Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Nikon F, М42 и още нещо.
Автор: Tenebrus   
Дата:   26-05-15 12:24

Дилемата ми е следната колеги.
Съвсем наскоро си взех SMC Takumar 135mm 2.5 . Ужасно яко стъкло..
Пробвах го на едно 1100d на един приятел и всичко беше феноменално. Резня отпред, мазня отзад. Както си му е реда.
Бях си поръчал преходник с оптичен елемент (знам че влошава качеството, споко), но се забави и реших да си взема такъв от БГ.
Става въпрос за Никон Д7000
Взех си такъв без оптичен елемент, но тук започна проблема.
Фокуса никак не е на място. В смисъл...например обекта ми е на 2м от мен, но според обектива трябва да фокусирам на 5м за да е на фокус. И дори на ф8 фокуса е много мек и не на място. А не би трябвало, видях какво може това стъкло. Дори не мога да снимам кадри в цял ръст с него, на 10-ина метра фокуса свършва.
Знам че тези обективи нямат фокус до безкрайност, но на въпросния канон нещата не са така.
Работата е според мен, че преходника е ужасен боклук, и така или иначе това е лесно решимо.
Питането ми тук е имате ли опит с преходници които работят. Защото не мога да му се зарадвам в момента на този обектив при тези обстоятелства.

Благодаря за съдействието, и коментари от сорта на "вземи си канон" или "вземи си сони" не са желани.
 Re: Nikon F, М42 и още нещо.
Автор: sherbit   
Дата:   26-05-15 12:30

Проблема едва ли е в преходника, още по-малко без оптичен елемент. Какво значение има марков или не. Става въпрос за разстояние.
 Re: Nikon F, М42 и още нещо.
Автор: Tenebrus   
Дата:   26-05-15 12:33

Аз точно за разстоянието говоря. Сравних го с преходника на този приятел. Неговия е примерно милиметър-два по "дълбок". И според мен проблема идва от там.
Не говорех за марков или не :)
 Re: Nikon F, М42 и още нещо.
Автор: sherbit   
Дата:   26-05-15 12:36

Той е с Канон ти с Никон, според мен е от това :)

цък

 Re: Nikon F, М42 и още нещо.
Автор: Tenebrus   
Дата:   26-05-15 12:43

Аз какво питам, ти какво ми показваш.
С тези разстояния съм наясно.

Разликата идва, че ФФД-то на М42 е 45.46 mm а на никона 46.50 mm. На канона е 44мм. Тоест при каноните като му сложиш адаптера нещата горе-долу пасват.
При мен обаче трябва да е обратно. Трябва адаптера да влиза по дълбоко, защото заедно с адаптера примерно това разстояние става над тези 46.50 и фокуса се "разваля".
Въпроса ми е, някой има ли опит с адаптер който може да се справи. Не ми се ще да струговам адаптер с цел да го изтъня за да влезе по-навътре.

За справка, ако само държа обектива вътре в маунта на никона фокуса съвсем леко се оправя, или поне максималното разстояние на фокуса.
 Re: Nikon F, М42 и още нещо.
Автор: sherbit   
Дата:   26-05-15 13:01

ако влезе по-дълбоко ти заминава огледалото, затова слагат лупа или преправят обектива.



Публикацията е редактирана (26-05-15 13:04)
 Re: Nikon F, М42 и още нещо.
Автор: Tenebrus   
Дата:   26-05-15 13:06

Тук е игра на милиметри явно. Нали за това питам.
От това което чета в нета, преходниците които имат стъкло, като им махнеш стъклото нещата се оправят. И от това което виждам има чувствителна разлика в двата преходника.
Тук не става дума за фокуса до безкрайност. Става въпрос, че дори не мога да хвана човешко същество в цял ръст, защото фокуса свършва.
Ще изчакам да видим като дойде този със стъклото, как ще стоят нещата там.
Чудя се дали не е заради кроп фактора това, но няма логика.
 Re: Nikon F, М42 и още нещо.
Автор: tishovsx   
Дата:   26-05-15 13:11

Адаптер с оптичен елемент или цена на ЛС и ще те отърва от този "разфокусиран" обектив[cool] [smilie3]

 Re: Nikon F, М42 и още нещо.
Автор: Джъмбо   
Дата:   26-05-15 13:12

за никон само Н байонет обективи.... примири се
който иска преходници си взема всичко друго но не и никон... даже пентакс е най-добре щото има матрична стабилизация и потвърждаване на фокуса и... всичко [shtrak]
 Re: Nikon F, М42 и още нещо.
Автор: Tenebrus   
Дата:   26-05-15 13:14

tisho само през трупа ми :)

Ще видя тогава нещата с оптичния преходник как са. Но да се примиря няма :)
 Re: Nikon F, М42 и още нещо.
Автор: chrisnoch   
Дата:   26-05-15 13:44

Никон + М42 = кауза пердута!
 Re: Nikon F, М42 и още нещо.
Автор: quazimodo   
Дата:   26-05-15 14:51

Tenebrus написа:

>... Но да се примиря
> няма :)

Aми значи ще си докараш киселини[smilie5]! По-добре ползвай топлата вода наготово. Не я откривай по трудния начин!

П.П. Щом си с Д7000, трябва да имаш светлинно потвърждаване на фокуса във визьора. Това, че не ти стига разстоянието е отделен въпрос, но фокуса там, където стига, трябва да е острилка. Аз имам Пентакон 4/200, който успявам да фокусирам само на оче, да не говорим ако е на статив и ползвам потвърждението на фокуса.

 Re: Nikon F, М42 и още нещо.
Автор: Tenebrus   
Дата:   26-05-15 14:52

Там е работата, че не е острилка. И аз много се чудя на това. Виждал съм го из нета на какво е способен.
Май май ще трябва да се примиря и ще трябва да го продам.
Май ще се насоча към едно 85 1.8D и това ще е.



Публикацията е редактирана (26-05-15 14:53)
 Re: Nikon F, М42 и още нещо.
Автор: fraction   
Дата:   26-05-15 14:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Nikon F, М42 и още нещо.
Автор: Tenebrus   
Дата:   26-05-15 15:04

Аз съм си виновен донякъде, че се подведох по колегата с Канона и не се зачетох как стоят нещата при Никон :)
 Re: Nikon F, М42 и още нещо.
Автор: kvakioh   
Дата:   26-05-15 15:32

Имам един обектив 135мм за Никон, който не ползвам и не знам дали е преработен или не, но е достатъчно остър на тела от Д50 до 7100. Мога да го предоставя за проба.
 Re: Nikon F, М42 и още нещо.
Автор: Tenebrus   
Дата:   26-05-15 15:50

Ами не да ти кажа, не е проблема в обектива със сигурност. Не е и в тялото. Явно М42 и никон е загубена кауза. Но пък приятеля с Канона май е заинтересован, така че no harm, no foul :)
 Re: Nikon F, М42 и още нещо.
Автор: Rick   
Дата:   26-05-15 17:17

м42 към никон задължително трябва да има оптичен елемент, иначе без него може д аси правиш някви макрота щото надалече не може да се фоуксира :)
с два преходника със стъкло съм от ибей и двата си ги ползвам на таир 3с 300/4,5 и на 135 пентакон.. и на 55/2 китака на зенита
и с двата преходника и тези обективи нямам никакъв проблем
лошото е само, че свалят малко от качеството на картинката.
ако искаш адаптер без стъкло, дай го на някой майстор да го изпили до точност байонета на адаптера, малко преди да се изпъне стъклото ти в обектива и готово.
 Re: Nikon F, М42 и още нещо.
Автор: Tenebrus   
Дата:   26-05-15 17:28

И си мълчиш а :)
Ще те тормозя на лични тогава :D
 Re: Nikon F, М42 и още нещо.
Автор: Simbon4o   
Дата:   26-05-15 17:29

Въпросния обектив може да стане за никон, но трябва да се преправи задника му така че лещите да идат по-близо до матрицата. Така е с всички обективи, които не са за никон. По спомен никона е с най-дълга работна отсечка следователно има този проблем с всички останали байонети за обективи(без средноформатните). Някои позволяват преправяне, други не...

Иначе определено никон не е марката за ръчнофокусни обективи, там си има достатъчно АФ стъкла и на съвсем поносими цени.

За ръчнофокусни можеш да си вземеш една безогледалка и да и слагаш всичко без значение байонета.
 Re: Nikon F, М42 и още нещо.
Автор: sherbit   
Дата:   26-05-15 17:32

С това обобщение да затворим тази тема, която умря преди да е почнала.
 Re: Nikon F, М42 и още нещо.
Автор: Tenebrus   
Дата:   26-05-15 17:46

Може да си взема безогледалка да...мога и да не си взема.
Иначе благодаря за инфото, и аз така се зачетох в нета, но честно казано не си заслужава да се занимавам.

Фразата "достъпни АФ стъкла" е изключително относителна и много зависи до човека. В крайна сметка избора ми не е базиран само на това колко пари имам :)
 първа  назад  1     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.