Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: plynii   
Дата:   15-12-17 15:24

Някои манипулации на снимки се считат за умело произведение на изкуството, докато други се смятат за неетични практики, особено когато се използват за измама, за политическа пропаганда , или да направят продукт или човек да изглежда по-добре. Полученото изображение може да има малка или никаква прилика със снимката от която произхожда. Днес манипулирането на снимки е широко прието като форма на изкуство.


Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: lamerko   
Дата:   15-12-17 15:47

Манипулация спрямо реалността съвсем спокойно можеш да постигнеш и без обработка - проблем ли е, или не?

За мен огромна част от тези, които реват срещу обработката, просто не умеят да правят такава...

Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: victory13   
Дата:   15-12-17 15:49

С три ръце "за"... една от мен и 2 от мис...

Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: bogdanov   
Дата:   15-12-17 16:24

Ще отговоря на въпроса с въпрос. Вие бихте ли могъл да не манипулирате снимка?
Ако не го направите има голяма вероятност да остане непроявена лентата.
Казвате : "докато други се смятат за неетични практики, особено когато се използват за измама, за политическа пропаганда" .
Ако да речем направите портрет на Хитлер от клекнало положение и с приомите на композицията внушите величествен образ, не е ли манипулация, без външна намеса? Вие няма да манипулирате кадъра, ще манипулирате зрителя внушавайки му вашата гледна точка. Манипулацията е термин, който далеч надхвърля обработката на един кадър. Кадъра може да се манипулира още преди да е минал през матрицата или лентата. Не може да има за и против. А манипулацията всъщност е намесата на автора в суровата действителност. Дори когато кадрирате, вие манипулирате пространството, търсейки подходяща среда за вашата идея. И не само днес, винаги целта е била манипулирането на едно изображение. Ако сме бездушни огледала, нашата функция би била да отразяваме. За голяма радост сме хора и нашите възприятия ни карат да пречупваме действителността през собствената си емоционалност. Манипулацията живее във всеки фотографски процес.

Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: Beijing   
Дата:   15-12-17 16:53

Във всяко изкуство има манипулация! Фотографията не прави изключение!
Харесваш ли Ван Гог?


Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: nsirakov   
Дата:   15-12-17 16:56

Манипулация е едно
Обработка на кадъра съвсем друго..

Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: MarinY   
Дата:   15-12-17 17:01

Тъй като говорим на български и умелият избор на подходящ термин показва отношението и определя отговора ...
Манипулиране и обработка са две различни неща. И двете имат място в процеса. Но ...
Манипулирането означава съзнателна промяна на съдържанието и се ползва по-рядко, а обработката е задължителна и без нея не може.
[beer]

П.П. Сираков ме е изпреварил. [smile]



Публикацията е редактирана (15-12-17 17:02)

Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: bogdanov   
Дата:   15-12-17 17:02

А повърхностните възприятия съвсем трето.

Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: bogdanov   
Дата:   15-12-17 17:12

MarinY, дори и променен смисъла на думата... пак не бих се отметнал. Идеята е в основата, другото са средства и то не позволени, а наложителни! Независимо какъв тип е манипулацията тя засилва импресията. А това обогатява всяко визуално произведение. Въпрос на избор е кога точно ще се използва и в какви количества, дали ще се изгуби мярата или ще следва естествени принципи.... Обработката не е нещо по-различно, просто там се подсилват или приглушават други физически съотношения между материя и светлина, тоест два компонента. Другото е трикомпонентно, там влиза и идеята. Едното е добре, обаче другото не ви допада? :) Странно!

Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: dekov   
Дата:   15-12-17 17:23

Всичко се свежда до визията на крайния продукт, може без манипулация, може и с манипулация (Рейн на Андреас Гурски). Обработката също, не е задължителна, можеш да снимаш Tiff или Jpg,
направо да печаташ, и пак да има "шедьовър"
Правете снимки, кой както може. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: bogdanov   
Дата:   15-12-17 17:25

Вие манипулирате кадъра така или иначе, когато имате идея да го снимате. Въпрос на въображение е какви са средствата на една манипулация. Ако вместо пилета, пейзажи, самолети искате да снимате извънземно кацнало в България преди 12 минути... то ви се дърпа, но във вас напира желанието да разиграете художественият си изказ в едно фотографско произведение, ще ви се наложи да развихрите креативноста си използвайки манипулативните си умения. Но за извънземното няма рецепти, каквито има при пилетата, пейзажите и самолетите... Как постъпвате тогава?



Публикацията е редактирана (15-12-17 17:30)

Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: bogdanov   
Дата:   15-12-17 17:26

dekov ЖПГ е обработка в софтуера на апарата ви.

Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: swqaz   
Дата:   15-12-17 17:31

Според мен това може да е тема само в едно слабо развито общество. Самото развитие дава отговор на въпроса.

Богданов е обяснил нещата доста добре. Ако имах по-богат речник бих отговорил по същия начин. Мога да допълня, че без сериозна манипулация, която да промени дотам нещата, че да заприличат на мечтаната визия си оставаме бояджии



Публикацията е редактирана (15-12-17 17:42)

Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: punkpixel   
Дата:   15-12-17 19:18

Против

Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: plynii   
Дата:   15-12-17 19:22

Може би обработката на снимките е два вида:
Техническа обработка - настройка на цветовете, контраста, баланс на бялото, остротата, както и отстраняването на шума, елементите или видимите недостатъци върху кожата или материалите.
Креативна обработка - използва се като форма за изкуство или за търговски цели. Например - използване на няколко снимки, за да се създаде едно изображение, добавяне на допълнителни елементи, текстури и фонове и др.
Креативната обработка включва съществени промени на снимката, чрез добавяне или изваждане на съдържание и винаги се счита за неприемливо за новини, документални снимки, за природа и спорт.

Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: MarinY   
Дата:   15-12-17 20:02

Малко със закъснение към
"Автор: bogdanov
Дата: 15-12-17 17:12"

Не съм казал, че не ми допада. "...Манипулирането означава съзнателна промяна на съдържанието и се ползва по-рядко, а обработката е задължителна и без нея не може."

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: bogdanov   
Дата:   15-12-17 20:25

plynii, може би, ама надали :) Кефи ме как всичко си обяснявате с "евентуалното" ами не бе пич, зависи от теб. Кеф ти да си аналитичен, кеф ти да си повече от себе си! Кеф ти да мислиш, кеф ти да чувстваш... Цялата палитра на "евентуалното" стои пред теб и никой няма право да те спира да мечтаеш! Ако пък Бог е рекъл да си природно надарен или образован... що са ти въпроси? Ако не, ще трябват и отговори... и вяра, защото без вяра всичко виси във въздуха. Човъркате в здрава тъкан! И е оправдано, и е глупаво. За или против? :))) Аз съм против конете с капаци!

Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: bogdanov   
Дата:   15-12-17 20:32

MarinY, единствено съм сигурен, че без "нищо" не може. Нищото е голяма липса. А "всичкото"-химера... трябва някъде там по средата да има човече, дето да бяга от едната крайност в другата, за да балансира. И да се кефи, че се движи, че е заето, ангажирано. ;)

Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: MarinY   
Дата:   15-12-17 20:51

Bogdanov, не омекотявай позицията си от тази и предишни теми, че ще вземем да се съгласим един с друг. [smilie3]

Цялата работа е в това, че фотографията не е само висше изкуство. И тези, които не го правят не са за заравяне. Само трябва да се научат да обработват добре.
Манипулациите оставяме за фотограф-художниците (артистите), на които това им е работата. [smile] Като поддръжника ти swqaz, за който, останалите сме бояджии. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: kvakioh   
Дата:   15-12-17 20:52

Против обявяването на обработката за съществена част от снимането. Против хората, обявили се за богове в снимането, защото знаят програмите за софтуерно манипулиране.

Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: bogdanov   
Дата:   15-12-17 21:01

kvakioh, нека страдат! Заставам плътно зад теб. Ние като не можем, какво, да мрем ли? Те да страдат...те и без това страдат... ама нищо, малко им е!Дайте едно хубаво да ги отхвърлим, че ми писна "Б" точки да вземат... ей не се нагушиха гадовете... мажат там, бършат после, то не е ли да снимаш зюмбюл на фона на морето, не е снимка. Ама какво ще ги търпим баси... я бегайте бе артисти!

Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: MarinY   
Дата:   15-12-17 21:02

kvakioh, в изобразителните изкуства, доброто кадриране и избраният момент не са достатъчни за следващото ниво. Тук играят роля и цветът, и светлината/контраста, балансът им в кадъра, излишният или липсващ елемент - акцент или раздвояване на вниманието. А те се постигат с обработка и манипулиране.
[beer]

П.П. Богданов [cool] undefined



Публикацията е редактирана (15-12-17 21:03)

Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: swqaz   
Дата:   15-12-17 21:09

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: Yavkatavet   
Дата:   15-12-17 21:09

Извинете, ама това ми звучи малко като "За или против подправянето на ястията". Някои ги обичат "натюр", някои с микс от подправки, други ги пресоляваме [smile]
Ако имам чувството че кадъра е завършен - не пипам. Ако съм далеч от това което си представям -ровя из полицата с подправки...
Имам късмета това да ми е само приятно хоби - да се радвам на това което правя, да се кефя като науча нещо ново (и съм радостен , че имам още мноого да уча). Технологиите се развиват, обработката така или иначе я има. Единици може да са тези майстори- свръхнатуралисти дето може да си позволят да не правят постобработка...Те са си свършили предварително работата заснемайки (манипулирайки) действителността както са искали.

Отговори на това съобщение
 Re: За или против манипулацията (обработката) на снимките?
Автор: bogdanov   
Дата:   15-12-17 21:12

MarinY, изобщо не ги защитавай тия! Ще ми се обявяват за Богове... ще манипулират... кого манипулирате ви бе ЕЙ!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »