Автор: KAPANECA
Дата: 07-09-21 14:28
През годините назад съм работил с различни USB-памети или карти-памет, тяхната скорост предимно се движи 20-30 мегабайта в сек(или ~~~160-250 m мегабИта~~~)(MBIT- Мегабит - скорост равна на 1/8 от MB-Мегабайта) . Подобна скорост е прилична, да не кажа добра. Ако нямате по бърз носител, няма да имате по бърза скорост ако ще и УСБ 15.0 да излезе.
Скороста на УСБ-тата в качеството си на порт, на който технологичния му потенциал е около
(приблизително ....)
USB1.0 - 1mb/сек.
USB2.0 - 70mb/сек.
USB3.0 - 400mb/сек.
Няма как да развиете подобни скорости, ако паметта ви работи с макс. скорост 8,12 или 22 мб в сек.
USB2.0 е напълно достатъчен даже да имате носител, например като външен хард HDD, който предимно варира в диапазона 45-90 MB/сек.
USB2.0 е доста стара технология, вече едва ли някой ще ползва компютър на USB1.0 освен за касов апарат. Скоростите в технологичните нива на USB Протокола може да бъде компрометиран от различни фактори, най-вече кабел, устройство .... Ако сте с USB3.0 може заради кабел и др да ви падне скороста на USB2.0, а даже и на USB1.0 Като цяло смятам че USB3.0 е доста капризен "протокол"
Ако тръгнем да визираме шеметните скорости от 100-400 мб/сек. споменати от потребителите, то ви беше отговорено че това са моментни скорости и една тъпа флашка никога няма го постине. Операционната система (предимно Windows8 - Windows10) започна да изпомпва информацията от флашката, веднага след нейното поставяне. Докато потребителя се "назландиса" и чак после, след това пусне да се прехвърлят нещата, вече са минали минути и почти всичко се е било прехвърлило в някаква темпорари-директория на компютъра изполвана като буфер. Ако след всичко това има останало още на флашката скороста пада на класическите сотойности 18 мб
Отностно конкретиките USB1.0 - USB1.1, USB3.0 - USB3.1, както и точните стойности на скорост, не смятам да влизам в подробности.
Отностно драйверите, щом са инсталирани добре и работят, не ги пипайте по-принцип не е там проблема.
Относно колегата Lamerko който ползва преходник за SSD-та и съответно SSD НОСИТЕЛ, който вече може да има много голям потенциал, като скорост200-500 мб, ниска консумация на ток, противоударност и др... Самата такава конфигурация е една градация, която е мнооого над обикновенните тъпи флашки купени на промоция от маркетите.
Прибягвайте до такива SSD носители, само ако имате опит и работите с големи обеми в кратки срокове, при екстремни условия.
SSD НОСИТЕЛ: който има потенциал от 100-600 мб/сек пак ще работи със 45 мб/сек, ако вашия комп е с бавен хард.
Тук да не забравяме че вече минава носителя през кард-рийдър, (опираме до:кабел, устройство и кво ли още не...) Има също значение и големината на файловете. Големи файлове-голяма скорост, малки файлове-малка скорост!
Публикацията е редактирана (07-09-21 14:32)
|
|