Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: nyamago   
Дата:   19-01-18 19:42

Мисля, че е удобен момент да споделя енда историйка, която ми се е набила много ярко в паметта и в която (нищо, че е петък) виждам доста поука.

По чиста случайност името ми (собствено и фамилно) съвпада с един от най-видните наши художници. Не сме роднини, но не сме и съвсем несвързани. Понеже тая комбинация от име и фамилия неизменно и автоматично се свързва с прякора Майстора, неведнъж са ми лепили напълно незаслужен прякор. После като студент имах доста приятели в Академията и някои се обръщаха помежду си с 'майсторе...', както е била традицията в това заведение по времето на Адаша и другите големи. Та в тая компания прякорът се лепна безвъзвратно и какво да обяснявам на хората, че не съм никакъв майстор на нищо. Е, може би съм - на двойна ракия с четворка кебабчета, но за друго не се сещам...

Къде е истинската връзка: баба ми е от Кюстендил и някога доста е учителствала в западните краища - предимно в Сапарева Баня, но и в други места из региона. В едно от тези (девически) училища освен обичайните предмети преподавали домакински умения като готвене или шиене - и като 'курсова работа' момите шиели носии (още се носели тук там извън фолклорните ансамбли и музеите). А зад училището имало хубава овощна градина с традиционните за Кюстендилско едри и вкусни плодове - ябълки, но също круши, сливи и други неща...

Та появил се наоколо един смахнат брадат млад мъж, художник - който се сприятелил с учителките и редовно изврънквал от тях да пуснат някоя мома да му позира. В саморъчно ушита носия, на фона на овошките зад училището.

Факт: повечето модели в класическите картини на Майстора са ученички на баба ми. И фонът с цъфнали или натежали от плод дървета е зад въпросното училище.
- - -

Превъртаме няколко десетилетия напред, защото заглавието трябваше да бъде

КАК СРЕЩНАХ МАЙСТОРА И УРОКЪТ ПО РИСУВАНЕ, КОЙТО МИ ДАДЕ

Виждам го като да е днес: вървим по Дондуков, баба ми ме води на урок по цигулка. Бях на около 5 години. На ъгъла с Малко Търново (стълбичките) в кооперацията на Младежкия Театър (предишен хотел Балкан, сега не знам какво е) имаше музикален магазин. Витрината беше пълна с лъскави неща и винаги спираме да позяпам - освен цигулки, имаше тромпети, акордеони и - мечтата ми още от ранна възраст: китари. Както съм се заплеснал, чувам баба ми да вика на някого:

"О, Бате Владе - здрасти!" (Произнася се като една дума - батевлАде, по кюстендилски).

"А, Славо ма - ти ли си?"

Висок до небето дядо, с бяла брада, кафяв раиран костюм и кафява широкопола шапка. Почват си разговор за общи познати и по едно време баба ми гордо ме представя:

"Ето тука още един Владимир Димитров, той също рисува." (Тя ме поощряваше да рисувам, купуваше ми блокчета и боички, и виждаше в мацаниците нещо, което никой друг не видя)...

Щом почва да се говори за мене, като на всяко малко дете ми иде ако може да изчезна от сцената. Стеснявам се и се чудя как да потъна в земята. А той пита:

"Верно ли рисуваш, мойто момче?"

На което, крайно засрамен и упорито загледан в обувките си, отговарям с половин глас:

"Е... драскам си..."

И той ми каза безценния 'урок по рисуване', който никога няма да забравя:

"Точно така - драскай си, млади момко, драскай си! Аз така дълги години си драсках и чак като станах на 21 години, нарисувах първата си картина."

Повече не го видях, сигурно е бил към края на живота си, но го помня в този вид и с тези думи. Драсках си - много. Но като стигнах 21 години забравих да нарисувам картина и така никога не се случи.

Но сега, с апаратчетата, продължавам да си щракам. Виждам известна аналогия с драскането. И понеже стигам възраст да давам акъл на другите, искам да ви кажа:

Щракайте си, приятели, щракайте си!

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: philip   
Дата:   19-01-18 19:52

Ами то петък си е ден на майстора[smilie3], много сладка история и с поука[smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: h_bio   
Дата:   19-01-18 19:52

[smilie24]
Най-хубавата петъчна история (че и документална) тук за последните почти 13 годин, в които пребивавам в този форум [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: nislon   
Дата:   19-01-18 19:59

[smilie24]

С удоволствие го прочетох! Каква интересна история и в колко малък свят живеем...

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: quazimodo   
Дата:   19-01-18 20:01

Б@си, и аз давам акъл, ма никой ме не слуша - бил съм дрЪт и никой не ми вЕрва. ТребАло патило, не требАло старило[smilie18][beer]

Да живее петък - Ден на Майстора! Наздравееееее[beer][beer][beer]!


Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: iliyanb   
Дата:   19-01-18 20:01

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: kalinari   
Дата:   19-01-18 20:06

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: Ivan_A   
Дата:   19-01-18 20:09

[smilie24]

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: mmjm   
Дата:   19-01-18 20:19

[smilie24]

[smile]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: uri64   
Дата:   19-01-18 20:21

Наистина добра петъчна тема [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   19-01-18 20:22

[cool] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: teototi   
Дата:   19-01-18 20:23

[smilie24] [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: demiman   
Дата:   19-01-18 20:28

[shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: fotograf123   
Дата:   19-01-18 20:32

Драскането и щракането с камерка са различни неща но [shtrak][shtrak][shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: azsym   
Дата:   19-01-18 20:35

Не са....[shtrak] [shtrak] [shtrak] [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: tishovsx   
Дата:   19-01-18 20:53

"Дялкам, и си мЪлча"

Като студенти, сме се събрали на по ракия в общежитието на техническия...и там си лафиме, пийваме, тук таме некое засукано девойче, ма не му обръщаме, внимание. Нема време, ракията требе да се пие. И един колега, го гледаме да дялка някаква дървения-ела да да обърнеш една, му викаме...а той " Дялкам, и си мЪлча"

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: nyamago   
Дата:   19-01-18 21:02

fotograf123 написа:

> Драскането и щракането с камерка са различни неща...

Зависи от дрскането. И от щракането [smilie3] Може да са безкрайно различни, но някои видове драскане имат много общо с някои видове щракане. Аз споменах моите - които са почти подсъзнателна потребност и в които не влагам никакви претенции. За друг сигурно е различно.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: мара   
Дата:   19-01-18 21:04

а я ми кажи, батевладе, как ти хрумна да се наречеш НЯМАГО?

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: bogdanov   
Дата:   19-01-18 21:15

Знам те от много време... е, не чак от онова на майстора, но си ми правил впечатление винаги на добър, кадърен и умен човек. И моят корен е от този край. Тази история така описана няма как да не ме разчувства. Историята се пише от победители... по една или друга причина майтора е станал победител в съзнанието на много хора. Аз не оценявам тази победа по критериите, които я усеща мнозинството. Ако не ви плаши това да си останете майстори, щракайте си и чакайте момента в който ще имате късмета на 21 години да направите фотография, но той може и да не дойде, особено ако станете майстори. Ще си позволя и аз да ти разкажа история от този край. По скоро любим виц на най-големият майстор художник с който живота ме срещна. За жалост той умря неизвестен в едно безизвестно село от алкохолизъм. Беше мой баща и не обслужваше ничии интереси. Всяка вечер, когато се напиеше ми разказваше тази история : Умрял един човек и отишъл при свети Петър. Въвел го светията в рая и започнал да му представя роднини, приятели, изгубен добитък... човека му казал:
-Свети Петре, аз тези хора и животни ги познавам. Покажи ми другите.
–Кои други?
-Онези... великите. Покажи ми Наполеон!
– Кой е този Наполеон? попитал свети Петър.
-Е как кой... Най-великият пълководец, завоевател е Наполеон.
-О, така кажи... ето-този е най-великият завоевател. и посочил свит в краката им обущар.
– Но как така? възмутил се човека... та той е обущар.
-О, не е само такъв. Той беше най-големият пълководец и завоевател, но нямаше възможност да се изяви.
Както виждате не всеки пълководец е имал късмета на Наполеон.

Така, че не щракайте приятели и колеги... не драскайте. Снимайте и рисувайте. Шанса на майстора явно не спохожда всички. Ако заложите на случайното, може и да ви споходи. А за резултат, ще трябва да се потрудите и то не като майстора, а като Пикасо примерно. ;) Майстора си е майстор, колкото и да го величаеха в недалечното минало. И то добър майстор. Всеки който иска картина примерно, той можеше да я измайстори ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: nyamago   
Дата:   19-01-18 21:16

> а я ми кажи, батевладе, как ти хрумна да се наречеш НЯМАГО?..

Е ако за това не се сещаш - наистина ли???

Кой го няма? (тоя въпрос съм писал в профила си за подсказване [smilie6] )

"Няма го майстора" е най-стандартна нашенска фраза. Като дойдох във форума, никът 'майстора' беше вече зает - даже имаше повее от един, с различно изписване. Не исках да ставам майстоRа1234 или нещо подобно. И поиграх словесно с кой-го-няма (пък и подсказва, че съм някъде далече)...

По принцип обичам мозъчната дъвка тип 'Да Винчи'
[beer]



Публикацията е редактирана (19-01-18 21:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: azsym   
Дата:   19-01-18 21:42

nyamago, знаеш ли защо на Майстора му е излязло това име?

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: шдфдшд   
Дата:   19-01-18 21:44

...bogdanov , стига си лъгал хората.... да се трудят напразно, да блъскат и да чакат късмет някакъв...
...късмет/некъсмет има само един път в живота...в момента в който се съчетават там х/у хромозоми...оттам нататък - квото е таквоз...няма смисъл от напразно гърбене и никакъв късмет не мой помогна...
...искам да кажа , че който на 20 години не е Ботев и на 30 и на 40 няма да стане , колкото и да блъска ,и какъвто и късмет да има...
...така че, по моему, едно обикновено "щракане" е напълно достатъчно , другото е мъчение...[smilie3]

ПП - nyamago е nyamago , щото хич го няма във фотографията...[smilie6] ....обаче е голям теоретик [beer] ....и пише много хубави коментари под снимките...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: pumabg   
Дата:   19-01-18 21:46

Добре ти го е казал "майстора" ! Човек трябва да драска, да дрънка, да дразни музата, че иначе нищо няма да излезе... Но колкото и да я дразниш и тя доволно да ти го връща без труд братко, нищо няма да стане! Интересно е кво нещо сме ние българите... По цял свят хората работят, работят ли, та работят... И за пари и върху себе си... И все викат ех малко талант да имах... А тук имам чувството е точно обратното... Много талант ама тоя пуст мързел бре... Ей така ако може малко на готово, да се събудя и да съм вече - Богат.... или Велик или.... Майстор!
Иначе стана интересно, колко много хора пъпа им е от Кюстендилско... арни хора ще излезем :)
Владо, ти добър фотограф няма да станеш, художник още по малко ама в писането ти е силата и там е трябвало да наблегнеш през годините...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: nyamago   
Дата:   19-01-18 21:46

Калояне (земляк ; ) - също много поучителна притча (не бих я нарекъл виц). Възможността да се изявим, обаче, не е само лотария или Божие благоволение, нито нещо, отнето ни от заобикалящата социална система. Една немалка част от тази възможност е в собствените ни ръце или по-скоро глава.

Аз никого не уча да повтори моя опит и да не нарисува картината си. Защото в моя случай само аз съм си виновен, никой не ми е попречил. По-скоро обратното: бих насърчил всеки да си направи картината / снимката / филма / симфонията или каквото там произлиза от дарбата му - може да е нова квантова теория, лекарство за рак, или софтуерна програма за реверсиране на Биткойн...

И понеже сме почнали с поучителни истории - още една от Кюстендилския край (от Гюешево, по-точно), подсказана от случката на Тишо с дялкането. В тази западна притча се кръстосват две народни мъдрости:
"Седем пъти мери, един път режи"
и
"Първа бука - за наука". (ако на някой му трябва превод от Гюешевски, да пише на лични ; )


Майстор дърводелец (и те са Майстори) отива по работа в града и оставя на чирака си задача - да изработи от една бука греда за строеж, която да е дълга точно 9 лакти. И му дава наставляния:

"Че мериш и че деляш. Деляш и мериш, мериш и деляш - докато стане баш 9 лакти, ни повече, ни по-малко.!"

Явно става с мерене и дялкане работата, чиракът запретва ръкави и се захваща да прави греда. Връща се вечерта майсторът и заварва чирака да плаче над една планина от талаш.

Повече удивен, отколкото ядосан, майсторът му вика:

"Какво е това, бе? Какво става тука?!"

Чиракът през сълзи обяснява, че е следвал урока да дялка и да мери до точния размер:

"Ама, майсторе - яз го делям, оно кусо. Я па го делям и мерим - оно йош' по-кусо! И колко и да делям, не щеЯ да стане девет лакти [smilie2] "

Откъдето и пълната поговорка, на която помним само първия ред - а цялата е:

Първа бука - за наука.
Втора бука - за вретено.
Трета бука - за греда.


Отначало правим само трески, докато се научим. Полека почваме да изваждаме нещичко от материала, но все още повечето са трески, отколкото продукт. Докато достигнем с учене и практика майсторлъка да правим нещо смислено.

Аз съм от много години на вретеното. Не очаквам скоро да стигна до гредата, доста трески ще надялам още по пътя.

А наздраве, че петъка си върви -
[beer]



Публикацията е редактирана (19-01-18 21:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Щракай си, млади момко, щракай си!
Автор: azsym   
Дата:   19-01-18 21:57

[smilie24] [beer] [beer] [beer] За добрия Петък![shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »