXIF.
Отговорът е т.4.
..........................
Fellow когато и каквото и да съм попитала в този форум никой никога не ми е отказал
помощ,за което съм адски благодарна.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: zaiko   
Дата:   26-10-07 20:11

Аз лично смятам, че е хубаво да има екзиф - искам да разбера с какво е правена дадена снимка СЕГА, а не когато автора прочете написаното от мен (а ако снимката е стара, нямам шанс почти). И това е чисто любопитство, не искам да гледам само от техническата страна на снимането. Не го правя с всички снимки, но защо да го няма, като може да го има? Не искам да си bookmark-вам страници със снимки, само и само да разбера с какво е правена дадена снимка, при положение, че може само с един клик да го видя. Много ме хваща яд обаче, когато това нещо зависи от програмата, или по-точно - тъпият шоп [smilie23] Да, много мощен софтуер. И удобен. Обаче...

[OFFTOPIC] откакто обработвам снимките си с него, нито една няма екзиф. В конвертора ли се губи, от 16-битовият режим ли - не знам. Но нямам. Ако някой може да помогне - ще съм много благодарен.[/OFFTOPIC]

Иначе никога не съм махал екзифа нарочно - 5-6кб не са никакво спестяване на размер, че да ме бърка за качеството на снимката.



Публикацията е редактирана (26-10-07 20:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: nnenov   
Дата:   26-10-07 20:13

4...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: navy   
Дата:   26-10-07 20:14

заема място [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: zaiko   
Дата:   26-10-07 20:30

Абе каквото и да си говорим, запазването на файловете във Фотошоп е недомислено, има мноого докато настигнат Гимп.

И за да не бъда голословен:


http://photo-zona.net/images/user18586/album811/large/1193419594_hkcu0400_screenshot.JPG



При Гимп мога да си наглася размера чрез повече от 10 опции, плюс компресия от 0 до 100% [smilie10] А при шопа какво? 4 опции + една скала от 1 до 12 (всичко повече от 10 трябва да се пише на ръка [smilie18]). Сами виждате колко прецизно е нагласен размера на снимката при Гимп, и то при включен екзиф. Докато при шопа, ако вдигна качеството на 12, размера отива над 240кб. Не е болка за умиране, да. Но е тъпо и недоизмислено. Да, ако запазваме "for web", тогава също има плъзгач. Ама там пък няма екзиф [smilie18] [smilie18] [smilie18]

[smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: navy   
Дата:   26-10-07 20:33

И душата в рая и .... докрая [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: zaiko   
Дата:   26-10-07 20:41

мдаммм [smilie8] Кофти е, ама пак си го ползвам [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: P_A_D_D_G   
Дата:   26-10-07 20:54

Почвам да си добявям екзиф на филмовите кадри..ще го чегъртам с кърфица в празното поле между кадрите..а после с моливче отзад на копието(не че сега не пиша по гърбовете на копията де....)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: didesignbg   
Дата:   26-10-07 21:23

имаше едно никонче ф5 в базара, ще те улесни доста.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: mujimasa   
Дата:   26-10-07 21:39

(...се чуди като е събрал 5 кадъра в един и е постигнал -"Нищо общо с оригинала",къв екзиф да си сложи,че да стане ясно на сички как е снимано...[smilie5] )


Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: special_k   
Дата:   26-10-07 21:45

mujimasa[smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: pmartinov   
Дата:   26-10-07 21:49

Eто ти един кадър директно от апарата без обработка


Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: zaiko   
Дата:   26-10-07 22:03

тц тц тц...


Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: pmp   
Дата:   26-10-07 22:26

Eдна от темите, които периодично изплуват[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: 314   
Дата:   26-10-07 22:32

Автор: pmartinov
Дата: 26-10-07 21:49

Eто ти един кадър директно от апарата без обработка
------------------------------------
бахти екзифа, кефи[shtrak]



Публикацията е редактирана (26-10-07 22:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: SLR   
Дата:   26-10-07 22:50

pmartinov котката ти има пърхут[ezik] [smilie5]

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: dampkring   
Дата:   26-10-07 22:54

Моята причина да нямам ЕXIF e, че ресайзвам кадрите през Save for Web.. на Photoshop-a. Предполагам, че това е причината на по-голямата част, на хората в този форум и в други такива. Няма смисъл от големи разсъждения по случая. [ezik]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: Borislav   
Дата:   26-10-07 22:56

Fellow, ако само те интересува с какъв фотоапарат е правена снимката.. няма да допълвам сети се сам.. като погледнеш даден кадър и се позамислиш можеш и сам да откриеш информацията за скорост/диафрагма.. +- няколко стопа ще познаеш.. а тези които са снимали без мерене и светломери? те как са налучквали кадъра си? Май преди години любителите фотографи са били много по напред от сегашните.. [shtrak]
И да допълня.. инфото за този ексиф ако чак толкова ти е важно има си ЛС, сигурен съм че ще ти отговорят [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: pmartinov   
Дата:   26-10-07 23:17

SLR

Съседката пак се е търкаляла в прахоляка [smilie18]

[beer] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо си криете EXIF ?
Автор: zaiko   
Дата:   26-10-07 23:19

като погледнеш даден кадър и се позамислиш можеш и сам да откриеш информацията за скорост/диафрагма.. +- няколко стопа ще познаеш..

[smilie18] [smilie18] "+/- няколко стопа"... това са си няколко порядъка бе [smilie21] Аз например ще предположа 1/250, пък снимката снимана на 1/15 - само 4 стопа, кво толкоз... [smilie18] Баси информацията ще получа... Или някакъв пейзаж, представи си, с тежка обработка - дали е сниман с ДСЛР с обектив 24мм и бленда 11, или е сниман със сапунерка, 6мм обектив (приравнени 36) и бленда 3.2?

Много знаете, ей... [smilie7]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »