Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12     всички  напред  последна
 За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   05-01-14 11:29

Всеки се опитва да излезе от клишето, но често преповтаря и преповтаря вече виждани неща, понякога дори несъзнателно.

Предлагам в тази тема да пускаме снимки, които намираме за НЕ клише. За мен качеството не е от значение толкова много, а по-скоро идеята....
Например за мен тази не е клише

https://photo-forum.net/static/site_pics/151/1372532096_5ffffff.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/101/e_1282865989_dolphins_lunch_in_the_deep_ocean350.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   05-01-14 11:33


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1388772731_DSC_0322.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Alsand   
Дата:   05-01-14 11:44

Тези определено не са клишета. Тази с балоните ми е по-банална - в нея откривам доста от старата стилистика на Пинк Флойд и въобще концепция от края на 60-те години. За мен лично е важно една снимка или да е красива или да въздейства или и двете. Но въздействието да не бъде чрез груба провокация и шок за зрителя.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Gam3Ra   
Дата:   05-01-14 11:45

Нека, също така, разграничаваме НЕклишето от КИЧ-а :)


https://photo-forum.net/static/site_pics/166/1379580469_Amuliani_11_1fb.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: biso   
Дата:   05-01-14 11:49

това последното е клише

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   05-01-14 11:51

Да благодаря ви!
Само да добавя, че не винаги клишето е лошо.. или поне често то може да е красиво.
В жанра ПРИРОДА И ПЕЙЗАЖ трудно се постига нещо не клиширано...

А за кича ще си позволя да вметна, че тук оценката е трудна защото е доста субективна...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   05-01-14 11:54

А класиката според вас клише ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Alsand   
Дата:   05-01-14 11:55

Съгласен съм изцяло с Havga за клишето. В крайна сметка не вярвам, че ще открием нещо ултрасупертурбооригинално в такава степен, че да избягаме от понятието "клише". Или може би трябва по-внимателно да формулираме самото понятие. Има автори, които публикуват почти само едно и също....Х and chair [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: biso   
Дата:   05-01-14 12:03

Класика е произведение, което се счита за образец, пример за подражание. Класиката е нещо, чиято стойност може само да се увеличи с времето и притежава качества, които са практически вечни.
цитат от уикипедия

превръща се в клише след прекалено предъвкване и експлоатиране на идеите и формалните търсения и постижения

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: jerryes   
Дата:   05-01-14 12:45

Според мен няма нищо лошо в клишето, само да е изпълнено като трябва. А и възприемането на клишето е доста субективно от гледна точка на различния наблюдател. От един дългогодишен фотограф клишето се възприема като нещо банално, и утвърдения вече артист се опитва да го избягва за да не влезе във графата "клиширан". За един млад пък фотограф всичко е ново и интересно и това, че за други някои неща са клишета, това не може да го лишава от правото да снима такива клишета ако го прави както трябва и му доставя удоволствие. Мен залези, кейове и пейки в гората си си ме кефят и нямам нищо против да ги гледам. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   05-01-14 12:57

МНОГО ЯКА ТЕМА!

имах по едно време да се зададе един конкурс на тема "клишето".

за по-интересно могат да се заковат точни параметри. например - вода в средния план, планина в дъното, зеленина в предния план, а някъде по избор - човешка фигура в червено [smilie5]
или жена с кафява дреха, седнала до прозорец с използване на естествен светлинен източник [smilie21]

предполагам, че ще има невероятно много и разнообразни трактовки по темите, които са мощни клишета сами по себе си...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   05-01-14 15:32

Сложна работа - не всяко клише е клише, а има и не-клишета дето са клишета [smilie8]

Има сюжети-клише (залези, облаци, глухарчета, огради). А има и трактовки-клише, за произволен сюжет (плитък фокус, бозаво тониране, добавени текстури).

Нещо, което съществува в природата, според мене по-трудно може да се нарече клише. Клишето там е на Създателя, не на наблюдаващия художник: това, че Той е решил всеки ден да има изгрев или на всяка равна нива да има по едно самотно дърво - не е наша работа. Такива неща могат да станат клишета само при безмозъчно имитиране на чужд подход в отразяването на тая действителност, т.е. в трактовката, а не в сюжета.

Клишета много по-лесно се "постигат" в режисираната фотография: позирани портрети, аранжирани натюрморти. Там, когато съзнателно се търси нещо, което е правено вече - е сигурна стъпка към клишето. Повтарянето на тая стъпка (потретването и за някои автори - потристадвайсеичетвъртването) е вече КЛИШЕ.

Но дори едно истинско клише може да е не-клише, когато е направено с творческа мисъл и най-вече с добър естетически вкус. Отсъствието на вкус е онова клише, което наричаме кич. Но дори един кич може да е художествено постижение, ако е преднамерен цитат, виц, гавра с кичча - също направено майторски и с вкус в пародията на безвкусицата...


Е сега станА сложно - иди ги рАзбери теа клишета! [smilie10]

[beer]



Публикацията е редактирана (05-01-14 16:00)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   05-01-14 16:33

Примери моля

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Alsand   
Дата:   05-01-14 17:07

Давам пример за клише, ама сега не мога да ровя за снимка. Та силно разпространеното клише е следното:
Бременна жена в по-напреднала бременност и едната ръка е върху горната част на корема, а другата - под долната му част. Клишето за "новия живот" е особено силно. Демек - снимаш ли това, значи снимката е много "куул" :) Същото доразвиващо клише е снимка, преди раждането и снимка - след раждането, като там вече е поставено бебето. Смей после да не се умилиш :))[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   05-01-14 17:24

аз ще дам пример за едно страхотно клише или по-скоро уж клише, ама не съвсем, защото самотното дърво е доста експлоатиран кадър, но тук.... !!!!!

https://photo-forum.net/static/site_pics/147/1388648777_9fb.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   05-01-14 17:36

оф, 5 пъти почвам да пиша и се оказва, че не съм, писала в диалоговия прозорец на форума, а в друг, че натискам грешно копче, че пиша на латиница и не ми го приема...явно не бива [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   05-01-14 17:38

Мара, едва ли .... :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   05-01-14 17:40

Havga написа:

> Примери моля

Една малка серийка от последно време. Портретът НЕ Е клише. Женският портрет НЕ Е клише. Портретите на крсиви млади жени / момичета НЕ СА клише. Има безброй лица, коси, очи, форми, ситуации, обстановки и видове светлина, което прави всеки такъв портрет оригинален. По принцип.

Нещо да ни прави впечатление тук? :









Всичите са много хубави, някои дори са прелестни, а някои - блестящи. Но има нещо...
?



Публикацията е редактирана (05-01-14 17:51)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   05-01-14 17:55

Да това е добър пример за клиширан портрет на модел опрян на стена, да не говорим за разрушените сгради, но бих предпочела да показваме кадри излизащи извън клишето:)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: bogdanov   
Дата:   05-01-14 18:00

направих си труда да намеря дефиниция на думата клише. Разбира се бързо се стига до уикипедия. Та от там първо ща пейстна дифиницията, а после можем да поговорим по темата.
1.Клишето (от френски cliché) в книгопечатането представлява гравюра на изображение или текст върху метал или дърво, която служи за многократно отпечатване.
2.Може би онова, което се опитваме да разнищим тук.
В преносен смисъл, в който по-често се среща думата „клише“, тя означава широко разпространен и оттам шаблонен, банализиран израз, изтъркана фраза, лишена от самобитност. Думата може да се отнася не само за изразни средства, но и за различни стереотипни ситуации, персонажи и цели сюжети, чиято честа употреба е лишила от оригиналност. Тъй като оригиналността и честотата на употреба варират във времето и пространството, това дали даден израз е клише или не зависи в голяма степен от това кой дава тази оценка и от това кой и в какъв контекст е използвал израза.
Хайде сега стартирайте темата!

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   05-01-14 18:05

ето...на :)
портетът по мое мнение е ПОЧТИ винаги клише...особено тоя за паспорт [smilie18] за да НЕ бъде един портрет клише, бая требе да се напънеш....или поне да избереш и усетиш модела, да го вкараш в картинка, която ще бъде интересна сама по себе си...тва си е цяло чудо :)
а тия портрети с активните стени, зидове, руини и пр - виждам и забравям на секундата, даже и да са най-прелестни.
кат видя снимка на кей, лодка, самотен рибар - обрив ма фаща...обаче има и такива, които ми залепват окото. обаче не знам кога за последно съм видяла подобно нещо [smilie8]
снимките на деца са най-често безумни клишета...обаче аз на тях по биологични причини им се радвам. не на всички...само на някои от хубавите. хем са бая. затова и гледам да си турям спирачки по темата. както и аз самата да редуцирам снимането на деца в клиширани ситуации. понеже на тоя свят почти всичко е направено, нямаме особени шансове, ама поне да се стараем да правим нещата добре.
имам няколко снимки, които изпробвах пред публиката - клишета от класа - бабички. даже не са особено добри кадри. просто карди...единият - без фокус на бабката. имам и други, даже съм ги кръщавала така: "клише".
както казах - някои си ги харесвам, някои не са били клишета към момента на правене, станали са после.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   05-01-14 18:33

Havga написа:

> "... бих предпочела да показваме кадри излизащи извън клишето:)"

Ето едно нещо, което смятам за не-клише. Лятяща птица е клише, облаци е клише (и то какво). Силуети на дървета, човешка ръка в някакъв жест - все клишета. Клише е и монохромно решение, в сепия- още по-клише...

И все пак - тука ИМА нещо:


https://photo-forum.net/static/site_pics/198/1388853774_T-1160854.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   05-01-14 21:57

Определено има, по- късно ще извадя още примери

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: GOSPODIN   
Дата:   05-01-14 22:45

Самата дума "клише" е клише. Мнозина неразбрани "таланти" , които имат пожизнен творчески запек , често представят напъните си за неразбран арт.

Истински различните са от много години - пример е Laszlo Moholy - Nagy :



а, чудесният български пример са Такор и Уша :




Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Nenov   
Дата:   05-01-14 22:58

Клишето е във вашето мислене. За да се отървете от клишето трябва или да се дрогирате или да се напиете здраво. Няма да правите клишета и ако сте родени идиоти. С напън на мисълта трудно ще избягате от клишетата.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »