Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: lucky55   
Дата:   04-01-16 19:04

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: lucky55   
Дата:   04-01-16 19:05

Здравейте.

Да речем, че имаме следните 2 ситуации при снимане:

1. Снимаме с обектив с фокусно разстояние 50 мм и бленда f32.

2. Снимаме с обектив с фокусно разстояние 100 мм и отново бленда f32.

При тази бленда е типично да има дифракция. Знам, че колкото повече затваряме блендата, толкова по-силно се проявява дифракцията. Въпреки, че в двата случая имаме една и съща стойност на блендата, реалният диаметър е различен за двата случая - 1.56 мм за първия и 3.13 мм за втория. Нали при дифракцията светлината, преминавайки през все по-тесни отвори, се разсейва все повече. В първия случай, светлината преминавайки през отвор с по-малък диаметър ще се разсее повече, но фокусното разстояние е по-малко. Във втория случай, поради физически по-големия отвор, светлината ще се разсее по-малко, но пък нали ще трябва да измине повече път до сензора, поради по-голямото фокусно разстояние, така че пак, като цяло (поне според мен) би трябвало да имаме резултантно увеличаване на дифракцията, и тя да е по-голяма отколкото, ако сензорът е по-близо. Дали обаче тези ефекти са точно пропорционални?

Може и да греша, но дотук така разсъждавам за нещата.

Въпросът ми е: Дали дифракцията ще е еднаква за тези два случая, и двата с бленда f32?
(Стойностите на блендата може да са и други, но да са с еднакви за конкретната двойка стойности, където разглеждаме еднакви бленди, но различни фокусни разстояния)

Колеги, моля не ми предлагайте да изпробвам всичко сам за този случай. Не ми се правят тестови снимки в които да се взирам, да гледам и да увеличавам изображения, докато ме заболят очите. Не намерих информация, и затова реших да попитам тук. Ще се радвам, ако някой знае отговора и го сподели, или пък подкрепи с линкове.

Въпросът ми е породен от чисто любопитство.



Публикацията е редактирана (04-01-16 21:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: iliyanb   
Дата:   04-01-16 19:08

Дифракцията - враг номер 1 на качествената фотография. Проблемът е сериозен. И аз ще се радвам на мнения по въпроса от първа ръка...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: victory13   
Дата:   04-01-16 19:15

Аз лично победих дифракцията окончателно и безвъзвратно... мога и примери да приложа, но нека да е утре [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: lamerko   
Дата:   04-01-16 19:52

Дифракцията е относителна - при достатъчно голям пиксел, дори бленда 32 няма да има ясно изразен ефект. Иначе за мен над бленда 16 е пълна безсмислица. Ако имаш излишак на светлина - просто слагаш филтъра и така. Всъщност 16-ката я ползвам много рядко - обичам да снимам на 5.6-8, макар и не точно заради дифракция, а понеже стъклата ми дават най-добри резултати на тия бленди :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: dekov   
Дата:   04-01-16 20:15

Дифракцията я има при физически малки отвори, а не при относително малки, каквото е диафрагмата.
Тук има значение размера на отвора спрямо дължината на вълната, при голям отвор не се проявява.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: lamerko   
Дата:   04-01-16 21:07

Нежеланите ефекти от дифракцията зависят не само от физическия затвор, но и от големината на пиксела на матрицата. С други думи при еднакъв отвор, но с различни матрици ефекта ще е различен. Не отричам физиката, но все пак сме фотографски форум и гледаме практическата страна на теорията.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: Nedelcho1   
Дата:   04-01-16 22:57

lamerko, грешиш. Дифракцията зависи само и единствено от обектива / отвора през който преминава светлината. Сензорът или размера на пикселите няма нищо общо. Дифракция имаме и при камера обскура, където сензор няма. Размерът пък на пиксела не оказва никакво влияние. Дифракция има и е една и съща независимо дали сензора отзад е 12MP или 24MP. Просто "по - гъстият" сензор, вижда ефекта от дифракцията по - добре когато снимката се гледа на 100%. Ако се сравнява при еднакъв краен размер на изображението, разлика в дифракцията няма.

Ето един пример, със сравнение между D300s и D7100. Единия фотоапарат е 12MP, а другия 24MP, т.е. разликата е достатъчно голяма за да си покаже, ако пиксела има значение.


https://photo-forum.net/static/forum/2016-01/lzxn0473.JPG


https://www.photopavilion.bg/blog/wp-content/uploads/2015/11/diffraction_crops_same_size.jpg



Снимките на D7100 са ресайзнати до 12MP, преди да се сравнят с D300s. Аз разлика в дифракцията не виждам, а ти?

Едит: На така поставения въпрос от автора на темата, не мога да отговоря. Предполагам, че ефектът на дифракцията ще е един и същ, заради различното фокусно разстояние на обективите, но не съм много сигурен.



Публикацията е редактирана (04-01-16 22:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: didesignbg   
Дата:   04-01-16 23:08

Дифракцията зависи от относителният отвор и от дължината на вълната.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: chrisnoch   
Дата:   04-01-16 23:09

Фокусното разстояние НЕ оказва влияние върху дифракцията. Тя зависи само от относителния отвор на блендата, но не и от действителния.

Independence of Focal Length
Since the physical size of an aperture is larger for telephoto lenses (f/4 has a 50 mm diameter at 200 mm, but only a 25 mm diameter at 100 mm), why doesn't the airy disk become smaller? This is because longer focal lengths also cause light to travel farther before hitting the camera sensor -- thus increasing the distance over which the airy disk can continue to diverge. The competing effects of larger aperture and longer focal length therefore cancel, leaving only the f-number as being important (which describes focal length relative to aperture size).

По-подробно вижте ТУК и продължението ТУК .

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: iliyanb   
Дата:   04-01-16 23:12

Неделчо, време за снимане остава ли с тези тестове?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: lucky55   
Дата:   04-01-16 23:14

chrisnoch[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: Nedelcho1   
Дата:   04-01-16 23:15

Iliyanb, естествено [smile] :

https://500px.com/nedelcho


За мен обаче е важно да разбирам и теоретично нещата. Това ми помага да постигам по - качествени резултати (като техническо изпълнение поне, за артистично зрителите ще кажат).

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   04-01-16 23:47

Дифракцията се получава в момента в който светлинния сноп вече не е достатъчно тясно насочен и цели отвъд размера на единичен пиксел. Тя зависи от блендата и размера на пиксела.

Примерно на D7100 и всякакви други 24Mpix 1.5 Crop сензори лимита в който е напълно безопасно е f/7.1 от там нататък започва малко по малко да се влошава картинката, лично според мен на f/16 става прекалено гадна. До f/11 не мога да я усетя особенно много, но може и да е субективно.

Лимита на дифракцията на този сензор си е все f/7.1 без значение дали снимаш с рибоче (примерно Nikkor 10.5 Fisheye) или с теленце (70-200)



Публикацията е редактирана (04-01-16 23:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: dekov   
Дата:   05-01-16 08:53

За физическия и относителния отвор, я си дайте сметка как на Ансел Адамс снимките стават с F 64, а сапунерките
нямат по-затворена бленда от F8.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: lamerko   
Дата:   05-01-16 11:06

Ем а де... ама явно не можем да се разберем :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: Lighter   
Дата:   05-01-16 11:19

didesignbg правилно е отбелязал от какво зависи явлението дифракция, но от големината на пиксела зависи до колко ще се отрази тя на качеството на изображението:

http://www.the-digital-picture.com/Canon-Cameras/Diffraction-Limited-Aperture.aspx


http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/diffraction-photography.htm#calculator

Горните два линка биха били изключително полезни, стига да има желаещи да четат.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: Ирник   
Дата:   05-01-16 11:47

Дифракцията зависи само от размера на отвора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: lamerko   
Дата:   05-01-16 11:50

Изразения ефект обаче зависи и от други неща. Ама както и да е :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: chrisnoch   
Дата:   05-01-16 13:14

@dekov
"За физическия и относителния отвор, я си дайте сметка как на Ансел Адамс снимките стават с F 64, а сапунерките нямат по-затворена бленда от F8."

В посочената по-горе от мен статия е обяснено доста подробно. Ето есенцията:


https://photo-forum.net/static/forum/2016-01/vkgz0907.JPG


http://prikachi.com/images/642/8557642d.jpg



Размерите на "диска на Еъри" НЕ зависят нито от размерите на сензора, нито от размерите на пикселите върху сензора. Те не зависят и от физическия отвор, защото блендата е част от оптичната система на обектива - т.е. значение има САМО съотношението между физическия отвор и фокусното разстояние на цялата система.
Друг въпрос е КАК се отразява дифракцията на остротата на снимките. Тук значение има CIRCLE OF CONFUSION (на български се превежда "кръгче на разсейването" - неизвестно защо) и в "играта" влизат всички други фактори, които имат отношение към качеството на снимката - размери на сензора, размери на пиксела и т.н. Прието е да се смята, че при едни и същи размери на сензорите, размерите на пикселите НЕ оказват влияние по отношение на дифракцията, ако снимките се разглеждат от едно и също разстояние и са с едни и същи размери.
Пример:
3 камери с APS-C сензор и еднакви обективи
Камера 1 - 12 МП
Камера 2 - 16 МП
Камера 3 - 24 МП
Ако снимките от трите камери се отпечатат в един и същ формат (да кажем 20х30), ефектите от дифракцията ще бъдат еднакво забележими на всички снимки. Ако снимкте се раглеждат на монитор при 100% увеличение, ефектите от дифракцията ще бъдат толкова по-забележими, колкото е по-висока резолюцията на снимките. Последното, обаче, е некоректен начин за сравняване качеството на снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: lamerko   
Дата:   05-01-16 14:16

Приравняването към еднаква резолюция също не е коректно. За дифракцията и големината на пиксела за да няма объркване в меродите, най-добре да се вземат две матрици с еднакъв брой пиксели, но различна площ - например фул фрейм и кроп 1.5, двете на 20 мегапиксела.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: anjsan   
Дата:   05-01-16 15:36

Тука Маркишки обяснява някои неща за относителния отвор и дава два примера :
http://markishki.astronomy.bg/Astro_ph.htm#fd

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: Nedelcho1   
Дата:   05-01-16 16:52

lamerko, тогава ти вкарваш още една променлива в уравнението. За да е вярна постановката, трябва да се сравняват еднакви по размер сензори с различен брой пиксели и еднакви обективи. Разбери че размерът на пиксела няма общо с дифракцията.

Ако се сравнят както казваш два фотоапарата с различен размер на сензора и еднакъв брой пиксели, тогава за да получиш еднаква картинка на кроп сензора ще трябва да сложиш по - широкоъгълен обектив. Ако снимаш на една и съща бленда, тогава дълбочината на рязкост няма да е еднаква.

Защо да се усложняват нещата и да се вкарват един милион променливи, като може да се сравнят съвсем просто D80 с D7200, където разликата в пикселите е 2.4 пъти и ще видиш, че няма разлика в дифракцията при еднакъв краен размер на изображението. Ти иначе всичките ли си снимки ги гледаш на 100%? Как виждаш цялата снимка като монитора е 2MP, а тя самата 24MP. Преполагам както всички с fit to screen. Или пък ако печаташ, винаги ли печаташ на максималния размер и гледаш от едно и също разстояние? Или на по - голямата снимка се отдръпваш по - назад, за да я въприемеш в нейната цялост?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: lamerko   
Дата:   05-01-16 17:34

Големината на пиксела не променя физиката (т.е. дифракцията) - да, НЕ влияе върху нея. НО... влиянието на вече получената дифракция върху дигиталния образ от матрицата е променлива. Спирам да пиша по темата, че нещо не можем да се разберем :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно дифракция при еднаква бленда и различни фокусни разстояния
Автор: Simbon4o   
Дата:   05-01-16 19:51

Неделчо пръв беше прав :) няма нищо общо матрицата с дифракцията. Всичко е до обективите. Имал съм две 50ки примерно дето едната беше остра и на 16 бленда, а другата след 8 още омекваше. Това на една и съща камера. Дифракцията зависи от оптичната схема на обектива конкретния.

Това което прави по-гъстата матрица е да показва повече детайл, когато го има. Когато го няма пак е по-добре с повече пиксели понеже файла има повече цветна информация. С други думи ако на 12мп имаш 3мп червени(3мп сини и 6мп зелени)пиксели и не изглежда да има дифракция като гледаш файла на 100%, то същия обектив на 24мп ще изглежда по-добре понеже ще има 6мп червени пиксели(6 сини и 12 зелени) и като свалиш размера на 12мп се получава по-добро изображение. За мен байер матриците скоро няма да стигнат лимитите си понеже мегапикселите им са измислени така или иначе :). Според мен в бъдеще ни чакат по-гъсти матрици и все повече ненужен материал във файловете. Ако продължат с тази технология... така ще е.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »