Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Макрофотография - как и с какво?
Автор: Ivanpg   
Дата:   12-04-15 19:01

Здравейте,

така имам никон D3200 и днес ми попадна неочаквано за ден един макро обектив а именно Nikon AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED. И реших малко да поснимам макро. Като цяло знанията ми за макрофотографията са незначителни. Все пак станаха няколко добри снимки, но не и това което очаквах. Не знам дали не ми трябва още нещо или този обектив не е подходящ,но не мога да заснема дребни обекти толкова детайлно и от толкова близко колкото ми се искаше. Та определено има нещо което не знам или липсва, но не мога да разбера какво. Ето го въпроса - как се правят снимки като тази например: https://photo-forum.net//i/1849455

Предполагам, че мащаба трябва да е повече от 1:1 ,но как да стане тпва, а може и да греша.

Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Макрофотография - как и с какво?
Автор: lamerko   
Дата:   12-04-15 19:32

Въпросния паяк е достатъчно голям, за да се снима с "нормален" 1:1 обектив (дори не е нужно да е на максималното 1:1 увеличение). Ако се ползва кропка 1.5х с обектив 1:1 - то въпртосния паяк ще се проектира някъде върху близо половината площ на матрицата. И ако матрицата е примерно 20 мегапикселова, а въпросната снимка е 100% кроп - просто не е нужно да ползваш максималното увеличение. Проблема е достъпа до светлина и ДОФ-а :)

Отговори на това съобщение
 Re: Макрофотография - как и с какво?
Автор: realnoncho   
Дата:   12-04-15 19:37

Такива снимки обикновено се правят в контролирани условия и със светкавица. Разбира се може да се опитваш и в естествена среда(аз така правя), но трябват повече проби и опит. Трябва и малко да почетеш за специфични неща и техники при макро снимане. Успех :)

Отговори на това съобщение
 Re: Макрофотография - как и с какво?
Автор: kvakioh   
Дата:   12-04-15 19:41

Много е добър този 105 VR oбектив. Ако не е личен и не може да се ползва, може например с китов обектив 18-55, а още по-добре с 18-105 и 1-2 до 3 бр екстендер рингове за макро. Има ги в различен вариант, цени.
Най-добрите са с контакти, където при закачен обектив може да се ползва автофокус, мерене и други. Комплект 3бр за Никон струват между 200 и 120лв според качеството и марките. Има и без контакти, просто ринг, който е между обектива и тялото и няма мерене и други, всичко се управлява ръчно. Но не е много удобно, особено при Никон и най-вече G Обективите.
Чудно е защо Никонските оригинални екстендер рингове са без контакти, а струват много скъпо...
ЗА Никон има и готини ръчни макро обективи, които са доста евтини и достъпни. 105VR e eдин от топ макрота за Никон.

Отговори на това съобщение
 Re: Макрофотография - как и с какво?
Автор: kvakioh   
Дата:   12-04-15 19:45

Всичко при макрозаснемането (както и при останалото) зависи от средствата, точните идеи и представи какво се иска да се постигне.

Отговори на това съобщение
 Re: Макрофотография - как и с какво?
Автор: addi999   
Дата:   13-04-15 19:23

105мм е чудесен за макро ,блендата се стремиш да е поне 8 за да имаш пo-голям DOFи много, много опити в природата ,там е истината [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Макрофотография - как и с какво?
Автор: viara123   
Дата:   13-04-15 21:27

И светлина

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »