Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     всички  напред  последна
 Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: photoforce   
Дата:   11-02-16 23:01

Здравейте,

Боян Добрев открива своята инсталация на централна ЖП гара утре. Чудесно, но дори от малкото, което се вижда от поста му във фейсбук виждам, че има крадена поне една моя снимка.

А може би и на някой друг?

Това редно ли е? Моля за съвет.

Поста на Боян:
https://www.facebook.com/bdobrev/media_set?set=a.10153826948271590.1073741858.754306589&type=3

Моята снимка:
https://photo-forum.net/i/999517

Видима тук:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10153798084214765&set=p.10153798084214765&type=3&theater
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: nyamago   
Дата:   11-02-16 23:23

Обърна ли се към него преди да споделиш тук?
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: photoforce   
Дата:   11-02-16 23:24

Пиша му във фейса, добавил съм го, няма отговор.
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: ShotlandetsaWildLife   
Дата:   11-02-16 23:37

Различна снимка отснета по подобен начин? За мен двете снимки не са еднакви, видях поста му с колажа, не мисля че са еднакви снимки.
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: batsali   
Дата:   11-02-16 23:41

Той твърди ли, че е снимал лично всеки "пиксел" от колажа?

Това за мене не е кражба.
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: photoforce   
Дата:   11-02-16 23:46

Е сериозно ли?

цък
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: photoforce   
Дата:   11-02-16 23:47

Аз затова моля за съвет. Ако е окей човек да свали произволни фотографии от интернет, да ги вмъкне в софтуер сроден със този и след това да се води за "велик мастър", значи е окей.
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: pstoev   
Дата:   11-02-16 23:47

аз не виждам определена снимка...
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: batsali   
Дата:   11-02-16 23:50

Ето един аналогичен "крадец" https://www.youtube.com/watch?v=7azAaCh0iSc
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: Twingo   
Дата:   11-02-16 23:54

Според мен също не е кражба, снимката да е най-много 10х15, все пак, той не използва конкретно твоята снимка, а и много други. А за софтуера - струва ми се, че не е правено с програма, а е пръскано с боя върху снимките. Но това не е от голямо значение :)



Публикацията е редактирана (11-02-16 23:54)
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: aldygreen   
Дата:   12-02-16 00:05

batsali написа:

> Той твърди ли, че е снимал лично
> всеки "пиксел" от колажа?
>
> Това за мене не е кражба.

Дали е кражба, не знам. Въпрос на терминология. Но снимката в колажа е същата и няма начин всичко по композицията да съвпада, включително и дима от локомотива, а да е правена в друго време, от друг фотограф. Ако пък се вижда и вторият влак отгоре, тогава отпадат всякакви съмнения. Защото такова съвпадение може да стане крайно рядко.
[beer]

 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: TheBossBG   
Дата:   12-02-16 00:06

Значи, влизам във ФФ, избирам 10,20,100 снимки с висока художествена стойност, правя едно пано, продавам го на някого и за вас това е ОК? Наистина ли сте тъпаци или се правите на такива? Или просто ви е яд, че не е ваша снимка, за да вдигнете вой до небесата.
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: vgramatikov   
Дата:   12-02-16 00:08

Разбира се ,че е кражба. Ако снимките не са авторки има си места от където можеш да свалиш такива за целта. Всеки може да свали N-на брой снимки и да си направи колаж и да се обяви за артист.

Не се прави така!

Жалко за Добрев! Явно е разчитал да мине метър. Със сигурност има още много такива снимки в колажа щот тази е там.
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: batsali   
Дата:   12-02-16 00:18

Дизайна на локомотива и вагоните също е нечий. photoforce, извършил ли е кражба като ги е ползвал за елемент от неговата творба? В неговия случай този елемент даже е много по-основен отколкото снимката му в творбата на Боян Добрев. Според мене не е.

Едно е да свалиш някаква чужда снимка и да кажеш "моя е", друго е да изплагиатстваш идея или изпълнение и трето - тоя случай.
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: asahi   
Дата:   12-02-16 00:40

Батсали, това е глупост.
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: illuminations   
Дата:   12-02-16 01:14

някои от коментарите тук ми напомнят на неща, които чувах от кинаджиите, че под 30 секунди можело да ползват всякаква музика без да плащат за права.

photoforce, кражбата е ясна.
бих ти препоръчал да се обърнеш към адвокат, а не към автора.
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: batsali   
Дата:   12-02-16 01:22

Дали, asahi?

Каква е разликата между художника и фотографа? Художника използва умението си да произвежда картинки от нищото, а фотографа прави композиции от вече съществуващи елементи. Ако този Добрев е крадец, задето използва чужди снимки в композицията си, то всеки фотограф също е крадец - ползва наготово форми, цветове, цели чужди творби (например архитектура, която е обект на авторско право), подредени по начин, който предава на широката публика нова идея, възникнала от съвкупността на частите и подредбата им, а не от смисъла на отделните части.

Както ставаш голем артЪист като ПРОСТО свалиш 100 снимки от ФФ и направиш колаж, така ПРОСТО ставаш артЪист като ПРОСТО хващаш една камера, ПРОСТО изчакваш влака и ПРОСТО натискаш спусъка.

Ако критерия за значимост на творбата е дали ПРОСТО си направил едно или друго, то 99% от шедьоврите в тоя сайт (и не само) са за кофата.
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: catandgoddess   
Дата:   12-02-16 01:29

Изглежда като неспазане на авторски права.
Философски погледнато е нищо, сравнено с мащабите, пространствените и времевите параметри на вселената, доколкото я познаваме. По тази линия на размисли Батсали е прав. Иначе си е ... неправомерно използване[smilie8]

Бях написал друга дума, но по-уместно изглежда да не я замесвам в неясни казуси[smilie7]



Публикацията е редактирана (12-02-16 01:32)
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: chrisnoch   
Дата:   12-02-16 01:58

batsali изобщо не е прав!
Снимките са защитени от ЗАПСП и всяко тяхно използване е с разрешение на авторите.

"... всеки фотограф също е крадец - ползва наготово форми, цветове, цели чужди творби (например архитектура, която е обект на авторско право) ...

По света има сгради, които е забранено да се снимат - по волята на авторите им или на собствениците им. За щастие те са малко.
В други сгради пък се изисква такса за снимки. Този приход едва ли отива при авторите, ама нейсе!
Всички други сгради могат да се снимат безплатно.
Това се отася и за всички други обекти и субекти, които се намират на публично място.
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: illuminations   
Дата:   12-02-16 02:06

catandgoddess, неправомерно ползване с комерсиална цел ;)


chrisnoch, не знам да има държава, в която има забранено снимането на сграда поради запазени права. ако знаеш дай някой пример, че ми е интересно. (Има някои по секюрити причини.)

Но тези сравнения са безсмислени, които бат сали прави. Все едно "взел си само малко от ключето злато, значи не го е откраднал"

въпреки това се сещам за едно дърво, което е близо до Пеблс Бийч , което гаднярите са му направили трейдмарк :)
можеш да го снимаш, но не и да го принтваш



Публикацията е редактирана (12-02-16 02:14)
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: photoforce   
Дата:   12-02-16 02:19

Въпроса е какво да направя?
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: batsali   
Дата:   12-02-16 02:49

Пари за адвокати или отиваш на гарата и си подписваш творбата.
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: GMphotography   
Дата:   12-02-16 03:03

Първо отиди и се увери ,че това е 100% твоята снимка. След това се обърни към адвокат.
Крайно време е да се научим да спазваме някакви правила и законите на тази държава.
Затова ти си задължен да си търсиш правата и ако всеки един от нас го прави , то това няма да се случва!
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: illuminations   
Дата:   12-02-16 03:06

все пак не се подписвай, че да не стане нещо като вандализм ;)

свържи се с адвокат, и се разбери с него/нея какво може да направи за твоя случай, и колко ще струва.
 Re: Боян Добрев с крадена от мен снимка - откриване утре?
Автор: batsali   
Дата:   12-02-16 03:09

Най-вече си уточни за себе си какво искаш да се случи - да паднат някакви пари или да получиш признание. Ако е второто - маркера и към гарата.
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     всички  напред  последна

 Тази тема е затворена