Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Липса на идея
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   29-11-13 21:03

Пускам тази тема, защото по неясни причини автора на темата "Какво й е на тази снимка 2" ме е блокирал и не мога вече да поствам там, а беше засегнат въпроса, че в конкретния кадър липсва идея.... нещо, което доста често съм чувал от колеги тук и ми стана интересно какво значи за тях това...
исках просто да си пусна и следващото мнение в отговор на мнението на asahi, но е невъзможно в другата тема, така, че го правя тук:

asahi, според мен някъде ни се разминава разбирането за "идея".
Според тълковния речник идея е Замисъл, намерение; мисловен образ на част от обкръжаващия свят
Не съм убеден, че е идея да запечаташ нещо, което не си планувал, но ти прави впечатление в дадения момент... макар, че "мисловен образ на заобикалящия свят" може и да е това - идва ми идеята да заснема момента. Ако за някой смисъла на "идея" е това, че си видял нещо специално, което е хванало вниманието ти... значи всяка снимка има идея. В този случай кадъра не ми изглежда като безразборно щракане на посоки, така, че не виждам каква по-голяма идея трябва да има, от това да се запечата момента, който е направил впечатление на фотографа. Не е като старците да са му модели и да си ги е наредил по пейките, да ги е обградил с лампи и да е пуснал птичките от кафеза....

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   29-11-13 21:10

А и между другото... може да имам идея да снимам безразборно из парка... значи ли това, че снимката ми няма да има идея?
А идеята на охранителните камери е да заснемат даден обект с превантивна цел, както и възможност за изясняване на потенциални престъпления... така, че и там има идея :)
https://top1betting.net/W88

https://top1betting.net/m88

https://top1betting.net/fun88

https://top1betting.net/188bet

https://top1betting.net/fb88

https://top1betting.net/12bet




Публикацията е редактирана (29-06-19 01:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: vikitovikito   
Дата:   29-11-13 21:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: Plamen11   
Дата:   29-11-13 21:31

[smilie3]

Hristomir Yordanov - The Formation of Ideas

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: vikitovikito   
Дата:   29-11-13 21:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: Божидар58   
Дата:   29-11-13 21:41

Много от хората в този сайт са тук, за да купуват и продават техника. Вижте в колко много профили няма нито една снимка. Тези хора не се интересуват въобще от снимките, а от БАЗАРА....

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: Батко   
Дата:   29-11-13 21:41

Анонимния, нещо не можах да те разбера!

Според мен снимките относно идеята са 2 вида:
- такива които си си ги представил първоначално и си ги реализирал.
- случайни, не аранжирани кадри.

И от 2-та вида има много сполучливи и пълни трагедии.

А това дали после някой е видял някаква идея в снимката или му е съвпаднала с тая на автора е съвсем друга тема.


За техниката колкото и да не ми се ще да вярвам май vikitovikito е прав [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   29-11-13 21:57

Батко, много правилно си ме разбрал даже, защото аз съм точно на твоето мнение. Абсурдно е даден кадър да се смята за лош поради "липса на идея". Това е цялата работа... това се опитвам да разбера... какво значи "липса на идея".
Не знам, може би повечето хора тук са е наситили на всякакви фотографии и търсят само някакви гениални хрумвания... не мога да си обясня.

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: vikitovikito   
Дата:   29-11-13 21:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: bozo   
Дата:   29-11-13 22:02

Да бе...
Гледаш кадъра...нищо, няма фотография, няма игра със светлината, е така, снимка, регистрираща нещо.
После почваш да търсиш някаква идея, поради липса на друго.
Не намираш и идея.
Отминаваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: Roland909   
Дата:   29-11-13 22:10

Това с идеите особено във фотографията, много ме разсмива и напомня за въпроса от часовете по литература - "Какво е искал да каже авторът" и така започват едни локуми, направо фотографска работа... :)
И аз съм блокиран и не мога да пиша в темите "Какво и е на тази снимка"
Доста "справедлив" подход от страна на автора на темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   29-11-13 22:17

фотографията най добре се лови, след 250-300 грама ракия - идеи те - сами идват



Публикацията е редактирана (29-11-13 22:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   29-11-13 22:22

Моето лично мнение е, че на първо място фотографията трябва да бъде храна за сетивата, за душата, да предизвиква определени емоции, настроения. Само по себе си, за мен това е най-силната идея, която може да предизвика един кадър - да те докосне, да ти повлиае, да ти внуши нещо - без значение дали ще е с конкретен смисъл, или чисто емоционално. Фотографията може да пропагандира гледни точки и настроения. Фотографията може да "улови" атмосферата, може да запечата мига. Това за мен е най-важното. Когато гледам дадена снимка, аз първо търся нещо за себе си.... после се опитвам да се поставя на мястото на автора и да се запитам защо е решил да сподели точно този момент с мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: vikitovikito   
Дата:   29-11-13 22:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: Батко   
Дата:   29-11-13 22:27

ANONIMNIQ, извинявай! Да, на едно мнение сме.

[smilie21]



Публикацията е редактирана (29-11-13 22:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   29-11-13 22:45

Това, което ме натъжава е, че сякаш доста от успелите фотографи някак си са станали доста безчувствени, направо арогантни и самовлюбени на моменти... и непрекъснато в този форум виждам критики за това как лошо била кадрирана дадена снимка, къде нямало точен фокус....като че ли само правилата от книгите правят снимката. Изключвам моментите, при които критиката е градивна и добре обоснована и помага на автора да се развива и да подобрява работата си. Постоянно някакви мерения на ISO-та и броене на пиксели.... наистина ми става много тъжно от цялата тази картина. Сякаш хората са забравили да се радват на хубавото и единствено виждам някакво издребняване, заядливост по темите тук и т.н.
В крайна сметка, не може всеки да харесва всичко... но това, че някой не вижда смисъл в едно нещо, не значи, че такъв няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: k_p   
Дата:   30-11-13 07:37

Да се включа в тази тема,без да съм чела цитираната предишна.Тази може да си и ма собствен живот[smile]
"Според тълковния речник идея е Замисъл, намерение; мисловен образ на част от обкръжаващия свят"

Идеята може да ти е хрумнала назад в миналото,да си я забравил и да си си я спомнил когато се е появила конкретна ситуация,в която си видял въжможност за реализация.
Случайната ситуация за снимка да е събудила заспалата идея[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: Joro35   
Дата:   30-11-13 07:56

Най-интересно за мен е намирането на идея постфактум. Пример:абсолютно бездарен кадър, заснет обаче от "утвърден автор". Веднага под него започват да се пишат едни излияния, хвалби, чак да ти загорчи от сладост. Автора започва да се гордее и накрая може би и той вече си вярва, че е заснел шедьовър и е велик творец. Не дай си Боже някой да напише нещо критично (както обичам аз да правя), веднага ти казват, че нямаш вкус, че твоите кадри са по-лоши (т.е. къде си тръгнал да се обаждаш) или авторът ти казва "мен пък така си ме кефи". И изведнъж лъсва цялата грозота в изказванията, на доскоро възвишено коментиращите :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: my.point.of.view   
Дата:   30-11-13 07:57

Съгласен.
Една фотография може да има: внушение, послание, но да няма идея.
И такива са повечето ми снимки. Нищо лошо не виждам.
Също така в една фотография може да има и само настроение, без внушение или послание. И отново да е хубава.
А за успелите фотографи - не съм видял един добър фотограф, който да е надменен, самовлюбен или да играе ролята на "тъпото копеле". Изводите вие ги направете.

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: Dalt   
Дата:   30-11-13 08:51

Вероятно повечето от вас са писали литературни теми, я за матури, я за класни упражнения. Във въпросните теми надълго и нашироко се правят опити за разкриване замисъла на автора на дадено произведение...Какво е искал аджеба да каже и как трагически/комически е разкрил душата на главния герой...Всъщно истината е, че той (автора) просто ни е разказал една хубава история, без да влага и грам мисли за това, че ние после ще решаваме ребуси по неговите писания...

Тукашните спорове много ми напомнят това...Събрали са се учители по Български и спорят за идеята на автора, а той си пие някъде мастиката и мисли следващата си история...хехе

Моето скромно мнение е, че целта на фотографията е преди всичко да уловим мига. Композиция, сцена, светлина, бла бла бла са технически детайли, които ни помагат разбира се, но липсва ли мига - няма снимка.

В крайна сметка погледнете снимките на големите. В половината им снимки правилото за третините е нарушено, но всички казват "Ах, колко гениално е нарушил правилото за третините [smilie25]".

[beer] Усмихнете се бе критици :)

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: my.point.of.view   
Дата:   30-11-13 09:02

Не мисля, че добрите фотографи са се водили от правилото на третините.

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: krach   
Дата:   30-11-13 09:25

Целия проблем, не е дали има или няма идея. Дали е дорбе направена или не снимката. Проблема е, че някой първо пита какво и е на снимката, дайте критика.....след като се даде критика, автора се фръцва и обяснява колко другите са сноби и колко са се надули и че не разбирали от чувства и ги банва.

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: my.point.of.view   
Дата:   30-11-13 09:57

То и критикуващите не разбират, че думата "критика" означава "анализ". И почват да си казват какво не им харесва...

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: Capolavoro   
Дата:   30-11-13 10:07

Какви са тези глупави теми от този инфантил? Нафлуди форума с неговите снимки .. има си профил, нека си ги качва там и да си му ги оценяват.
Модератори няма ли тук, че трябва някакъв тип да залива първа страница с неговите снимки.
Или правете 1 тема, в която всеки да си качва снимки, или трийте подобни изгъзици. В профила си има 1 снимка, във форума вече 3-та, хайде стига, аз влизам в този форум, за да прочета нещо интересно, а не да гледам снимки от един и същи човек ...
Извинявам се за острия тон и за това, че пиша тук, но въпросният човек ме е блокирал.

Отговори на това съобщение
 Re: Липса на идея
Автор: J0R0   
Дата:   30-11-13 10:24

Не във всички снимки трябва да има идея.
Каква идея може да има в един портрет?
Значи ли че портретната фотография не е фотография?
Идея може да няма, но трябва да има присъствие (в портрета).

В пейзажите също няма идея.
Но има други неща, чисто фотографски - светлина, композиция, цветна хармония и т.н.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »