Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: divvakka   
Дата:   05-04-16 15:47

Здравейте, двоумя се дали да си сглобя компютърна конфигурация с последно поколение процесор i5,или да заложа на по - стар модел процесор, например Xeon E5430 Q9450. На кое да заложа и защо! Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: Lycan   
Дата:   05-04-16 17:55

Lightroom / Photoshop последните версии - видеокартата е от значение, рам памет, i/o hd обмен. Според избора на тези компоненти следва да се подбере подходящ процесор.

За да не се получи опел с лява задна гума от трактор или обратното както е в общия случай.

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: compur   
Дата:   05-04-16 18:35

поредната тема за "потвърждение на мислите на автора"... авторе, купи си каквото си решил, не ни мъчи!

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: nyamago   
Дата:   05-04-16 18:51

На всичко работят, проверено. Онзи ден един млад ахмак в къщата ми подкара пълния набор на Adobe (с все дизайнерските и мултимедийни компоенти) на 'тефтерче' (нетбук) от 200 лева (лири, тук). Premiere малко му бави рендирането на видео, но дори това работи. И работеше на старата стационарна щайга, с която си изкара цялото следване и е на поне 4 години.

Времето в колебания 'какво да си взема' ще е по-добре прекарано в редактиране, ползване и радост.

Успех![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: Lycan   
Дата:   05-04-16 19:45

То е ясно че ще работят.. някак :) но за елемнтарни действия защо да се сглобява нова щайга?
Тествай liquify, lookup table или ACR 50MB RAW.. нещо което на новите машини става мигновено, а отнема минути на старите.

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: mihajlov2   
Дата:   05-04-16 20:06

А бе то на всичко ще върви т.е. крета някак, но иначе ако искаш истинско бързодействие, са необходими:
1. Многоядрен процесор
2. Много РАМ, ама наистина много... Аз например съм набучил 6 х 8 GB.
3. SSD за операционната система и фото/видео софтуера.
4. При много РАМ важните приложения може да се качат в РАМ-а с помощта на програма от типа на РАМ Диск примерно.
5. И бърза видео карта с много РАМ не е излишна.

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: didesignbg   
Дата:   05-04-16 21:27

Произволен съвременен i3 е чувствително по-бърз от Q9450.
При сравнение с равен брой ядра разликата е над двойна.

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: Jk.freeman   
Дата:   05-04-16 21:43

На Фотошоп да му трябва видео карта...това ново десет. [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: d.s   
Дата:   05-04-16 22:44

Вземи си Мак и не го мисли [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: divvakka   
Дата:   05-04-16 23:09

Мисълта ми беше с кой процесор по-бързо ще се експортнат определен брой снимки рреспективно файл на фотошоп с голям брой леъри да не лагва. Рама и ссд харда са ясни.

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: Lycan   
Дата:   06-04-16 00:04

това ново десет от пет години [smilie25] виж за виндовса може и ново да е

https://helpx.adobe.com/photoshop/kb/photoshop-cc-gpu-card-faq.html


Help me to build a new PC mainly for photo editing

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: piknik   
Дата:   06-04-16 00:30

Колкото повече - толкова ( като Мечо Пух ), колкото можеш да си позволиш.
Процесор с 4 ядра преди 2 години е по-бавен от нов с 2 ядра сега.
Не се хващай буквално за казаното, но е вярно ( нови инструкции в ядрата, алгоритми и неразбираеми неща за нас простосмъртните..)

Ако искаш да си на "гребена на вълната с инфо" виж хардуербг Форума и питай там - Господ да ти е на помощ, ако се заиграеш какъв Проц, Професор да си купиш...

От мен - сглобих си Комп преди няколко години.

Захранването на Компа беше най-скъпата част...,

после Дъното, следва Професора, Харда. Кутията също не исках да е ламарина и си платих за Читава - около 110 лв.

Хубави части - бърз Процесор, Видеокарта, Дъно и Хард - без ЧИТАВО ЗАХРАНВАНЕ= 00000 НУЛА...

Толкова от мен.

Да допълня - Фортрон и Чифтек захранвания не си купувай.



Публикацията е редактирана (06-04-16 00:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: Lycan   
Дата:   06-04-16 01:02

чукнах сравнителен бенч за ксеона.. не знам това възможно ли е таблет да го издърпа така?



Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: lamerko   
Дата:   06-04-16 01:12

На първо време ти трябва РАМ, а на второ - колкото се може по-бърз физически носител. Затова започни от по-евтините (сега) компоненти - добро ССД и 16/32ГБ РАМ. Скорост на паметта няма значение - да се сработи добре с множителите на дъното и процесора. Бих ти препоръчал памет на базова честота на дъното (да не се води О.С. или овърклок) и да е с фабрични радиатори - например Кингстън Хайпър Екс серията. Сега паметта е е на МНОГО добра цена, а и ССД-тата паднаха - около 180 лв. е 250ГБ ССД Самсунг 850 серия. Какви да бъдат процесорите и видеото - ако си взимат мощен процесор, може да не си взимаш видео. Обратното - трябва много да внимаваш, понеже не всяка видео карта ще се сработи добре с шопеца. Като цяло Куда технологията на Нвидия е по-добре интегрирана с продуктите на Адоби. Но какъвто и процесор да избереш - гледай да е от I серията на Интел, респективно аналога му с Ксеон ако ти се играят изгрички "прецакай корпорацията". Но най-много сам да се прецакаш [smilie18] с Ксеон-а, ако не знаеш какво точно сглобяваш. Не напоследно място дъното - може да не се изхвърляш със нещо с много цветни картинки на кутията, но все пак имай предвид, че дънната платка е платформа на цялата конфигурация. Ако тя е калпава - цялата конфигурация ще е омазана, без значение какви са другите компоненти. За захранването - не е нужно да е най-скъпата част от компютъра. Общо взето е нужно да бъде събразено с пиковото и натоварване, а не със средното. И имай едни поне 30-на процента резерва отгоре. Например ако конфигурацията ти гори 300 вата, а сложиш захранване 500 вата - то би трябвало да е ОК, понеже дадените 500 вата са за постоянно натоварване, а защитата по принцип трябва да издържи пикове до към 700 вата. За съжаление това е горе-долу така само с "марковите" захранвания. Лично аз препоръчвам захранване на Кулер Мастер. Кутия по избор - единственото и значение е колко добре ще се оптимизира охлаждането на компонентите.

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: piknik   
Дата:   06-04-16 03:35

"lamerko" - прав си за Ватовете на захранването, но говоря за "читаво" 500 W и "Джеки Чан" 500 W.
Кулър Мастер ми е кутията, Сисоник ми е захранването - никого не ангажирам с мнението си...

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: roumen6   
Дата:   06-04-16 09:52

аз пък се чудя, как може някой да даде 110 лв. за кутия с "ламбички" и след това да я завре под бюрото или в кюшето... ако е такъм случая, може и да мине "по-тънко", нали?

а и дънце, дето да поддържа 32Г или повече рам? - малииий!

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: bestlap   
Дата:   06-04-16 10:25

Аз наскоро си сглобих една машинка и ми върши отлична работа за прости видео клипчета и за photoshop и lightroom.
128гб A-data ssd ~100лв.
DeepCool DA550, 550W ~110лв.
MSI GTX 660 Twin Frozr 2ГБ втора ръка от hardwere форума около 160лв.
по обикновено дъно с сокет 1150 ~80лв
кутия на кулер мастер с повече дупки за вентилатори [smilie18] 80лв
12гб рам ~130лв
Intel Core i3-4170, 3.70GHz 195лв чисто нов
отличен/според мен/ охладител за процесор Cooler Master Hyper TX3 EVO - ~55 лв

Върши ми отлична работа за моите нужди единствено мисля да сложа още едно ссд 128 гб защото не желая хардове [shtrak]
http://s16.postimg.org/plxmcvpic/12970701_1142517119114912_924568020_o.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: realnoncho   
Дата:   06-04-16 10:32

Автор: piknik
Дата: 06-04-16 00:30
Процесор с 4 ядра преди 2 години е по-бавен от нов с 2 ядра сега.


Не съм съгласен, моят процесор е на 5 години и още не се дава на двуядрените:
Разлика 4.5 години ............ i5-2500K i3-6100
CineBench 15 Single Thread ...129........156
CineBench 15 Multi Thread .....492........391
CineBench 11.5 Single Thread 1.48.......1.78
CineBench 11.5 Multi-Thread ..5.78.......4.41
x264 Video Encoding .............10.98......9.23
3DMark Physics .....................6712.......6395
Passmark Average .................6452.......5502

А това са резултати без вдигане на честотата, което е елементарно на стария процесор и така работи при мен от години (новият двуядрен не може).

Не отричам подобрените инструкции и архитектура в новите процесори, просто от известно време подобрението между поколенията е от порядъка на 5-10% и трябва да се прескачат по няколко за да има видимо подобрение. Примерно сега с последните процесори и DDR4 e добър повод да се вземе система, която да може да е адекватна в следващите 5 години [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: valen_tin   
Дата:   06-04-16 17:30

взимай най-новия ...

моите тестове: лаптоп на 2 години (асус Н) експортва с около 40% по-бързо от десктоп с топ клас I7 от 2010-та ... актуалния макбук еър базова конфигурация с още 30% спрямо асуса (не защото е мак, а защото е с по-нов процесор). Всичките тестове от един и същи външен диск на usb 3.0

За целта видео карта не ти трябва друго освен вградена, освен ако не гониш повече битове цветове или много външни монитори с голяма резолюция. Възможно най-новия процесор, който можеш да вземеш. Рам колкото повече толкова повече. Диск за кеша и каталога ssd, ако можеш да си позволиш и за снимките също е добре ssd.

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: bestlap   
Дата:   06-04-16 17:34

Не съм съгласен за картата, със вградената няма да може почти изобщо да ползва preview на видеото което прави.Ако слага ефекти и т.н ще сече яко и ще го гледа кадър по кадър със силни засичания.А и ще намаля от произодителността на самото cpu.Като минимум според мойте виждания за 1080п си трябват 2гб даже 3 а за 4к от 4гб на горе [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: lamerko   
Дата:   06-04-16 17:57

Какво превю на видео? До колкото разбирам, става въпрос за обработка на графични файлове с много леъри.

valen_tin: проблема ти е в друго място, a не в процесорите.

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: valen_tin   
Дата:   06-04-16 20:00

Аз проблем нямам. Просто новите процесори са много по-добри.

Има и един "закон на Мур" ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: studiopetrov88   
Дата:   08-04-16 01:39

Може ли да се намеся с въпрос? От "ябълките" кой би бил най-бюджетния вариант за обработка на кадри с Lightroom?



Публикацията е редактирана (08-04-16 01:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: Lycan   
Дата:   08-04-16 03:09

Десетина години джиткам в плод-и-зеленчука :) Най-бюджетния вариант e Минито, компромис е, но върши работа за това. При 5К ретината (средния клас) получавате най-много за известицията.

Отговори на това съобщение
 Re: Конфигурация за Lightroom i Photoshop
Автор: valen_tin   
Дата:   08-04-16 15:24

mini е идеален вариант ако имаш вече добър монитор, но не трябва да се взима базовата версия, а версия с бърз диск

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »