Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: prozium   
Дата:   28-10-18 02:56

Здравейте,

верният ми никон д7100 със сигма 10-20 / токина 11-16 все по-често ми идва тежък за разнасяне насам натам. И по тази причина най-често си седи вкъщи на рафтчето с обективите и си прашасва. Максимата, че най-добрата камера е тази, която е в теб се оказва много вярна - все по-често снимам с телефон или някоя малка екшън камера, която е лесно преносима.
Та всичко това ме наведе на мисълта, че може би е време да продам ДСЛР ветеранa и да мина на нещо безогледално :) Достатъчно поколения безогледалки се извъртяха, за да може човек спокойно да погледне към тях по-сериозно.

Изборът ми за момента е Fujifilm x-t20. Снимам главно пейзажи и природа, затова идеята е камерата да е лекичка, но и достатъчно издръжлива ( нещо което ме притеснява при фуджито ). Искам да мога да я хвърля в раницата и да хвана из планини и гори. На първо време мисля да я ползвам с 10-20 ф4 обективчето, за което чета само хубави неща. А малко по нататък ми се иска и 56 1.2 да взема за портрети. В момента с Никона съм с Токина 11-16 и понякога Сигма 10-20 и 50 1.4 за портрети. Доволен съм на тези дължини и ми вършат работа. Фуджи ги предлага същите на относително нормални цена и с доста добро качество ( но само от чете по форуми и гледане на ревта, нямал съм взимане-даване с фуджита до сега ).

Въпросите, които ме тормозят :

1. Достатъчно издръжлива камера ли е х-т20 ? Ще оцелее ли без особена защита в раница ? Ще се притеснява ли, ако я понавали дъждец ? Или пък ако я изпусна малко ?
2. Фокусът достатъчно бърз ли е ? Четох, че има доста фокусни точки ( доста повече от д7100 ), но като бързина нямам идея как е. При пейзаж не е особено важно, но с 56 1.2 ще искам да щракам и портрети и ако има "фокус-хънтинг" е страшно изнервящо.
3. Качеството на изображението сравнено с класическа байер апц-с какво е ? От разни тестове ( главно дпревю ) забелязвам, че ми харесват повече семпълите от д7100, изглеждат ми по остри и детайлни, но не знам дали това е така наистина или е просто ин-камера софтуерно подостряне от страна на никона.
4. Динамика - интересува ме от рау да мога да вадя доста цвят и информация. Естествено, че за най-динамичните ситуации си има бракетинг, но все пак с никона свикнах да имам доста пластичен рау файл. Мога ли да очаквам подобно нещо от фуджито?
5. Ергономия . Тук съм сигурен, че ще ми е малко трудно да свикна, заради по-малкия размер, но това е и целта ми - да спестя място и грамаж. Все пак удобно ли е за снимане и има ли човек "под ръка" всички нужни контроли ?
6. Батерия . Сигурен съм, че не издържа толкова, колкото при Никона, но да речем за едно 3 дневно пътуване с около 100 снимки на ден и сваляне на снимките към телефона би ли имало проблем ? Опция е разбира се да нося и 2ра батерия, но пак са килца отгоре :)
7. Обичам да експериментирам понякога със стари ръчни обективи. С никона е доста сложно, заради загубата на фокус в безкрайност с м42 да речем. При фуджи как седят тези "проблеми" ?

Приемам и предложения за други камери и системи. Важно е да покриват изискванията - лекичка и удобна, да става за пейзажи и да има остър ултра широк зум, бърз твърд широк ( 14 2.8 гледам за фуджи ) и нещо портретно на 1.4-1.2 и всичко това на цени, които не те карат да плачеш :)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: quazimodo   
Дата:   28-10-18 09:58

prozium написа:

> ... Приемам и предложения за други
> камери и системи. Важно е да
> покриват изискванията - лекичка и
> удобна, да става за пейзажи и да
> има остър ултра широк зум, бърз
> твърд широк ( 14 2.8 гледам за фуджи )
> и нещо портретно на 1.4-1.2 и всичко
> това на цени, които не те карат да
> плачеш :)


Олимпус Е-М5II и набор обективчета. Стара система с достатъчно обективи втора ръка от много производители. Бих ти споменал и ЕМ10, но не е прахо и влагозащитен. По-малко и леко няма на къде[beer]

П.П. Има хора, включително и в този форум, които със Сони RX100 правят чудеса[smile]

П.П.П. Мисля, че J.u.l.i.u.s снимаше с такава камера.

Ето ти малко материал. Езикът сигурно ти е непонятен, но снимките можеш да разглеждаш и без четене[smilie5]Понеже форума не позволява пълноценно редактиране на постовете, ще си доразработиш сам линка[smile] - https://club.foto.ru/forum/44/717952



Публикацията е редактирана (28-10-18 10:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: sirkhann   
Дата:   28-10-18 10:18

Аз съм си изразявал мнението в други Fuji теми и то често дразни заклетите фенове на марката, но аз снимах известно време с Nikon D7000 преди да мина на Fujifilm X-E1/X-T1. Апаратите имат еднакъв брой пиксели, най-вероятно и същия сензор от Sony. Рядко, но снимам предимно с X-T1 и конвертирам с CaptureOne в повечето случаи, но ползвам и други конвертори. В момента не печатам толкова много, затова проблемите по-долу не са достатъчно основание да разкарам Fuji системата предвид, че има доста качества.

- Ако веднъж си купиш Fuji система, тя ще те глези много и трудно ще се разделиш с нея, дори да трябва да правиш много компромиси... [smilie5]
- Като цяло изображенията от D7000 ми се виждат по-ясни и истински от Fuji-то, особено за пейзаж - по-лесни са за обработка и при наличие на много дребни детайли с различни цветове, Fuji-то понякога се дъни. Дребните детайли при Fuji и Nikon просто изглеждат различно. Fuji обича големи и хомогенни обекти, тогава просто кърти. Затова портретаджиите обичат тази система. Повечето фенове на Fuji са портретисти, има и пейзажисти, но са по-малко (в този форум). Освен това моите лични наблюдения са на 16MP, много хора твърдят, че сензорът в X-T20 се справя доста по-добре.
- Странно, но проблеми с моаре съм имал повече при Fuji
- Скоростта на конвертиране при Fuji е три пъти по-ниска, защото алгоритмите за демозайкване трябва да минат изображението три пъти, за да възстановят цялата информация. Всеки канал се реконструира и с информация от останалите два, докато при Bayer това се случва само на ниво единичен канал.
- Моето X-E1 се обели много лесно на няколко места, допирайки се до стърчащата джиджавка на Nikon Ai обектив. Най-вероятно X-T20, като бюджетен модел има повече поликарбонат и може да има по-малко издържлива боя. X-T серията определено е много по-издържлива, макар и по-тежка.
- Не би трябвало да имаш оплаквания от автофокуса на X-T20, освен на слаба осветеност. За разлика от Никона, най-вероятно ще е винаги точен, ако не снимаш спорт или бягащи наоколо деца.
- Визьорът на X-T1/2/3 е умопомрачителен, докато X-E1/2/3 и X-T10/X-T20 имат като цяло визьорите с най-малко увеличение при всички безогледалки. Голям визьор = голяма благина!
- Можеш да си ползваш никонските обективи (без автофокус) на Fuji. Просто си вземи един преходник. Така си ползваш обективите на две системи и можеш да снимаш портрети с D7100 с автофокус с някоя бюджетна пластмаса за Никон. От всички преходници, които съм имал, Metabones е най-добре направения и определено има разлика спрямо останалите, по-бюджетни решения.
- Fujifilm X-T100 има подобни параметри като X-T20, има по-слаб процесор, не снима видео добре, батерията му държи много, има фокус стакиг и Байер цветен филтър. Може да е по-добро решение за пейзажи.
- Sony A6xxx ще ти даде горе-долу същото като параметрите на X-T20, отново с Байер цветен филтър, имаш CaptureOne конвертор, който да ти оправи цветовете, имаш възможност да ползваш също не лоши обективи - има огромен избор с преходници и много повече нативни обективи от трети марки.

Горното е моето лично мнение и опит. Аз съм имал проблеми точно с пейзажни кадри с дървета в далечината, подобни на тези, които имаш ти в профила. Много хора, особено портретисти, нямат проблеми с дърветата, съответно проблем не виждат и не вярват на подобни приказки. Ако имаш начин да провериш за себе си, най-добре. Просто ако всичко с пейзажната фотография и XTrans вървеше по вода, нямаше да има толкова много теми в Интернет, където на дълго и широко хората си дерат очите в дебати. Като тази: https://www.fredmiranda.com/forum/topic/1442389
Надявам се, че ще се включат и други обективни хора, за да можеш да вземеш информирано решение.



Публикацията е редактирана (28-10-18 10:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: prozium   
Дата:   28-10-18 13:36

Благодаря на sirkhann за изчерпателното мнение ! [beer]
Ето че ме подсети за още един въпрос. CaptureNX не позлзвам от времето на Nikon D40, уъркфлоума ми винаги е лайтрум - > фотошоп и ако се налага аврора за хдр снимки. С х-транс ще трябва ли да го променя този навик ?

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: quazimodo   
Дата:   28-10-18 13:51

Евентуално да си направиш експеримент с RAW Therapee. Има специално отношение към X-trans.


Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: sirkhann   
Дата:   28-10-18 14:06

Аз лично не съм голям фен на Lightroom, много време се опитвах да свикна с него, но не мога и за пейзаж не ми харесва как вади детайлите. Горе-долу е същото и със SilkyPix базирания конвертор. CaptureOne вади повече детайл, обаче изкарва и повече дефекти от изображението. Подобно е положението и при RAW Therapee - много е мощен, обаче е доста труден в някои отношения.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: uri64   
Дата:   28-10-18 14:34

Може да се ползва Иридиент трансформер за превръщане на роу файловете на Фуджи до днг и след това обработката им в Лайтрум и Фотошоп по обичайния начин. Процесът се удължава съвсем малко.
По въпроса за телата - спред мен Х-Т2 или ако бюджетът позволява Х-Т3 е по-добрият избор от Х-Т20. Също много съм доволен от Х-Н1.
По въпроса за проблемите на Х-Транс - без изобщо да влизам в безмислено дълги полемики ще посоча, че нет-а е пълен с примери от хора, снимащи точно пейзажи, точно с фуджи х-транс тела и НЯМАЩИ проблемите, посочени от преждеписалия съфорумец. Достатъчно е човек да се поразрови малко. Но си има специфики с които човек като се съобрази не би следвало да има проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: kvakioh   
Дата:   28-10-18 15:00

Малко по-тежко е да се обработва от Fuji. Разликата няма да е толкова голяма като тегло, размери и по-добри резултати... Най-много са парите, които ще се дадат.
Бих си взел един D7200 и дотам. Смяната на нова система изисква доста неща.
Иначе са държеливи телата на Fuji, Sony и т.н

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: sirkhann   
Дата:   28-10-18 15:08

Моите проблеми не са единично мои и поради тази причина във всеки един форум има подобна дискусия и хора, които замазват положението. Въпросът е, че XTrans и процесорът на Fuji променя цветовете и показват детайлите различно. Въпрос на вкус и свикване. Важното е човек да не слуша сляпо хора като uri64, на когото повечето му снимки ще са същите и да се снимани с телефон, а да провери за себе си и да вземе информирано решение. Реално всички, дори Ken Rockwell говорят за това къде е силата на Fujifilm XTrans и къде е на Bayer цветния филтър и никой не отрича, че XTrans има предимство единствено при портретната и черно-бялата фотография, във всички останали жанрове XTrans е недостатък заради по-малкото цветна информация при еднакъв брой пиксели. Какво се случва с дребни детайли, които доближават размера на пиксела при XTrans има писано дори в последното ревю на X-T3 в dpreview...

Каквото и да лъже и маже uri64, физиката си е физика... Простата сметка показва, че при 24MP, XTrans има 10.66 милиона червени + сини пиксели, Bayer има 12 милиона. Една логическа плочка при Bayer е 2х2, при XTrans е 3х3. Всеки детайл, който е по-малък от този размер, не може да бъде напълно описан от това, което сензорът "вижда" и изображението трябва да се интерполира. Затова листа и клони, снимани в далечината, просто изглеждат странно при XTrans. Това най-вероятно обяснява защо при апарат с 24MP, повечето снимки в профила на uri64 са под 1MP [smilie18]

kvakioh го е казал много добре... С Fujifilm X-T20 няма да получиш по-добро изображение спрямо D7200/D7500. Но ако не натискаш файловете до техния лимит, няма да си ограничен по никакъв начин от подобна разлика, защото тя ще е незначителна при повечето размери така или иначе.

Fujinon 14/2.8, който си си харесал, също е страхотен обектив, но има също Samyang 12 и Zeiss Batis 12mm, които не са никак лоши.

Моята чанта не стана много по-лека, защото някои от обективите, които ползвам, са си никонски с преходник, например някое макро. Ако снимаш много, ще ти трябват и допълнителни батерии, докато с никона можеш да снимаш цял ден с една батерия.



Публикацията е редактирана (28-10-18 15:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: uri64   
Дата:   28-10-18 15:16

Сериозно ли това последното! [smilie18] Както и да е, аз казах, че няма да влизам в безмислени полемики. Бъди здрав! [smile]
Към автора - оставете профилите тук, разгледайте в нет-а.



Публикацията е редактирана (28-10-18 15:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: sirkhann   
Дата:   28-10-18 15:19

Юри, сериозно не виждам в твоя профил снимки, които биха затруднили XTrans. Просто това, че ти не снимаш сцени, които са проблемни за XTrans, не означава, че такива няма. Разбирам те, че си пристрастен към системата, аз също съм, просто обективността изисква да сме честни един към друг в тоя форум.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: kvakioh   
Дата:   28-10-18 15:20

Прекалено сложно става, като се намеси анализът, макар и привзет. Вариантът както писах с т20 няма да е голям скок, за Fuji има широки, но са малко или много кеш. За портретният 56/1.2 само суперлативи.
За старите стъкла нещата са ок при безогледалните, не е проблем с безкрайност. При добри стъкла резултатите са доста добре. D7200 може да се намери доста изгодно сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: sirkhann   
Дата:   28-10-18 15:23

Сега се сетих, че една от причините, поради което не си взех X-T2, е че прави гаден флеър срещу слънцето. X-T20 го няма този проблем, както и X-T3. Не винаги е проблем, ама за пейзаж все ще ти се случи да ти влезе слънце в кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: uri64   
Дата:   28-10-18 15:27

Д7200 е добър дслр. Но Д7200 и обективи ще е по-тежко и обемисто комбо от безогледално тяло и обективи. Проверено на практика. Иначе ако вземем само обективите - големите светли и тежки зумове за безогледалките са сходни като тегло и размери с големите светли и тежки зумове на дслр-ите.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: sirkhann   
Дата:   28-10-18 18:48

Има нещо много гнило в това какво правят процесорите на Fujifilm с изображението. Дали прекаляват с цветните профили или шумопотискането, само те си знаят. Ето какво прави X-T100 с една нормална пейзажна сцена (процесорът е вероятно същият процесор от X-T1/X-T10/X-E2S) - фокусът реално е на предния план, но там детайл няма

https://www.dpreview.com/sample-galleries/6875335627/fujifilm-x-t100-sample-gallery/1051534839


Тъй като това е фотоапарат с Bayer сензор, а се виждат особеностите на останалите апарати с XTrans, то дава повод за размисъл къде е проблемът. Част от този проблем престава да бъде проблем когато си конвертираш файловете сам. Тогава престава да има голяма разлика с останалите апарати относно изображение, но пък X-T20 с нещо като XF27/2.8 ще е много лека комбинация. Ергономията на Fuji също е много фотографски ориентирана и е нещо, което не можеш да пренебрегнеш.

Аз лично харесвам първите обективи повече, например XF14/2.8, XF35/1.4 са уникални стъкла, докато XF16/1.4, XF23/2 и някои други намирам за разочарование, за което никога не бих си похарчил парите.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: prozium   
Дата:   28-10-18 19:34

Разликата в теглото и размерът е това, което ме води в момента, да оставя д7100 и да го сменя с нещо друго. Груба сметка ми показва, че ДСЛР-то + широк обектив = 1.4 кг . При фуджи системата ми излиза 700 грама, което е наполовина. Някой ще каже - не се усеща много, е да ама като си носиш едно малко стативче, един мавик про с 3 батерии и всички остнали неща, които по принцип хората си носят в планината тези 700 грама започваш да ги усещаш. Обемът също е от значение.

Обаче явно аз доста съм се объркал, защото си мислех че х-транс е много близък до фовеон, а винаги са ми харесвали цветовете, динамиката и детайла на сигма при пейзажи.

Камерата ще се ползва само с : Fuji XF 10-24mm F/4 OIS, Fuji XF 14mm F/2.8 и Fuji XF 56mm f/1.2 R . Като бюджет ми пасват добре. В планината най-вероятно ще се носи само 10-24мм и ако знам, че ме очакват красиви местности и гледки 14мм ще е допълнителна екстра :)

От няколко дни разглеждам пейзажи и много противоречиви мнения срещам, някои от нещата които виждам са страхотни. Други говорят за проблеми при детайл. Нещо което и аз забелязвам от семплите на дпревю и което отдавах на преостряне от стана на никона, но явно не е точно така.

Определено между х-т2 и х-т20 предпочитам по-малкия апарат.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: sirkhann   
Дата:   28-10-18 19:58

Истината е, че много от проблемите се забелязват само като ги гледаш на 100%. Когато преоразмериш изображението за показване по интернет или не печаташ огромен файл, разлика няма.

Като човек, който има и e снимал със Sigma DP, мога да ти кажа, че относно зеленина, Foveon и XTrans не са много близки. Foveon е страхотен за зеленина, там всяко листо си е отделно листо със свой собствен нюанс на зеленото. При XTrans под определен праг, всичко става една едноцветна каша малко по-бързо от Bayer. Дребните детайли губят цвят при XTrans, но това, още веднъж, се забелязва основно ако гледаш на 100%. Хубавото на XTrans е, че има повече динамика от Foveon и по-лесно понася по-трудни сцени. Конвертира по-бързо от Foveon в оригиналния софт на Sigma, но за LR не съм сигурен дали е така.

Имай предвид, че за определени сцени, XTrans изглежда по-добре от Bayer. Т.е. нещата не са еднопосочни. Bayer вади по-точна картина, но не означава, че винаги вади по-приятна за гледане картина.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: kvakioh   
Дата:   29-10-18 07:51

Щом има бол кеш, желание за лекота, значи някаква по-странна картинка, която успешно и добре се “поправя” в последствие няма да повлияе. Смело към т20, pro-2 евентуално.
За тежкото в планината мога да кажа само, че е извинение. Или слаба подготовка. Като се ходи за снимане, няма начин да се измъкне човек, дори и с тежко. Трябва си да се носи.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: suggs   
Дата:   29-10-18 09:35

Fuji X-T20 + Fujinon XF 10-24mm f/4 R OIS - 3598 лв , 785 гр.
Nikon D3500 + NIKKOR 10-20mm f/4.5-5.6G VR - 1498 лв , 595 гр.

Цените са за нови, от Синтезиса.

Продаваш D7100 и Sigma 10-20, и си взимаш D3500 с широкия - малък, лек, с ужасно издръжлива батерия. Свикнал си със системата, ползваш си останалите обективи и аксесоари. За ръчнофокусните, като ти е мерак - едно Sony A7 от базара, цената му е паднала много. Фулфреймът си е фулфрейм.
Fuji си е качествена система, но е прекалено надценена. Не си заслужава.



Публикацията е редактирана (29-10-18 09:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: stzz   
Дата:   29-10-18 09:59

Да ме прощава prozium, обаче туй са "бръмбари" в главата!

..................[smilie18] ...............и на мен се случва - веднъж така(когато не излизат), друг път онака(когато излязат).........[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: io_bs   
Дата:   29-10-18 10:05

Х-Т20 е по-висок клас тяло от Д3500, както и 10-24 е по-добър от 10-20 AF-P.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: prozium   
Дата:   29-10-18 23:27

Имай предвид, че за определени сцени, XTrans изглежда по-добре от Bayer. Т.е. нещата не са еднопосочни. Bayer вади по-точна картина, но не означава, че винаги вади по-приятна за гледане картина.

Бих се радвал ако някой сподели в снимки проблеми и предимства при х-транс и х-т20/х-т2

значи някаква по-странна картинка, която успешно и добре се “поправя” в последствие няма да повлияе.

За какво поправяне иде реч ? Може би във форума са се водили полемики по темата, но не ми е ясно особено :) Иска ми се апратът да се справя хубаво с природа и пейзажи. Но определено не искам да ми се налага да коригирам всичко после в LR

Сигурно е оправдание пред самия мен, че д7100 ми е тежък, но е факт, че си седи на рафта, докато разнасям телефон, дрон и екшън камера в планината. Иска ми се да го коригирам това положение :)

Коя от тези сцени би била проблемна за фуджито ?

цък

цък

цък

цък


Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: ZENON   
Дата:   30-10-18 00:53

Купи си А7 и 1-2 ръчнофокусни, щом снимаш пейзажи.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за ъпгрейд/даунгрейд от никон д7100
Автор: kvakioh   
Дата:   30-10-18 05:53

Под “по-странна” имах впредвид, че манипулацията в последствие, пост-обработката изисква да се избере програма, с която да се харесат кадрите според вкуса. Нищо особено, просто за някои не пасва Photoshop/Lightroom, изборът е по-сложен, нищо повече. Картинката е ок накрая. И за четирите кадъра е отлично Fuji-то.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »