Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Ръчен или автофокус за видео.
Автор: cvetanov95   
Дата:   01-03-16 20:50

Здравейте!

Разглеждам няколко предлагани модела от Канон и Никон ДСЛР-и, коментирани, че заснемат прилични видео. До тук добре, но аз досега съм си снимал видео с камера, не с апарат. Тук идва и проблемът, че някои от моделите прелагат САМО РЪЧЕН ФОКУС при видео. Това мен малко ме плаши и реших да отправя запитване към вас. Толкова ли е трудно да се снима видео с ръчен фокус и ако да, защо въобще ги правят така. Толкова ли голяма драма и философия е тоя manual focus for video?!

Благодаря предварително.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: e-mil   
Дата:   01-03-16 21:05

Не е лесно да се снима с ръчен фокус. Но да оставиш техниката сама да определя къде да е фокуса също е плашещо. Особено при постоянно включен автофокус и движение на камерата.
При ръчния фокус имаш пълен контрол върху картината. Дълго време професионалните кино и видеокамери нямаха автофокус. И сега рядко се ползва. Доста кадри изобщо не могат да бъдат направени с автофокус.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: bg2014   
Дата:   01-03-16 21:20

Не знам за какъв апарат говориш (Никон предлагат автофокусно видео), но с автофокус ти можеш да задаваш ръчен режим или следящ и други разновидности. Снимането с ръчен не е трудно (на теория), но всъщност си е доста проблемно. Следенето на фокуса през лайфвю (Никон) не е достатъчно и често не виждаш добре фокусната равнина. Отделно въртенето на ринга (гривната за фокус) на обектива не е толкова плавно и често фокусирането става накъсано, а не плавно. Има си приспособления за плавно фокусиране, но аз не съм ползвал до сега. Ползвам автофокуса с различни режими и се получава задоволително добре. За мен си е идеално, но едва след като се започне с монтиране на някакъв завършен продукт ще мога да видя реалното постижение.
Видеото на ДСЛР апаратите трябва да се обмисля предварително заради това, че обективът фокусира с малко шум (зависи от обектива) и се изисква малко време за фокусирането. Не е като при камерите - включваш и снимаш, а фокуса винаги е с плавен преход. При ДСЛР не е така (говоря за средно ниво кроп тела). За сега все още не мога да преценя кое е по-добре - ДСЛР и допълнителна камера или ще успея и без камера. ДСЛР е full HD резолюция, а камерата не е. И основното - всичко зависи от бюджета. Бюджетът определя избора.



Публикацията е редактирана (01-03-16 23:07)
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: lamerko   
Дата:   01-03-16 21:23

Не съм по видеото, но Canon 70D имаше автофокус през тъч скрийна, което за мен си беше супер опция. Но така и не направих едно видео [smilie18]
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: J0R0   
Дата:   01-03-16 21:34

И аз като lamerko смятам че автофокус през тъчскрийна е супер опция.
Имаш пълен контрол върху картинката, не оставвяш апарата да определя къде да цапне АФ, и по всяко време можеш прецизно да местиш фокуса от обект на обект.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   01-03-16 21:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: alext   
Дата:   01-03-16 21:59

[smilie18] фокусник с фокуса
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   01-03-16 22:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: CaracolStudio   
Дата:   02-03-16 00:19

Точно пък 7100 не го хвали за видео ,камо ли за автофокус .Виж Канон 70Д е друга бира с един обектив СТМ фокусира почти като камера и е безшумен .
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: stef7   
Дата:   02-03-16 01:06

Правят го ръчен, защото не могат да го направят автоматичен. Или поне автоматичния е доста бавен и неточен все още. DSLR камерите използват phase detection при свалено огледало, но за видео се налага да използват contrast detection (дигнато огледало), което в доста от случаите не работи добре. При безогледалките особено на Панасоник няма проблеми с автофокуса, Сони също е приличен макар и малко по-бавен, новата система на Канон в 70Д, 80Д казват също работела добре. Ако искаш камера да снима видео и да е най-близка до работа на видео камера, м43 моделите на Панасоник ти дават това.

Зависи какво снимаш. И как снимаш. Исторически филмите се снимат само с ръчен фокус и сега е така въпреки че нямат проблеми с парите. От друга страна репортаж, особено в телевизии е основно на автофокус. Така че приложението и това което снимаш определя избора на камера.

Ръчния фокус предполага повече време за подготовка, по бавен ритъм в който имаш време предварително да си планираш кадрите и съответно да фокусираш ръчно преди да започнеш да снимаш. Става, но пак зависи най-вече какво снимаш. Щом сватби снимат с DSLRи значи е възможно но иска известен тренинг и подготовка.

 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: stef7   
Дата:   02-03-16 01:22

Пробвай ръчен фокус преди да купиш нещо. Тези избори са индивидуални.

А и не е необходимо да е DSLR. Примерно началните ревюта на Sony A6300, която ще ти даде същите предимства като DSLR (голям сенсор + сменяема оптика) показват че автофокуса е отличен. Следене на движещи се обекти и то на висока скорост и много други работят без проблем. Т.е. има камери които могат да ти дадат и отличен автофокус, пък вече ти си решаваш кога и как да го използваш или да минеш на ръчен. За камерите на Панасоник вече споменах.

Канон са решили проблема с автофокуса при видео в 70Д и 80Д, но други неща им куцат. Видеото е с моаре, алиасинг.



Публикацията е редактирана (02-03-16 01:22)
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: stef7   
Дата:   02-03-16 01:32

Ето как работи автофокуса на A6300

 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: chrisnoch   
Дата:   02-03-16 02:17

cvetanov95,
Не обръщай внимание на bg2014 и Бонд - не разбират от видео.
Ако ще си купуваш фотоапарат основно за видео - безогледалка на Панасоник или Сони. Решенията на Канон и Никон изобщо не са на същото ниво. Всчики останали марки пък са далеч назад. Изключение правят Самсунг, но те пък вече не продават фотоапарати в Европа и Северна Америка.
Видео по принцип се снима с ръчен фокус. Автофокусът е за домашни клипчета. Фокусирането по тъч екран - също. За съжаление, автофокусните обективи на практика не стават за ръчно фокусиране, защото ходът на гривната за фокус е твърде къс и прецизното фокусиране по скала е невъзможно (а при някои обективи скала с разстоянията изобщо липсва). Решението е ръчнофокусни обективи - повечето имат достатъчно дълъг ход на гривната за фокуса и прецизна скала за разстоянията. Има и специализирани ръчнофокусни обективи за видео, но те по правило са много скъпи (пример - ТУК ). Стъклата на Samyang са бюджетна алтернатива, а за парите си са просто прекрасни.
При видеокамерите с малки сензори фокусирането е по-лесно заради голямата дълбочина на рязкост. Професиионалните видеокамери нямат автофокус. Твърденията, че в телевизиите се работи предимно на автоматичен фокус нямат нищо общо с истината.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Pink_Kong   
Дата:   02-03-16 06:42

Естествено, че ръчен фокус за всичко, що е видео и кино. По възможност да не е безконечен фокуса, иначе е пълен ташак. Ходът на гривната също не е без значение - дългият ход е винаги по-прецизен, както и маркировката е необходимост. Това никога не може да се промени, защото и най-съвършената система, не може да знае какво ти е в главата и кое искаш да е на фокус и в кой момент, нали? Дето се вика, ако 5 минути помислиш, сам ще се сетиш за отговора.
Вичко, което е казал колегата преди мен, е така. С уговорката, че от обективите на Самянг (Косина) не всички стават и като цяло имат различно цветопредаване.
Което е проблем при видеото, изисква повече работа на пост-продукция.
Но наистина са много добри за цената си, особено 85мм. Аз ползвам ZF серията на Zeiss, доста по-прилична цена от CP.2 серията, с някои дребни неудобства като това, че съм си добавил фокус пръстените, фронт-лещите са с различен диаметър и при промяна във фокуса, има осезаемо изместване при някои обективи, което е проблем при ползване на фолоу фокус и мат бокс.



Публикацията е редактирана (02-03-16 07:24)
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Pink_Kong   
Дата:   02-03-16 06:51

Бонд, по мненията ти разбирам, че си тотално неориентиран във всичко, което касае фотография и видеография. Не се обиждай, но не помагаш на никого, а и не напредваш, когато хората ти показват, че грешиш. Предлагам, да почетеш и поснимаш малко повече, отколкото да съветваш наред.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   02-03-16 06:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Pink_Kong   
Дата:   02-03-16 07:27

Бонд, преди фотографията, обърни внимание на граматиката.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   02-03-16 07:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Pink_Kong   
Дата:   02-03-16 07:39

По темата и леко извън нея.
Цветанов, техниката е само средство. Това, което някои ще направят с Канон, други не могат и с Алекса. Примери - бол. В изграждането на едно изображение, най-важните избори са други - гледна точка, крупност, осветление, движение на камерата, после са обективите и камерата е накрая. Важно е да знаеш условностите на техниката и възможностите и, но само за да ти служат според конкретната задача. Ако оставиш някаква машинка да "мисли" къде искаш да бъде фокуса - снимай като Бонд и не се бой.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   02-03-16 07:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Pink_Kong   
Дата:   02-03-16 07:59

Дори в тая чекия, която наричаш снимане, фокусът ти е на картините зад хората, което няма как да е добре.
В чекията, наречена "на тъмно" пък, фокусът се мести няколко пъти и се чуди, в чии ли ръце е попаднал.
Що не пробваш такова "снимане" с по-дългофокусна оптика да видиш твое чудо?
След граматиката, добави и очен лекар.
Според мен, спешно се връщай към земеделието, фотографията ти е ясна.
А, и ако ми звъннеш, да знаеш, че няма да ти вдигна.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   02-03-16 08:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Pink_Kong   
Дата:   02-03-16 08:12

Мести се на няколко пъти в чекията, наречена "на тъмно", бе човек. Не искам да те обиждам, добре е, че имаш трактори, както виждаш, се досетих и сам [smile] . Това е достойна работа, но да си ме виждал да пиша във форума за трактори? Аз също садя доматки, но любителски и не давам акъл във форума за домати. За теб ще е само от ползва, ако се заслушваш повече в този форум, когато иде реч за снимане.



Публикацията е редактирана (02-03-16 08:12)
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: e-mil   
Дата:   02-03-16 08:13

Автор: chrisnoch
Дата: 02-03-16 02:17
"Професиионалните видеокамери нямат автофокус."


Абе, много полезни неща говориш, ма току изтърсиш нещо необмислено. Веднъж в подобен разговор те питах кои професионални камери нямат автофокус - не ми отговори.
От години има професионални ТВ камери с автофокус (включително на Сони и Панасоник). Даже вече го слагат и на някои кино камери.


* * *
А докато търсих старата тема попаднах на друга отпреди 10 години, в която са обяснени някои неща за смисъла от ръчния фокус.
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=3&t=248000&i=248002&offset=all
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   02-03-16 08:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.