Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 лещи vs пръстени Macro
Автор: Stelcho2   
Дата:   07-04-14 00:52

Интересува ме кое е по-добро.
Не съм се занимавал с макро фотография.
Дали ще е възможно някой от вас който има няколко макро лещи да ми снима 1 и същи кадър , като само смени лещите , за да видя разликата и по същият начин и с пръстените.
За момента мога да отделя само пари за лещи и то от тези които са тип х1 х2 х4 х10 от евтините по 30-40тина лв... За пръстени ще мисля по-нататък, тъй каот нямам толкова пара да отделя на момента.

Отговори на това съобщение
 Re: лещи vs пръстени Macro
Автор: Pavlov   
Дата:   07-04-14 01:04

Ако смяташ да ги ползваш с Canon 60D и китов 18-55 - по-добре не си хвърляй парите на вятъра, а спестявай за истински макро обектив.
Казвам го от личен опит.

Отговори на това съобщение
 Re: лещи vs пръстени Macro
Автор: Stelcho2   
Дата:   07-04-14 01:08

сега ще взимам 50мм-тров обектив и малко по-нататък ще взема някакво макро.
Имам една стара сигма, която ми върши работа, но е много притенциозна към това тяло. Sigma 75-300mm F4.5-5.6 Apo

Отговори на това съобщение
 Re: лещи vs пръстени Macro
Автор: rumm   
Дата:   07-04-14 07:50

http://macropic.net/DKM1.html
Тук има много изписано по това , което те интересува.За мен по добре е използване на светосилен 50мм или по дълъг обектив и макропръстени.Това е най-бюджетното решение , ако искаш да имаш някакво макро с немакрообектив.


Отговори на това съобщение
 Re: лещи vs пръстени Macro
Автор: Pavlov   
Дата:   07-04-14 07:50

Вземи си направо 60-мм макро.

Отговори на това съобщение
 Re: лещи vs пръстени Macro
Автор: красис   
Дата:   07-04-14 08:07

Ако неможеш да си позволиш макрообектив вземи пръстени AF аз съм стакива засега минуси не съм видял справят се перфектно,в такъв случай макро ти става всеки твой наличен обектив.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: лещи vs пръстени Macro
Автор: Rusinov   
Дата:   07-04-14 09:07

Отговор на директно зададения въпрос:

Ако за момента нямаш възможност или не възнамеряваш да си закупиш макро обектив, по-добрия вариант е да използваш пръстени, тъй като лещата неизбежно води до оптична промяна, съответно до влошаване на качеството!

Отговори на това съобщение
 Re: лещи vs пръстени Macro
Автор: quazimodo   
Дата:   07-04-14 09:31

Ako се предполага снимане на "динамично макро", т.е. бръмбари и други такива, аф пръстените са бюджетното решение. Тръгнеш ли да снимаш монети, тичинки и подобни, спокойно може да минеш с обектив на М-42 + макропръзтени на М-42 + преход М-42 ЕОС, като цялата комбинация ще струва 40-50лв.

Отговори на това съобщение
 Re: лещи vs пръстени Macro
Автор: compur   
Дата:   07-04-14 11:19

запознай се още и с "що е това":
1. дифракция
2. дълбочина на остро изобразяваното пространство
3. загуба на светлосила
4. и т.н.

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: лещи vs пръстени Macro
Автор: stoyan_5   
Дата:   07-04-14 11:33

Кратко и ясно:
Пръстените са по-добри от лещите.

Защо:
Защото лещите внасят аберации, бликове, дифракции и др. нежелателни ефекти. Променят светлосилата на обектива.

Като са толкова лоши защо ги има лещите:
Защото са лесни за монтиране на обектива и с тях се работи по-бързо.
Ако лещите са фабрично изработени за определен обектив, то те се доближават до качеството на снимане с пръстени, но не напълно.

И двата варианта са бюджетни.
Истината за заможни люде е закупуването на специализиран макро-обектив.

Съществува и още един чедесен вариант с изключително увеличение http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=2460037

Тук обърнатият обектив играе ролята на леща, в комбинация със сапунера.



Публикацията е редактирана (07-04-14 11:36)

Отговори на това съобщение
 Re: лещи vs пръстени Macro
Автор: kvakioh   
Дата:   07-04-14 11:41

Eкстендер пръстени или ринг за обърнат обектив. Това ползвам аз. Има ограничения големи в разстоянието между обекта и обектива, но резултатите не са никак зле. С лещите не бих казал, че дори е задоволителен ефекта.
Ползвам 12мм Канонски оригинален екстендер, и ринг за 10лв за обърнат китов 18-55 или какъвто и да е обектив с резба за филтри 58мм.
Бива, но макрото си е макро. Какъвто и да е обектив, дори макро 1:3 е много по-добре.
Имаше преди едни Вивитар, Косина 100/3.5 макро 1:2, пластмасов, но много, много добър. Остър и лек, чуден. И за Никон и за Канон има версии, като те са 2, по-стария е ръчнофокусен, по-новия е с превключвател за ръчен/автоматичен. Трудно се намират, но струват макс 150-160лв за новата версия и до 120лв старата. И дори имат една специална леща, която се продава заедно с тях, като тя прави макрото 1:1.

Отговори на това съобщение
 Re: лещи vs пръстени Macro
Автор: didesignbg   
Дата:   07-04-14 11:46

Интересно като резултатите с лещи са неприемливи, защо въпросният пластик фантастик не го предлагат в комплект с пръстен, ами с леща? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: лещи vs пръстени Macro
Автор: kvakioh   
Дата:   07-04-14 11:54

Лещата влошава нещата, изпробвано преди 3 години доста дълго време на Никон. Не става толкова добре. Бих сложил екстендер пръстен сега, ако имах този обектив. Всъщност, пробвах го тогава с Кенко екстендерите, беше по-добре от варианта с лещата. За съжаление беше на престарелия Д50, нямам архив тук да покажа.
А за решенията на някои производители от преди 20 години не мога да съдя, аз съм потребител, който си дава личното мнение. И Канон имат един странен макро 50/2.5 с екстендер, който струва повече от самия обектив, точно затова малко го ползват този макро обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: лещи vs пръстени Macro
Автор: compur   
Дата:   07-04-14 12:01

когато обърнете обектива, губите всякаква връзка с него и ,съответно, губите възможност да регулирате блендата и да получавате данни за фокуса...

каноския вариант, онзи гореспоменатия, използва естендер с допълнителен кабел, който се поставя на обектива на мястото на байонета и така връзката не се губи...

Отговори на това съобщение
 Re: лещи vs пръстени Macro
Автор: Stelcho2   
Дата:   08-04-14 04:37

какво ще кажете за тези пръстени?
https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=33647

Отговори на това съобщение
 Re: лещи vs пръстени Macro
Автор: chepkata   
Дата:   08-04-14 07:46

Те са! Създават връзка с тялото и всичко на обектива ще работи.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »