Автор: e-mil
Дата: 05-11-16 11:03
Те и правописните грешки са ужасни, и фактите са с грешки, че и пропуски има.
* * *
"През 1833 - Англичанинът Уилиам Фокс Талбот, провежда редица фотографски експерименти с хартия и открива негативо-позитивният процес, който формира черно-бялата фотография до днес."
Талбот наистина е бил голяма работа, само че той не е първият с такива експерименти. Всъщност продължава опитите на Томас Уеджууд, който вече е стигнал до контактното копиране. И някои снимки, за които се смята, че са на Талбот... всъщност не са. Писах за това преди години.
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&t=816939&i=816939 Снимката "Листът" не се показва в текста, но линкът към нея още работи.
И е редно да се спомене Джон Хершел, който продължава работата на Талбот. Именно Хершел налага термините "позитив", "негатив" и "фотография" (казвам "налага", но общото мнение е, че той ги измисля).
* * *
"През 1877 г. полякът Владислав Вернерке предлага конструкция на фотоапарат, работещ с ролфилм... През 1888 г. американската фирма Кодак на Джордж Истман пуска на пазара фотоапарат с хартиена светлочувствителна лента..."
Кодак пуска апарата си през 1885. Това, което прави през 1888 е да регистрира марката Кодак.
А Владислав Вернерке няма. Има Леон Варнерке, чието рождено име е Владислав Малаховски. Не просто предлага конструкция, а започва серийно производство на апарати именно с хартиен рол филм за 100 пози. Прави го 10 години преди Кодак. Не през 1877, а през 1875.
Апаратът му даже има и задно прозорче през което се вижда номерацията на кадрите - точно както при камерите с рол филм 100 години по-късно. А през 1881 (4 години преди Кодак) усъвършенства апарата си, като намалява кадрите върху филма на 40 и въвежда перфорацията. Само че не за транспорт, а за контрол - по една дупка на кадър. Слага батерия в апарата и когато дупката дойде на точното място задейства електрически звънец, който сигнализира - да си сигурен, че няма да застъпиш предния кадър (само като си помислиш... фотоапарат с батерия преди 140 години ).
Но апарати бол. Варнерке прави нещо много по-важно: разделя снимането от обработката. Дотогава са снимали направо върху плаките, а неговият принцип е да се отделя светлочувствителния слой от хартията и от вече от него да се прави снимка. Което сваля килограми оборудване от гърба на фотографа - прави фотографията истински мобилна.
Има и други изобретения, като примерно първия използваем сенситометър, но за тях можеш и сам да прочетеш.
* * *
"През 1924 г. на пазара са пуснати първите 6 фотоапарата Лайка на фирмата Лайц, конструирани от Оскар Бърнарк (1879 - 1936). Форматът на кадъра на тези фотоапарати бил 24/36 mm, върху филм широк 35 mm..."
През пролетта на 1925 е станало, а не през 1924. И човекът е Бърнак, а не Бърнарк. И e изработил прототипа на камерата 10 години по-рано. Наскоро Лайка празнуваха 100-годишен юбилей.
Само че Лайка не са първите с този размер на кадъра.
* * *
"От тогава този малък формат носи популярното название "лайка-формат" и е най-разпространеният днес."
Е, как ще е най-разпространеният, след като пазарът е фрашкан с няколко размера кропки? Даже кропките са се произвеждали и продавали преди фул-фрейма.
35 милиметровият филм е въведен от Едисон в предния век. После:
* През 1912 Джордж П. Смит прави камера с 24х36 в Ричмънд Хайтс, Мисури, САЩ. Някои казват, че я е продавал, други - че е само прототип... не знам каква е истината.
* През 1913 излиза Tourist Multiple производство на Herbert & Huesgen с формат на кадъра 18х24, което тогава е стандартният формат за кино филми. Тоест почти колкото днешният APS-C. И е с пропорции 3:4 както днешните популярни Micro Four Thirds. Произвеждат около 1000 броя, което за тогавашния пазар не е малко.
* И вече през 1914 на пазара излиза лайка форматът. Само че не от Лайка, а от нюйоркската фирма Multi-Speed Shutter Co., които пускат апарата Simplex Multi-Exposure. Всъщност той може да работи и с двата формата 24x36 и 18x24. Не произвеждат много, но е сигурно, че са пускали реклама и със сигурност в Лайц са знаели за нея.
http://prikachi.com/images/623/8953623g.jpg
Все още има запазени бройки от тази камера - може да се видят снимки в Интернет.
* През 1923 излиза още един апарат с 24х36 - френският Le Furet производство на E. Guerin & Cie. През 1924 те пускат нова подобрена версия на модела.
* И чак през 1925 на пазара излиза въпросната Leica I.
Твърдят, че той Бърнак бил конструирал нейния прототип Ur-Leica 1913-1914, но производството се било забавило заради войната. Но всъщност виждаме, че има по-ранни камери с 24х36. Когато други вече са рискували с този формат на пазара и французите пускат вече втора версия на La Furet, Лайц още се колебае. През 1924 прави малка серия за вътрешно фирмена проба.
Това, което прави Лайц е много успешен маркетинг. Затова днес погрешно използваме израза "лайка формат". Щото е станал популярен, а не защото са били новатори.
* * *
Автор: adorable
Дата: 04-11-16 18:04
"EvaJor благодаря за презентацията! Точно това ми трябваше!"
Е, излиза, че не е точно това. Заради такъв род грешки Гената ти каза да се поровиш сам в Интернет (въпреки, че точно на Уикипедия рядко може да се вярва). Колкото и да си бос за два дни щеше да прочетеш достатъчно информация по темата, да сравниш различните източници и да селектираш нужното - все пак не пишеш дисертация.
Не вземай наготово от първия срещнат! Все пак ще преподаваш на деца. Вкарай малко усилие и отговорност към задачата!
|
|