Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Осветление за film noir?
Автор: xypoon   
Дата:   08-06-14 15:14

Здравейте!

Можете ли да ми препоръчате какво точно осветление да си взема за постигане на филм ноар атмосфера. Резки и твърди сенки, задно осветление?

Не търся скъпо осветление, а възможно най-евтиното, дори да не е фотографско осветление, а лампи от например железарски магазин.

Нужно е за малък личен проект и съответно колкото по-евтино излезе за приличен резултат, толкова по-добре.

Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за film noir?
Автор: Lycan   
Дата:   08-06-14 17:29

като така?



Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за film noir?
Автор: MarinY   
Дата:   08-06-14 18:14

Малко топлят, но и в Холивуд е горещо. [smilie3]
Ще ти трябват и barns (не знам българския термин), разсейватели и други модификатори на светлина, но с подръчни средства може да се направят.
лампи

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за film noir?
Автор: xypoon   
Дата:   08-06-14 18:54

Да, като това горе-долу, но с по-резки и груби сенки и повече контраст между бяло и черно - без сиво, каквото е лицето на жената. Нещо такова да кажем:
http://www.lafterhall.com/film_noir_0013.jpg



В този ред на мисли ми трябва по-концентрирана светлина, без софтбоксове, отразители и т.н. и сметнах, че ще има евтино решение със силен backlight, слаб keylight и съвсем слаб fill light (та даже и без него).

Гледал съм из интернет различни евтини решения или DIY решения, но ми трябва точно какво да закупя от български сайтове/магазини.

Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за film noir?
Автор: dimidumi   
Дата:   08-06-14 22:01

Това осветяване не се ли постига с така наречените "оптични спотове" или с нещо подобно излъчващо силно насочена светлина през някаква оптика. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за film noir?
Автор: mihalo   
Дата:   08-06-14 23:03

Проектът ти видео ли е или фото? За второто можеш да минеш и с 2-3 стари светкавички и проста синхронизация. А, е възможно и само с една, от ръка и примерно 30сек. експонация, ако е на тъмно сцената.

В примера ти има само един источник на светлина за двете фигури. За силуета отзад има още един. Няма backlight, в смисъла на контрово осветление, онова на силуета е фоново осветление. Ключовата светлина тук не е слаба, а силна. Fill light, сиреч запълващото осветление в кадъра идва от отражението на keylight-а от светлата стена и това прави сивото в лицата.

Като обобщим тука имаме два първични источника /тези, които излъчват светлина/ и два вторични /тези, които отразяват излъчената от първичните источници светлина/ Т.е. минималният брой прожектори необходими за тази сцена е само 2. С условието, разбира се, че камерата не се движи, т.е. вижда само този конкретен участък и мизансцена също е статичен.

С повече усърдие същият резултат може да се получи с две по-силни крушки. Вкарани в консерви, за да се ограничи посоката на светлината само към интересуващия ни обект и така да се избегне излишната отразена светлина, която иначе ще убие контаста, който всъщност е нашата основна цел тук.

Дано съм бил полезен :)

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за film noir?
Автор: xypoon   
Дата:   09-06-14 03:14

Благодаря много за мнението ти!

Ще бъде видео - общо взето диалог меджу дмава души на една маса.

Под обикновени крушки в консерви да разбирам например тяло на нощна лампа, за да ограничи посоката на светлината, с по-силна крушка?

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за film noir?
Автор: Lycan   
Дата:   09-06-14 03:50

по-добре вземи под наем едно такова http://dynaphos.com/product.php?c=17&sc=36&id=987
ако може с френел
25 лв/ден


Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за film noir?
Автор: anjsan   
Дата:   09-06-14 09:08

Пробвай и със самоделка пред светкавица - светлината трябва да се прекара през черна приставка с хоризонтални ивици/прегради . В една книга го четох , но не съм пробвал . Потърси из нета, сигурно има статии как да си направи човек .... Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за film noir?
Автор: M_D   
Дата:   09-06-14 12:14

Повечето рефлектори на нощни/работни лампи не носят на мощност.
Най-добре, както казва HTML, вземи си френел под наем, поне за беклайт, ако смяташ да има такъв. Иначе до догодина ще се занимаваш да режеш и махаш разсейки.

Ако държиш на съвсем груби сенки - лампа без леща: редхед, гол пар, френел без лещата, "железарски" прожектор. Може и гола крушка, но (според локацията) консервите може и да не те спасят от рефлекси и замърсявания в сенките. А може и да не е проблем това, пак според локацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за film noir?
Автор: Lycan   
Дата:   09-06-14 20:57

Да и аз си мислех за гола крушка. Обаче не трябва да гориш лицата до бяло.
По-тънката работа ще е при поста. Там ще решиш на къде да ходи полусянката.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за film noir?
Автор: mihalo   
Дата:   10-06-14 00:42

"Под обикновени крушки в консерви да разбирам например тяло на нощна лампа, за да ограничи посоката на светлината, с по-силна крушка?"

Не. Трябва ти силно насочена светлина. Иначе, освен кадъра, источника ще осветява и околните стени и предмети, които ще отразят и върнат от друга посока светлина в кадъра, като така ще убият контраста.

Ако можеш да си го позволиш, послушай HTML или още по-добре, някой прожектор с капаци и без вентилатор Човекът ми е приятел и знам, че понякога дава под наем, но трябва да си говориш с него. Вероятно и Динафос имат подобни, не съм гледал. 250-300 вата би трябвало да ти свършат работа. Нощната лампа пак, вероятно, ще влезе в употреба за някое петънце по фона за баланс в кадъра. Само не слагай по-силна крушка от предписаното,че да не запалиш нещо.

Общо взето, оптималният брой осветителни прибори за единин камерен (относително прост) мизансцен на закрито е 3. В примера на HTML прожекторите са минимум 3. Силна контра (трябва да пазиш обектива от рефлекси), запълващо от посоката на обектива и (мин. 1 прибор) фоново осветление.

Още нещо, което най вероятно би ти било полезно: Наричаме ги, /политически некоректно :))/ "негърчета". Обикновено правоъгълни рамки с опънат на тях непрозрачен плат или друга материя (негоряща). С тях ограничаваме светлината там, където е излишна.

Няма как да помогна с по-точни съвети, всичко зависи от конкретния случай.


Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за film noir?
Автор: xypoon   
Дата:   13-06-14 13:01

Благодаря много на всички за мненията!

Мислил съм за наемане на осветление, но тъй като не знам колко време ще ми отнеме заснемането и, имайки предвид, че съм доста бос в осветлението, както се и вижда, ще имам нужда от повече експерименти, докато постигна желания резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за film noir?
Автор: mihalo   
Дата:   14-06-14 01:57

Подкрепям! Най-ценното знание, което можеш да получиш е от собствения ти опит. Вземи няколко фенерчета и събери съмишлениците да ти помагат. Може да не става експозиционно, но съм сигурен, че ще е забавно :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »