Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Автофокус за портрети?
Автор: vkk1   
Дата:   17-01-14 00:56

Имам питане относно избора на режим на автофокуса за портрети.
Значи, снимам предимно портрети в размер 3/4, на открито, с Никон д5000 и никор VR 55-200, на aperture priority с максимално отворена бленда и дължина 140-160мм, като целта е добро боке.
И тук идва проблемът ми:
Най-често използвам Single Point, AF-A, със светкавица, като гледам скоростта на затвора да не е по-малко от 1/200 и избирам най-горната точка на фокуса /не прекадрирам/. Обаче - тъй като за да получа добро боке, снимам максимално близо до обекта /до колкото ми позволява/, и макар да имам включено VR и сравнително добра скорост, се случва снимките ми да стават разфокусирани понякога.
Искам да попитам, всъщност на какво може да се дължи това - че губя фокуса, или че не мога да задържа апарата неподвижен? /при такава фокусна дължина си е предизвикателство наистина/.
Започнах да се чудя дали да не използвам 3D tracking и да фокусирам на централна точка в лицето, след което да прекадрирам.
Дали това ще ми помогне в случая?
И изобщо кой би бил най-добрия вариант?

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус за портрети?
Автор: stown   
Дата:   17-01-14 01:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус за портрети?
Автор: vkk1   
Дата:   17-01-14 01:14

Да, но там е работата, че аз не прекадрирам. Избирам горната точка на фокуса, така че да попада в лицето що-годе и снимам. Аз затова и съм го оставил на AF-A, ако ми мръдне ръката повече да не изтърва съвсем фокуса. Това ми е идеята, ама знам ли ...

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус за портрети?
Автор: BoneFletcher   
Дата:   17-01-14 01:17

1. курс
или
2. препрочитане на ръководството докато разбереш кое за какво е
или
3. практика, практика и пак практика

най-добре : 1 + 2 + 3

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус за портрети?
Автор: stown   
Дата:   17-01-14 01:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус за портрети?
Автор: vkk1   
Дата:   17-01-14 01:32

BoneFletcher: Да, очаквах този отговор. Това е най-лесният впрочем.

stown: Благодаря ти много, още утре ще пробвам по този начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус за портрети?
Автор: stown   
Дата:   17-01-14 01:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус за портрети?
Автор: MuHaTa123   
Дата:   17-01-14 02:14


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1388624384__MG_1363.jpg


70-200 4 L (без IS), F4, 1/160, на 200 мм, без ставиви, ссветкавици и т.н..на AI Servo ( че е канонско, ама няма значение, те АФ режимите са същите,само с различни имена.)

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус за портрети?
Автор: stown   
Дата:   17-01-14 03:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус за портрети?
Автор: sky-fan   
Дата:   17-01-14 08:42

Има и още нещо, може апарата да не фокусира добре на странични точки освен централната. Пробвай на централна точка с прекадриране.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус за портрети?
Автор: J0R0   
Дата:   17-01-14 08:45

Завинтвай един МФ обектив и хем ще имаш по-интересна картинка, хем няма да имаш проблеми с АФ :)

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус за портрети?
Автор: serjy   
Дата:   17-01-14 08:47

при фокусно разстояние над 150мм спокойно можеш да прекадрираш, няма да излезеш от фокусната равнина и използвай централната фокусна точка, като най-сигурна.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус за портрети?
Автор: zeromx   
Дата:   17-01-14 08:58

Sky-fan е прав, страничните точки на по-ниския клас апарати не са толкова точни като централната, освен това не са cross type, което всъщност няма никакво значение, ако снимаш при добри светлинни условия!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус за портрети?
Автор: victory13   
Дата:   17-01-14 09:11

Основното е да се промени тежима на автофокуса... За портрети няма проблем да се ползват страничните точки[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус за портрети?
Автор: mravunko   
Дата:   17-01-14 09:31

Според мен проблема е във фокуса в крайната точка. Имай предвид, че не винаги фокусния сензор се намира точно в центъра на квадратчето за фокуса. Освен това при размера на квадратчето понякога в него може да влезе спокойно половин глава. Тогава фокуса къде е? На носа или другаде?

Понякога като снимам на много отворено ползвам AF-C и съм накарал апарата да фокусира при най-малко изменение на фокуса, почти нямам брак.



Публикацията е редактирана (17-01-14 09:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус за портрети?
Автор: vkk1   
Дата:   17-01-14 10:47

Ами аз затова питах, защото съм чел много, най-вече по английски форуми, и фотографите снимат по различен начин /за да се доверя на някое мнение, обикновено гледам снимките в галерията, не знам друг начин да преценя кой е добър фотограф и кой не при хора от цял свят/. Ето дори и тук се получиха противоречиви мнения.
Аз съм срещал следните варианти за снимане на портрет:
- single, централна точка, AF-S, фокус на лицето, без заключване на мерене, прекадриране;
- single, централна точка, AF-S, фокус на лицето, със заключване на мерене, прекадриране;
- single, горна точка, AF-A или AF-S, без заключване на мерене, без прекадриране /аз използвам това/;
- Dynamic, горна точка, AF-A, без заключване на мерене, без прекадриране /целта е ако избяга едната точка, да се попадне в друга/;
- 3D tracking, централна точка, AF-C, без заключване на мерене, фокус на лицето и прекадриране.
- Auto area, тъй като в този режим има известни алгоритми за face detection.

Затова питах, кой от методите е най-ефективен, според хора, които определено имат повече опит от мен.



Публикацията е редактирана (17-01-14 10:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус за портрети?
Автор: demiman   
Дата:   17-01-14 10:57

Като Серджи - сложи на f1.4 и от 50-80см. да видиш какво става - прекадрираш ама друг път [smilie3] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус за портрети?
Автор: sky-fan   
Дата:   17-01-14 10:58

Не го гледай като формула. Снимаш, тестваш и при което имаш най-малко брак с него снимаш. Аз винаги заключвам фокус и експозиция. Портрети се снимат на AF-S. А я кажи на каква бленда снимаш, защото ако е много отворена може и от нея да е.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус за портрети?
Автор: vkk1   
Дата:   17-01-14 11:01

Ами на този обектив, по-отворено от бленда 5 при тази дължина не мога да докарам.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус за портрети?
Автор: demiman   
Дата:   17-01-14 11:03

Е как тогава целта ще е хубаво боке [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус за портрети?
Автор: vkk1   
Дата:   17-01-14 11:04

Странно, но се получава. Но тук питането е за друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус за портрети?
Автор: satyno   
Дата:   17-01-14 12:10

С Д90 съм. Преди снимах на:
single, някоя странична точка, AF-S, без заключване на мерене и фокус, без прекадриране
Поради това, че "моделите" ми са предимно швъкащи дечурлига и снимките ми се получаваха "статични" смених на:
3D tracking, централна точка, AF-C, без заключване на мерене и фокус, фокус на лицето и прекадриране.
Вече снимам така и по-неподвижни обекти.

Никога не съм използвал AF-A.
И тук повтарям един въпрос, зададен преди време и не получил отговор:
" Влияние ли на точността на фокуса настройката в CUSTUM SETTING MENU-> a) Autofocus-> a2: Normal и Wide zone Center focus point и на каква стойност снимате?"


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »