Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Error 99 на Canon 300D
Автор: Shnureaga   
Дата:   01-01-15 19:14

Здравейте и да илядиме :)

Първи пост, първи стъпки и проби с въпросният апарат. Дадоха ми го за тестове да видим дали мога и АЗ да снимам :)

Човека, от който го взех каза, че има нужда от почистване на обектива, което струвало 20 лева. Аз няколко дни си щраках вкъщи и нямаше проблем, но днес излезнах навън, беше слънчево и не успях да направя нито една снимка, на всеки кадър ми даваше грешка Error 99.

Последвах това видео, но нямам положителен ефект - https://www.youtube.com/watch?v=WkXyLieNUDI

Очевидно е нещо свързано с обектива, мога ли да си го "почистя в домашни условия" или трябва да се носи на сервиз? Всякакви други съвети около снимането с този апарат са добре дошли, но най-належащо ми е да разбера от какво е тази грешка :)

Поздрави и всичко най- през новата година :)

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: ffoko   
Дата:   01-01-15 19:18

Лентов кабел. Тялото не разпознава обектива. Обектива на сервиз при Зентекс.

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: Shnureaga   
Дата:   01-01-15 19:21

Доста бързо и категорично, благодаря ти :) Ще взема под сериозно внимание мнението ти [beer]

Ще се радвам и на друго мнение.

ПС: колко горе-долу може да ми струва такъв ремонт?



Публикацията е редактирана (01-01-15 19:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: Pavlov   
Дата:   01-01-15 19:24

Искаш да кажеш, че на ниски скорости апаратът си снима, а на високи - дава грешка, така ли?
В такъв случай моето предположение е, че затворът сдава багажа.
Опитай и с друг обектив, за всеки случай.

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: vladod   
Дата:   01-01-15 19:26

По-вероятно е да е затвор, нищо че няма да те зарадва новината.
Изводът е, че все си за сервиз !!![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: ffoko   
Дата:   01-01-15 19:35

"Искаш да кажеш, че на ниски скорости апаратът си снима, а на високи - дава грешка, така ли?"

Shnureaga не е казал на какви скорости, както се случва. По подразбиране, че в къщи е по тъмно и скоростта е ниска, а на вън при слънчево време скоростта е по висока. При мен "Error 99" се оказа лентов кабел.

Нямаме инфо за какъв обектив става въпрос. Предполагам, че става на въпрос за китака 18-55.

Но според мен, нито тялото, нито обектива си струва да се ремонтира.

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: marves   
Дата:   01-01-15 19:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: Shnureaga   
Дата:   01-01-15 19:43

Обектива е 28-90мм. Засега още снимам на AUTО, и не знам за скоростите. (мъничко само съм чел последните дни и материята ми е "тъмна индия") Предполагам ниски скорости апарата слага като е тъмно и обратно - високи скорости при силна светлина :) Просто налучквам :)

За какви пари говорим за ремонта, че трябва да решавам дали да го плащам апарата?

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: Pavlov   
Дата:   01-01-15 19:46

Щом ти дава проблем - не плащай нищо, връщай му го веднага.
Нека си го оправи за 20 лева, както ти е казал, и тогава да го продава [smile] .
Защото може да е нещо много по-сериозно, надхвърлящо цената на апарата.
И изобщо - не е удачно да купуваш толкова стар модел, и то точно с този обектив.



Публикацията е редактирана (01-01-15 19:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: ffoko   
Дата:   01-01-15 19:53

Според мен, ако не си платил апарата, направо се отказвай! Но ти решаваш.

Един такъв ремонт може да ти излезе колкото самото тяло. А и обектива не е кой знае какво. Не знам за какви пари ти предлагат тялото с обектива, но като гледам базара, с включен ремонт трябва да ти седне около 200 лева.

Има много по-компетентни хора от мен в този форум, но аз не бих взел такова тяло с този обектив и то с проблем.


P.S. Колегата ме е изпреварил с няколко минути :))))

Не си създавай главоболия още от първия ден на Новата Година!

Има много други варианти, а ако споделиш с какъв бюджет си, колегите могат да ти дадат много полезни съвети!



Публикацията е редактирана (01-01-15 19:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: lamerko   
Дата:   01-01-15 20:05

Грашка 99 е "всичко останало" - общо взето апарата не знае какво не му е наред. Може да са замърсени клеми, може да са твърде много неща :)

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: Shnureaga   
Дата:   01-01-15 20:09

Въпроса е, че не бях тръгнал да си купувам фотоапарат, затова не искам да слагам "бюджет", просто един човек ми дължи към 100 лева и ми предложи този апарат, а пък аз не е като да се дърпам от техника :) Пък и отдавна ми минават мисли за такъв тип апарат. Сега знам, че е модел на 10+ години, но се зарибих, направих няколко чудесни снимки на котето вкъщи и се замислям какво да направя сега........

ПС: Почистил съм го, всички контакти с четка за зъби + памуче със спирт.



Публикацията е редактирана (01-01-15 20:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: h_bio   
Дата:   01-01-15 21:44

В кой град си? Намери някой съфорумец около теб да ти услужи с друго обектив и ако проблема изчезне, значи е обектива. след това направо го хвърляш и си купуваш от базара обектив Canon EF-S 18-55mm f3.5-5.6 IS за около 150 лв. и си щракаш, а снимките на котето ще са още по-добри!

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: h_bio   
Дата:   01-01-15 21:45

Между другото това със четката за зъби и спирта не го прави повече!

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: Pavlov   
Дата:   01-01-15 21:52

Вземи си 100-те лева, ще видиш повече полза от тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: vladod   
Дата:   01-01-15 22:43

Оптимизмът е хубаво нещо, но ЕРР99 почти винаги води до смяна на затвора /правил съм това ПЕТ пъти/ ....... което си е около 200 лева [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: Shnureaga   
Дата:   02-01-15 02:03

Благодаря ви за отговорите, ще пиша с развитието по темата :)

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: Блясък   
Дата:   02-01-15 10:23

и при мен грешка99 се оказа смяна на затвора. За 300Д говоря

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: Shnureaga   
Дата:   02-01-15 14:30

Колко ти струваше и къде прави ремонта?

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: Блясък   
Дата:   02-01-15 14:50

Варна, веднъж 70лв, веднъж 120, веднъж 140. На един и същи сервиз :))

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: ffoko   
Дата:   02-01-15 16:43

Човече, вземай си парите и бягай. Или както ти каза колегата по-горе - да ти го оправи и тогава го вземай. А веднъж щом е пламнало в теб ..... ще имаш възможност да си снимаш котетата и с по-добра техника [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: 2metraninja   
Дата:   07-01-15 10:20

С'я колегите те пратиха веднага да сменяш затвора, обаче 'айде и аз да пробвам да стрелям в тъмното с диагностика, базиран на опита си от десетина канонски тела и бая евтини обективи към някои от тях. Виждал съм подобно поведение което описваш с 2-3 обектива. Даже за една точно такава комбинация се сещам че ми е минала през ръцете с подобен проблем - 300Д с 28-90. (Да не е в Пловдив?) ;)

Щом снимаш на автоматични режими и вкъщи снима нормално, а навън дава грешка 99, особено с такъв стар обектив, проблема според мен е в блендата на обектива. Когато снимаш вкъщи светлината не ти достига и обектива си остава отворен на максимална бленда, затова грешката я няма. Навън където е светло тялото се опитва да затвори блендата защото е много светло и проблема се появява.

Какво да направиш в този случай (освен нали да си искаш 100-те лева и да върнеш фотоапарата):

- навиваш зума на обектива да е на най- широкото - 28мм.
- слагаш врътката за избор на режим на "Аv" което е режим на приоритет на блендата.
- слагаш максимално отворената възможна бленда - 4.5 или колкото е там.
- сменяш според случая исо 100 за навън или 400 за вътре в помещение.
- не бараш нищо друго по настройките и си снимаш без проблеми.

Идеята на всичко това е че като е на режим "Аv" фотоапарата ще се съобразява с желанието ти да държи блендата максимално отворена винаги и ще си наглася скоростта за правилна експозиция и няма да се стига до ерор99 при опит да затвори блендата.

Кажи дали помага като пробваш.

Поздрави.

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: Shnureaga   
Дата:   10-01-15 01:58

Апарата е пробван тези дни с други обективи и там няма проблем. Човека, при когото е, каза че има скъсан лентов кабел на блендата в обектива, даже се било виждало с просто око (мисля, че правилно съм го чул по телефона), ама аз откъде да знам, че трябва да гледам там. Остава да звънна в няколко сервиза да видя каква пара ще ми обявят или някой от вас нещо да предложи?

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: h_bio   
Дата:   10-01-15 08:14

Така и подозирах!

Отговори на това съобщение
 Re: Error 99 на Canon 300D
Автор: pm03   
Дата:   10-01-15 08:16

Поне 60лв. ще ти е смяната на кабела в сервиз.
Не се занимавай с тоя боклук.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »