Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Скорост на затвора при 50р видео режим
Автор: deandimov   
Дата:   29-08-15 20:16

Здравейте.Искам да попитам коя е най-оптималната скорост на затвора при дневно и нощно снимане на видео при 50р така че да го няма тъй наречения Motion Blur ефект.

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора при 50р видео режим
Автор: h_bio   
Дата:   29-08-15 20:35

Зависи дали снимаш охлюви или Юсеин Болд.

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора при 50р видео режим
Автор: stef7   
Дата:   29-08-15 23:02

1/100

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора при 50р видео режим
Автор: deandimov   
Дата:   29-08-15 23:53

Става въпрос за бързи сцени и движения

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора при 50р видео режим
Автор: stef7   
Дата:   30-08-15 09:55

Е и. Motion blur, го котролираш основно с кадрите в секунда. Ти се писал че са 50, т.е. би трябвало да е минимален. Правилото е просто. Скоростта на затвора е броя кадри в секунда х2. Искаш още по-малко малко блур, виж дали не може да дигнеш кадрите в секунда до 60. Много камери имат два режима - този от 50 кадъра е за европа, 60 са за Щатите.

Ако нарушиш правилото и дигнеш скоростта на затвора още нагоре, движението се получава накъсано. Лично аз ще предпочетата повечето motion blur пред накъсано движение, защото първото е естествено и не се забелязва, второто бие на очи и е неестествено.

Иди в youtube и пусни търсене примерно на shutter speed for video. Имам много примери

Отделно при висока скорост на затвора може да имаш проблеми с експозицията за нощни сцени.


Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора при 50р видео режим
Автор: Kateri4oka   
Дата:   30-08-15 09:58

ефектът е различен... може да прочетеш доста по тази тема във интернет. Питай чичо Гугъл. Принципно за най-"правилно" се приема скоростта на затвора да е 2 пъти по висока от кадрите в секунда. При PAL 25fps = 1/50 ; 50fps = 1/100. Разбира се, в зависимост от това с каква скорост се движи обекта можеш да увеличиш скоростта за да не "маже" движенията. Тогава се получава и един ефект на насичане тъй като разликата от времето между всеки кадър в секундата е по-голяма. В крайна сметка за да снимаш крилата на колибри или тичащ човек скоростта няма да е една и съща. Винаги можеш да пробващ принципа на "проба и грешка" ?

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора при 50р видео режим
Автор: chrisnoch   
Дата:   30-08-15 16:40

"При PAL 25fps = 1/50 ; 50fps = 1/100."

Правилото "fps/2" е останало от лентовите камери - механичните огледални обтуратори са били с максимален "просвет" 180 градуса. Модерните фотоапарати използват електронен затвор при снимане на видео и минимална скорост зависи предимно от бързината, с която се "чете" сензора. При 50р са възможни скорости и под 1/60.
Motion Blur не е дефект, а желан ефект при видеото - иначе движенията изглеждат накъсани и се губи "кинематографичността" на изображението.

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора при 50р видео режим
Автор: Kateri4oka   
Дата:   30-08-15 19:12

Почти не знам DSLR с електронен затвор. Причините и последствията са много. Вместо да влизаме в дискусии мислих, че е просто да се даде "някакъв" макар и не особено точен отговор, който би свършил работа. Мъчим се да превърнем всеки дефект в ефект.. но и обратното е възможно нали? Проблема е точно, че обясняваме всичко в думи с кавички. В крайна сметка всичко зависи от ситуацията, обектите и какво се търси...

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора при 50р видео режим
Автор: bestlap   
Дата:   30-08-15 20:07

Аз пък не знам за DSLR който отнема изображението при видео с механичен затвор :)))))

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора при 50р видео режим
Автор: aldygreen   
Дата:   31-08-15 00:34

Kateri4oka написа:

> Почти не знам DSLR с електронен
> затвор. Причините и последствията
> са много.

Ами например смело писане на глупости по разни форуми... [smilie18]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »