Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрости относно фото увеличители и аналогова фотография за начинаещ
Автор: dismis   
Дата:   18-01-22 18:19

Привет,
от скоро се запалих повече с аналоговата фотография. Закупих си Olympus OM 1n и OM20. Снимам си и много ме кефи усещането на тия аналогови апарати, но в момента пращам филмите са проявяване и сканиране. Мноого ми се иска да се науча да си обработвам сам материалите и да печатам сам снимките. Дори в началото да е само с черно бели филми пак ще съм ного доволен.
Има нужда от помощ в избора на фото увеличител. Има няколко неща които излизат онлайн, но ми е много трудно да преценя с кое какви проблеми бих имал.
Най добрия комплект на който попадам за сега е УПА 603.Ако някой по запознатчете това, имате ли идея какви проблеми бих могъл да имам с това чудо и дали е по - добре да потърся нещо друго? Продават го с реле за време филтри и сушилня...
Ето и една снимка да не оставям толкова дълъг пост без фотография.
https://drive.google.com/file/d/10AJnmvESW-PIfwrytS1RI1IDHYAANmzx/view?usp=sharing



Отговори на това съобщение
 Re: Въпрости относно фото увеличители и аналогова фотография за начинаещ
Автор: ecobo   
Дата:   18-01-22 18:40

Търси си нещо по-сериозно, с хубав обектив. УПА-та е боклук, поне според моя скромен опит. То много зависи от обектива, но аз съм ползвал 2 Упи, и двете бяха мнооого зле откъм обективи. За съжаление, не помня с какви обективи са били, но така мажеха в ъглите, че ставаха само за потрети.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрости относно фото увеличители и аналогова фотография за начинаещ
Автор: lamerko   
Дата:   18-01-22 18:52

Единственото нещо, за което се радвах на УПА-та, беше голямат леща, с която морях мравки на поляната [smilie18]

Сериозно - бягай далеч от такива соц масовки, където целта е била да се преизпълни петилетката за четери, а не качество и удобство.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрости относно фото увеличители и аналогова фотография за начинаещ
Автор: dekov   
Дата:   18-01-22 18:54

Тази УПА 603 би била "Най-добрият комплект" само ако ти я подаряват.
Това го казвам сериозно, и ако ти я подарят, за начало става.
Имам познат, който в случая бих го нарекъл МАЗОХИСТ(направи снимки
40Х50 см. с УПА само да се докаже)
Разпитай всички около теб, има страшно много фото-увеличители, които прашясват и не се ползват.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрости относно фото увеличители и аналогова фотография за начинаещ
Автор: dismis   
Дата:   18-01-22 19:26

Супер сте всички. Добре че се сетих да питам тук.
Ще продължавам да се оглеждам за нещо друго тогава.
Мерси много.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрости относно фото увеличители и аналогова фотография за начинаещ
Автор: asahi   
Дата:   18-01-22 19:40

Нещо такова . И да знаеш - нищо аналогово там няма, освен лампата.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрости относно фото увеличители и аналогова фотография за начинаещ
Автор: dismis   
Дата:   18-01-22 19:51

Супер, мерси.
Когато е удобно, би ли дал малко повече информация, какво имаш предвид с това че няма нищо аналогово? Хубаво или лошо е това, с какво е по- различно?

Мерси

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрости относно фото увеличители и аналогова фотография за начинаещ
Автор: dismis   
Дата:   18-01-22 19:53

Видях че тук във форума има и един
Krokus

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=133299


Това по- добре ли е малко?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрости относно фото увеличители и аналогова фотография за начинаещ
Автор: quazimodo   
Дата:   18-01-22 21:56

Огледай се по-скоро за някой Опемус-6/6а. Чешките обективи са по-добрия вариант от полските[smilie5]. Когато оглеждаш такава архивна техника, оглеждай внимателно обективите. Може да получиш и някоя гъбена плантация за бонус[smile]. Добре е, даже е задължително да светнеш лампата на увеличителя на тъмно и да провериш хартиените мехове доколко са устояли на времето и неадекватното съхранение. Може да са мухлясали, изгнили и да се разпаднат на 3-4 разгъвания[smilie18] Успех в търсенето[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрости относно фото увеличители и аналогова фотография за начинаещ
Автор: dismis   
Дата:   19-01-22 08:45

Мерси,
честно казано няма голям избор от тези неща на пазара :)


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрости относно фото увеличители и аналогова фотография за начинаещ
Автор: quazimodo   
Дата:   19-01-22 10:31

dismis написа:

> Мерси,
> честно казано няма голям избор от
> тези неща на пазара :)


Да, сигурно е така по простата причина, че вече всеки сканира, избягвайки "прелестите" на бабуването в тъмната стаичка, сред "аромата" на химикалите[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрости относно фото увеличители и аналогова фотография за начинаещ
Автор: Synthy   
Дата:   19-01-22 10:38

quazimodo написа:

> Огледай се по-скоро за някой
> Опемус-6/6а. Чешките обективи са
> по-добрия вариант от
> полските[smilie5]. Когато оглеждаш
> такава архивна техника, оглеждай
> внимателно обективите. Може да
> получиш и някоя гъбена плантация
> за бонус[smile]. Добре е, даже е
> задължително да светнеш лампата
> на увеличителя на тъмно и да
> провериш хартиените мехове
> доколко са устояли на времето и
> неадекватното съхранение. Може да
> са мухлясали, изгнили и да се
> разпаднат на 3-4 разгъвания[smilie18]
> Успех в търсенето[beer]
>

А ако на някой крокус му се завинти отдолу... никон примерно, или роденщок, дали пък няма да се получи добър увеличител [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрости относно фото увеличители и аналогова фотография за начинаещ
Автор: Vinsent   
Дата:   19-01-22 11:26

Имал съм Крокус, дори някъде още се мотаят 1-2 обектива за него. Нямам забележки относно тяхното качество. С тях съм копирал снимки до 40х50 см. Ето една снимка от Ч/Б 35 мм лента, копирана с Крокуса и след това сканирана за представянето и тук. Това е новата Централна гара София една седмица след откриването и. Снимана с Практика ЛЛЦ. Лентата вероятно е някаква ОРВО, за нея нямам спомен.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2011-12/i_1324464183_Gatara.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Въпрости относно фото увеличители и аналогова фотография за начинаещ
Автор: asahi   
Дата:   19-01-22 11:46

"Автор: Synthy
Дата: 19-01-22 10:38

А ако на някой крокус му се завинти отдолу... никон примерно, или роденщок, дали пък няма да се получи добър увеличител [shtrak]"

Ако има проблем с обектива и това ни пречи с по-добър обектив с по-добра резолюция и по-малки изкривявания ще постигнем по-добър резултат. Ако. Но най-често проблемът на евтините увеличители е в светлинния лъч. Затова наистина по-добри резултати ще получим ако ползваме източник на светлина, който е по-близо до точков. Това ще позволи кондензора да формира успоредни лъчи върху негатива и да освети по-добре зърната във филма. В днешно време бих експериментирал с мощен светодиод.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрости относно фото увеличители и аналогова фотография за начинаещ
Автор: quazimodo   
Дата:   19-01-22 12:39

Аз пък съм работил и с трите марки - УПА, Опемус и Крокус. Независимо, че яко плювате УПА-та, той е с най-дурако и времеустойчива конструкция - пластмасов тубус за обективната дъска [smitten]. Ще се повторя, че Опемуса е за предпочитане пред Крокуса. Синти, а ако пък си купи направо един Дурст [smilie18][beer] На Крокуса може да се завие всеки снимачен обектив на резба М42, но се поема риска да се разлепят комбинираните лещи ако има такива. Аз съм завивал Пентакон, Тесар и Хелиос.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрости относно фото увеличители и аналогова фотография за начинаещ
Автор: Synthy   
Дата:   19-01-22 13:35

Говоря за обективи за увеличители на М39 :) Има преходници М39 -> М42 (една гривничка е). С преходник (в момента в ибей има колкото искаш) можеш да завиеш всеки обектив за увеличител, произвеждан някога.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрости относно фото увеличители и аналогова фотография за начинаещ
Автор: quazimodo   
Дата:   19-01-22 15:46

Synthy написа:

> Говоря за обективи за увеличители
> на М39 :) Има преходници М39 -> М42 (една
> гривничка е). С преходник (в
> момента в ибей има колкото искаш)
> можеш да завиеш всеки обектив за
> увеличител, произвеждан някога.

Можеш ве, можеш. Ама какъв е смисъла? 200 лева за обектив!? Верно, че фотографията стана отвратително скъпо хоби[smilie5], но ако ще дава такива пари, по-добре да търси някой плосък скенер за 350-400 лева на старо. Резултатите ще са идеални за показване по форумите[smilie18] А ако случайно реши да печата плакати 70Х100, има достатъчно предложения из нета за бутиков печат[beer]

П.П. ИМХО, да дадеш повече от 100 лева за увеличител на днешно време е напълно безсмислен харч[shtrak]



Публикацията е редактирана (19-01-22 15:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрости относно фото увеличители и аналогова фотография за начинаещ
Автор: zkz   
Дата:   19-01-22 19:07

Занимавам се с фотография от 70-те години на миналия век и бях вманиачен във фотографската химия. Проявителите си правех сам по рецепти на световни майстори. Ползвал съм и УПИ и Крокус -колор.Но, ако сега започвате да се занимавате с фотография, сигурен съм, че тази стара технология бързо ще Ви омръзне. Поне аз никога не бих се върнал към нея.Ако все пак Ви е интересно, бих Ви посъветвал да започнете с проявяването само на филмите.Това не е толкова тегаво. А за печата по-нататък има варианти. Аз лично преди време дигитализирах всичките си негативи, като използвах едно устройство, което си направих сам. Използвах стойката на Крокуса, като на него закачих добър фотоапарат с добър макро обектив. Получи се по-добре от някой среден скенер дори. Ако имате интерес, мога да Ви изпратя снимка на това устройство, както и снимки от дигитализирани по този начин негативи.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрости относно фото увеличители и аналогова фотография за начинаещ
Автор: Vinsent   
Дата:   19-01-22 20:00

zkz, моля, дай някакви по-подробни указания за това как да сканирам филмите си с наръчни средства. Вече съм измислил някакъв вариант, но нови идеи няма да са в повече.
Благодаря предварително! [beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрости относно фото увеличители и аналогова фотография за начинаещ
Автор: OIM   
Дата:   19-01-22 20:12

Много е важно докато сканираш да си трезвен [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрости относно фото увеличители и аналогова фотография за начинаещ
Автор: zkz   
Дата:   20-01-22 12:00

Изпратете ми имейл или вайбър телефон. Ще Ви изпратя снимка на устройството, което си направих сам, както и снимки от така сканираните негативи. Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрости относно фото увеличители и аналогова фотография за начинаещ
Автор: zkz   
Дата:   20-01-22 12:04

Моят имейл е zk.zlatanov@gmail.com

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »