Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Съвет за телеобектив
Автор: Mirch3v   
Дата:   13-12-14 10:52

Здравейте колеги. Моля да ми дадете съвет за телеобектив. Това което снимам основно са сватби и портрети. Колебая се между Canon 135 f2 и 70-200 f2.8 без стабилизация заради цената. Мога да отделя около 1500 лева. Дилемата е дали да избера по-светлия обектив или зуума... При слаба светлина (в църквата и ресторанта да речем) кой се представя по-добре? Тялото на което ще ги ползвам е 5D MarkII.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: chukov   
Дата:   13-12-14 11:06

70-200 e по-универсален и по-удобен
135 е супер, но трябва да имаш и други обективи покрай него

имам и двата и снимам сватби

иначе за портрети 135-цата е прекрасен обектив

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: chukov   
Дата:   13-12-14 11:08

от друга страна разликата от 2 до 2,8 на марк 2 в ресторант и църква никак не е малка, ако и на теория да не изглежда така [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: Mirch3v   
Дата:   13-12-14 11:08

70-200 без стабилизация ли ти е и какви скорости позволява да използваш при затворени помещения като църкви и ресторанти да речем?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: lamerko   
Дата:   13-12-14 11:17

135 няма ли да дойде малко дълъг в църква? Предполагам, че там няма да е много удобно да сменяш обективи през 2 мин....

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: Mirch3v   
Дата:   13-12-14 11:40

Aми в по-малките църкви да ще дойде дълъг. Дадох ги като пример заради слабата светлина там... Дали този един стоп разлика е от съществено значение при избора между двата...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: chukov   
Дата:   13-12-14 11:51

без стабилизация е снимам на около 1/100 от ръка

за повечето църкви 135 идва дълъг. Удобен е за портрет на един от двамата младоженци

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: Mirch3v   
Дата:   13-12-14 11:58

С какво тяло си и до колко вдигаш ISO-то?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: batsali   
Дата:   13-12-14 12:35

А дали е рационално да снимаш на f2 или f2.8 с такива дължини сватби? Да няма после "ама защо само лявото око на булката си снимал? къде са сватята отзад?" [smilie5]

Според мене зуума е по-удачен в тоя случай.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: chukov   
Дата:   13-12-14 13:00

Ти как мислиш? Дали не знам удачно ли е или не?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: batsali   
Дата:   13-12-14 13:14

Това беше към Mirch3v. Не знам кой какво знае, но можеше да му отговориш на последния въпрос.

Да поясня, че естествено не смятам, че само на отворено ще се снима, но щом има чудене между f2 или f2.8..... да не оставям темата без моето експертно мнение [smilie5]



Публикацията е редактирана (13-12-14 13:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: Mirch3v   
Дата:   13-12-14 17:37

Благодаря на колегата chukov за отговора! Ако все пак някой друг има мнение по темата може да го изкаже...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: lamerko   
Дата:   13-12-14 18:50

Аз бих си взел едно 24-70/2.8 (всъщност хо чакам да пристигне [cool]) - един доста универсален диапазон. Е, може да не е толкова рязък като твърдаците, но според мен е абсолютно достатъчен за такива събития :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: Mirch3v   
Дата:   13-12-14 19:49

lamerko aз имам такъв обектив. Искам да разполагам и с по-дълъг :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: batsali   
Дата:   14-12-14 00:25

Колегите, които са работили с въпросните инструменти, да ти раздуят подробности, защото не знам конкретно марки и модели, но ето какъв подход сътворих.


Отговаряш си на въпроса дали в бъдещите ти творчески планове има повече статични портрети или повече сватби и други събития. Това влияе на избора между зуум или твърд обектив. Естествено, зуумът винаги е по-универсален, а това е важно, ако нямаш пари да пръскаш по колекция от отделни дължини. След това си преценяш дали DOF-а на по-бавен обектив със стабилизация е достатъчно плитък за твоя начин на снимане. Ако е - взимаш него. Според мене размазан или шумен кадър е по-лош вариант в повечето случаи от такъв с една идея по-дълбок DOF. Отделно, в зависимост от това колко ти е стабилна ръката по принцип стабилизацията може да не е изобщо голям плюс.

От тук нататък за съвет относно качество на конкретна оптика търсиш патило [smilie5] За мен това е алгоритъмът за намиране на най-полезния за тебе инструмент, който се вмества и в бюджета.

Жив и здрав.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: deerstalker   
Дата:   14-12-14 00:58

70-200 f2.8

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: Otvorenia   
Дата:   14-12-14 01:50

Ако трябва да бъде само един дълъг обектив, то и аз съм за 70-200/2.8 поради универсалноста му. Иначе 135-цата на 2 бленда е просто несравним.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: falcon   
Дата:   14-12-14 08:48

135-та влиза и в ценовия диапазон, но може наистина да е ограничителна в някои случаи. 70-200 на 2.8 е много скъп, за тези пари можеш да вземеш само 70-200 на 4. Аз бих препоръчал и нестандартно решение - 100 на 2.8. Не е типчно портретен обектив, но не е толкова дълъг като 135-та и по-рядко ще имаш проблеми с отсечката.Разгледай снимки в интернет с полследния и прецени. Другите мазни вариа от 3.5 и нагоре не ти препоръчвам, ако търсиш качество.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: mirch3v   
Дата:   14-12-14 11:31

За варио на 3.5 изобщо не говорим. 70-200 f2.8 без стабилизация е долу горе на същите пари като 135-цата. Ще се спра на 70-200 като по универсален. Притеснява ме малко теглото му 1.3кг не са за пренебрегване :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: falcon   
Дата:   14-12-14 11:38

Гирички за раменете и лицеви опори.Иначе на 200мм без стабилизация на затворено забрави, освен ако не пържиш сензора с исото.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: mirch3v   
Дата:   14-12-14 12:02

Снимал съм със 70-200 F4 обаче един концерт със старото тяло 600D на 1600iso имаше някой друг сполучлив кадър. А в залата си беше доста тъмно... предполагам сега с марка ще е по-добре...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: Marconi   
Дата:   14-12-14 12:28

то по-принцип трябва да забрави за 200/2.8 - мазнята там е непреглъщаема за мен..иначе на по-затворено си е екстра

стабилизираната 4ка е по-удачния вариант, а е и същите пари

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: lorddemonic   
Дата:   14-12-14 12:54

70-200 2.8 е прекрасно универсално варио + 24-70 2.8 на ФФ камери за мен са най-удачния вариант за сватби от това което съм виждал като резултат после. 135-ца е малко по-частен случай. Бих я избрал пред който и да е друг портретен обектив ... но динамиката на сватба, на репортаж, на спорт не бих рискувал с твърд обектив, тъй като моите възможности са на амтаьор, тоест лимитирани. [beer] и на фокус ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: Mogila   
Дата:   14-12-14 13:17

Взимаш който и да е и продължаваш да събираш за 70-200 2.8 стабилизиран :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за телеобектив
Автор: R.Kaymakanov   
Дата:   14-12-14 14:30

Със 70-200 на 2.8 нестабилизирания е доста трудно да се снима на ниски скорости...По-добре за сватби се ориентирай към 24-70 на 2.8.Ще ти е доста по-лесно с него :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »