Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Избор на макро обектив.
Автор: aluethial   
Дата:   15-07-12 19:15

Искам да започна да снимам макро и се колебая при избирането на обектив, снимам с Nikon D7000. Тези са обективите на които съм се спрял за сега:

Tokina 100mm f/2.8D
Nikon AF-S DX Micro Nikkor 85mm f/3.5G ED VR
Nikon AF-S Micro Nikkor 60mm f/2.8G ED
Tamron AF 90mm f/2.8 SP Di
Sigma 70mm f/2.8 EX DG

Ще се радвам да чуя мнения на хора които имат опит с някои от изброените обективи.

Също да питам дали имате някакви впечатления от макро меховете на Phottix?


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: maumyha   
Дата:   15-07-12 19:19

Sigma 70mm f/2.8 EX DG

чувал съм превъзходни отзиви, но въпросът е на каква ти е идеята за студио за диво макро?
Мен ако питаш вземи 100мм токина и 60мм никор и няма да имаш никви проблеми нито на полето нито в импровизирано студио[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: kvakioh   
Дата:   15-07-12 19:24

Sigma 70
Tamron 90
Sigma 105
Tokina 100
Nikkor 60
Никонския 85 го забрави. Подредбата е според остротата. Все пак зависи и приложението, за което ще го ползваш този макро обектив- навън или за сток например?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: Pavlov   
Дата:   15-07-12 20:01

Моята класация:

1) Micro-Nikkor AF-S 105mm f/2.8G IF-ED VR .
2) Sigma AF 70mm f/2.8 EX DG macro .
3) Tamron AF 90mm f/2.8 SP Di macro .

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: kvakioh   
Дата:   15-07-12 20:04

Да, и Никонския 105 също в класацията, под номер 1 заедно със Сигмата.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: mitku   
Дата:   15-07-12 20:20

Nikkor AF-S 105/2.8 VR Micro
Nikkor AF D 105/2.8 Micro
Nikkor AF-S 60/2.8 Micro
... някой от тези, в зависимост от бюджета ти. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: aluethial   
Дата:   15-07-12 20:48

Какви са недостатъците на Nikkor 85 че го изключвате, също ако може и за Tokina 100 да дадете мнение ще съм много благодарен.

Бюджета ми за съжаление е най много 1000 лева, това изключва Sigma и Nikkor - 105mm.

Значи в крайна сметка избора е между Sigma 70mm и Tamron 90mm. За Nikkor 60 четох на няколко места че има проблем с рязкостта при по-затворена бленда, също ми се струва че малкото фокусно разстояние ще представлява проблем при снимане на животинки.

Благодаря за отговорите до тук, помогнахте ми да се ориентирам.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: yoyof1   
Дата:   15-07-12 20:57

За този бюджет Tokina 100mm или Nikkor 105 втора употреба!
Ето малко снимки от друг форум с тази комбинация Nik 7K & Tokiana 100mm

http://photo-cult.com/album.php?period=all&cam=3433&lns=652&ord=date


[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: atrifonov   
Дата:   15-07-12 21:30

Nikkor 105/2.8[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: sirkhann   
Дата:   15-07-12 21:40

Какво ще снимаш?
Това е най-важното

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: mopt   
Дата:   15-07-12 23:21

Някой може ли да ги подреди и по предметно (обектно) разстояние?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: kvakioh   
Дата:   16-07-12 10:43

По предметно разстояние- по-малко милиметри, по-малко разстояние от челна леща до обекта. Най-важното е да снима 1:1 макро.
По принцип 105 Никор макро е наистина към 1100лв, 105 Сигма е 500, дори по-малко (без стабилизацията). Преди време се продаваше и за под 1000 една Сигма 150 макро, която бие всички наред.
85/3.5 не, не че е толкова зле, просто не става.
Сигмите (без 150ката, за 105 със стабилизация не съм сигурен) излизат напред поне 8-9см, така че да се има впредвид, Тамронът също излиза.
Аз лично по острота бих ги наредил така:
Сигма 150
Тамрон 90
Никор 105
Сигма 70
Сигма 105 (със и без стабилизация)
Никор 60
Токина 100
Всичките мисля влизат до 1000лв.
ЛИчно съм ползвал Сигма 150/70/105 (без стабилизация), Тамрон 90, Никор 60 (стария).
Лично според мен най-универсален си е Никор 60, със VR, не толкова къс, става и за портрети, за близко и далечно макро.
Да се избягват екзотики като Токина 35 макро, евентуално като краен избор може Никор 40 макро, но малко късичък идва.
Дано да не съм казал голяма глупост сред толкова писания...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: aluethial   
Дата:   16-07-12 11:50

Би било добре ако може да се намери нещо втора ръка но ме притеснява че може би няма да е напълно изправно. За тази Sigma 150 пишат доста добри неща в интернет, може би ще трябва да почакам да видя дали някой няма да я пусне за продажба.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: sirkhann   
Дата:   16-07-12 11:58

Тоя обектив точно е малко като "бялата лястовица". [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: aluethial   
Дата:   16-07-12 12:35

Тоест?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: Тед   
Дата:   16-07-12 12:45

Вземи си това Тамрон 90 и цената му е добра и няма да съжаляваш.
Макар, че си никонец, един канонец те съветва.

Ако некви кадри могат да те надъхат, без да споря, откъм детайл надали некой ще го вдигне на тамрона.

Остър е от 2.8 бленда.
Не му е нужен сенник, предната леща е в сянка. С макропръстени е отличен. Бръмчи мотора, но едва ли АФ е добре когато снимаш макро. Заключва и дистанция, което понякога ти трябва.


Когато питате за макро имайте в предвид поне три дистанции и разбира се мащаба.

Щото макро може да снимам и от 50 см, и от 20 и от 5 см.
Ама не става с един конкретен обектив само.
Зависи от модела...

При макрото ако не си наясно със светлината - започваш от там. После светкавиците, след това композицията и накрая цвета и историята в снимката - които те правят непреходен, различен от снимки на паяци в мрежи и пеперуди на цветчета.

Най-накрая пробвай обективи и сам си прецени. По магазините мисля ги има в наличност.



Публикацията е редактирана (16-07-12 12:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: sauron69   
Дата:   16-07-12 13:15

Тамрона е много добър избор като цена и качество [smilie24]
Единственият му недостатък е малко "по-пласмасовата му изработка", та е хубаво да го видиш предварително. Едни приятели го ползват за сток и са много доволни от него. Ама си стои само в къщи на сянка. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: bpavlov   
Дата:   16-07-12 13:40



Не мога да разбера как така лесно изхвърлихте от класацията Никора АФ-С 60...
За разлика от всички други макро обективи, това е и универсален обектив, със супербърз и точен автофокус, без подвижни елементи отпред, които да смучат прах. Остър на 2.8 по целия кадър на фулфрейма. Меренето на тялото с този обектив е много акуратно, особено със светкавица в ТТЛ режим, нещо, с което Сигма и Тамрон обективите не могат да се похвалят.
Моят съвет е, сложи първо този обектив на тялото си, поснимай, след това всички други ще ти се струват пластмасарници.
На качеството на 60 микрото кореспондира единствено 105 VR, но той първо е доста по-скъп, по тежък, ще седи уродливо голям на Д7000. Ще можеш да го ползваш единствено за макро и портрети, като макрото надали ще ти е много лесно, пред вид приравненото (150мм) фокусно разстояние.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: tantris   
Дата:   16-07-12 13:49

Аз бих избрал този, който има най-слабо изразен Purple fringing.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: rusinov   
Дата:   16-07-12 14:05

От изброените имам опит с 70мм Сигма и 105 мм Никор. Който и от двата да избереш няма да съжаляваш. Ако търсиш максимална острота и детайл - Sigma 70mm f/2.8 EX DG. Никога не съм снимал с по-остър обектив. Nikkor AF-S 105/2.8 VR Micro - страхотно цветопредаване, много красив рисунък. Най-доброто Никонско макро по мое мнение. VR-а е голям плюс при него. При Сигмата обаче запазваш f 2.8 дори и при 1:1 макро. При Никор-а блендата се удвоява за 1:1 снимка. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: victory13   
Дата:   16-07-12 14:31

павлов, аз пък се чудя как изобщо и не се спомена 60 аф д [smilie18]
обаче темата е много широка още в зародиш... питащия трябва да си реши - 60-70мм ли му трябват, или 90-105 [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: aluethial   
Дата:   16-07-12 15:16

Мисля че 90-105 или евентуално Sigma 150 която беше спомената по горе. Nikkor 60 ми се струва прекалено късо (въпреки – x1.5). По принцип имам малко страх от гадинки и допълнителното фокусно разстояние ще помогне много, предполагам обаче че ще представлява проблем когато снимам на закрито.

За да опростим малко нещата (малко се замаях от цялата информация), в какъв ред бихте подредили тези обективи ако гледаме само качество?

Nikkor 105, Nikkor 60, Sigma 150, Sigma 70, Tamron 90, Tokina 100

Да питам между другото ~1000 лева за Sigma 150 втора ръка, добре ли е, ако е запазен? Информацията в интернет за този обектив е доста по малко от колкото за останалите, за Sigma 70 също почти нищо не намерих (имам предвид ревюта, коментари на собственици и така нататък).

Благодаря отново за отделеното време, накрая ще трябва да черпя!
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: kvakioh   
Дата:   16-07-12 15:18

Която и да е 60-ка Никонска е отлична. Като цяло ако може все пак- 150 Сигма си остава универсален боец.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: kvakioh   
Дата:   16-07-12 16:52

Ето значи, намери си Сигма 150 или Никор 105 и се забравя за случая. Да се знае все пак, че 150-ката няма да е новата, със стабилизация, но е отличен.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на макро обектив.
Автор: sirkhann   
Дата:   16-07-12 17:36

150 Sigma е наистина къртачка, ама не си прави изюзиите, че ще снимаш пеперуди на ръка с него. Тоя плитък ДоФ и загуба на светлосила при 1:1 си иска минимум монопод и повечко опит. Ако си със стабилни ръце и вярваш на AF-то на фотоапарата, може да пробваш, ама аз лично и на 100мм без стабилизация ползвах монопод. После - този обектив е убиец за насекоми, обаче за по-крупни макро планове идва дълъг, т.е. да си го вземеш и да снимаш на полето с него. Допълнителната работна дистанция е голяпо предимство, ако гониш скакалци и пеперуди. Понякога разликата от няколко см между него и 105 означава направена или изпусната снимка. Също поема и телеконвертор. С 1.4х запазва автофокус, увеличава до 1.4:1 или увеличава работната дистанция до 1:1. Губиш ДоФ, 1 стоп светлосила, качеството леко пада. И е обектив, който изисква малко да си снимал макро, за да изкараш използваеми снимки. Късите макрота са точно наобратно - широка перспектива и много малко работно разстояние.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »