Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Ефекта на пустинята.
Автор: EOS-33   
Дата:   27-11-17 07:35

Здравейте,
Ще съм много признателен ако някой сподели от опит. Скапват ли се моторите на обективите, и влиза ли пясък по матрицата.
Благодаря. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Ефекта на пустинята.
Автор: victory13   
Дата:   27-11-17 09:51

Не! ... Ефектът на солената вода е доста по-лош!

Отговори на това съобщение
 Re: Ефекта на пустинята.
Автор: pdimitrov   
Дата:   27-11-17 16:34

Зависи колко сменяш обективи. По принцип много хора се опитват да пътешестват с две тела и два обектива, с които да покрият нуждите си. Други залагат на bridge камера.

Отговори на това съобщение
 Re: Ефекта на пустинята.
Автор: io_bs   
Дата:   27-11-17 16:47

И да не сменяш обективи, пак може да влязат прахоляци в обектива - при зуумване и автофокус се движат лещите и съответно засмукват и/или изпускат въздух.

Отговори на това съобщение
 Re: Ефекта на пустинята.
Автор: marvesss   
Дата:   27-11-17 16:47

Ако е ветровито времето и техниката ти е на открито има вероятност да попаднат песъчинки в пролуки и цепнатини на обектив и фотоапарат. След време се проявява признах на "стържене" примерно при въртене на гривните на обектива, при въртеливите копчета по тялото и т.н., не е изключено и попадане на песъчинки навътре из оптика на обектив или по матрицата, ако зуумът е "дишащ".
Пустиняците, баце, ходят с "weatherproof" техника, ако възнамеряват да я ползват именно в подобни условия.

Отговори на това съобщение
 Re: Ефекта на пустинята.
Автор: nyamago   
Дата:   27-11-17 18:41

Не се спомена за коя пустиня става дума, има най-различни. Също има разлика дали говорим за посещение или за пребиваване в пустиня.

Ако е туристическо посещение за ден-два, може с обикновени предпазни мерки да не се допусне увреждане на техниката:
- предпазен филтър перманентно пред обектива (примерно UV)
- един (по възможност твърд) обектив или изключително рядка смяна на обективи, за предпочитане на закрито (в помещение или превозно средство).
- носене на апарата винаги в калъф/чанта и вадене само за снимка
- при вятър - допълнително предпазване с покривало (като тези за дъжд или самоделно - от торба с ластик; има безброй примери онлайн)
- задължително продухване с гумена круша или спрей сгъстен въздух - предната леща и вътре при смяна, и изчеткване с четчица отвсякъде отвън - поне веднъж на ден или по-често при лоши условия.

Същите мерки важат и при по-дълго пребиваване (напр. експедиция или на постоянна работа в строителство, нефт, военни и пр. професии)- нп там вече НЕ СА достатъчни и е силно препоръчителна специализирана техника: 'weather-proof' (влаго- и прахо- защитена) или 'ruggedized'/'toughened' модели за съответните поприща.

От опит (бил съм в няколко пустини по света, в някои - и за по-дълго) попадането на фин прах по процепите и улеите на апарата е неизбежно, но не е трагично. Вътре с повее грижи може и да не достигне (приключенията ми бяха по лентово време с твърди или несменяеми обективи). По-опасни от пустинния пясък може да се окажат:

- високите температури: в много пустини стигат над 50 градуса на сянка (а сянка няма!). За няколко минути разходка извън кондиционирано возило съм получавал кожни изгаряния от верижка на часовник и брачна халка. Апаратът (бяха по-метални от днес) също пареше в ръцете, но филмът по чудо се прояви нормално...

- контрастът между кондиционирани помещения и външна среда - напр. лесно е да се кондензира влага (и вътре в апарата) от разликата в температурите...

- заниженото внимание в уж безопасната среда на големия град: забравяме да си пазим техниката, а в градовете на пустинни страни (дори на десетки километри от истинската пустиня) си е пълно с фин прах, който прониква навсякъде и ти 'скърца в зъбите'. И това в нормално време, да не говорим за пясъчните бури, когато целият град (къщи, коли, дървете - доколкото ги има) се покрива с най-ситния пясък, от който няма спасение никъде...

Не казвам това да плаша мякого - няма нищо страшно ако не забравяме да се пазим и да си пазим техниката, следвайки просто здравия разум. А преживяванията и гледките си заслужават!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Ефекта на пустинята.
Автор: BXMarkov   
Дата:   27-11-17 22:44

Зависи от пустинята и както горе е отбелязано кога и какво ще правиш. Защитено тяло и защитен обектив, УВ филтър и това е. Температурата не е проблем за съвременните камери, прахът и влагата са по-опасни. За фотографа пък обезводняването [smilie5] При пясъчна буря или силен вятър най-сигурна защита е найлонова торбичка с цип.

Отговори на това съобщение
 Re: Ефекта на пустинята.
Автор: EOS-33   
Дата:   28-11-17 07:08

Сахара е пустинята. Туристически за 3, 4 дни. Има и една планина
но там подготовката ще е като за Амбарица. ;) Ще взема 35 мм. твърд и няма да сменям. Ще взема 'weather-proof' покритие + четка.
Благодаря ви много за изчерпателните отговори.
Определено ще съм по-добре подготвен. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Ефекта на пустинята.
Автор: Beijing   
Дата:   28-11-17 16:03

Драги ми ЕОS-33, аз съм направил повече снимки в пустините, отколкото портрета можеш да видиш във ФФ!!!
Вземаш тениска и прекарваш ремъка на камерата през двата й ръкава!
Обектив надолу!
Смяна в палатката!
И гледай да не снимаш буря "в лицето" де!!!!
И, не забравяй, че в пустинята си на 10% преибан с екипировката!
Успех, и тениската!!!!


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »