Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: dreamitko   
Дата:   23-03-18 09:32

Пак здравейте.
Доста отдавна не съм проявявал филми и съм забравил/загубил рецептите на химиите. Мисля само 2-3 пъти съм проявявал с Родинал.. После само с Кодак и Илфорд химии съм работил.Само РОЛ съм обработвал.
Тези дни ми дадоха R09, но ще съм благодарен да ми кажете следното за 35мм:
1.- Какво количество да разтворя в колко вода за 1филм?
2.- Каква температура на разтвора?
3.- Време за проявяване?
4.- Честота на разклащане?
5.- Ще работя с ЧБ 100АСА и 400АСА 35мм филми !!
6.- Междинна баня..- мисля ДА !
7.- Имам течен сапун "Орво". Ще пера накрая, нали?
8.- Правих достатъчно сухи тренировки с дозата [smilie5]
Благодаря предварително. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: punkpixel   
Дата:   23-03-18 09:44

1:25 - 6 мин

Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: MikeDimit   
Дата:   23-03-18 09:51

https://www.digitaltruth.com/devchart.php?Film&Developer=Rodinal&mdc=Search



Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: dreamitko   
Дата:   23-03-18 10:13

Златен си.. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: MikeDimit   
Дата:   23-03-18 10:14

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: dreamitko   
Дата:   23-03-18 10:45

Сори, ама последно да питам..
Ще проявявам предимно по 2бр. филми в дозата. Това означава ли, че трябва да има промяна в концентрацията на химията?
П.П. Никога не съм проявявал по 2бр., понеже в същата доза работих с 1бр.РОЛ., което заемаше почти цялото съдържание на дозата. Обаче сега имам възможност в същата доза да "вкарам" два филма 35мм.
1.- Време и температура няма да променям.
2.- Обаче концентрация на химия+вода ???? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: virosh   
Дата:   23-03-18 11:10

Никога не променяш съотношението, освен ако не използваш друга рецепта!
Това което правиш е да си сметнеш новото количество разтвор което ще ти трябва.

Пример:
За един 35мм филм стандартно ти трябват около 300мл разтвор. Ако използваш 1+50 това са ти около 6мл R09 и 294мл вода.

За два 35мм филма в същата доза ще ти трябват около 500мл разтвор, защото трябва да покриеш и двете спирали (това трябва да го имаш написано на дозата). Пак приемаме че използваме 1+50 разтвор. Това са 10мл R09 към 490мл вода.

Надявам се че го обясних достатъчно ясно.



Публикацията е редактирана (23-03-18 11:12)

Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: lamerko   
Дата:   23-03-18 11:26

Колко разтвор трябва - това зависи най-вече от самата доза. Има някои, дето пестят, други не толкова... За концентрацията - няма значение броя на филмите, като естествено се събразяваш с изтощаването на проявитела и съответното вдигане на времето. Иначе хубавото на Рдинала, е че е доста траен за съхранение.

За времена и пропорции на Compard - тук

Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: asahi   
Дата:   23-03-18 11:35

Два филма могат да се проявят и в единична доза ако се навият в спиралата гръб към гръб.
Могат да се проявят и един след друг. Неудобството е, че трябва да се изчака изсъхването на спиралата.
Могат да се проявят и с по-малко количество разтвор ако дозата позволява да се накланя. Има и такива, които не позволяват. Дозата се накланя на около 60 градуса и се върти по оста си по време на проявяването.

Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: sirkhann   
Дата:   23-03-18 11:38

Аз ползвам 1+100 на стенд - правиш си р-р при 20 градуса, джуркаш 30 сек и седи 30 мин на пода в банята, след което обръщам леко и еднократно дозата, след което седи за още 15-30 мин.

Само за ISO 50-200 го ползвам за формат 135. Т.е. го ползвах преди да ми изтече на пода в спалнята...

Нагоре - XTol. Можеш да правиш комбинация с Xtol и R09 и става приказка - ниска зърненост, острота и чудесна разработка.



Публикацията е редактирана (23-03-18 11:39)

Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: dreamitko   
Дата:   23-03-18 11:55

Този отговор ме удовлетворява.
Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: dekov   
Дата:   23-03-18 13:17

Задължително проявяваш и изхвърляш, не става за многократно проявяване.


Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: MikeDimit   
Дата:   23-03-18 13:31

"Задължително проявяваш и изхвърляш, не става за многократно проявяване."
[cool]
А до колко след приготвянето на разтвора може да се ползва. Имам спомен , че не е добре да се оставя неизползван повече от ден макс 2 дни?

Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: virosh   
Дата:   23-03-18 14:28

@MikeDimit, това не знам, но аз винаги си го бъркам точно преди да проявявам. Така е най-сигурно.

Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: uri64   
Дата:   23-03-18 14:38

На самата доза не пише ли по колко милилитра разтвор са необходими за съответния брой филми? На Йобо и Патерсън дозите тия неща ги има на дъното.
Иначе е лесно да се определи вместимостта- слага се централната колона с двете спирали и се налива вода докато горната спирала се покрие и малко отгоре. Би трябвало за доза, дето побира 1 рол или 3 х 35 мм да не е повече от 480 -600 мл. И това е общия обем. А концентрацията - от посочената по-горе digital truth на база това какви са филма и проявителя.

Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: dreamitko   
Дата:   23-03-18 15:10

[smilie25] Пише:
1х35мм - 350мл, 12US oz, 12,5 mp oz
2x35mm - 700ml, 24 US oz, 25 mp oz
1x45mm - 450ml, 15,5 US oz, 16mp oz
1x60mm - 600ml, 20,5 US oz, 21 mp oz
...Квото и да значи.. [smilie8] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: uri64   
Дата:   23-03-18 15:16

Е как каквото и да значи - щом пише "2x35mm - 700ml" значи, че за да проявиш два филма 35мм трябва да налееш 700 милилитра разтвор с необходимата концентрация.

Как да получиш 700 мл. разтвор с необходимата концентрация предполагам вече е ясно от digital truth или да помагаме в сметките?

Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: asahi   
Дата:   23-03-18 15:30

Обикновено се приготвя повече разтвор, темперира се и тогава се налива в темперираната доза.

Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: uri64   
Дата:   23-03-18 16:24

Това "повече" си е включено обикновено в указанията за пълнене на дозата. Колкото до темперирането на разтвора и дозата....ако нещата са стояли достатъчно дълго на стайна/коридорна температура и стайната/коридорна температура е достатъчно близка до стойностите препоръчани от производителя на химията чак специално темпериране едва ли ще е необходимо...но да, температурите е хубаво да си се спазват принципно....

Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: fotorafi   
Дата:   23-03-18 17:26

Рецептурникът с времена за проявяване на филми е даден за 20 градуса по С. Два филма се проявяват гръб с гръб само в дози с ленти, тип Триплекс на ГДР. В дозите Йобо и Крокус два филма се навиват е две отделни спирали една над друга. Количеството на работен разтвор е описан на дъното на дозите
Успех !

Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: dekov   
Дата:   23-03-18 17:43

Приготвянето на разтвора е толкова просто, че няма смисъл да не се използва веднага.


Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: uri64   
Дата:   23-03-18 17:43

Доста производители на филми и химия дават в брошурите и времена за температури, които са по-ниски и по-високи от 20 градуса - примерно 24.

Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: asahi   
Дата:   24-03-18 00:06

Ако искаш да получаваш повторяеми, а не случайни резултати, температурата се спазва с точност до половин градус. Затова термометърът може да бърка директно в дозата. От стая до стая и от коридор до коридор има съществени разлики в температурата.

Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: uri64   
Дата:   24-03-18 00:42

да, да..задължително да се измери температурата във всички помещения и да се построи математически модел на температурния градиент и всички възможни преноси на топлина, било чрез конвекция, било чрез топлоотдаване преди самото проявяване...[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: R-09 дайте рецептурник моля..!!
Автор: da.fo   
Дата:   25-03-18 11:48

1. 12 часа след разреждането и проявяване на първия фим разтвора се окислява и трябва да се изхвърли - не е за многократна употреба.
2. В спирала съм навивал и по 2 филма(гръб с гръб) след като ги залепя в началото с тиксо един за друг но си е мъка навиването - само в някои дози става а и доста опит е необходим. Това го правехме когато минилабовете още ги нямаше а имахме на ден да проявяваме по 10-15 филма.
3. Ако дозата не се обръща - задължително а удари(леко) няколко пъти в плота за да се отлепат мехурчетата въздух, че понякога се отделят чак на 2рата минута и се появяват едни по светли кръгчета.
4. Ако след проявяването веднага миеш със силна струя вода(вкаран маркуч в дозата) може и да не ползваш стоп баня.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »