Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 IR филтър
Автор: giant   
Дата:   11-04-12 15:43

как се снима с това чудо?:) при мега слънчево време ми се налага да снимам на 4" за да излезе нещо на максимум отворена бленда и 1600 ИСО?
Някакви идеи? да не би да има нещо в настройките на апарата да трябва да бъзикна за да не е така?

Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: payki007   
Дата:   11-04-12 16:45

Има си много неща, освен филтър. За да стане добра снимка трабва да се направи и "операция" на самия апарат. Отстраняват се определени защити и тогава чак можеш да вдигнеш скороста. И други такива... Но това е скъпо, ще ти отидат повече пари, отколкото за апарата.

Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: neuromancer   
Дата:   11-04-12 19:23

еми така си е, ама какво толкова
статив и пейзажи, не виждам проблем никакъв [smilie24]
и без друго няма много смисъл да снимаш друго освен пайзажи в ИЧ
операцията на апарата го прави непригоден за обикновени снимки, така че не е решение, освен ако си върл фен

Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: nikalas87   
Дата:   12-04-12 09:28

исото може да го свалиш на 200-400 , слагаш на статив и снимаш по 10-15-20 сек може и дистанционно и се получават мн дълги експонации, и доста интересни ефекти !

Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   12-04-12 10:12

всеки цифров апарат пред матрицата има филтър, който спира инфрачервения спектър.
Като сложиш инфраред филтър спираш видимия спектър и теоретично става пълна тъмница.

При тази комбинация светлината която преминава е от несъвършенството на филтрите и е от порядъка на 1%.
Затова ти е такава експонацията.
Ако искаш да се забавляваш с ИР фотография трябва да изкормиш един фотоапарат и да му смениш лоупас филтъра с ИР.

Тогава ще можеш да снимаш нормално от ръка и пейзажи


https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/jjnn6299.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/178/i_1311703461_IMGP8974-01-950.jpg



и спорт

https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/hksm3275.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/178/i_1307288617_IMGP7876-01-800.jpg




и да използваш обективи на които не може да се слагат филтри

https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/cxkn5871.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/178/i_1311703419_IMGP8971-01-950.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: asahi   
Дата:   12-04-12 10:19

Спортистите кефят [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: turntablism   
Дата:   05-02-13 10:06

Здравейте колеги. Можели някой да сподели снимки от камера с изкормен лоупас филтър. Искам да видя колко непригодна за нормална фотография става камерата...

Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: JohnyWalker   
Дата:   05-02-13 10:15

4i4o-Joro ти е показал 3 снимки с камера с изкормен лоупас филтър. Какво повече ти трябва?

Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: turntablism   
Дата:   05-02-13 10:20

Имах предвид, как се държи И без IR филтър, не само без Lowpass. Т.е. Голата матрица става ли за нещо, когато се снима през деня и без филтър пред обектива...

Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: desmes   
Дата:   05-02-13 10:39

http://www.astrosurf.com/luxorion/photo-ir-uv.htm


http://www.naturfotograf.com/UV_IR_rev00.html#top_page

Всяка гола матрица се справя различно ... Като цяло белият баланс е доста изместен , а цветовете измити, нисък контраст ... но ,пък , е интересно :)
Предлагат се IR Cut филтри, вече за обективите , които в някаква степен заместват махнатия оригинален Low Pass филтър.
Мисля, че не е нужно да се маха Low Pass филтъра, ако няма да се снима и в UV. Там вече UV pass филтрите са доста по-капризни, тъй като сензорите са много по-чувствителни към IR .

Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: sirkhann   
Дата:   05-02-13 10:44

Купуваш си DSLR фотоапарат на Sigma и той има демонтиращ се IR/UV екран пред сензора. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: JohnyWalker   
Дата:   05-02-13 12:00

Ето тук има различните варианти как изглежда преди и след обработка, с и без ИР, УВ филтри :)
клик


Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: io_bs   
Дата:   05-02-13 12:21

Купи си стабилен статив и пуцай с филтъра, който се завърта пред обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: turntablism   
Дата:   05-02-13 12:42

Благодаря много за линковете, свършиха ми работа. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: s_dyakov   
Дата:   05-02-13 14:12

А някой да знае от къде може да се купи инфрачервено филтърче за 20Д което да се постави на мястото на хот мирър филтъра и да не струва $100?

Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: JohnyWalker   
Дата:   05-02-13 14:55

Аз знам, но не знам дали да ти кажа, понеже има опасност да си прее**ш не само матрицата ами и пръстите [smilie18]
Ок ще ти кажа dx.com купуваш си 37мм ИР филтър за 10$ и го изпилваш до размера на АА филтъра.


Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: s_dyakov   
Дата:   05-02-13 16:06

Тия от DX ме съмняват малко колко са да читави. Примерно неутралния има промяна в баланса на бялото.
Но да и това е опция изрязваш си го от кръгъл филтър и си го бодваш в камерата въпреки че предпочитам ако може да си спестя рязането.

Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: pachok   
Дата:   05-02-13 21:06

Със статив + дълга експонация и външен ИР филтър става с всеки апарат без да го модифицираш. Проблемът е ако снимаш хора или листа на дървета, когато подухва вятър - малко се поразмазват заради дългата експонация. Има и доста добри турбосапунерки от сорта на SONY f717 (ако не ме лъже паметта), с които може да цъкаш на нормални скорости от ръка.

Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: anjsan   
Дата:   06-02-13 08:57

Може да си направи човек ИЧ филтър от черен CD или позитив филм . Има разни статии из нета .

Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: didesignbg   
Дата:   06-02-13 12:58

на черният CD му се вика гъвкав магнитен диск, по-по нашенски дискета [smilie18]
Като за бъзик става, за сериозни цели си иска пръч. Сонитата, които могат да си вдигат ИР филтъра са ограничени да го правят в автоматичен режим и не разрешават да се ползват при високи скорости. От нещата които можеш да си купиш в момента най-добър вариант са няколко от моделите на фуджи с фабрично премахнат филтър, има версии на s3 / s5 / s9600. Или пък да вземеш апарат, който вече е изкормен.

Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: jingov   
Дата:   06-02-13 15:00

pachok -(С външен ИР филтър става с всеки апарат без да го модифицираш)Тук хич няма да се съглася с теб.Първо проверяваш ,дали апарата ти може да снима в инфраред ,после купуваш филтър.И пак няма гаранция.Та в нета има много нещо изписано по този въпрос.Най добре бил Д70 .Навсякъде пише,че е трудно да се фокусира с завинтен филър.Да ама не,на Д300 и два съм слагал и с двата фокусира ,през тях,без да се замисли...
п.п.Според мен,ако това начинание е интересно,е добре да се закупи подходящ и апарата и обектив за целта.Всичко останало е компромис.Премахнатият филтър не пречи кои знае колко,стига да знаеш какво правиш.
[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: pachok   
Дата:   06-02-13 20:33

Защо да не може? Не че съм много компетентен по въпроса, пробвал съм с 2 произволни канонски ДСЛР-а (нисък и висок клас)(едноцифрен и четирицифрен модел) + външен ИР филтър, та и с двата си стана. Променяш баланса на бялото в посока зелено -> бяло и пуцаш. Без да махам вградените IR cut филтри, просто времето за експонация е голямо. Доколкото знам почти всяка съвременна матрица, та дори и такава от прост телефон е чувствителна към инфрачервения спектър на светлината. Насочваш дистанционното на телевизора към матрицата, натискаш го и на дисплея се вижда светене, което с просто око не виждаш.

Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: anjsan   
Дата:   07-02-13 10:16

didesignbg каза :"на черният CD му се вика гъвкав магнитен диск, по-по нашенски дискета"
Знам какво е дискета, но не - CD с черна пластмаса става за такива опити . Трудно се намират вече обаче , понеже са спрени от производство . Срещал съм марки TDK,Samsung и Memorex .[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: jingov   
Дата:   07-02-13 11:03

дискети да искате ... нови не разпечатани [smilie3]

pachok -комбинацията от тяло + обектив,която да не дава хот мирор и да има приличен шарп,да има фокус където си трябва/червените белязки на някои от обективите са именно за това / е най важното условие,другото е компромис ,а това ,че ти си успял да получиш изображение,все още нищо не значи.Аз по тоя въпрос съм на стен бай,щото чакам да ми дойде щението и излишните стинки за това .[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: IR филтър
Автор: pachok   
Дата:   07-02-13 17:42

Забравих да кажа, че снимах пейзажи /на ръчен фокус и на по-затворена бленда/, така че проблеми с фокуса не съм имал.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »