Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: Stateff   
Дата:   02-06-18 14:01

Здравейте,
запален съм по форографията, но не разполагам с много "техника".
Понастоящем снимам главно с телефона си (Galaxy S7), но имам и Sony a58, който ми е трудно да разнасям навсякъде с мен на всекидневна база, въпреки, че на същата база нося с мен раница с лаптоп.
В последните седмица - две много се замислям относно покупката на микро 3/4 или компактна безогледалка с aps-c сензор. Марките, към които съм вперил погледа си са Panasonic, Sony, Fuji и Olympus.
Генерално, няма да се разделям със Sony-то, тъй като носи сантимантална стойност като подарък от родителите ми.
Това, което ме "бърка" в него е:
а.) Размерът, набива се на очи, изисква място в раница, трябва да се вади и връща в нея, ако не се ползва в определен период от разходка, пътуване. Компактен формат би се събрал в джоба на якето ми и не би изисквал толкова "грижи" откъм носене.
б.) 25p видео, нямаше да е зле да има поне 60p, не държа да е 4k. Лично мое наблюдение е, че почти никой не се натяга нa 4k все още от консуматорска гледна точка.
в.) Други дребни неща.

Можете ли да ми препоръчате някакъв добър заместител и помощник в ежедневните ми нужди?
Ако се чудите какъв тип шотове правя можете да видите тук:
https://www.instagram.com/statevjr/

Поздрави и пожелавам прекрасен уикенд с много снимки на всички!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: chrisnoch   
Дата:   02-06-18 14:23

Sony a58 не е чак толкова голямо тяло, нито пък кой знае колко тежко - т.е. ако запазиш големината на сензора (APS-C), ще спестиш около 200 гр от тялото. Големината на обективите зависи от големината на сензора и работната отсечка. Ако използваш предимно широкоъгълни обективи (както виждам, че правиш), ще спестиш и там по някой грам - широките стъкла за безогледалки са по принцип по-компактни. При другите фокусни дължини разлика почти няма.
Системите с m4/3 сензори предлагат по-леки обективи (разликата в теглото на телата не е толкова отчетлива), но качеството на изображението не е толкова добро (независимо какво разправят феновете на Олимпус!).
Ти избираш какъв компромис да направиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: Stateff   
Дата:   02-06-18 14:34

Здравей, и благодаря за бързия ти отговор.
Не ползвам широкоъгълни обективи защото снимам панорама с телефона. Той се превърна в естествено продължение на ръката ми, когато иде реч за снимки в бързината. Със сонито вече снимам много рядко...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: kvakioh   
Дата:   02-06-18 14:45

Panasonic GM-1/GM5 като избор за най-компактни тела. ЗА обективите е личен избора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: ombre   
Дата:   02-06-18 15:13

На фуджи а серията,панасоник гх80,оли м10 м2,сони

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: quazimodo   
Дата:   02-06-18 16:13

LX-100 и си решаваш всички проблеми, че даже и 4к видеото все пак ще ти е под ръка.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: h_bio   
Дата:   02-06-18 17:26

Моето мнение при такавва ситуация е, че имате телефон (който е винаги в джоба) и камера за по-сериозни задачи (с aps-c сензор)и по-скоро ви трябва неще между двете. Особено предвид това, че казвате, че ще задържите голямата камера.
В този смисъл вотра кроп камера, било то и безогледална, или м43 не е най-добрия варианта. Едва ли ви се инвестира с обективи за втора система, а и няма да имате чак толкова джобен кит.
Колкото и шаблонно да звучи - иделаната камера за вас в момента е Sony RX100. Независимо коя версия. Може би дори първата, която се намира за 350-400 лв. втора ръка.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: keri-di   
Дата:   02-06-18 20:48

"Системите с m4/3 сензори предлагат по-леки обективи ..........., но качеството на изображението не е толкова добро"

Шон Арчър,Дмитрий Зверев,......и други показват точно обратното!

Не съм фен на никоя марка,и преди да взема ЕМ 5 М2,се заглеждах по а 6300-6500.Сега Олика не си го сменям за APS-C-лично мнение!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: lamerko   
Дата:   02-06-18 21:49

[smilie18]

И тук е станало за пуканки :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: blr   
Дата:   03-06-18 11:12

М 4/3 системата има едно основно предимство и то е, че се ползва от два от производителите. Съответно, изборът от тела и обективи е много по-глолям.
Всичко останало може да се дебатира, но това е безспорен факт.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: GM   
Дата:   04-06-18 13:39

chrisnoch написа:

> Sony a58 не е чак толкова голямо тяло,
> нито пък кой знае колко тежко - т.е.
> ако запазиш големината на сензора
> (APS-C), ще спестиш около 200 гр от
> тялото. Големината на обективите
> зависи от големината на сензора и
> работната отсечка. Ако използваш
> предимно широкоъгълни обективи
> (както виждам, че правиш), ще
> спестиш и там по някой грам -
> широките стъкла за безогледалки
> са по принцип по-компактни. При
> другите фокусни дължини разлика
> почти няма.
> Системите с m4/3 сензори предлагат
> по-леки обективи (разликата в
> теглото на телата не е толкова
> отчетлива), но качеството на
> изображението не е толкова добро
> (независимо какво разправят
> феновете на Олимпус!).
> Ти избираш какъв компромис да
> направиш.


Това е за "Златна малинка"2018[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: mihajlov2   
Дата:   04-06-18 14:37

Аз съм обикновен любител без никакви претенции за майстор-фотограф. Така се получи при мен, че имам какви ли не фотоапарати - примерно Sony A77, NEX 7, Nikon D7100, Fuji X-T10, Olympus E-M10 и PEN F. С един куп обективи. Плюс RX100 и LX100.
При такова разнообразие при мен, незнайно защо съм почти непрекъснато с Олимпус и някое широко обективче за него - примерно Панасоник Лайка 15/1.7, или Олимпус 17/1.8, или Панасоник 20/1.7 или Олимпус 25/1.8.
И това при положение, че имам примерно и Олимпус 12-40/2.8 и Олимпус 12-100/4. А за Фуджито имам примерно Фуджинон XF 23/1.4R.

Така че... Помисли си.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: r_rusev   
Дата:   04-06-18 14:49

Автор: GM
Дата: 04-06-18 13:39

написа:
Това е за "Златна малинка"2018

А какво е твоето мнение Малинке?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: pganev   
Дата:   04-06-18 20:32

mihajlov2![cool] И аз съм подобно на теб. А колкото за chrisnoch - по-добре да не се появява с мнения във форума, защото са прекалено едностранчиви!


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: bobyn   
Дата:   04-06-18 22:43

@Stateff, мислех да пиша по-дълго мнение, но се отказах.
Накратко - аз съм пълен аматьор. Минах през APS-C (Sony A6000 + китов + твърди), M4/3 (Panasonic G80 & GX8 + Olympus 12-40/2.8 + твърди) и сега се върнах на APS-C (Sony A6300 + Zeiss 16-70/4 + твърди). Личното ми мнение е, че с М4/3 телата, които аз съм ползвал, се снима доста по-лесно и имат доста приятни екстри, които малко ми липсват сега. Но (пак според мен!) картинката на Сонито е по-добра и богата (на детайли). Освен това, комплектът ми сега е по-компактен от този, който имах с М4/3.
Успех с избора!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: Crocodile   
Дата:   05-06-18 01:59

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=110173


Отлично малко качествено и евтино апаратче ...но ако бюджета не ви е проблем то
мисля че Panasonic LX100 ще бъде най разумния избор !



Публикацията е редактирана (05-06-18 02:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: ZENON   
Дата:   05-06-18 10:43

Малкия сензор не е като големия, когато са с еднакви МП и по еднаква технология.
Оли и тия, които набутват телефонни сензори в телата, които продават на цени като за ФФ, правят невъзможното за да докарат някаква картинка, но това се отразява на подробностите на картинката.
Ако си гледате картинките на монитор за 300-500 лева няма значение какво ще си купите.



Публикацията е редактирана (05-06-18 10:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: dtangelov   
Дата:   05-06-18 10:59

ZENON

Имате, ли представа:
- Колко от любителите фотографи ще гледат снимките на нещо по различно от смартфон, таблет или монитор по скъп от 500 лв.
- Колко от клиентите гледат снимките на нещо по различно от смартфон, таблет или монитор по скъп от 500 лв.

[smilie11] [smilie11] [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: SteliyanStoyanov   
Дата:   05-06-18 11:51

Малко извън темата, но се питам аз следното - колко от вас, детайло вманиачените направихте изложби с големи принтове? И колко често го правите? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: iliyanb   
Дата:   05-06-18 11:58





Публикацията е редактирана (05-06-18 12:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: h_bio   
Дата:   05-06-18 12:19

Не е нужно да правиш изложба за да правиш големи принтове :)

Иначе, да...схващам (и подкрепям) тезата, която се лансира с това твърдение.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: bobyn   
Дата:   05-06-18 12:29

Има разлика в изображенията М4/3 - APS-C дори на екрана на телефона. На монитора ми за 150 евро също. На големи принтове не знам, но предполагам пак ще има.
Всъщност колко големи са "големите принтове", сериозно питам? От какъв размер нагоре?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: ZENON   
Дата:   05-06-18 13:11

@dtangelov
Целта ми е да дам насока за рамисъл, нали затова човека е пуснал тема.
Фактологията, която е извън възможностите ми за контрол не ме интересува.

@SteliyanStoyanov
Принтове и изложби са ирелевантни примери за тази тема а и не само.
Човек снима по много причини и по много причини би искал да има доборо изображение (което е субективно и зависи от хардуер, софтуер и възприятие).
Не е нужно да прави изложби. Но ако реши и снима с пръчка какво правим?
Или ако снима с пръчка и условията при снимане са шит, а кадъра е рядкост?
За тия неща никой не мисли, ами се пуска по мейнстрима на мантрите във ФФ.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: digitalpr   
Дата:   05-06-18 13:24

Според мен погледни Fuji X-T10/20 или X-E2s/E3 (зависи от парите които си склонен да дадеш) и SONY A6000/6300 (пак в зависимост от парите).

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на безогледален APS-C или Micro 4/3
Автор: kasad   
Дата:   05-06-18 13:25

Много обичам на едро приказки. Имам принтове на м4/3 и на апс и на фулфрейм. Еее каса бира на този, който познае кое от кое е. Особено се наслаждавам на приказки за боке, дълбочина и детайли от сони примерно и м4/3. Напълно се убедих, че двете системи си имат предимства. Но м4/3 има мнооого предимства, ама много...банално е да се преповтарят. А с ленс турбо се съревновава по отношение дълбочина и бокета и т.н. с фулфреймите-е изхвърляне си е, но съм сравнявал портрети снимани и от двете системи. Симбончо да ви каже!



Публикацията е редактирана (05-06-18 13:27)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »