Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Относно авторските права - печат на сувенири
Автор: Petuk   
Дата:   15-04-13 11:12

Здравейте, следя форума от известно време и видях че има подобни теми за интелектуални кражби...

Въпроса ми е следният. Аз съм художник и рисувам главно икони, днес видях, че в една фирма за производство на сувенири са снимали 2 мои икони и са ги пуснали на сайта си като сувенири.
Преди да се свържа с въпросната фирма исках да попитам дали няма да е хубаво да се консултирам и с адвокат.

Благодаря

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права - печат на сувенири
Автор: kvakioh   
Дата:   15-04-13 12:56

Имате пълно право да покажете авторските си права, както и за връзката с адвокат.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права - печат на сувенири
Автор: w3q_y2y   
Дата:   15-04-13 13:41

Снимките на иконите са сложени, като снимки на даден техен продукт /вероятно копие на твоя оригинал/, които предлагат или са част от дизайна на сайт-а им?
При всички ситуации ако печелят на базата на нещо, което ти си създал /и НЕ си им предоставил за ползване/ би трябвало да имаш основание за действия.
Най-добре е да се свържеш с адвокат обаче, за да ти даде точен съвет в зависимост от подробностите.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права - печат на сувенири
Автор: Petuk   
Дата:   15-04-13 15:01

На сайта си предлагат рисувани икони и печатани икони, както за частни клиенти, така и за складове, магазини за сувенири...

Няколко от печатаните икони, които предлагат са от снимки на мои икони. Принтирани на платно и залепени на камъни, дърво...
Има снимки и на готовите изделия с принтирани мои икони върху тях.

Има ли някаква организация за защита на авторските права, към която мога да се обърна или трябва да си търся правата като частно лице?

Ще потърся информация в интернет, но ако някой е имал опит с подобна случка, ще ми е от полза, ако сподели.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права - печат на сувенири
Автор: MIROsi   
Дата:   17-04-13 21:36

Добре е да се консултирате с адвокат.Преди две години имах подобен проблем.Не бих искал да те разочаровам ама е много трудна и доста скъпа процедура/време,нерви и не на последно място средства/. Въпроса е какво искаш да постигнеш в крайна сметка.Първото и най-важно нещо е да можеш да докажеш ,че притежаваш авторските права/да си си платил във патентно ведомство /. Разбрах ,че става въпрос за икони,те не се подписват от автора и това ги прави трудно за доказване авторство.


Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права - печат на сувенири
Автор: ecobo   
Дата:   17-04-13 22:32

MIROsi написа:

> Разбрах ,че става
> въпрос за икони,те не се подписват
> от автора и това ги прави трудно за
> доказване авторство.
>

Това не е така! Не автора доказва авторство, а крадеца доказва (или по-скоро опитва да докаже) че ползва правомерно предмета на авторско право. Автора няма от какво да се притеснява.
Търсете правата си!

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права - печат на сувенири
Автор: Iordanov   
Дата:   18-04-13 16:51

Иконите авторски ли са?

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права - печат на сувенири
Автор: dfxos   
Дата:   18-04-13 19:07

Всичко, което е създадено в резултат на творчеството ти е обект на авторско право (като изключим случаите, в които е правено по поръчка или има трудов договор). Ако ползвателят на иконите, не може да докаже авторството си, още повече ако има явни доказателства за копиране на твой дизайн, спокойно можеш да търсиш правата си в гражданско правен аспект, като можеш да заведеш 3 иска - за обезщетение за нанесени вреди; преустановяване на продажбата за неправомерно копираните икони; унищожаване на неправомерно направните произведения.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права - печат на сувенири
Автор: atin   
Дата:   19-04-13 00:06

А ти иконите сам ли ги измисли от нулата или гледа сюжетите отнякъде?

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права - печат на сувенири
Автор: Petuk   
Дата:   19-04-13 02:52

atin, предполагам, че много добре знаеш как стоят нещата при иконите. От нулата няма как някой да седне и да си измисли икона, нали затова има канони, жития на светци...
Според мен не е правилнен начинът, да влезеш в гугъл, да напишеш икони и да почнеш да печаташ тези които ти харесат. Или да отидеш на изложба на някой художник, да снимаш иконите му и да почнеш производство на сувенири.
Не е ли подобно, ако реша да правя картички с картини на развълнувано море. Предполагам, ти не си измислил развълнуваното море, но това не ми дава правото да снимам твоя картина и да почна да я разпространявам в цялата страна.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права - печат на сувенири
Автор: MIROsi   
Дата:   19-04-13 07:19

dfxos ,Не ми се спори с когото и да било.Аз съм си патил от това и ви казвам ,че в България е трудно да се спечели дело точно в подобна ситуация.За да заведеш иск за нанесени щети е необходимо в съда да докажеш ,че авторските права са твои.В много случаи се регистрира в патентно ведомство продукта на авторско право преди да е пуснат на пазара.Така си вързваш гащите.Това става ако продукта е да речем текст,песен, дизайн и още много други не ми се изброява.Точно икона не може да патентоваш!Доколкото знам от водените от мен дела в съда стана ясно ,че иконата не се смята за произведение на изкуството.Не съм съвсем сигурен но някъде го и бях чел.


Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права - печат на сувенири
Автор: nemchev   
Дата:   19-04-13 09:31

В темата се говори за авторско право, а не за пороизведение на изкуството. Това дали даден продукт е произведение на изкуството е друг предмет на разговор. И какво значи да е регистриран в патентно ведомство. Нима трябва да регистрирам всяка моя снимка в това ведомство? И няма никакво значение дали снимките ми са оценени като изкуство. Аз си оставам автор на снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права - печат на сувенири
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   19-04-13 09:59

Хора, предъвквана е тук тази тема хиляда пъти и всички прекрасно знаете,че в ЗАПСП е записано изрично, че идеите НЕ СА обект на авторско право. С други думи авторското право възниква в момента, в който иконописецът създаде своята работа реално. Това, че е използвал определени правила, сюжети и т.н. при създаването и не променя това по никакъв начин не толкова в случая защото тези идеи са възникнали преди 1500 години, примерно, а защото ИДЕИТЕ НЕ СА ОБЕКТ НА АВТОРСКО ПРАВО ПО СМИСЪЛА НА ЗАПСП. Сега следващата ни стъпка е да питаме човека дали му е законен Photoshop-а и дали си е платил членския внос в ОФ организацията ... [smilie24] Сега, Христос Пантократор си е Христос Пантократор и ще бъде изобразен по определен начин образа, но това в никакъв случай не означава, че иконописците правят копия един друг на работите си или задължително копират древните образци. Точно обратното - ще намерите съвременни работи от напълно плоски без всякакви светлосенки на лицето до ренесансови почти реалистични изображения. Не се заблуждавайте по същия начин, по който пък някой ще ви докаже че фотографията не е изкуство, щото все някой е снимал ваза с маргаритки преди вас ... Точно тук не ни отива този ограничен начин на разсъждение, не е ли така?

Отговори на това съобщение
 Re: Относно авторските права - печат на сувенири
Автор: ecobo   
Дата:   19-04-13 10:31

HSGeorgiev написа:

> Хора, предъвквана е тук тази тема
> хиляда пъти и всички прекрасно
> знаете,че в ЗАПСП е записано
> изрично, че идеите НЕ СА обект на
> авторско право. С други думи
> авторското право възниква в
> момента, в който иконописецът
> създаде своята работа реално.
> Това, че е използвал определени
> правила, сюжети и т.н. при
> създаването и не променя това по
> никакъв начин не толкова в случая
> защото тези идеи са възникнали
> преди 1500 години, примерно, а защото
> ИДЕИТЕ НЕ СА ОБЕКТ НА АВТОРСКО
> ПРАВО ПО СМИСЪЛА НА ЗАПСП. Сега
> следващата ни стъпка е да питаме
> човека дали му е законен Photoshop-а и
> дали си е платил членския внос в ОФ
> организацията ... [smilie24] Сега,
> Христос Пантократор си е Христос
> Пантократор и ще бъде изобразен по
> определен начин образа, но това в
> никакъв случай не означава, че
> иконописците правят копия един
> друг на работите си или
> задължително копират древните
> образци. Точно обратното - ще
> намерите съвременни работи от
> напълно плоски без всякакви
> светлосенки на лицето до
> ренесансови почти реалистични
> изображения. Не се заблуждавайте
> по същия начин, по който пък някой
> ще ви докаже че фотографията не е
> изкуство, щото все някой е снимал
> ваза с маргаритки преди вас ...
> Точно тук не ни отива този
> ограничен начин на разсъждение, не
> е ли така?


[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »