Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Мнения относно компактни карбонови стативи
Автор: discoverymen   
Дата:   15-08-18 14:30

Здравейте,

Наличието на все по-достъпни туристически стативи ме навежда на мисълта дали подобен инструмент би ми бил полезен и какъв точно да бъде той.

От краткото ми преглеждане на възможностите виждам класическите марки като: Manfrotto, Gitzo, Benro и т.н като сигурен, но скъп вариант. В инернет пространството обаче виреят разни много достъпни модели като: Neewer 66, Rollei C6i и други подобни.
Често се твърди, че тези неколкократно по-достъпни стативи по нищо не отстъпват на затвърдените марки.

Със сигурност рискът да се случи фал със скъпа камера върху евтин статив е по-голям и не би трябвало да се правят компромиси, но ако някой от съфорумниците има наблюдения или мнения по въпроса ще се радвам да ги прочета.

Благодаря предварително!


Отговори на това съобщение
 Re: Мнения относно компактни карбонови стативи
Автор: GenaDP   
Дата:   15-08-18 14:41

Със сигурност рискът да се случи фал със скъпа камера върху евтин статив е по-голям

Верно ли?
Сефте чувам възможността стативът да каталяса да има връзка с цената на камерата в/у него...

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения относно компактни карбонови стативи
Автор: discoverymen   
Дата:   15-08-18 14:57

Ахаха, не съм имал това предвид..., но явно звучи смешно. Ще го преправя на "Със сигурност рискът да се случи фал със скъпа камера върху евтин статив е по-голям, като се има предвид цената на статива, а не на камерата.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения относно компактни карбонови стативи
Автор: chukov   
Дата:   15-08-18 15:02

За зимата не стават. Потъват им тънките крака в снега и се разкикерчват. Лек полъх на вятъра и трепери камерата

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения относно компактни карбонови стативи
Автор: discoverymen   
Дата:   15-08-18 15:07

Дамм, стават чупливи при ниски температури. Благодаря


Отговори на това съобщение
 Re: Мнения относно компактни карбонови стативи
Автор: chukov   
Дата:   15-08-18 15:18

Не, че става чуплив, ами е кекав. А са много скъпи.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения относно компактни карбонови стативи
Автор: doubleG   
Дата:   15-08-18 15:33

Аз пък за пръв път чувам за счупен статив от карбон поради студ.Освен ако някой не е ходил в сибир и не се е бранил от гладна мечка с него. При нашенски зимни условия до минус 5-10С и натоварен с до 2-2.5 кг.нищо му няма. Да , чувствителен е на вятър, но пак зависи колко си го разпънал и колко ти е балансирана комбинацията от тяло-обектив.При дълго ходене с багаж е незаменим, просто е по лек от големите обективи, закачваш го на раницата или носиш в ръка, абе не е приспособление за пренебрегване, има място в колекцията от джаджи. Е не е панацеа, но то при вятър те оправя само тежък кинаджийски, дето тежи повече от цялото оборудване, ама с него можеш да снимаш до 50м. от автомобила, иначе ти трябват шерпи.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения относно компактни карбонови стативи
Автор: chukov   
Дата:   15-08-18 15:42

Никъде не споменавам за счупен от студ статив.

Защо не става ще ти кажа. Отиваш зимата в планината, където снегът е над метър. Бодваш му тънките крака в нефирнования сняг и те започват лесно да потъват и стативът в един момент започва прекомерно да се разтяга. Ако продължиш да натискаш го счупваш от пренатягане.

Сега, никой не е казъл, че травъл стативите са само за зима и дълбок сняг. Но обикновено идеята да носиш лек статив произтича от безкрайно тежката зимна раница, снегоходки, пикел, котки и други тежащи неща.

Оттам и нуждата от икономия в теглото.

Казвам го като патил с Manfroto be free

Още на първото бодване и изваждане, кората лед на повърхността обелва гумите на краката и започваш да ги търсиш в снега отдолу. Късмет. Аз намерих двата, после загубих и тях

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения относно компактни карбонови стативи
Автор: GenaDP   
Дата:   15-08-18 15:54

Казвам го като патил с Manfroto be free

Въй, откога Manfrotto е евтина китайска марка?

Апропо, за сняг се ползват такива неща:




Публикацията е редактирана (15-08-18 16:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения относно компактни карбонови стативи
Автор: kvakioh   
Дата:   15-08-18 16:08

Манфротто имаха сериозен проблем със металните части- пукаше се метала. Това беше преди.
С Be free моделът имам доста случки и проблеми. Гумите на краката са 21лв за 3бр. Лепят се с малко лепило, за да не се изваждат.
Карбоновите стативи са по принцип скъпи. Хубавите са още по-скъпи. Евтините са с недотам добро количество карбон като нишки. Лекотата при доста модели е мит и някакво минимално предимство. Примерно Be free карбон е доста скъп, а не е много по-лек от нормалния Be free.
Колко компактен да е? Да се кажат още изисквания, условия на ползване, тегло на техниката, и т.н.
Имам няколко статива за различни цели и са и карбонови и магнезиеви и алуминиеви. Снимал съм и при -20.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения относно компактни карбонови стативи
Автор: enizvk   
Дата:   15-08-18 16:39

Ползвам
ТОЗИ

Вече 2 години не ме е предавал. Здрав ,лек и става на монопод.
При вятър обаче не е стабилен.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения относно компактни карбонови стативи
Автор: chukov   
Дата:   15-08-18 17:49

Гена, никъде не съм казал, че Манфротото е китайско

На фирнования сняг няма как да се задържат тия подложки, дето си ги пуснал. Иначе да, биха били полезни

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения относно компактни карбонови стативи
Автор: Бармалей   
Дата:   15-08-18 18:34

Или е стабилен, но тежък, или е лек, но тирпери[smilie5]
P.S. След като на няколко пъти се издъних (панорамно), му намерих цаката - "циганче" - един приятел. Хем си хортуваме, хем хем "делим тежестите и радостите" хем Бенрото ми става по-леко.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения относно компактни карбонови стативи
Автор: kvakioh   
Дата:   15-08-18 18:51

Rollei C6 всъщност никак не е лош. За Newer имам само лошо мнение като качество.
“Компактен” е статива само в прибрано състояние. Иначе не бих разчитал изобщо на 12кг товароносимост. Също бих сменил главата с нещо по-добро...
Най-добър вариант е основа карбонова и отделно яка глава.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения относно компактни карбонови стативи
Автор: sherbit   
Дата:   15-08-18 19:39

Чуков е майстор, другите наведете глави.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения относно компактни карбонови стативи
Автор: kvakioh   
Дата:   15-08-18 21:51

Добра е насоката по принцип към карбона, но да се има впредвид също, че доста от евтините колкото и да са направени от карбон имат и метални части. Които може да кородират поради студ, по-скоро от конденз и влага. Карбонът като градивен материал в краката допринася за по-малко вибрации при вятър, ако е поставен стабилно. Лекотата е вторично предимство.
Имам карбонов от доста известна, но за съжаление и леко кичозна марка и там нещата въпреки цени от 650лв най-евтиния и отлична изработка имаха някои недомислици, които наложиха модификации-смяна на крайните винтчета на гумите на краката с неръждавейка, магнезиева глава, вместо оригиналната, която имаше 1-2 вложки от обикновена стомана.
Снимам редовно зимата в доста неблагоприятни условия- студ, лед, течаща вода, виелица и съм тествал достатъчно. Като цяло само топ стативите държат на всичко.
Пропускам да коментирам, но ще отбележа, че от хора, които карат с един статив от 60-70лв с десетилетия няма как да се получи информация, колкото и да са им удобни и прехвалени.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »