Автор: chrisnoch
Дата: 26-09-18 15:21
Автор: DanailGeorgiev
Дата: 26-09-18 14:22
...
1Апертурата ли е светлочувстителния показател (f=?) и под какво число е приемливо да гледам?
Апертурата (блендата) показва светлосилата на обектива. По-малките числа означават по-голяма светлосила.
Светлочувствителността е характеристика НЕ на обектива, а на сензора и/или филмовият материал.
http://prikachi.com/images/663/9408663K.jpg
На горната снимка:
А - показва, че обективът има различна свелосила в късия край на вариото (бленда 3.1) и в дългия край на вариото (бленда 6.3). Това е обичайният случай при сапунерките, пък и при китовите обективи за системни фотоапарати. Обективите с постоянна свелосила са доста по-обемисти и по-скъпи. При зум от 5х нагоре на сапунерка не можеш да очакваш по-голяма максимална светлосила от 2.8 - 3.1 в широкия край.
В - показва фокусното разстояние на обектива в двата края на вариото (4.3 - 51.6 мм). Кратността на вариото е 12х (51.6 : 4.3 = 12).
С - показва, че зрителният ъгъл в широкият край на вариото приблизително отговаря на 24 мм обектив за фул фрейм.
2С кое бихте направили компромис зуум-а или светлото(примерно f=2,8 и зуум 5х или f=3,5 и зуум 10х)?
Този компромис зависи от много неща. Ако твоите родители са в напреднала възраст, вероятно биха си правили предимно снимки за спомен, в които се виждат те + голяма част от пейзажа. Следователно би им трябвало варио с по-голям зрителен ъгъл в широкия край, а не чак толкова дълъг зум. И без това дългият зум, ако ще и оптично стабилизиран да е, изисква стабилна ръка. Така разсъждавах, когато купих на моите родители (78-80-годишни) сапунерка с 5х зум и съзнателно ограничих възможностите за разочарования от размазани изображения при обектив с дълго варио. Досега не съм чул оплаквания. На практика те почти не изполват вариото - снимат все в широкия му край.
|
|