Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 За портретистите - защо?
Автор: axlastro   
Дата:   11-09-16 01:35

Защо снимате хора. Преднамерено. Нагласено. За идеята. За усещането. За нещо друго. Кажете си честно.

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: PhotoBo   
Дата:   11-09-16 05:11

Честно - защото ми харесва и това е жанра в който откривам себе си. Опитвам се да уловя емоцията на модела и с една снимка искам да покажа частица от него, а в същото време да оставя нотка загадъчност, което да е интересно за зрителя! Плюс това има толкова красота на тая земя, която трябва да бъде видяна, има очи които разказват история, смеят се, има душевност... Не съм толкова добър, че да нагласям, съответно аранжирам или ако щеш манипулирам модела. В повечето пъти импровизирам или подсказвам малко, но тъй като не разпилагам с про модели и самите те не знаят как да позират, в повечето случаи наистина разчитам на усмивка, поглед или нещо, което ми се стори интересно за тях.
Освен това обичам да подарявам усмивки на хората, които снимам и се радвам, когато се харесат след моя снимка. [smile]
Много искам да снимам и улични портрети на различни и интересни типажи, но не мога да се осмеля и да питам или да не питам, а просто да снимам интересни за мен хора... Често подминавайки някой виждам колко различен е, какви интересни черти има, поглед, прическа...колко добре ще стои на снимка, но всичко си остава в главата ми, трудно ми е да питам непознати хора за снимка, въпреки, че преди друго си мислех! Та така, казах си [smilie3]

Ми ти? [smilie8]

Офф: Обичам и пейзаж и природа да снимам, но понеже напоследък по-рядко пътувам на някъде, пък и все по рядко мъкна дслр с мен, та си снимам за личния албум с телефона или с безогледалката разни кътчета, когато съм в движение и са ме впечатлили. За друго хептен нямам време, а за обработка да не говорим [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: petrov88   
Дата:   11-09-16 08:30

Колкото и да е красиво някое място или някой залез на мен просто ми е скучно да ги снимам освен ако няма човек в кадъра например. Не виждам никаква тръпка да снимаш нещо, което още 100 човека могат да го снимат по същия начин. Докато при портретите въпросните 100 човека едва ли ще абсолютно едни и същи кадри.
Винаги са ми били забавни снимките, на които в далечината има нещо красиво, а в преден план 10на човека с апаратите им закачени на стативи и "снимат" и си приказват



Публикацията е редактирана (11-09-16 08:34)

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: Bess_bg   
Дата:   11-09-16 11:32

Защото уличната фотография и репортажа не ми се получават, а обичам да снимам.

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: kvakioh   
Дата:   11-09-16 11:37

Имам 3-4 сесии на жени, които са поискали. Снимам ги, защото те мислеха, че мога да снимам хора. Е, факт е, че още ползват доста от кадрите ми за профилни снимки и да си ги показват.
Обичам на лента да снимам хората, ако снимам. Много рядко. Среден формат, скоро на 6х7, надявам се, така нещата ще са пълни. Дано да стане проекта.
Не мога да снимам хора, все едно нещо им взимам от тях. Така го чувствам. Но ако поискат, защо не? Най-красивата съм я снимал точно затова, да се хвали със кадрите ми, които са нейни.

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: bg2014   
Дата:   11-09-16 11:42

Защото ти се иска да запечаташ нещо красиво, което утре няма да го виждаш. Красотата е преходна. В един момент красивото е до теб, в следващия те е изоставило (красивото). Но ти го имаш на снимка и все пак е повече от нищо или от "само спомен". И всъщност снимайки хора ти превръщаш фотографията в общуване с тях, а не просто натрупване на снимки. А човек изпитва необходимост от живо общуване още от раждането си.
Колко пъти си виждал уникалната красота (в лице) и си съжалявал, че не носиш фотоапарата?
Фотографията е моментна емоция или рутинна професия. Зависи от теб.



Публикацията е редактирана (11-09-16 11:44)

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: ombre   
Дата:   11-09-16 11:52

Petrov88 ...[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: iavorianev   
Дата:   11-09-16 12:14

За пари [smilie25] [smilie25] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: BXMarkov   
Дата:   11-09-16 12:58

За мен портрета е опит да разкажеш за даден човек с изразните средства на фотографията, разказа зависи от момента/състоянието на човека, а и на фотографа. Да се улови и предаде нещо характерно, нямащо нужда от коментар е висш пилотаж в портретната фотография. Концептуалните или студийните портрети са нещо съвсем различно, там в повечето случаи има рамки наложени или от фотографа или от модела. За мен "репортажното" снимане на портрет е най-ценно и автентично - лично мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: nyamago   
Дата:   11-09-16 13:31

Понякога снимам улични и амбиентни портрети със 'скрита камера' (старовремски термин от лентово време, днес на чист български се наричат 'кандид'). В този форум ги наричат 'папарашки' и ги презират, но това още не ме е отказало наълно. Намирам поучителни, откривателски, будещи размисъл и често вълнуващи неща в изцяло непринудения характер на (под-)жанра и в уловения момент.

Позирани портрети снимам изключително рядко и се свеждат до буквални 'снимки за спомен', а напоследък техничски най-успешни - 'паспортни' снимки (за делови онлайн профили или авторски резюмета в публикации). Тези не се броят, в контекста на темата (мисля). Иска ми се да снимам и други позирани портрети, но не съм достатъчно подготвен - психически, отколкото технически. И модели не успявам да склоня да ми позират, което е вероятно мой недостатък, а не техен [smilie8]

Тъй като не снимам профсионално като занаят и източник на доход, нямам опашка пред вратата си от желаещи да плащат за 'фотосесии'. От друга страна не ми харесва идеята аз да плащам на модели да ми позират. Нито защото не заслужават (напротив), нито защото ми се свиди - просто ми изглежда, че това убива психологията на художествения портрет както аз я разбирам. Явно не разбирам.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: bogdanov   
Дата:   11-09-16 14:08

Ех, че яка тема! И толкова много има за говорене в нея, че се страхувам да не стане досадно. Ако кажем "щрак" примерно в дадена ситуация, ние не запазваме ситуацията, дори и спомена избледнява след време. Изображението се превръща в отражение на реалността и никога в самата реалност. Примери за лъжливото въздействие на фотографията са стотици. Сещам се за една внушителна фотка с мъж прегърнал жена си на релсите, а отстрани полицаи ги дърпат, бият и тормозят :) По-късно видях и видеото. към нея :)) Ще ти дам друг пример. Детето изхвърлено на брега(пак скорошна снимка) Въздействаща и истинска. В тази ситуация никой от нас не би мислил за художественост. За бленда, композиция, скорост... дълбочина и взаимодействие на трупа с околната среда. Не бихме губили това време вместо да окажем някаква помощ. (поне аз така смятам) Но ситуацията остава въздействаща. Спомена от видяното оживява. Събужда мисли, чувства вълнения... Ако си поет ще вземеш празен лист . Ако си художник, ще застанеш пред бялото платно и ще рисуваш. Дори историк да си, няма да държиш да ти докарат трупа за да го опишеш по-достоверно. Не е важно да се ходи по улиците, подобно на възхитен глупак с камера нагласена на авто, а после в къщи, като се разтоварва картата евентуално да се хареса нещо направено на случаен принцип. От нищото нищо не се ражда и нищо не се връща в нищото. Поемайки контрол над светлината, над сюжета, над модела, ти създаваш не ситуация а вечност. Идея изпълнена с художественост. В ателието, студиото, на бюрото... ние разполагаме с много време за мисъл и изпипване на идеята. По този начин интерпретираме усещането и подсилваме самата идея. Изказът се превръща в избор и то морален.
Сватбените снимки също са режисирани и целят да излъжат зрителя. Не ми е ясно ако наистина младоженците са доволни от сватбените фотографи, защо не ги викат и когато се развеждат... Сигурен съм, че на фотографите ще им е дори по-интересно...;) Скоро си мислех дали да не пусна такава обява: "Снимам разводи".
Интересно ми е какво мислите за фотографията на нашият сънародник и колега, който взе на скоро пулицър (това е пример за не режисирана фотография)?

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: CDman   
Дата:   11-09-16 14:28

Защото хората остаряват.

Портрета е единствения жанр в който можеш да "спреш времето" за модела.

Оценяваш го след 10 или повече години. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: charlathan   
Дата:   11-09-16 14:47

Люблю наблюдать за эмоциями людей, когда они не позируют, не жеманничают:
http://www.deryabino.ru/Lenses/Canon_5DsR/20160710.html


http://www.deryabino.ru/Lenses/Canon_80-200/20160626.html




Публикацията е редактирана (11-09-16 14:51)

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: CDman   
Дата:   11-09-16 15:05

^
Очень хорошие [smilie24] !

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: charlathan   
Дата:   11-09-16 15:29

Мерси!
http://www.deryabino.ru/Lenses/Canon_80-200/20160622.html


http://www.deryabino.ru/Lenses/Canon_80-200/20160624.html




Публикацията е редактирана (11-09-16 15:43)

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: bogdanov   
Дата:   11-09-16 15:34

...а защо на мен нищо не ми говорят тези снимки?

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: bogdanov   
Дата:   11-09-16 15:37

...можеш ли да разбереш смисъла на един филм, когато го натиснеш на пауза?

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: charlathan   
Дата:   11-09-16 15:45

... а почему это место такое странное? Спросила Алиса.
Да потому, что другие места очень уж не странные. (с)

http://www.deryabino.ru/Lenses/Canon_80-200/20160703.html




Публикацията е редактирана (11-09-16 16:03)

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: Ирник   
Дата:   11-09-16 16:19


https://photo-forum.net/static/site_pics/144/1473599816_45_65.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: bogdanov   
Дата:   11-09-16 16:27

charlathan, ами (тц) демек нет тавариш. Обо мне ето место никак не страное (фактически). Ето место съществувает единственно в маленкой головой мужчина. Гледает, гледает и ничиво не понимает, но хотял ебаЕТ(с мяхкий знак наконец) ;) Балшая ошибка полочилас, шутка которая дарила нам улъйбка. Ах улъйбка:) https://www.youtube.com/watch?v=NBLssEOTEr8
. Иначе мъй понимаем почти всйо с изключение на онова дето не се понимае.

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: PhotoBo   
Дата:   11-09-16 16:44

Като пишете на чужди езици (без да спорим кой е такъв), моля превеждайте, за тези, които не ги разбират! Please! [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: bogdanov   
Дата:   11-09-16 16:50

PhotoBo, ами аз май за същото моля. Иначе руският ми е приличен.

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: charlathan   
Дата:   11-09-16 17:01

добре, и без думи:
http://www.deryabino.ru/Lenses/Canon_5DsR/20160713.html


http://www.deryabino.ru/Lenses/Canon_5DsR/20160716.html

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: bogdanov   
Дата:   11-09-16 17:19

...техниката е само малка част от изразните средства. В показаните примери думите не са излишни. Наложителни са! Автора е ходил да вика "щртак" забавно е, но само за него. Ако много съм загорял и при мене така се размазва фона дори и без апаратчето. Просто няма смисъл братушка. Самоцелно е. И прилича на загрявка преди кадър. Въпреки това аз лично благодаря, че ги показа тези снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: За портретистите - защо?
Автор: charlathan   
Дата:   11-09-16 17:30

Мерси!
Аз така си почивам.
http://www.deryabino.ru/Lenses/Canon_5DsR/20160723.html


24-70/2.8L II & 80-200/2.8L:
http://www.deryabino.ru/Lenses/Canon_5DsR/20160717.html




Публикацията е редактирана (11-09-16 17:31)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »